SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď má Sulík pravdu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Bravo

konečne znova "starý Schutz" stručný, výstižný a a jasne pomenujúci jadro problému. Niet čo dodať, dá sa len súhlasiť.
 
Hodnoť

Mám pocit, že Západná Európa

v princípe nemá veľký dôvod robiť kompromisy v otázke utečencov s krajinami V4. A dôvodov je viacero.

Západná Európa utečencov prijímala už dlhé desaťročia a pravidelne, z bývalého Sovietskeho bloku aj širšieho sveta a považuje za absurdné, aby jej teraz v tom mali brániť 4 krajiny bývalého východného bloku, ktoré sa ešte len pred nejakými 10 či 15 rokmi ponížene do EÚ pýtali a pchali z vlastnej iniciatívy a vlastných zištných dôvodov, len preto, že sú z rôznych historických príčin podstatne xenofóbnejšie a menej tolerantné voči inakosti než je európsky priemer (bývalé Rakúsko-Uhorsko a priľahlé teritóriá).

Ďalším argumentom je značná ekonomická a rozvojová pomoc, ktorú štáty V4 za posledných 10 rokov dostali a kvôli ktorej sa očakávalo a stále očakáva, že tieto štáty si ju budú vážiť a podľa toho sa aj správať. Nie je to totiž len taká samozrejmosť.

A v neposlednom rade je tu rozšírený pocit, že Západná Európa má v krajinách V4 stále viac a viac dočinenia so stále viac skorumpovanými autoritárskymi vládami, ktorým v otázkach demokracie a jej kvality a tým aj v otázkach európskych hodnôt v minulosti už aj tak dosť veľa toho tolerovala a ustupovala, a preto nemá chuť im teraz ustupovať ešte aj v otázke azylovej politiky.

Skrátka, Západná časť EU je presvedčená, že čisto z morálneho hľadiska má nad krajinami teraz veľkú prevahu a že jednoducho podrobí krajiny V4 definitívnej skúške, či si to členstvo v EU vôbec zaslúžia. A čím viac budú krajiny V4 Západnú Európu svojou iracionálnou neústupčivosťou ohľadom utečencov provokovať, tím viac môžu čakať, že Západná Európa na nich riadne pritlačí. Prípadný odchod krajín V4 z EÚ možno by Západnú Európu mrzel, no určite nie až tak ako tie krajiny V4. Krajiny V4 v tejto konfrontácii ťahajú za oveľa kratší koniec. A zjavne im to nedochádza. No pohár trpezlivosti na Západe sa pomaly naplňuje. Ten moment buď-alebo sa nezadržateľne blíži. No ale bol by naivný ten, kto by to nepredvídal.

Jedna generácia politikov v krajinách V4 pracne dostala tieto krajiny do EÚ a tí, čo po nich nastúpili, sa túto historickú príležitosť zjavne chystajú totálne prešustrovať.
 

Nesúhlasím

1. To, či V-4 bude, alebo nebude prijímať utečencov predsa Nemecku ani v najmenšom neprekáža, aby si ich tam natlačili aj milióny
2. O tom, kto viac profitoval z rozšírenia EU sa dá tiež diskutovať, ono tie trhy, ktoré staré štáty získali, lacné pracovné sily a prísun práceschopnej pracovnej sily tiež nebol celkom zanedbateľný
3. Západná Európa má s korupciou formátu Berlusconiho, Mitteranda, excesmi typu Haidera či NPD v Nemecku a rôznymi demokratickými deficitmi, ako napríklad exemplárne porušenie všetkých platných zákonov pri otvorení hraníc imigrantom vlani minimálne toľko masla na hlave, ako V-4.
4. Pohár trpezlivosti sa naplňuje s EÚ aj na Západe. Snahy o premenu EÚ na Veľkonemecko vyháňajú z únie Veľkú Britániu, onedllho bude nasledovať aj Francúzsko a z celého cirkusu ostane len hanba.

Nestrašte tu prosím, EÚ sa buď vráti k demokratickým princípom a rovnosti práv pre štáty bez rozdielu veľkosti, alebo sa rozloží bez ohľadu na prístup V-4 k migrácii.
 

P.S.

Už to vidím, ako vylučujú kvôli migrantom V-4 z EÚ a odchádza z nej Kaufland a Lidl, OBI a Baumax a mnohí ďalší, Wolkswagen a Peugeot - Citroen sťahujú jeden z najziskovejších závodov zo Slovenska, Škodovka zatvára v Čechách a vzdávajú sa približne 60 miliónového trhu a státisícov pracovníkov, ktorí robia a platia dane, aby mohli živiť milión migrantov. Nedajte sa vysmiať, takú príležitosť už nebudú mať znova!
 

Nič sťahovať určite nebudú

ak nebudú musieť. Ak môžu mať závody a prevádzky v Číne a Indii, prečo by nemohli v Trnave alebo inde?
Taký scenár určite nebude. Urobili by to však, ak by im napr. slovenská vláda zhoršila podmienky na Slovensku ako napr. nejaké odvetné opatrenie. Mať desiatky tisíc ľudí v strede Európy ochotných pracovať za zopár sto eur mesačne je celkom dobré.
Problém by bol úplne inde. Slováci by si možno museli hromadne nechať robiť pasy, na ktoré už takmer zabudli. A nemohli by len tak ľahko chodiť do EÚ na zárobky, presne tak, ako tomu bolo pred niečo menej než 15-timi rokmi. Zrazu by sa vynorili takého a iné podobné problémy, o ktorých už mnohí zabudli, že niekedy vôbec existovali.
 

naviac...

...jedna sa o sukromne firmy - nadnarodne...
Tie sa neriadia poitickym diktatom - skor naopak - politika sa casto riadi podla nich..
Ale o to ze tie firmy ostanu - pokial budu mat zisk ani tak nejde...

Skor je podstatne, ako EU (a jej vodcovia) zvladaju utecenecku krizu...vezmime si to po poriadku:

1) zaplava migrantov v Madarsku - ktoru Madari jednoducho nemali sancu zvladnut (na pocet obyvatelov mali najviac ziadatelov o azyl - o com sa velmi slovenske media nesiria...na BBC sa da najst graf)

2) namiesto ponuknutia pomoci ( organizacnej, financnej, materialnej aj personalnej pomoci) - od Nemecka - aby "bratsky europsky stat" dokazal dodrzat Dublinsku regulaciu - videla v tom frau Merkel prilezitost na sebaprezentaciu a ponizenie Orbana (ved - Orban nie je naozaj nijaka vyhra - ale Madari si ho demokraticky zvolili)... otvorila nemecke hranice. bez konzultacie, bez pripravy, bez kontorly , bez limitov...ale zato s mavatkami a "!selfickami " s migrantmi

3) Otvorene hranice (pochopitelne) vnimali ludia na Strednom vychode ako pozvanku - pre kazdeho...a vlna migrantov vzrastla do nezvladatelnych rozmetov... (a cestou umierali)

4) Bolo ich privela aj na Nemecko (napriek demografickej krize) - a tak sa zacalo vydierat a vyhrazat "neochotnym" - casto velmi urazlivym sposobom, (co tiez slovenske media nezverejnovali)...

5) ked vydieranie nevyslo - zacalo sa podplacanie Turecka peniazmi europskych danovnikov (tam uz nedemokraticky vodca neprekaza)...a teraz vznika vazne podozrenie, ze Ergodan posiela skutocnych - syrskych utecencov - za europske peniaze - naspat do vojnovej zony (robi za Nemecko spinavu pracu) - vrchol neludskosti a pokrytectva...

6) medzi tym sa ukazalo, ze do EU prisiel kadekto - a kym Ergodan posiela skutocnych utecencov pod samopaly IS - v Europe uz nezaregistorvani falosni migranti pripravuju sebevrazedne utoky...

7) Turecku slubili za "pomoc" aj clenstvo v EU - co Britski obcania vnimaju ako poslednu kvapku...a tak Turci nahradia asi v EU Britov (good deal)

Ak mi niekto bude rozpravat, ze TOTO je uspesne zvladnutie siutuacie - budem ho pokladat za este vacsieho blazna, ako su ti, ktori to takto "poriesili"

No - a do tohoto vseobecneho zmatku - ma EU este odvahu znovu zacat s kvotami, vydieranim a vyhrazanim - a to celkom bez ohladu na mienku Europanov (pre koho tu ta Unia vlastne je - ak nie pre europskych obcanov?)

Je mi luto skutocnych utecencov - oni na ten amaterizmus (to je eufemisticky vyraz) doplacaju najviac -...
...ale ani Europania to nebudu mat v rozbitej a rozhadanej Unii lahke...(este ze pribudnu do EU ti Turci - lebo referenda o vystupeni sa daju ocakavat aj v inych statoch)
 

Inými slovami

Západnej časti EÚ by naša domáca relatívne lacná pracovná sila a náš trh pravdepodobne ostali naďalej k dispozícii tak ako doteraz, či by sme boli v EÚ alebo nie. No príležitosti Slovákov voľne cestovať do západnej časti EÚ a zarobiť si tam via, než majú možnosť doma, by sa prudko scvrkli. A tým by zrejme začala stúpať nezamestnanosť u nás a zvyšovanie platov (v prepočítaní na eurá) by sa zastavilo a otočilo naspäť. A tak by oni pravdepodobne mali k dispozícii ešte o čosi lacnejšiu pracovnú silu. Z ekonomického hľadiska by Západná Európa takmer určite nestratili takmer vôbec, skôr naopak. Možno by sa znížil predaj ich výrobkov z dôvodu poklesu kúpyschopnosti nášho obyvateľstva. No Slováci by za to zaplatili podstatne vyššiu cenu. A nabudúce, ak by sme sa do EÚ opäť hlásili, asi by si trochu dlhšie počkali, kým by nás tam vpustili.
Veď pozri na také Srbsko. Kde boli pred 30-timi rokmi oni a kde my. A ty teraz chceš, aby sme boli tam, kde sú oni? Trpezlivo už roky čakajúci na členstvo v EÚ? Zamysli sa nad tým.
 

 

Vilko, ja som Ti už písal, že ty sa hodíš do Bruselu, tam potrebujú takých pritakávačov ako si TY. Len Ti pripomeniem, že ak chce Berlín, Brusel, či kto ešte imigrantov, nech si ich berú, hoci milióny, ale my sme do EÚ naozaj nešli kvôli takýmto lapsusom. My máme na krku 400 tisíc cigáńov a skúsenosti s nimi, ak majú imigrantov málo, môžu sa postarať o cigáňov od nás, z Rumunska, Bulharska, Maďarska, Česka a ak by sa im ešte málilo, na Ukrajine ich je tiež požehnane.
P.S. Keby sa teraz hlasovalo o členstvo v EÚ, tak si buď istý, že by to neprešlo, ba väčšina by bola proti. Srbsko do toho nepleť, tam bol iný problém, občianska vojna v Juhoslávii.
 

Čau kritik,

U vás sú to ešte stále "čigáni? U nás sú to, pokiaľ viem, už Rómovia.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Viliamko...nam nevadia utecenci ci "utecenci" ako taki - vadi nam ze su to musulmani.
Kedy to uz vy gypsove hlavy pochopite?????
 

Však kôli takým, ako si ty

nám tu všetkým hrozí, že skončíme za plotom. Ty sa z toho možno najprv budeš vytešovať, ak k tomu dôjde, no veľa Tvojich spoluobčanov určite nie.
 

 

Kto je "za plotom" je uhol pohladu mily Viliam.
Z mojho pohladu skoncis za plotom ty s musulmanmi - a ak ich uz bude naozaj vela, mozno by si chcel byt na tej nasej strane plotu.
:-D
 

Tak na tej Tvojej strane plota

v nejakej Putinovej gubernii, bo som teda byť nechcel, aj keby polovica mojich susedov mali byť moslimovia. Ja som v živote mal dočinenia v mnohými moslimami a môžem Ti povedať, že to boli všetci veľmi slušní a pokorní ľudia.
 

 

O Putinovej Gubernii zu melies ako pravdolaskar len ty...bol si dnes zda sa privela na slniecku - to skodi mily Viliamko.
Putina mam na haku asi tak ako teba.
 

Uplne súhlasím....

Ale treba dodať že máme nie len lacnú pracovnú silu ale aj bryndzu...na to netreba zabudnúť...a keď nebudú poslúchať tak ju zablokujeme a EU bude bez bryndze...
 

Nechápem,

ako sme to mohli bez EÚ vydržať a žiť tu? Do roku 1939 bola ČSR 7. ekonomicky najvyspelejšia krajna sveta. V roku 1976,keď som bol v Rakúsku, som oficiálne v rakúskej banke dostal za 100 Kčs 127 šilingov! Nemusel som peniaze meniť na čiernom trhu,normálne oficiálne, banka vykúpila nekonvertibilnú Kčs! A teraz, bez EÚ máme pokapať hladom! Choďte to vysvetľovať bezdomovcom,sociálne odkázaným ľuďom, nie vlastnou vinou nezamestnaným! Kedysi sme si rozprávali taký vtip,že ako ľudia u nás poznali,že Zem je guľatá? Vykadili sme sa na Západ a howno prišlo z Východu! Lenže nebola to pravda,keďže vieme,že Zem sa otáča práve opačne,zo Západu na Východ!
 

Objektivita

Trochu chyba Tvojmu prispevku objektivita, kedze kurz siling vs. CS koruna bol v roku 1989 uz 1:3. Takze kde za tych par rokov urobili soudruzi chybu?
 

ste mimo

akosi nevidite do podstaty. problemom nie je normalna migracia, problemom je najazd nespocetneho etnika, ktore nie je mozne priebezne asimilovat, ktore sa nemieni prisposobit a navyse s nim prichadzaju aj nebezpecne rakovinove bunky terorizmu. ano viem, ze donedavna bol najvacsi terorista nor, ale uz to nie je pravda. a najhorsie este len pride, lebo europske politicke spicky su v divnej kome v este divnejsej politickej korektnosti. smutne.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre