SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Budeme mať raz peniaze za nič? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

< 1 2

Hodnoť

 

Ak sa zmenia podmienky, je potrebné zmeniť aj psychológiu a motivácie. Človek môže po nejakú dobu zatvárať oči pred skutočnosťou, ale skutočnosť ho nakoniec vždy dobehne.

Ak je dnešná ekonomika založená na altruistickom konaní v prospech druhých, tak každé sebecké konanie, ktoré je opakom altruistického, musí nutne ekonomický proces narúšať a škodiť. Výsledkom sú rôzne turbulencie, krízy a sociálne otrasy.

Rozhodnutia, ktoré sa týkajú všetkých, určite treba prijímať iba so súhlasom všetkých, resp. aspoň väčšiny. Väčšina sa však môže aj mýliť. Aj v našich končinách si ľudia svojho času väčšinovo zvolili určitý spoločenský systém, ale nikto rozumný dnes nebude tvrdiť, že to bolo správne rozhodnutie. Preto kritérium rozhodovania nemôže byť či to už niekde zaviedli, ale iba či je to zmysluplné.
 

 

Psychológiu človeka tak ľahko sa nedá zmeniť. Afektívna neurobiológia ukázala, že v subkortikálnej oblasti máme geneticky naprogramovaných 7 základných afektov od ktorých sa vplavom prostredia vytvára ďalší súbor emócií, prvá rovina slúži na reguláciu samotného človeka a druhá je určená pre zvládnutie existencie v sociálnom systéme.

Konkurenčno kooperačné riešenia sa pohybujú v rovine kde je možné hľadať optimum a nie je potrebné zachádzať do extrémov, ktoré demotivujú jednotlivca v súťaži a je jedno, či budeme mať systém výlučne altruistický ( demotiváciu sme zažili v socializme) alebo budeme mať systém výlučne individuálne orientovaný - v podobe korupcie to zažívame teraz.

proste funguje trh vtedy ak je na ňom férová súťaž.

V hokeji ale aj fotbale to chápeme. Akosi to nechceme pochopiť v hospodárskej praxi.
 

alebo

Najprv netradičný úvod.
Spoločenstvo ľudí je v skutočnosti riadený systém,
a ako taký má definované pravidlá. Základné pravidlá sú definované ústavou, nasledujú zákony, vyhlášky atď. tieto pravidlá konkretizujú čo a ako má byť dodržiavané aby to " fungovalo " myslím spoločenstvo.

Samozrejme určitú doby trvá aby sa tento systém stabilizoval tzn. niektoré zákony a vyhlášky sa musia doladiť.

Teraz ale máme ešte vyšší orgán a to je EU.
Nastáva základná požiadavka a to je zjednotenie jednotlivých predpisov, zákonov, vyhlášok atď.
Ale každá zmena jedného zákona môže vyvolať zmenu - úpravu iných zákonov.
A tak začína kolotoč zmien - pokiaľ by to bol všeobecný technický systém tak sa doladí a nasleduje prevádzkový stav.
Ale :
- to by nesmeli byť voľby každé 4 roky - každá politická garnitúra má svoje predstavy o optimálnom stave,
- keďže medzi politikmi sú rôzny ľudia tak aj ich názory sú ovplyvňované rôznymi vplyvmi a finančnými " sponzormi"

dalo by sa písať veľa tzv. vlákien ktoré spôsobujú modifikácie zákonov ......
- každý štát má svoje funkcionality ktoré zabezpečujú ekonomickú stabilizáciu, čo je pre niektoré skupiny vyhovujúce pre iné môže byť neprijateľné, preto sa jednotlivé štáty snažia postupne približovať jednotlivé funkcionality tak aby smerovali k zjednoteniu. Sú tu záujmové skupiny, záujmy štátov, záujmy skupin štátov - v celosvetovej ekonomike. Prichádza fenomén Čína s obrovskou kapacitou ekonomiky, neskôr India - všeobecne krajiny južnej Ázie.

Ale nasledujú zase voľby a zase sa menia zákony a ten kolotoč nových volieb a nových vplyvov, Grécko, migranti, Turecko, Brexit. ....ekologia .....

A teraz resumé:

Miera prerozdelenia financií je v každom štáte iná aj teraz dostávajú niektoré skupiny " zadarmo " nechcem sa nikoho dotknúť
ale sú to dôchodcovia, deti, invalidi, nezamestnaný ......

Hlavný problém vidím v tom že stále menej ľudí "musí" pracovať aby celé spoločenstvo mohlo existovať
je to tak preto lebo sme sa dohodli že je to morálne, ľudské. ( neplatí to na celom svete )

Len malé percento ľudí je morálne nastavených tak že chcú pracovať preto aby sa mohli realizovať alebo preto že ich to baví.
V súčasnosti platí že trhový systém je všeliek ale už dlho sa ozývajú hlasy že trh alebo trhový systém je už prežitý a mal by postupne vznikať nový systém a mám taký pocit že tie problémy sa neustále zvýrazňujú a môžu prerásť do zásadnej zmeny a tým momentom bude pravdepodobne nový kríza až vtedy nastanú zásadné zmeny dovtedy sa to budú snažiť len lepiť a lepiť aby to fungovalo nejako.

Ako príklad : migranti sú nevyhnutý pre vyspelé štáty - majú výborný trhový systém ale jedným z výsledkov je aj záporná demografická krivka a smerujú ku kolapsu / bez imigrantov / je to Nemecko , Francúzsko, Taliansko, Slovensko to čaká tak o 2 až 3 roky a už to začína aj u nás šikovný odchádzajú a tak budeme aj my potrebovať imigrantov.
Švajčiarsko má obrovské príjmy z finančníctva a preto uvažuje o základnom príjme. Ale Slovensko, Poľsko, Maďarsko - nemá také príjmy.

Preto hovoriť o základnom príjem na Slovensku je úplne zbytočné - strata času a energie.

Keď ste to dočítali až tu - máte naozaj pevnú vôľu - gratulujem.

Ďakujem za pozornosť.
 

 

Miera prerozdelenia financií je v každom štáte iná aj teraz dostávajú niektoré skupiny " zadarmo " nechcem sa nikoho dotknúť
ale sú to dôchodcovia, deti, invalidi, nezamestnaný ......


A čo tak rozprávka O troch grošoch?

Dôchodcovia vôbec nedostávajú peniaze zadarmo - dokonca ich po revolúcii štát okradol o zhruba 30% oproti nárokom.

Demografický problém, ktorý spomínate je riešiteľný, pokiaľ má vláda víziu viac ako 4 roky
 

< 1 2

Najčítanejšie na SME Komentáre