SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zneužívanie moci na sledovanie vlastných cieľov sa stáva zdrojom nestability (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ak sú názorom ľudu reálne ohrozené základy a princípy zriadenia, ktoré sa skonštituovalo po novembri 1989, potom by sa asi bolo treba zamyslieť nad tými základmi a princípmi, lebo ak demokracia, priama musí byť z princípu nadradená zastupiteľskej, Ústavu aj kompetencie zástupcov by mal schváliť a meniť ľud, v plebiscite...

Reálne, po ´89 o všetkom rozhodli politici, o Ústave, slobodách a právach, zátarasách pre plebiscit, aj o svojich kompetenciách, z akého dôvodu by sme mali trvať na zachovaní stavu, ktorý je uzurpáciou moci v prospech politických strán... ?
 

celé by to malo hlavu..

..a pätu, ale len do momentu bedákania na tému "uprednostňovanie rozvoja technických predmetov na úkor humanitných"
milí politológovia. krajina nepotrebuje 3 milióny politológov, absolventov sociálnych vied a právnických škôl..
bez nejakého rozsiahleho blábolu o "dělnické třídě", jednoducho niekto musí aj vedieť ako sa postarať o úrodu, opraviť auto, vymyslieť zlepšovák, zefektívniť ekomunikáciu v štáte atďatď.
myslím, že práve do toho bodu, množstva "prakticky" nepoužiteľných ľudí sa naša krajína začala dostávať.

naspäť k tomu, čo bolo napísané predtým..
Politické a aj mienkotvorné elity akoby celkom ignorovali skutočnosť, že demokracia nie je hrou s nulovým súčtom, kde jedni vyhrávajú a ostatní strácajú. V demokratickej súťaži má mať aj politická rivalita limity vymedzené elementárnou zhodou na orientácii spoločnosti.
Zápas prekračujúci spomenuté hranice poškodzuje autoritu a dôveryhodnosť demokratických inštitúcií. O to nebezpečnejšie je znevažovanie politiky ako zbytočnej a ekonomicky nákladnej hry, ktorá vraj nemá vzťah k dôležitým problémom každodenného života obyvateľov.
Pokles autority politických inštitúcií nie je len dôsledkom prepojenia politických strán a ekonomických skupín, zľahčovania legitímnej úlohy opozície a zlyhávania médií. To isté možno povedať o zahrávaní sa s voličskými očakávaniami a o vyčerpaní občanov z nespočetných mobilizačných kampaní, ktorých výsledkom je sporný politický zisk, zato však nesporné politické znechutenie verejnosti a radikálny odpor voči „systému“.

svätá pravda.. ale čo s tým?
Bugárovi a Procházkovi je to jedno.. o despotoch ako Fico, či kedysi Mečiar ani nehovoriac..
 
Hodnoť

 

Zakladom partokraticko-oligarchistickej vlady na Slovensku je jeden volebny obvod. Kedze tuto pravdu vidi jediny politolog- Baranek, a Slovensko produkuje rocne 900 politologov, ja dufam, ze novy minister skolstva prestane financovat tento odbor, nech si ho studuju len ti, co si zan platia...
 

 

Pokiaľ si naivne myslíte, že túto pravdu vidí len politológ Baránek, tak ste na veľkom omyle. Politológia na FF TU je seriózna inštitúcia, ktorá vytvára prostredie prospešné pre tréning kritického myslenia a ľudských, aj občianskych cnosti.
Tento odbor bohužiaľ na iných školách študujú aj takí, ktorí si ho skutočne platia, respektíve si titul kupujú, ale tento variant nie je pravidlom.
Ak skutočne pochopíte čo znamená získať univerzitné vzdelanie možno Vaše stanovisko prehodnotíte. Univerzita nemá byť len liahňou technokratov, ale má byť najmä priestorom na intelektuálny rozvoj a pochopenie dôležitosti vysokej kultúry. Pojmy ako sloboda, obec, občan a spravodlivosť nemá v dnešnom školstve žiadny priestor. Nízke reality-show sú oveľa populárnejšie, ako diela Platóna, Aristotela, Cicera, Tocquevilla, Arendtovej, Voegelina, Scrutona a ďalších významných mysliteľov nášho odboru. Slušná katedra politológie je inštitúcia, ktoré takéto znalosti ponúka a oživuje myšlienky, ktoré sú blahodarné pre spoločnosť a na druhej strane varujú pred kúzlom extrému, ľudskou nedokonalosťou a hrozbami, ktoré sú prítomné len vďaka pokročilému štádiu ľudského vývoja. Ak chcete globálne eliminovať politológiu, eliminujete inteligenciu, ktorá žije pre zdôrazňovanie dôležitosti ľudskej hodnoty a hodnoty spoločnosti. Náš odbor má tradíciu siahajúcu do antiky a politika je oveľa integrálnejšia súčasť ľudskej spoločnosti ako technológie a inštitúcie, ktoré by bez politiky nemali šancu ani vzniknúť. Pokiaľ politológiu marginalizujete, marginalizujete skúmanie najdôležitejšieho atribútu ľudského bytia.
 
Hodnoť

 

Čím viac hlasov, verejne upozorňujúcich politikov na ich chyby a zodpovednosť, tým lepšie. Konečne sa ozývajú aj kompetentné občianske hlasy.
 
Hodnoť

najtrefnejsie vyjadril blbost trpaslikov

beblavy, ked napisal-po 4 rokoch smeru
bol kotleba zvoleny za zupansa aj
do nr, preto treba dalsie 4 roky, aby
ho zlepenec oslabil
 
Hodnoť

Boze moj dobry.

Co je toto za clanok. A co je toto za spolocnost, v ktorej sa nemozete dovolat spravodlivosti? Kydy, kydy, kydy politikov, ktori bez hanby beru do ust slovo obcan, co vsetko dobre robia pre ludi. Ale to pravda nie je. Priklad. Objektivna zodpovednost. Co toto je za blbost? Zaujimalo by ma, ak niekto na mojom aute urobi priestupok, v ramci objektivnej zodpovednosti poslu pokutu mne, kto bude mat v karte vodica zapis? Ja alebo ten, co priestupok spachal? Mozem sa na to vykaslat, vymahat sudne, ked v tejto spolocnosti je to na celyzivot. Tu kym sa dockate pravoplatneho rouhodnutia, aj zomriete. Verte mi, viem o com hovorim. Nemate jediny dobry zakon. A to este nie je v platnosti novela obcianskeho sudneho poriadku. Uzas.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre