Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dobrá kniha ešte nikdy z nikoho hovädo neurobila (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Tsafenat Paneach,
mne to príde z vašej strany ako škoda. Viete formulovať, nerobíte gramatické chyby, a máte jasný názor. Už týmto sa, podľa mňa, vyčleňujete z davu diskutujúcich. A vy svoj potenciál premrháte osobnými útokmi a riešením skrytých motívov autora, namiesto toho, aby ste chlapsky (alebo žensky úprimne :-) pomenovali, v čom sa autor článku mýli. Reagujte na argumenty. Naozaj ich vo svojom článku poskytol viac, ako vy vo svojom príspevku. Vy máte potenciál na to, aby ste túto diskusiu obohatili svojím pohľadom na svet, domnievam sa neskromne. Báj d vej - Píšete: "Ja som nikde nenapisal, ze neposkytuje argumenty." - Ale o pár riadkov vyššie predsa uvádzate: "Zo strany tohto vysinuteho pseudointelektuala uz nejde o vecne argumenty" - Ostávam zmätený.
albert2
Tento váš príspevok beriem,
osvetľuje vašu motiváciu. Ale je otázne, či chcete oslovovať veriacich, alebo rozmýšľajúcich ľudí. Tie dve teritória sa neprekrývajú. Doménou viery je, že nie je vyvrátiteľná faktami. Pre veriaceho je dogma nadradená dôkazom. Nech sa páči. Ale ak zablúdite na pole argumentácie, tak sa musíte riadiť jeho pravidlami. Napríklad, nech vás hocako irituje autor príspevku, v racionálnej rovine musíte reagovať na jeho argumenty. A nie na to, kto ich vyslovuje. Chápeme sa? Nie je podstatné, kto ťahá figúrkami na šachovnici. Rozhodujúce je, či jeho ťahy dokáže súper odvrátiť.
albert2
Nie, nyrra, nechápeme sa :-)
Názorne demonštrujete, čo som mal na mysli. Vy nemáte potrebu moje tvrdenia skúmať. Vy im potrebujete veriť/ neveriť. Ale dobre, tak to napíšem po vašom: Prosím, verte mi, že ja stojím o váš názor, nie o vašu dôveru :-)
albert2
OK
napriek tomu, že som nerozmýšľajúca, napíšem názor Asociácia učiteľov slovenčina sa rozhodla protestovať proti tomu, aby nejaká kniha bola pre študentov povinná. Nič viac - žiaden zákaz. K protestu sa pridali učitelia cirkevných škôl. TEMA = KNIHA AKO POVINNE ČITANIE. Takže akékoľvek argumenty - pokiaľ majú byť relevantné k téme, by sa mali týkať toho, prečo by tá kniha mala byť povinným čítaním,či vôbec je povinná resp. či vôbec majú byť nejaké knihy povinné. Pre a proti. Michal Havran však urobil niečo iné. Podmieňuje právo aktuálneho protestu nejakými protestami voči iným veciam. Takže v rozpore s tým, čo avizuje v titulke nastoľuje v texte inú tému. TEMA= PETIČNE PRAVO A DEMOKRACIA. Vlastne toto právo spochybňuje. Takže ak by sme sa mali držať tejto témy, potom by sa argumenty mali týkať toho, či je možné niekomu uprieť jeho ľudské a občianske právo. Havran argumentuje len svojou vierou, že existuje koncept morálneho práva, čo je v príncípe manipulatívny a špekulatívny koncept, lebo právny systém vylučuje akékoľvek výnimky zo základných ľudských práv. Pointou článku je, že ak RKC sa dopustila v minulosti niečoho, čo nie je OK, tak učitelia slovenčiny by nemali protestovať proti povinnému čítaniu nejakej knihy. Výsledkom je zmätok aj tu v diskusii. Niektorí sa venujú Pišťánkovi, iní vyvracajú uvedené "fakty" o RKC - iní im nadšene tlieskajú. Autorovi sa podaril manipulatvny trik - pod zámienkou témy "povinného čítania" a "práva na protest" písal vlastne o RKC, ktorá s tými predchádzajúcimi témami nemá nič spoločné.
nyrra
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím, že Havran sa nijako netají,

že má pifku na RKC. Nemyslím, že by jej v článku upieral právo na protest. Skôr poukazuje na jej pokrytectvo a žiada, nech naozaj "hádžu šutrom len tí bez viny". Mňa na jeho príspevku zaujalo najviac to, aký je emotívny. Prudko to kontrastuje s jeho letargickým prejavom pred kamerou. - Ale toto je ďalšia vec, ktorá sa netýka témy :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale

on podmieňuje právo na protest učiteľom slovenčiny .... nie RKC - tá s tým nič nemá

E3TE RAZ ..... RKC nemá nič s protestom učiteľov slovenčiny! Tak načo ju rieši?

Prečo by sa mal učiteľ slovenčiny (dokonca aj ateista) vyjadrovať k RKC ak chce protestovať proti zaradeniu nejakej knihy do povinnej literatúry?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Poslala som ti spravu.
Tak nejak mi je nevolno...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a evidentne nechápeš

ani to "hoď kameňom, kto si bez viny"

To vôbec neznamená, že nie je možné niečo kritizovať alebo s niečim nesúhlasiť.

A akú vinu majú učitelia slovenčiny (aj ateisti) na všetkom tom, čo Havran vymenoval?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a akým kameňom hádžu a po kom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a ešte si odporuješ

na jednom mieste píšeš, že ľudia by mali reagovať na názor, nie na to, kto ten názor vyslovuje ..... na druhej strane sám dopredu diskvalifikuješ názor, ak ho napíše veriaci, lebo tí podľa teba nerozmýšľajú

To, že ťa ten názor zaujíma, si za takýchto okolností strč za klobúk. Veriaci nie sú laboratórne myši, ktorých názory ty budeš so záujmom skúmať - aby si si potvrdil svoj chorý koncept o absencii ich rozmýšľania. Ktorému si uveril. LEN UVERIL.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím, treba reagovať na argumenty,

nie na ich predkladateľov. Nič však nie je nudnejšie, ako diskusia ľudí s rovnakými názormi. Názory sú na to, aby sa rôznili. Z tohto hľadiska sa teším, keď narazím na dobre argumentujúceho oponenta. Tým, že danú skupinu pomenujem, ju predsa nedegradujem. Áno, ja verím veciam, ktoré píšem. Ale som ochotný sa svojich názorov vzdať, ak budú hodnoverne vyvrátené. Veriaci človek tento luxus "bezcharakternosti" nemá :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

netrep

veriaci človek má taký istý luxus ako ty vzdať sa svojich názorov

Rozširuješ vieru v Boha na vieru v čokoľvek. Ja môžem veriť v Boha, ale nemusím veriť tomu, čo píšeš. Generalizuješ vieru na akúkoľvek vieru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale to nie je hebrejsky koncept viery. Hebrejsky koncept viery je: "Skuste a presvedcte sa, aky dobry je Pan." Viera, viera, ktora nevyzaduje ziadne dokazy je konceptom, ktory je prebrany z greckej filozofie a osvietenci ho postavili do kontrastu s rozumom. NAco mi je Boh, ktory sa neda spoznat, alebo s ktorym nemozem mat vztah? Naco je Bohu clovek, ak s nim nemoze mat vztah? No a co sa tyka k prirovnania k sachu, nebudem hrat, ak ten druhy uz dopredu nehra podla pravidiel...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Už sa opakujeme,

tak ešte raz zopakujem to svoje :-) Je jedno, o akú vieru ide (o ktorého z tisícov bohov). Ide o to, že veríme. Svojich veriacich priateľov vnímam ako ľudí, ktorí svoj nesporný intelektuálny potenciál venujú tomu, aby sa utvrdzovali vo svojej viere v boha. A svoje krízové obdobia (naozaj existuje?) ešte nikdy neuzavreli tým, že NIE. Len si k bohu našli iný chodníček. To je predsa úplne iná východisková pozícia, ako keď svoje miesto vo vesmíre začínam hľadať bez vopred známeho výsledku. Ako hovorí Sir Humphrey z Yes, minister: "Komise nemuže být vytvořena, pokud neznáme výsledky, k jakým dospěje".

A k tomu šachu: súper nemôže "vopred nehrať podľa pravidiel". Súpera z porušenia pravidiel môžete obviniť až keď urobí neplatný ťah (použije nesprávny argument). Havran urobil prvý ťah, čas beží, a vy si odmietate čo i len sadnúť za stôl :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No a presne o tom som hovoril. Ale este raz to zopakujem. Viera v Boha sa nespaja s tym, ze som niekde pocul, ze nejaky panbozko sedi na oblaciku a ak nebudem robit to alebo ono, tak pojdem do pekla. Viera znamena, ze mame osobny vztah a dokonca komunikujeme. Nie ze verim, alebo dufam, ze niekde existuje. Ale verim Jemu, ze co komunikuje, je pravda. Co sa sachovej partie tyka, Havran je notoricky podvadzac. Uz som na to poukazal a nielen ja, ale kopa ludi tu v komentaroch. Je to clovek, ktory si pocas hry tvori svoje pravidla. Preco by som si s nim mal sadnut za stol? Staci, aj sbet upozornim, ze je podvodnik... Odmietam hrat oodla pravidiel, ktore urcuje on.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prosím ťa

nevidíš, že on narába s pojmom viera ako sa mu hodí?

Raz ho používa ako vieru v Boha, inokedy tvrdí, že človek veriaci v Boha uverí každej kravine, lebo z princípu nemôže rozmýšľať. On dáva na jednu úroveň vieru v Boha s tým, či uverím napr. Havranovi. Ved tak vaša diskusia začala. Že ty neveríš Havranovým motívom. Čo s tým má Boh?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pride nato. Momentalne je to v dvoch rovinach, ak si vsimnes. Kazdopadne ale pokladam za potrebne poukazat na to, ze sice oouziva pojem viera, ale nechape, o com pise...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak ti držím palce :)

ja to vidím na manipuláčne triky a hrátky s pojmami ... chce hrať šachy, ale vyhdzuje súperovi figúrky úplne mimo pravidiel slušnej hry
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autor clanku sa myli v tom, ze ide o katolickych ucitelov :-)

Zatal pekne vedla.

Clovek podpisany pod peticiou, predseda Slovenskej asociacie ucitelov slovenciny, nema s katolikmi nic spolocne :-).

Nehovoriac, ze ucitelia (spolu s katolikmi) len ziadaju, aby kniha nebola POVINNYM citanim. Chcu liberalne umoznit ucitelom, aby si vybrali, ci sa nou zaoberat budu alebo nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"A koľkí z katolíckych učiteľov žiadali svojich duchovných predstavených, aby jasne odsúdili pornografický charakter slovenského fašizmu?"

Toto sa, myslím, na slovenské ľudáctvo nehodí, štátny katolicizmus nekonvenoval s pudovým nietzscheánstvom ako tomu bolo v rímsko-germánskej tradícii na západ od nás. Jedine sadizmus gardistov a arizátorov...
Niektoré výčitky sú zbytočné, KBS už niekoľkokrát uverejnilo rôzne prehlásenia odsudzujúce krutosť Tisovho režimu.

Som však rád, že zaznelo to najdôležitejšie - že sa v cirkevnom prostredí stále pestuje svätuškárstvo a mne odporný druh meštiactva. Osobne mi táto mentálna dvorská kultúra, ktorá nechce vidieť skutočný svet za plotom záhrady a pohŕda ním, lebo ona je nositeľka "dobrej výchovy" lezie na nervy a naviac, učitelia literatúry ju očividne pestujú. A ani elektrické gitarky na fesťákoch, kde B-h headliner údajne pôsobí na ľudí rýchlejšie ako prepašovaný chlast a módne účesy a silená trendovosť tento smrad neprerazia. Veď práve Pišťankova kniha motivuje svojím príkladom k usporiadanému životu - kto sa v nej chce nájsť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ad marlborough - dvorska kultura

Tento odsek sa Vam naozaj vydaril. Vynikajuco pomenovavate ten pocit, ktory mam, ked sledujem iste vystupenia "mestiakov" . ANo, v cirkvi je to velmi vidiet.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľkou iróniou ťaženia proti tej knižke je to, že jej kritikou urobili takú reklamu, že je beznádejne vypredaná. Manželka objednala a dostala jeden z posledných kusov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nejakí učitelia

si dovolili povedať svoj názor, že nejaká kniha by nemala byť medzi povinným čítaním. To nemali robiť, pretože autor tohto článku má na to iný názor. Na rozdiel od neho si ho tí učitelia mali nechať pre seba. A ďalší príklad logiky: nemali právo vyjadriť svoj názor na túto otázku výučby, pretože predtým sa nevyjadrili k celému zoznamu otázok uvedenému v texte. Myslím, že potom by sa nikto nemohol vyjadrovať k ničomu. Autor je určite sčítaný, ale nemusí to s toľkou sebazaľúbenosťou predvádzať. Dá sa to povedať aj normálne. A o nenávisti, ktorá akoby bola hlavným motorom písania textu a ktorá z neho srší, ani nehovorím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Majú právo na názor

a autor článku tiež.
Možno aj ja, ale nie vždy. Pretože akonáhle do diskusie prinášam relevantné dôkazy o tom, že RKC spĺňa všetky parametre zločineckej organizácie, môj príspevok je označený protikódexovo, alebo je celé vlákno zmazané bez stopy.
Uvidím, že či vydrží tento príspevok...
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre