SME
Sobota, 20. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sú strany výmyslom diabla? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Strany nie sú výmyslom diabla

Strany sú užitočné ako nálepky - pre rýchlu orientáciu občanov o názoroch daného politika, ktorý sa hlási k nejakej strane. A nielen politika, ale občana všeobecne - ak niekto volí Republikánov v USA alebo KDH na Slovensku, vieme si zhruba zaškatuľkovať jeho politické preferencie.
Čo nie je v princípe zlé.

Zlé je to vtedy, keď má strana moc. Hlavne v Európe sa to rozmohlo, že strany majú politickú moc a v strane má moc predseda. Predsedovia strán tak ovládajú politický systém hlavne tým, že rozhodujú, kto smie kandidovať za politickú stranu do parlamentu. Poslanci sú teda predsedom zaviazaní a plnia ich vôľu.
Účinne tým likvidujú prvé pravidlo demokracie - všetka moc pochádza z ľudu.

Stranícky mlynček je náš nepriateľ. Dnes politika vytvára strana, on sa jej musí podriadiť a strana ho potom zviditeľní - nominuje do funkcie (zákonodarnej, výkonnej a dokonca aj súdnej!). Malo by to byť presne naopak - politik sa zviditeľní a tým vytvára imidž strany, spolu s ďalšími politikmi v tej strane.

Príčinou nenormálneho stavu na Slovensku, kde je viac než sto politických strán, je práve toto - politik, ktorý sa chce zviditeľniť sám, bez strany (nechce byť "kolieskom" či "kolesíkom"), musí - paradoxne - založiť vlastnú stranu, lebo máme nezmyselný volebný zákon, že len strany môžu kandidovať do parlamentu.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre