SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Politici a médiá verejnej služby (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Dánsko a Slovensko sú "rozdielne svety"

Zmysel dlhého článku je zdôraznený v závere, a to v konštatovaní, parafrázujem: Vláda musí čo najskôr zvolať koaličných partnerov, aby bezodkladne odsúhlasili "sedemeurové" koncesie. Poskytnú tak (nielen) Trojke potrebné peniaze na vytvorenie širšej, silnejšej verejnoprávnej programovej konkurencie voči globálnym komerčným vysielaniam.

No autorka zabúda, že tu nie je životná úroveň ako v Dánsku, kde možno požadovať koncesionárske poplatky za každé zariadenie, ktorým sa dajú sledovať rozhlasové a televízne programy, že tu je problém poskytnúť dosť peňazí školstvu, vedeckému výskumu, zdravotníctvu (nespomínajúc tu ďalšie "finančne podvyživené" rezorty), nie ešte to, čo je realitou v Dánsku, kde Dánske rádio dostáva na svoje verejnoprávne rozhlasové a televízne vysielanie takmer šesťkrát viac peňazí než RTVS.
Autorka zabúda (alebo o tom nevie?), že tu mnohí občania žijú mesačne z dvoch či troch stoviek eur? Už terajšie koncesionárske poplatky sú pre nich veľkým finančným výdajom. Rozhlas a televízia sú práve v tých ekonomicky "najslabších" regiónoch často jediným "kultúrnym vyžitím" tamojších občanov.

Aký je podiel tých, z doterajších divákov, ktorí netrpezlivo čakajú na "spustenie" športovej Trojky? Uskutočnil sa seriózny výskum? Sú známe tým, ktorí požadujú zvýšenie koncesionárskych poplatkov, názory divákov na súčasné programové ponuky RTVS?

Dôraz na národné hodnoty vo vysielaní, ktoré vraj požaduje SNS, je jedna vec, záujmy divákov druhá. Kto ich kedy zisťoval? Väčšina poslucháčov a divákov RTVS určite nevidí ako jeden z hlavných problémov tohto verejnoprávneho média potrebu jeho ľubozvučného pomenovania. No prinajmenej na jednu národnú hodnotu, vo vysielaní RTVS zanedbávanú, na ktorú "zabúdajú " aj politici SNS, musím upozorniť, a to je nevyhnutnosť používať vo verejnej jazykovej komunikácii ( v médiách povinne) spisovnú slovenčinu. A to dôsledne. Mnohí redaktori a moderátori RTVS nútia poslucháčov rozhlasu, divákov televízie, počúvať "bratislavskú slovenčinu"
(a ich platy určite nepatria k najnižším na Slovensku).
 
Hodnoť

RTVS je vladny brak

a nezasluzi si ziadne peniaze. Ked to porovnam len s Ceskymi mediami, tak RTVS nejde ani na 10% ich vykonu. Ziadne analyzy, ziadny tlak na politikov, ziadne spravy o statnej kriminalite ci vo vlade alebo v regionoch. Este aj par kritickych programov co tu boli tak vygumovali. Katastrofalny je web a zive vysielanie cez internet. RTVS jednoducho nepostrehla, ze komunizmus skoncil red 27 rokmi.
 
Hodnoť

Ci si autorka aj zistila

Ze v dánskej televízii sa kradne tak ako v slovenskej? Lebo v slovenskej podla kontroly vedia z každého Eura ukradnúť osemdesiat centov!!! Kde sa na nas ti dani hrabu
 


Najčítanejšie na SME Komentáre