SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poradia si Briti s ústavnou krízou? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Jasne že si poradí

Rozumnému ľudu stačí nepísaná ústava, odvolávajúca sa na "rozumné pravidlá".
Nerozumnému ľudu nestačí ani písaná ústava. Tá slovenská nedokázala riešiť ani jednoduchú situáciu nevyjadrenia dôvery vláde parlamentom, musela sa rýchlo novelizovať.
 

:O)

...noo - ono nie je tak celkom pravda, ze Britania ziadnu *pisanu ustavu nema* Briti svoje ustavne pravidla odvodzuju od Magny Carty - dokumnetu z 13. storocia...:O)
Je uzasne, zeinuita demokratickehoio myslenia v Britanii trva tak dlho.
Myslim ze o narod, ktory ma take hlboke demokraticke korene sa velmi obavat netreba - co sa tyka riesenia "ustavnyvh kriz"...
Od cias Magny Carty - sa ich demokraticke citenie - a rozhodnutia postavne na "common sense" mali kedy rozvijat:O)
 

sorry - editovane:O)

:O)
...noo - ono nie je tak celkom pravda, ze Britania ziadnu *pisanu ustavu nema* Briti svoje ustavne pravidla odvodzuju od Magny Carty - dokumnetu z 13. storocia...:O)
Je uzasne, ze kontiinuita demokratickeho myslenia v Britanii trva tak dlho.
Myslim, ze o narod, ktory ma take hlboke demokraticke korene sa velmi obavat netreba - co sa tyka riesenia "ustavnyvh kriz"...
Od cias Magny Carty - sa ich demokraticke citenie - a rozhodnutia postavne na "common sense" mali kedy rozvijat:O)


Čítajte viac: http://www.sme.sk#ixzz4DNhCLEL...
 

 

Nejde len o demokratické korene. Ide aj o šľachtu.
V Británii nie je tradícia demokracie rovnaká ako si ju predstavujeme my - že sme si všetci rovní a máme teda rovnaké právo vládnuť. Túto našu tradíciu založilo francúzske "bratstvo, rovnosť, sloboda" a popiera to ten "common sense" - zdravý rozum.
Ako môže byť rovnosť medzi hlupákom a rozumným, dobrým a zlým, príživníkom a tvorcom hodnôt? Prečo by sa mali podieľať na moci rovnako? Je to nezmysel.

Britskú tradíciu založila tá Magna Charta, a je to tradícia nezávislosti od panovníckej moci, tradícia individuálnych práv. A to je v súlade so zdravým rozumom - štát nemá právo nikoho utláčať, ani hlupáka, ani rozumného.
Neprotirečí to ani myšlienke šľachty ako elity národa. Na kontinente sme kvôli "rovnosti" šľachtické tituly väčšinou zrušili, v Británii sa stále udeľujú. Za svoj prínos pre spoločnosť môže človek od kráľovnej dostať menovanie za rytiera impéria, baróna atď. Najvyšší súd tvorí horná snemovňa parlamentu, zložená zo šľachty - elity národa.
U nás niečo nepredstaviteľné.

Demokracia proste nie je všade rovnaká - niekde je rozumnejšia, podporujúca úlohu elít ako prirodzených autorít spoločnosti, inde je ľudovejšia, kde moc má hlúpa masa a nad ňou volenými politikmi nie je žiadna spoločenská autorita. Taká demokracia sa potom stále viac a viac zvrháva.
 

:O)

...je ale otszne, ci sme tu demokraciu pochopili spravnejsie my - alebo Briti...

Ja osobne preferujem skor ten Britsky - ako Francuzsky model...
Ten francuzsky "porodil " gilotinu - a Velku Oktorovu Revoluciu - a nasledne "diktaturu proletariatu"...
Nooo - pre mna, - nic moc...
Britsky model sa rozvijal viac - menej "nerevoluycne" (az na pomenre krakty exces s Cromwellom:O)
A kontinualne - tak, ako sa vyvijala spolocnost - sa prisposoboval, pricom neustale urdziaval spojenies "korenmi"
A obavam sa, ze Europska Unia postavena ciste len na tom "francuzskom medele" demokracie (prevzatom a uprsvernom este do rigidnejsej formy Nemcami) - nebude bez Britskeho pohladu - nic moc...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre