SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo ľudia páchajú zlo? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Myslím, že zlo je individuálna záležitosť jednotlivca, najčastejšie má pôvod v detstve. Vytváranie atmosféry ohrozenia súčasnými politikmi je nebezpečné, môže to spustiť temno u mnohých ľudí.
 
Hodnoť

Ľudia páchajú zlo, lebo chcú dobro

Dobro pre národ. Dobro pre chudobných. Alebo jednoducho dobro pre seba a svojich blízkych.
Snaha o dobro je základná motivácia pre páchanie zla, to je snáď jasné. Takže je aj jasné, čoho by sme mali najviac vyvarovať. Lebo prevencia je vždy lepšia než potom riešiť následky.
 

chyba lavky:

to, co sa dosiahne pachanim zla je opat iba zlo, "prelepenim" nalepkou dobro sa zo zla nikdy nestane dobro, to je blud. Nanajvys to mozu byt vyhody.
Ako pise inde fedo, je to iba egoizmus. K akemukolvek dobru vedie cesta iba cez altruizmus.
Parafrazujuc znamy vyrok o ceste do pekla dlazdnej dobrymi umyslami/cinmi: do neba nevedie cesta dlazdena zlymi umyslami/cinmi.
PS a pridavam sa k J.Satekovi inak formulovanou otazkou: ake z toho plynie poucenie pre nas sucasny, dnesny svet, pre nasich sucasnych "vladcov"?
 

 

Písal som o motivácii, teda o tom, čo chceme dosiahnuť, nie o tom "čo dosiahneme".
Zlý úmysel nemá skoro nikto, so zanedbateľnou výnimkou psychicky chorých jedincov, ktorí zámerne páchajú zlo ako drogovú závislosť, bez iného prospechu pre seba.

Altruizmus? Trebárs extrémny príklad obetovania sa pre svoj národ či komunitu, napríklad samovražedný útok vo vojne? Veď toho boli schopní aj Nemci a Japonci. Ale že by to prinieslo nejaké dobro, to teda neprinieslo.
Neexistuje dobrý skutok, lebo nikdy nevieme odhadnúť, čo z neho vzíde. Nikto nevie, čo budúcnosť prinesie. Napríklad zachrániš niekomu život a on v budúcnosti prinesie iným utrpenie.
Dobro existuje len vo forme dobrých ľudí. Nie dobrých skutkov.
 

najlepsie nic nerobit

a vyhnut sa akym kolvek skutkom :-)
a kto nic nerobi? predsa mrtvoly
mrtvy indian dobry indian

ako rozoznas dobreho cloveka, ak nie podla skutkov?
 

 

dobrá otázka :)
 

 

Mohol by som obrátiť tvoju otázku - Načo potrebuješ "rozoznať dobrého človeka"? Čo si Boh, že ho chceš odmeniť alebo spasiť? Nemal by si namiesto toho snažiť sa sám stať dobrým človekom? Prečo hľadáš dobro v druhých, namiesto v sebe?
Ale v skutočnosti je odpoveď na tú otázku veľmi jednoduchá: Keď si presvedčený o niekom, že je to dobrý človek, tak je. Keď si nie si celkom istý, tak si nie si celkom istý.

A skutky? Nikde som nepísal, že sa treba "vyhýbať skutkom". Keby si sa im vyhýbal, tak si mŕtvy, ako si správne postrehol. Každý tvoj skutok je skutok, nie? Ibaže tvoje skutky nemenia svet. Menia teba. Sú totiž iba tvoje.
 

No ty si tomu dal

takáto zjednodušujúca interpretácia je "brutus".
 
Hodnoť

Neskutočne dobré.

Ďakujem pán Hrabovský, čítať tento vynikajúci článok bol pre mňa zážitkom (opäť silná emócia, no pozitívna). Pri tej časti článku, kde naznačujete, ako Hitler manipuloval frázami o strachu a ohrození a s predstavami a pocitmi ľudí sa mi vyjavil obraz politika, ktorý tu na Slovensku niečo podobné predvádza už vyše pol roka a, bohužiaľ, pripájajú sa k nemu ďalší ... Vyvstáva otázka, kto je z tých dvoch strán to väčšie zlo, no prepadá ma podozrenie, či to nie sú dve strany len jedného zla.

Ešte raz ďakujem a pekný deň
 

hitler, fico a moslimska fatamorgana

Hitler opakovane presviedčal ľudí, že žijú v nebezpečnom svete, v ktorom sú fyzicky ohrození. Vybudoval kráľovstvo strachu; strachu, ktorý vidí štát a štandardnú politickú scénu ako neschopnú sa tomuto strachu postaviť.
Ficik robi presne to iste. Ak letite z Londyna do Blavy, tak v krajine kde je 10% populacie muslimov je odbavenie 3 rychejsie ako v krajine kde zije len 0,01% moslimov a ktora je pre teroristicke PR neatraktivna.
Dejiny nam o zle este dlzia jednu obrovsku kapitolu a to je organizovane zlo komunistov, ktori vedia vynikajuco manipulovat a kamuflovat dejiny. KGB, STB svedomito vychovavala drabov systemu, ktori vrazdili po Stalinovi len vynimocne, ale nepriatelov systemu vedeli rozlozit psychicky. Na vychovu top kadrov mali i univerzitu MGIMO. Ked dnes pridete do UPN, tak vsetky treningove materialy su skartovane. Defacto to potomci Brezneva dnes preniesli do demokratickych podmienkach a plundruju svoje krajiny bezbrehovou statnou krimnalitou. Je tragikomicke, ze SK platky su zamorene tisicami sprav o velkokradeziach a za 27 rokov nikomu nebol skriveny ani vlas na hlave.
 

 

Tak s tym letisko, to nebol najscastnejsi pripad. Keby sa niekto na Stanstede pri odbavovani v tych kolonach s tisicami ludi v jednej hale odpalil, bol by hned prekonany rekord z Pariza a Brusselu dohromady!

Na Stanstede cakavam len na prehliadku cca pol hodinu.
 

porovnaj objem prepravy

na standstede a v BA. V utorok pred tyzdnom som letel do Kolina. V Koline som bol odbaveny za 7 minut po pristati, pri navrate na Standsted 12 minut aj s dlhym slapanim z terminalu. V Koline namiesto drbnutych autobusov bol jeden zriadenec, ktory dirigoval dopravu k prospechu klientov a nie ako v BA, kde leniva policia hra prve husle a len autobus odchadza 10 minut po pristati.
 
Hodnoť

Čiže veľké zlo

vzniká v podstate z toho, že sa chceme mať dobre, chceme sa cítiť bezpečne a úspešne až tak moc, že to robíme na úkor druhých - obyčajné bezmedzné sebectvo?
 

asi je to tak,

silny egoizmus, patriotizmus, v mene viery ideologie musime znicit nepriatela aby sme ochranili nase zaujmy... ved to pocuvame uz aj v dnesnej dobe... ale v konecnom dosledku ci uz pre preferencie, alebo pre peniaze, karierny rast je to vlastne len robene pre vlastny prospech...

Ale urcite sa najdu aj taky co tomu naozaj veria. a robili to casto z presvedcenia alebo zo strachu.
 
Hodnoť

 

Veľmi dobrá úvaha...aj keď strata morálnych zábran vplyvom mašinerie ideológie a vlastne istý jav davovej psychózy boli tomto čase hlavným motorom páchania zla.

To zlo často pramení výlučne zo sebectva, vedomého, ale aj nevedomého.
 
Hodnoť

 

po prečítaní prvých troch riadkov som vedel,že to povedie k migrantom . Ste chorí.
 
Hodnoť

Zlo aj dobro vychádza zo srdca

V roku 1964 Erich Fromm v diele “The heart of man” preukázal oprávnenosť premisy riešenia prirodzenej zákonitosti protikladov dobra a zla, tá je v podstate človeka ako zmes “nekrofilných a biofilných inštinktov” ktoré “vytvára” (pudí pudy) rozum človeka, čo najlepšie realizovať ich túžby, potreby a záujmy, ktoré môžeme registrovať v činnosti v slovách človeka, “dobré” v záujme života, “zlé” v záujme deštrukcie a smrti. Sú podstatou plurality svetonázorov a tým aj viery a činov.
Všetko čo slúži Životu, jeho rozvoju, zachovaniu, ochrane a obrane je z hľadiska ľudskej vedeckej terminológie “nehistoricky” teda objektívne morálne. Všetko čo je v službách deštrukcie a smrti vo vedeckej terminológii nemorálne - antihumanistické. Vo všeobecných termínoch biofilný inštinkt vytvára (pudí) “dobro” a nekrofilný inštinkt potom jeho protiklad “zlo”.
Život vesmírnej teploty (energie) a život protikladu vesmírneho chladu spočíval v ich funkcii - na jednej strane schopnosti deštrukcie (byť ochladzovaný), na druhej strane “konštrukcie” - pôsobením chladu vytvárať novú formu života. Život už od počiatku víťazí nad smrťou. Anihilácia neznamená návrat k prvotnému stavu vzájomným zničením, ale vytvoreniu novej kvality, čistej energie, ktorá v sebe nesie obidva protikladné prvky, ktoré v ďalšom revolučno - evolučno - kreačnom vývoji sa rozvíjajú na protikladné nepodmienené reflexy, ktoré sa znova kvalitatívne menia na protikladné inštinkty života a smrti.
 

Neviem v čom som porušil kódex

Vie mi to správca oznámiť. zdá sa mi to šikanovaním
 

 

odpovedi sa nedockas, stavim sa o flasku piva
 
Hodnoť

Viera v autoritu štátu

Problémom je viera ľudí v autoritu štátu. Bez tejto viery by boli Eichmann a Hitler len komickými figúrkami. Všetky masívne vraždenia sú umožnené len vďaka tomu, že to posvätí, alebo priamo vyžaduje štátny aparát a ľudia to slepo vykonávajú vo viere "Však šéf to chcel. Ja muzikant!".
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre