SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O čom hovorí Sulík, keď hovorí o islame (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

Mám pre autora

niekoľko otázok:
1. Povoľuje kresťanstvo vraždiť či inak hrešiť v mene Ježiša či Boha?
2. Povoľuje islam vraždiť či inak hrešiť v mene Mohameda či Alaha?
3. Je šaríja integrálnou súčasťou islamu?
4. Pozná kresťanstvo svoju analógiu šaríje?
5. Vie autor o nejakom masívne prejavenom odpore moslimov proti islamskému terorizmu?
6. Kde vzal autor istotu, že bez "osvietenstva" by kresťanstvo malo prejavy islamu?

Havran je osobitý svojou neschopnosť chápať súvislosti, predmet sporu a rozmýšľať. Dá sa to napísať aj jedným slovom, ale to by dvojciferný admin vyhodnotil ako porušenie kódexu mladého budovateľa liberálneho socializmu.
 

 

Pred kladením otázok a nálepkovaním by si si napríklad mohol prečítať text , na ktorý reaguješ.
.
Napríklad tento odsek:
.
Neexistuje niečo také ako jeden islam, jedno kresťanstvo a neexistuje niečo také ako jedna kultúra. Každý, kto povie, že žijeme v spoločnostiach vyznačujúcich sa jednotou, to vraví buď z nevzdelanosti, ľahkovážnosti, alebo úmyselne. Európska spoločnosť a európska kultúra sú výnimočné práve tým, že sa definujú ako pohyb proti jednote, ktorú budovali cirkvi, boľševici a nacisti.
.
Odporúčam čítať opakovane na striedačku s tvojimi otázkami, až kým ti nedocvakne, v čom sú tvoje otázky mimo.
 

Milión islamov

Nože nám povedz teda, ktorý islam neuznáva šaríju?
 

 

Nevime či si niekedy počul o napríklad takej krajine čo sa volá Turecko. A tu nájdeš ďalšie, všetky zelené, kde šaria nie je žiadnou súčasťou právneho poriadku: https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

 

Moja, bavime sa o islame, nie o Turecku. Mozno si si pomylila clanok. Preto sa znovu pytam - ktory z tych viacerych islamov neuznava sariju?
 

 

Turecký islam.
 

 

:D myslel si med, nie!
 

 

Ale seriozne, kde najdem obsah "tureckeho islamu"?
 

Niečo pre Mosťákov

"Keď sa spýtate ktoréhokoľvek znalca islamu, a ja som sa na to pýtal aj moslimov, či je pravdou, že svedectvo ženy má pred súdom iba polovičnú hodnotu ako svedectvo muža, že Korán dovoľuje, ba odporúča mužom, aby mlátili svoje ženy, ak sú neposlušné, každý vám odpovie, že áno, v zásade je to pravda. K takejto kultúre nemôžem mať úctu, ani ju rešpektovať.

Islam je systém s uzavretou doktrínou v siedmom storočí a odvtedy s ňou nikto nesmie hýbať."

- František Šebej
 

Turecko

Keď si pán dáva tú námahu že sem píše, mal by vedieť, že po roku 1923 následne na reformy Ataturka je Turecko sekulárny štát a náboženstvo je súkromnou vecou a nezasahuje do organizácie štátu.Zatial..ak ich Európa kopne do zámku hrozí cez Erdogana radikalizácia.
 

 

Ja tvrdim nieco ine??? Len upozornujem zabudku ze nabozenstvo a zriadenie su dve rozdielne veci.
 

 

Tureckí moslimovia sú z 80 -90% sunniti. Sunniti neuznávajú právo šaríja? Vysvetli bližšie prosím. :-D
 

 

Odpoveď sa nachádza v príspevku: http://komentare.sme.sk/diskus...
 

 

Milovník kruhovej argumentácie. :-)
 

 

Teraz neviem na koho z vás mám reagovať. "Islam" je niečo ako kresťanstvo v Amerike. Každá skupina má svojho kazateľa a každý kazateľ má svoju verziu.
.
Rovnako tak, ako sa nedá povedať, že v Amerike platí katolícky CIC, aj keď sa ho časť amerických kresťanov (katolíkov) a ich kazateľov snaží dodržiavať, rovnako tak sa nedá povedať, že by napr. v Turecku platila šária. Ktorá navyše ani nie je kodifikovaná, je to spôsob (prevažne dosť primitívny) právneho uvažovania.
.
Aj keď sú tam mnohí sunniti (podľa wiki tam je zhruba 73% ľudí patriacich k sunnistským denomináciám), nie sú to rovnakí sunnisti ako tí, ktorí žijú v krajinách, kde je šária súčasťou právneho poriadku. Prednosť tam má svetské právo.
.
Oficiálny historický turecký islam, ktorého dedičmi je väčšina súčasných tureckých sunnitov, stál na hanífovskej právnej škole. Okrem nej existovali v sunnitskom islame ešte tri ďalšie mazhaby. To, čo praktikovali, bol práve rozvoj právneho myslenia, teda šarie. Každá vo svojej vlastnej verzii.
.
Moc šarie v turecku skončila sekularizáciou za Attaturka. Odvtedy má turecké svetské právo prednosť a tureckí veriaci to uznávajú. Takisto keď prídu do Európy, tak neočakávajú, že im tu bude nejaká náboženská autorita rozhodovať právne spory podľa odkazov na Proroka a jeho kamošov.
.
Ak uznávajú svoj verziu "šarie", tak vo svojom súkromnom živote. Ale jej súčasťou nie je odrezávanie hláv neveriacich alebo snaha o nastolenie islamskej svetovlády.
.
Taká verzia šarie je v niektorých iných verziách islamu. Ale nie každý islam hlása takéto radikálne nezmysly. Bez ohľadu na to, čo si myslia imámovia Sulík, Kollár a Šebej.
.
Takže pýtať sa, či islám hlása šaríu a boj s neveriacimi, je niečo podobné ako pýtať sa, či kresťanstvo hlása zatratenie Židov, odmietanie transfúzií a kameňovanie homosexuálov. Sú také sekty, ale nedá sa to paušalizovať.
.
Pre dnes končím, robota stojí. Študujte si veci o islame a neverte hoaxom Borisa Kolára.
 

 

Ocuj ty studovany mudrc, pleties si zriadenie a vieru. Ci ak je tutecko sekularne, tak turecky islam je sekularny? :D
 

 

A nabuduce, mimochodom nik tu okrem teba kollara nespomina, viac premyslaj a menej kopiruj z wiki. Len dnes si do diskusii prispel viacerymi linkami resp. okopirovanym textom. Akurat ze od veci ;)
 

 

Nič si nepletiem. Čítaj moje príspevky na viackrát, kým ich nepochopíš.
.
Borisom K. si budem argumentovať dovtedy, kým od neho budete vy preberať tieto hlúposti.
 

 

Argument Kollarom, to je vlastne dokaz platnosti Godwinovho zakona... pokracovat v doskusii s tebou nema ziadny zmysel.
 

 

Zda sa ze ty kollara citas viac ako my dvaja dokopy :)
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre