SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Už sú tu. Číňania si v Košiciach údajne skupujú pozemky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

 

Pokial do US Steelu vstupi normalny cinsky investor, tak je to ok. Pokial tu pride ta dvojrocna cinska firma s byvalym sefom cinskej kontrarozviedky, ktora vstupila do J&T, tak to si budeme s vdakou spominat este i na rezesovske casy...
 

b.) je správne.

Číňania, ak si teda kúpia Košice, to budú robiť ako "štátnu" investíciu. Niekde začať treba a tak je to vítaná príležitosť, ako začať. Myslím, že oficiálna politika KS Číny je jasná. Oveľa efektívnejšie sa získava vplyv v jednotlivých regiónoch tak, že sa tam kúpi všetko, čo sa kúpiť dá, ako to riešiť len tupou ideologickou propagandou posilnenou vojenským ťažením. Je to lacnejšie, možno to odôvodniť zámerom rozvoja a z hľadiska perspektívy to prináša oveľa väčší vplyv.
 

ale ved to len

EU súdruhovia skopčili čínske know how, a teraz im vrátime úder.
Napúšťame si ich sem všetko skúpiť , nasledujúcich 30-40 rokov im budeme za misku ryž...(pardon ovsa) hrdlačiť jak čerti-berti. Dobré je, že veľa toho mať nebudeme, takže na nejaké panské huncútstva nám neostane čas, ani peniaze. Tak sa po večeroch budeme množiť, čo bude nadalej skoro zadarmo.
Ked nás bude miliarda europanov, a budeme za tie misky ovsa naplňať materiálne potreby celého sveta (hlavne medzi tým zdegenerovaných a zlenivených číňanov, kde bude už každé dieťa chcieť byť len manager, herec, alebo futbalista), tak tí šikovnejší z nás pomaly začnú kradnúť z roboty material aj rozumy, bude toho toľko, že neskutočne zbohatnú (tí, ktorých pri tom nechytia a nedá ich Kim čong Fic Tretí streliť na námestí do zátylku ), a postupne si skúpime celú Zem. A ked medzitým tajkonauti poriadne zamakajú tak aj Mars (lebo astronauti aj komonauti budú medzi tým už len historické postavy.

Teraz trochu vážnejšie. Som zvedavý, či budú mať číňania trochu viac rozumu, ako my.
My sme si totiž nevšimli ten zlom, kedy sa už skrátka neoplatí dávať vyrábať dalšie a dalšie, zložitejšie a zložitejšie výrobky číňanom až nakoniec tu nebude mať nikto prácu (áno, myslím to vážne, všetci sa nebudeme môcť navzájom obskakovať v sektore služieb a platiť si za to). V tom bájnom výskume a vede , kde je biela rasa taká super nás už Aziati tiež až tak nepotrebujú.
Takže snád pochopia, že ked nám nič nenechajú a zlikvidujú nás bez výstrelu úplne , tak si tiež budú musieť predávať tie miliony ton plastov (aby som sa trochu vrátil k článku, tak aj ocele ) vo všetkých formách len medzi sebou, lebo my si tú misku na ten ovos uplácame z hliny a vypálime v lese v mažiari.
 

Pekne si to zhrnul :)

Ale celé je to o kultúre. Presnejšie o spôsobe, ako vnímame svet ako taký, a vzťahy v ňom a spoločnosti. Lebo zatiaľ čo naša, západná kultúra, kladie dôraz na individualitu, tá východná čínska, kultúrne uprednostňuje spoločnosť ako celok. Aj jedno, aj druhé má svoje klady aj zápory. Ako vlastne všetko. Náš individualizmus vedie k efektívnejšiemu a rýchlejšiemu spoločenskému, vedeckému a technickému rozvoju. Ale na druhej strane tým indivíduum tlačí spoločnosť do vlastnej efektivity (socialistické myslenie). Inak povedané, jedinec uprednostňuje vlastnú efektivitu pred efektivitou celku. (Pohodlnejší život na úkor zadĺženia štátu.) V Číne je to naopak. Tam je rozvoj, sila spoločnosti ako celku, postavená nad rozvoj jedinca. Majú síce komunistické vedenie štátu, ale trhové hospodárstvo a skoro žiadne soc. zabezpečenie. Ako v rannom kapitalizme. A ako celok napredujú tempom, ktoré hádam nemá obdobu. A väčšina ekonómov sa hádam zhodne aj na tom, že je len otázkou krátkeho času, kedy budú ekonomickou jednotkou.
Takže výsledkom stretu týchto dvoch kultúr bude víťazstvo toho efektívnejšieho. Či sa nám to páči, alebo nie. Z tohto pohľadu nevidím žiadnu šancu na naše víťazstvo, lebo neverím, že by sme sa dobrovoľne vzdali nášho pohodlia na úkor posilnenia celej spoločnosti. Nebude to prehra rýchla, ale bude sa zrýchľovať. Strata pohodlia nás povedie na ulice s transparentami, kľúčmi alebo možno aj kameňmi, ale to bude asi tak všetko. Tento boj vyhrať nemôžme.
 

 

Milo,

hovoril si hlavne o nezrekonštruovanej Číne - tá nová prebrala mnohé prvky Západného sveta včítane individualizmu.

Ekologická devastácia zrekonštruovanej Číny je katastrofálna a sú to len odložené výdavky, či investície, ktoré budú musieť urobiť, aby sa dalo vôbec v krajine existovať.

Je otázne, či vláda skutočne kúpi tretinový - blokačný balík s cieľom zabezpečiť sociálnu politiku v US Steel - aspoň o tom hovoril podpredseda vlády.

Je zrejmé, že stred kultúr tu bude a aj je - prevziať spoločnosť s 11 000 zamestnancami nie je maličkosť.

Nuž naše experimenty s hlúpou reguláciu energie zdvihli ceny energií o 100% a tak sme si pochovali značnú časť konkurencieschopnosti priemyslu - zvlášť toho, ktorý je náročný na energie, ako sú oceliarne. Pán Soták si mohol pľúca vykričať........

Nakoniec Zeman túto reguláciu nazval hospodárskou sabotážou a komisár Tajani masakrom priemyslu EU - Nemci si vyňali 2 000 najdôležitejších podnikov z tejto regulácie a veselo vykazujú rast priemyslu.

Nie lenivosť ale nezmyselná hospodárska politika spojená s korupciou ničí naše priemyslové spoločnosti - málokto dokáže pochopiť, prečo regulačný úrad spolu s ministerstvom hospodárstva vymyslelo takýto nezmysel a hlavne, prečo ho už dávno nezastavili a neriešia problém tam kde vznikol.

Oceľ - to je možno na 70 až 80% energia - a ak je o 100% drahšia ako konkurenčná - nedivme sa že dôjde ku krachu v krátkom časovom období - zisk majú majitelia podporených kogeneračných systémov a OZE.

Navyše, doplatok k cene energie pre kogeneračné systémy a OZE je tak vysoký, že riziko je prenesené na spotrebiteľa a teda majitelia podporených energetických zdrojov nespĺňajú ani kritériá podnikateľa - sú to proste štátom garantované dôchodky - nuž títo zvyčajne bohatí investori nemajú žiadny problém, ak sa na ich dôchodok skladajú všetci včítane chudobných dôchodcov.


len tak ďalej, tvorivosti sa medze nekladú. .
 

Asi som to nenapísal

dosť zrozumiteľne a skratkovito, keď si reagoval takto. Lebo to čo píšem ja, nieje v rozpore stým, čo píšeš ty. Upresním: regulácie, ktoré spomínaš, sú viac menej socialistickým ochranárskym výmyslom a nezmyslom v jednom. Ich cieľom je ochrániť jedinca pred "zlovôľou" trhu, podnikateľa, kapitalizmu, ... doplniť podľa ideologického zámeru. No a tento ochranársky princíp štátu si vynútil sám jedinec (volič) v demokratických voľbách, v ktorých sa mu ponúkol politik (socialista), že mu túto ochranu zabezpečí. Takže jedinec si svoju pohodlnosť (lenivosť), riešiť vlastný problém vlastným úsilím, vydupal vo voľbách vo forme ochranárskeho prístupu štátu vo všetkých sociálnych istotách, ktoré štát poskytuje. Regulácie sú potom len ďalší level ochrannej bariéry štátu. V akých konkrétnych formách a oblastiach priemyslu alebo spoločenského života sa to celé deje, je už len rozmenený detail. Ja som písal o princípe ako takom.
A čo sa týka, tej ekológie, tak iste, raz ich to dobehne. Rovnako ako to dobehlo aj iných. Ale teraz riešia rozšírenie ekonomického a hospodárskeho vplyvu vo svete. A to im zjavne ide, lebo ako som napísal, ich cieľom je silná a efektívna spoločnosť, nie jedinec. Viem, spoločnosť je tvorená s jedincov, ako u nás, tak aj u nich. Len ten úplne zásadný rozdiel je v prístupe jednotlivca ku svojej spoločnosti. To, čo je ochotný znášať a akceptovať jedinec v ázijskej spoločnosti, nieje ochotný znášať v tej našej ani z 50%. Výnimky z tohto princípu na oboch stranách len potvrdzujú to pravidlo. Lebo sú a aj zostanú len výnimkami.
 

Trhy ,regulácia a kvalita života

Pochopenie, že trhy predstavujú komplexný nelineárny systém, pomohlo urobiť prelom v chápaní riešenia trhov aplikáciou princípov z teórie chaosu. Tákto analyzované trhy poskytujú jasnú správu:

1. Je možné robiť strategické rozhodnutia s dlhodobým časovým horizontom - t.j. zadefinovať trh

2. Je možné robiť predikcie v strednodobom časovom horizonte - t.j. regulovať trh primeranými regulačnými nástrojmi


3. Nie je možné riadiť trh v krátkodobých časových horizontoch - jedného alebo dvoch rokov


Jean Tirol, ekonóm , dostal pred dvoma rokmi Nobelovu cenu za ekonómiu, pričom podstata jeho práce spočívala v tom,že ukázal, že všeobecné poučky pri organizácii a regulácii trhu je nutné rozšíriť o špecifické vlastnosti trhu s tým, aby trhové sily zabezpečili:

a) zosúladenie spoločenských záujmov so záujmami investorov

b) tlak na náklady cestou súťaže medzi investormi

c) ochranu spotrebiteľa pred praktikami investora mimo reguláciu trhu

d) jednoduchý, transparentný a každému zrozumiteľný nástroj na reguláciu nastaveného trhu, ktorý zároveň určuje aj kritériá pre efektívny dohľad nad trhom

Je možné ukázať na rade príkladov, ako štát zlyhal pri konštrukcii trhu a jeho regulácii, pričom sa snažia páni úradníci spolu s politikmi nahradiť svoju nekompetentnosť div že nie denným riadením trhov - výsledkom je ekonomická katastrofa napríklad na nasledovných trhoch:

a) energetický trh
b) školstvo
c) zdravotný systém
d) dôchodkový systém
e) finančný trh ( zvlášť hypotekárny trh)

Nuž ale to je rozhodujúca časť štátneho rozpočtu riadená cez deformáciu trhu s pokrivením v prospech individuálnych záujmov nadradených nad spoločenské záujmy reprezentované spotrebiteľmi.

Najjednoduchší systém vytvárania hodnôt pre jednotlivca je potom ich hotový presun od spoločného k individuálnemu cestou korupcie.

V krajinách EU sa odstránením 10% korupcie meranej indexom TI zdvojnásobuje tvorba HDP, graf to ukazuje veľmi jasne:
http://eis.honors.sk/eis5/down...


Mňa fascinuje, že pri tak trvalo vysokej korupcii v SR je ochotná EU vôbec dávať prostriedky do SR v podobe eurofondov.
Z ekonomického hľadiska sú eurofondy nástrojom na korupciu politikov štátu , na príkladoch povedzme CT vidno, že polovica je minutá neefektívne, čo je eufemizmus na rozkradnutie.

Pán Horský to tri dni po voľbách v Téme dňa vyjadril veľmi jasne : " že politici kradnú to sme vedeli,......."

Máme o 10 rokov kratší vek dožitia v zdraví oproti Českej republike, hoci na hlavu dávame rovnaký objem prostriedkov. Ale to je 20% z celkového času.

Sadol by ste do lietadla, o ktorom vieme, že 20% z nich spadne oproti štatistickému priemeru?

Aj keby Vám ponúkli zľavu, nemal by ste ako nasadnúť, pretože po takejto informácii by regulátor nemohol lietadlá pustiť na štart a aj keby ich pustil, ostatní ľudia by mali dosť rozumu a neleteli by - ostal by ste sám.

Ale my musíme povinne do takéhoto zdravotného systému nastúpiť a ešte aj povinne platiť.

Bezradnosť vlády pri riešení zdravotníctva je evidnetná - zrušenie regulácie nepomôže - veľmi rýchlo by sme pomreli a navyše okolité krajiny by to nedovolili - totižto rýchlo by sa rozšírili smrteľné (napr. infekčné ) choroby, ktoré sú úspešne riešené na povinnom princípe.

Alebo by ste zrušil reguláciu dopravy a podľa slobodného rozhodovania by sa jazdilo nielen vpravo alebo vľavo, ale aj do protismeru? A čo sankcie za porušenie pravidiel?

Žiaľ, regulácia v SR často predstavuje štátom posvätenú zlodejinu.

A politici žijú z odhaľovania kauz nie riešenia problémov.

Tak v SR ako aj v Číne došlo k výmene kvality života za HDP.
 

 

Normalny cinsky investor ma praveze konexie na komunistickych papalasov, robil alebo robi spinavu pracu, je vydieratelny, cize poslusny. Nebudem verit investorovi, ktoreho sudruhovia mozu na druhy den obesit.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

...

Takze tvrdite ze us steel tam po rezesovcoch nabehli vycucali co ostalo a teraz tahaju prec lebo krava je uz stara a mlieko nedava?
 

 

No niektorí ľšudia majú evidentne krátku pamäť a preto aj naše voľby vyzerejú, tak ako vyzerajú. Pokiaľ sa ja dobre pamätám, tak USS nekupoval VSŽ od Rezeša, či...?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Rezes s Meciarom boli cestni,

tolko sprostosti pokope
 

 

Radosť vládnuť takémuto národu...
 

zlate vajce

Hehe, zevraj zlate vajce. Ano, mozno pozlatene macacim zlatom a sprdkavene. Mozes tomu malemu bozkavat ruky, ze tu nie sme ako v nejakom Bielorusku.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Ale aj dojit kravku musis vediet, tak ako vsetko. Ja som to raz skusal a nenadojil som nic. Prisla babka a liter a pol bol za par minut.
 

ake boli ceny "mlieka" r.1990 a teraz...

...a tiež náklady boli iné ( mzdy, odvody,...)
každý kto investuje chce zarobiť, aj keď tam kde sa babrú do toho politici vždy to dobabrú, lebo oni potrebujú za každú cenu hlasy do volieb.

Ale tí číňania to majú prešpekulované.
Najprv zaplavia svet lacnou oceľou, konkurerencia ako USS tým pádom má problémy, čiže hodnota ich oceliarní je pomerne nízka no a takto "pripravené" to kúpia za dobrú cenu.

A robia to v časom keď sú v čele ľavicové vlády, obsadené komunistami, (vraj bývalými).
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Nazvať Váš výrok slušným slovom by bola urážka aj podpriemernej inteligencie.....
Podnik v bankrote prevádzkovala firma roky, a platila veľmi slušne. Primitívny Rezeš a jeho ešte primitívnejši kinder "manažéri" po ktorých dnes ani pes neštekne, noooo, to asi preto, že kvality týchto nirmandov preveril čas - tak za tými je tu niekomu ľúto?
Podnik, kde sa kradlo odzhora a ktorý krachoval na celej čiare, kdr za plýtvalo a a žilo sa z postaty, kde do bezpečnosti ale hlavne do budúcnosti sa neinvestovalo.... je teraz v slušnej kondícii, ale prezamestnaný. Ak by mohli prepustiť zopár tisíc ľudí, tak by sa dal ešte asi zachrániť. Takto pripadne Číňanom aj s ich aziatskou kultúrou.... tak to ešte len uvidíme!
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre