SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dúfať v odpor k zmene (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Všetci...

...straškovia Britov, ktorý strašia brexitom znížením ekonomiky ,zamestnanosťou a podobne ,mohli by strašiť vylúčením s UEFA . Britov by skôr presvedčili o zotrvaní v EU, keby ich strašili vylúčením z európskych futbalových súťaži. Zajtra budú mať možnosť Angličanov strašiť i naši futbalisti v zápase proti nim. Napríklad že im aj dáme vyhrať ,keď ostanú v EU.
 
Hodnoť

Schutz zbytočne

lokajsky skláňa hlavu pred Britániou. Keby z Britského múzea zmizlo všetko čo ukradli vo svete tak sa zrúti ako domček z kariet. Dávno pred Britániou boli iné slávne mocnosti ale to je len fázový posun. Jednoducho prišli pozdejšie ako Rímska ríša, ako predtým Helénska republika, ako neskôr námorné mocnosti Španielsko, Portugalsko (kde je ich sláva dnes?). Problém Britov nie je EÚ ale ich neschopnosť priznať si, že ich sociálny systém v prvej rade zneužívajú milióny rodných britov ktorí si slušne žijú hoci nikdy nepracovali, nepracujú a pracovať nebudú. Kto tam dlhšie žil, vie o čom hovorím. Ostané je len ich nadutosť a nostalgia za bývalou slávou ktorá už dávno pominula. V porovnaní s Čínou, USA, a o pár rokov s rýchlo rastúcimi ekonomikami Indiou, Brazíliou a podobne sláva Británie rýchlo bledne. Veď oni sa zbadajú.
 

keby Briti v 19. storočí

nevzali tie kamene k sebe do Britského múzea, tak tí ťavo-ehm-filovia by si ani dodnes neuvedomili ich hodnotu, rovnako, ako si ju neuvedomovali počas tisíc rokov predtým
 

Presne tak,

z Elginových a iných mramorov by sa vyrábalo vápno. I preto už Britské múzeum nikdy nikomu nič nevráti - a dobre urobí. Civilizovaný svet sa môže vybrať do Londýna...
 

ešte dodám,

škoda, žoe Bamiján, či´Palmýra sa nedala previezť do Británie, či aspoň na Západ
 

"Sláva rýchlo bledne" ?

Aký cudzí jazyk sa učia deti v školách na celom svete, vrátane tvojich detí? Brazílčinu?
 

coraz viac sa ucia

americtinu a nie anglictinu
 

Palmyra

Odporucam autorovi pozriet sa, ako sa naklada s vzacnymi pamiatkami v Palmyre a okoli a zvazit, ci nie je niekedy lepsie koncentrovat tieto artefakty tam, kde je o nich nalezite postarane.
 

Brzdite s tým obdivom milí moji

Bol som na Akropole, je tam múzeum a Gréci vynakladajú obrovké úsilie na jej čo najkomplexnejšiu rekonštrukciu. Lenže nebude dokonalá a prečo? Najvzácnejšie časti vlysov z portálov sú kde? British museum a odmietajú ich vrátiť. Nepoučujte ma prosím, niečo o kultúre viem aj ja a niečo viem aj o nadutosti Angličanov mám zaťa z Albionu.
 
Hodnoť

spomenme kto nahradil borisa

gb prilis farebna, aby sa uzatvorila
a v globalizovanom svete uz nedokaze
hrat solo
skoti a iri zotrvanie istia
 
Hodnoť

 

Petra Schutza citam rad, vacsinou s jeho nazormi suhlasim, ale tentokrat to nie je dostatocne komplexna analyza. Na Anglicko a jeho tradicie sa da pozerat aj z ineho uhla, vid aktualny komentar Bena Cunninghama, ktory svojich pozna "z prvej ruky" a hovori cosi o anglickej zadubenosti. A nedemokratickom volebnom systeme... v baste demokracie. Milionkrat lepsie ako Rusko, ale hodne bizarne anyhow.
 

I ja ho čítam rád,

a práve pri tejto téme (ale i iných) ho vnímam takmer ako svojho hovorcu. Tá anglická "zadubenosť" znamenala, že Briti boli jediný veľký európsky národ, ktorý nikdy nepodľahol infekcii fašizmom, nacizmom, ani komunizmom, ako to pravdivo konštatovala barónka Thatcherová. Boli, NAŠŤASTIE, zadubenejší ako Taliani, Rusi, Nemci, Francúzi, Španieli etc. (o Slovákoch nehovoriac). A to mi dáva presvedčenie, že nech sa rozhodnú akokoľvek, rozhodnú sa správne.
 
Hodnoť

 

Británia je jediná krajina, ktorá dokázala dobyť a vypáliť Washington a obsadiť New York.
Keď ju Európa pustí, ďalšia príležitosť sa tak skoro nevyskytne.
 
Hodnoť

Ešte Schutz nejak zabudol dodať,

že historicky i aktuálne Francúzi neznášajú Britov (alias Angličanov), Briti neznášajú Francúzov a spoločne obzvlášť neznášajú Nemcov. No a títo dokopy tvoria vedúcu a, priznajme, aj veliacu silu v EÚ. Takže pokiaľ bol tento projekt EÚ obchodne úspešný (ako čistí prispievatelia oni zarobili na ňom najviac a to nielen podnikatelia), ako-tak to klapalo i vo verejnej mienke. V súčasnej situácii však už všeľudové referendum o ďalšej účasti v tomto projekte je dosť nepríjemná a hlavne neuvážená záležitosť.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre