SME

Diskusia k článku: Prečo žijeme najväčšiu revolúciu v dejinách

Stephen Hawking zdôrazňuje, že aktuálna revolúcia sa môže skončiť pre ľudstvo nešťastne. Stroje, ktoré stvoríme, sa nám vymknú spod kontroly.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
24 príspevkov

  • rozum a srdce

    Zdá sa,

    že lekári nepodľahli technickej a technologickej revolúcii, čakárne sú stále plné pacientov, ktorí sa nemôžu objednať po telefóne a na internete????????? To keď sa bude dať, to bude revolúcia. V zdravotníctve zatiaľ pekne na kolienku.("uchechtaný" smajlík).
  • finetsky

    Neviem prečo.

    Neviem prečo ale tieto úvahy donekonečna vychádzajú z toho, že umelá inteligencia (UI), bude niečo vo vašom hardvéri čo he od vás úplne oddelené a raz vás ovládne. V skutočnosti je ale táto UI robená pre ľudí. Ľudia sú tí ktorí ju zaplatia a budú používať. Preto táto UI bude tak silno prepojená z človekom, že ju nebudeme vnímať ako oddelenú entitu, ale budeme to MI SAMI kto bude inteligentnejší o tú UI. Priame neurónové napojenie na internet/cloud/UI (bez potreby nejakej operácie) bude takou samozrejmosťou ako mať ku PC myš a klávesnicu. UI teda nieje tá ktorá nám vezme kontrolu. Sme to lepší, inteligentnejší MI kto je budúcnosťou ľudstva. Pretože s UI som schopný vnímať naraz viac ako jednu činnosť.
    • Earl Grey
      Myslim ze je to trochu komplikovanejsie, tvoja uvaha je prilis optimisticka. Ja by som do celkoveho obrazu doplnil to ze v zivote nerobis len to co chces ty ale si sucastou spolocnosti ktora na konanie cloveka kladie rozne obmedzenia. Existuje tu nejaky zakonny ramec, cize pravidla ktore musis dodrziavat ci chces alebo nie. Povacsine statny/verejny sektor implementuje technologie ovela pomalsie ako sukromny ale kazdopoadne eventualne sa vselijake vydobytky objavuju aj vo verejnom priestore. A kedze verejnost vnima akekolvek naklady na verejnu spravu tradicne negativisticky, implementacia AI technologii do verejnej spravy uspori mnoszstvo financnych prostriedkov. Minimalne budu takto argumentovat kadejaki politici. Odtial je uz len maly krocik ktomu ze dostanes predvolanie od automatizovaneho systemu na vymahanie pokut ktory automatizovane zistil ze si prekrocil rychlost. Casom sa tieto systemy rozsiria tak ze nielenze budu pravidla vymahat ale budu uz spolocenske normy vytvarat. Vysledkom je ze namiesto anonymnej distribuovanej vole masy uradnikov budes dany na milost a nemilost nejakeho systemu kde casom uz nikto nebude rozumiet/vediet/riesit/prostestovat preco vlastne si urobil nejaky precin a jednoducho budes donuteny tym systemom nieco urobit. A toto je proste ta hrozba AI, postupne preberanie rozhodnuti a neskor aj vytvaranie spolocneskych noriem a pravidiel a nasledne ich vynucovanie. Kazdy si to predstavuje ako nejakeho kyborga so zlou povahou. Kdeze, uplne staci distribuovany autonomny system s "machine learning" ktory proste zo zakona bude postaveny na roven autority a bude rozhodovat. Toto je moja predstava scenara ktory sa moze stat, hoci by som si prial aby sa to nestalo. Ale ked sa na to pozries z druhej strany ,aj dnes uz anonymna siet nejakych uradnikov ktoru su nahodne sucasstou nejakeho rozhodovacieho procesu predstavuje urcite kolektivne vedomie ktore je krute a nemilosrdne. Nie preto lebo ti uradnici su zli ako osoby jednotlivo, ale preto lebo kazdy z tych uradnikov je plne uzrozumeny iba o svojej casti v tom nejakom procese ktory sa ta tyka. V sumare ale kombinacia ich rozhodnuti predstavuje casto az osobne peklo pre mnozstvo obcanov statu (stavebne konania ,odvolanie.a.td..rozne procesy kde su rozne nelinearne spatne vazby, slucky, zavislosti od mnozstva akterov v roznych uradoch.) Neraz sme citali v novinach sagy o pripadoch kde si urady nezmyselne a dokola prehadzuju nejaky problem a niet toho boha co by dokazal ze niektory z clankov v procese urobil chybu. Vsetci jednali zakonne a v termine. Napriek tomu vystup je katastrofa a to preto lebo kombinacie roznych ciastkovych vystupov v procese vedu k nepredpokladanemu nezelanemu vysledku. Pre mna aj toto predstavuje urcite hrozbu pre moj zivot ktorej som raz za cas vystaveny a velmi sa to nelisi od tej umelej AI, lebo jeto tiez nejake anonymna kolektivna vvola a jednoducho sa s nou neda dohodnut a v krajnom pripade ti siahne aj na majetok, deti, slobodu alebo zivot.
      • finetsky

        ...

        No to je taká temná byrokraticka utopia. Avšak nemyslím si, že je to tá najpravdepodobnejsia budúcnosť. Totiž ako hovoríš, štát je v implementácii technológií pozadu za súkromným sektorom. Preto taky system tak ako dnes nema prevahu technologickú ale právnu. Má silu lebo má možnosť vymáhať si poslušnosť silovými zložkami štátu. Ale tú by mali mať stále pod kontrolou ľudia. Základné pravidlo manažéra totiž hovorí, že všetko môžeš delegovat len nie zodpovednosť. Toje veľká chyba. Ale keby aj tak ľudia stále budú mať oproti tomu tvojmu systému technologickú prevahu. Tu môžu použiť na jeho zmenu alebo zničenie ak sa spoja. S každou zbraňou zároveň vzniká aj proti-zbraň.
    • spravodlivý

      "vylepšení "ľudia" ?

      jednoznačne súhlasím s Tebou. Vývoj sa uberá o.i. smerom "vylepšovania" ľudí a to jednak rozvojom genetiky, kmeňových buniek, nanotechnológií.... ako aj prepájaním ľudského myslenia- mozgových "obvodov" s prvkami umelej inteligencie. Nebudú všetci so mnou súhlasiť ale podstatou človeka, vytvárajúceho jeho osobnosť, ego, to "JA" je ľudský mozog, tam sú uložené informácie, skúsenosti... a prepájanie mozgových neurónov tvorí myslenie a sebauvedomenie. Ostané všetko na človeku slúži len k ochrane a zabezpečeniu životných funkcií mozgu a je to nahraditeľné, resp. schopné vylepšenia z hľadiska funkčnosti, odolnosti, životnosti, schopností a možností.... Už teraz sú umelé končatiny, obličky, pokusy s umelými vnútornosťami, vrátane srdca- to je v podstate potrebné len na krvný obeh atd. Kmeňové bunky a genetické zásahy zase umožnia o.i. obnovu orgánov, predĺženie ich životnosti, odolnosť voči chorobám..... Takže výsledný človek s najväčšou pravdepodobnosťou bude vyzerať asi nasledovne: Telo- napolo bilologické, napolo umeliny, neskôr len umeliny, s obrovskou životnosťou a "opraviteľnosťou" ešte neskôr telo možno ani nebude treba... mozog- myslenie a vytváranie EGA- osobnosti- mozgové bunky, vylepšené a poprepájané elektronickýmki prvkami, takže spojenieľ ľudského myslenia s možnosťami IT technológií- neskutočné možnosti.... (pozri TRANSHUMANIZMUS). Takto vznikne vlastne NADČLOVEK, len je o.i. obava, že si to budú môcť dovoliť len veeeeľmi bohatí a vplyvní ľudia, čím možno vznikne nový druh "ITsapiens", ako sa kedysi zo spoločných predkov s opicami odčlenil postupne človek a zo zvyšku sa vyvinuli rôzne druhy opíc. O možnom armádnom využití naprogramovaných robočlovekov ani nehovorím..... Nie je to vôbec uletené, keď si vezmeme vývoj za posledných 100 rokov a čo môže byť za 100, 500, tisíc rokov? Môže byť HOCIČO, najskôr sebazničenie ľudstva.
  • stevopavle

    Dalsi, ktory objavil Ameriku.

    "Stephen Hawking zdôrazňuje, že aktuálna revolúcia sa môže skončiť pre ľudstvo nešťastne." Doba je vazna a na rozdiel od znameho sloganu aj zufala. Len nerozumiem preco cim dalej tym viac osobnosti aj "osobnosti" si asi pripadaju zaujimavejsi cim s vacsou jobovkou sa pretrcaju po mediach.
  • emsus
    Tak ako sa môžeme udrieť kladivom, porezať kuchynským nožíkom, tak môžeme napachaťškody zariadením s UI, vedome aj nevedomky. Aj keď základnou vlastnosťou musí byť minimalizacia chýb škôd. Podstatný problém je že s príchodom UI sa určite nestratí krvilačnosť, chamtivosť a bezohľadnosť. Všimnite si, že posledných 2000 rokov "ťahá" každý vývoj snaha vyrobiť stroj, ktorý zabije viac ako iné zariadenia. Norbert Wiener jeden zo zakladateľov kybernetiky si bolvedomy, "lepší v UI (v kybernetike)" bude mať vo vojne väčšiu výhodu ako vlastníctvo atómovej bomby, a preto začal po 2. sv. Vojne celosvetové turné, ak si dobre spominam v Moskve, kde zverejňoval všetky znalosti. Bral ro ako svoj príspevok svetovemu mieru. Nebezpečenstvo nepredstavuje UI, ale ľudia, ktorí ju dostanú do ruk. Bohužiaľ aké obrovské riziko to je ľudia väčšinou neuvedomujú si a odborníci sa to boja aj si predstaviť to rziko je obrovské Nebezpečenstvo akému čelíme už teraz je väčšie ako najčernejší sen. Ale rzikový prvok nie je UI ale človek.
  • vox deiero

    Inteligencia nie je morálka

    Inteligencia (aj umelá) slúži na prispôsobenie sa zmenám. Čím inteligentnejší vrah, tým nepolapiteľnejší. Nemyslím si, že Fico nie je inteligentný, on je zlý, bez morálky. Povie sa, že bez chrbtovej kosti. To čo ľudstvo v budúcnosti čaká nebude závisieť od inteligencie ale od morálky. Kým je na piedestále nemorálnosť (ako na Slovensku), tak sa UI bude využívať iba proti ľuďom samým. Možno aj boh je iba UI, ale nemá ten dedičný hriech zvieracích pudov. Pritom zvieratá sú morálne. Človek má dedičný hriech, pretože jedol zo stromu poznania, a preto je slobodný ale zodpovedný za svoje činy. Umelá inteligencia zatiaľ nie je zodpovedná za svoje činy, vždy má zodpovednosť človek. Čím intelgentnejší, tým väčšiu. Preto - blahoslavení chudobní duchom. 95% politikov sú psychopati, inak by do politiky nešli. Psychopat je človek s naštrbeným morálnym cítením, často ho nemá žiadne. Ľudstvo sa bude meniť v tejto revolúcii, aj Kristus to predpovedal, aj Ján. Cesta je iba jedna, tŕnistá, cesta pravdy. Demokracia je začiatok cesty, ibaže sa musí trochu poopraviť, aby miera demokracie záležala od miery zodpovednosti. Iba dobrý "hospodár" má mať nárok na ovplyvňovanie spoločnosti. Žiadna dnešná politická strana nemá za cieľ naučit "ľud" vládnuť. Kedysi boli politické strany zakrývané aspoň ideolgickým smerom (pravica, ľavica), teraz sa už otvorene hlásia k tomu, že je to o biznise. V prvom rade treba zmeniť volebný systém. Cenzus. Demokracia nie je o 50%, to je pomalá cesta do pekla. Ľudstvo vždy posúvali dopredu nie masy, ale jednotlivci. A hlas má dávať iba ten, ktorý za to niečo zaplatí, ktorý sa niečoho dobrovoľne zriekne. Na začiatok skúste toto: štát dá každému voličovi pred voľbami 20€ v hotovosti, a volič musí tých 20€ odovzdať vo volebnej miestnosti. Už som to kedysi radil Sulíkovi. Je to nedokonalý, ale určite prvý krok správnym smerom. Našlo by sa toho viac, ale stačí aj Kristovo: Neverte falošným prorokom (mnohým politikom), prichádzajú k vám v rúchu barančom (medové sľuby), ale v duchu sú vlci hltaví. Poznáte ich po ovocí (činoch). Nemôže zlý strom rodiť dobré ovocie.
  • antiFico

    Strašenie a zase len strašenie.

    UI, ak niekedy vôbec niečo také bude, bude slúžiť človeku a nie naopak - inak to nemá zmysel a človek má vždy navrch. Zatiaľ sledujem len pokusy o viac či menej šikovné stroje a technológie, ktoré vedia robiť len to a presne len to, čo do nich človek naprogramoval. Tak je to aj s autami, ktoré ako že vedia šoférovať samé, ale v skutočnosti vedia len vyhodnocovať stav senzorov - nič viac. To, že vie nejaký stroj vyhrať šachy či go nemá s UI nič spoločné.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 337
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 569
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 343
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 382
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 543
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 246
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 554
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515