SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo to je s tým Kissingerom? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Prečítal som Kissinderove

Dejiny diplomacie od A do Z. Súdenie jeho činov z dnešného pohľadu mi pripomína tak zrochu tých, čo sa vysmievajú napríklad géniovi Newtonovi "veď on nepoznal ani televíziu,cha cha". Každá doba má svoje špecifiká prislúchajúce jeho dobe. Myslím že Kissinger vo svojej dobe odviedol svoju prácu. Mimochodom, po skončení funkcie v State departmente bol poradcom a pod honorár 1 mil USD nešiel... To hovorí za všetko.
 
Hodnoť

Drezner Kissingerovi nesiaha po členky

Tento článok iba dokazuje ako hlboko upadla nielen žurnalistika ale aj dnešná akademická smotánka. Z celej mimoriadne dôležitej kariéry a vplyvu Henryho Kissingera sa autor článku zmôže iba na zdôrazňovanie dvoch triviálnych príhod o Kissingerovom postoji k sebaspytovaniu svedomia Roberta McNamaru (ktorý si má prečo spytovať svedomie, pretože jeho naivná vojenská taktika prehrala USA Vietnamskú vojnu a uvalila tento mimoriadne schopný národ do komunistického područia až podnes), a ku "Kissingerovej nemožnosti zoči-voči genocíde a Kissingerovom roztlieskavačstvu pri latinskoamerických prevratoch". Pán Drezner nám nespomenie ako on pomohol zastaviť alebo zmierniť desiatky genocíd ktoré sa odohrávajú pred jeho očami a v priamom prenose za posledné desaťročia, a ako, práve kvôli absencii (vojenských) prevratov v Latinskej Amerike dnes celý tento sub-kontinent trpí práve pod neschopnými ľavicovými vládami ako vo Venezuele a v Brazílii, ktoré už desaťročia podporujú ľavicoví americkí profesori medzinárodnej politiky, akým je pán Drezner, a Washington Post do ktorého prispieva svojimi novinárskymi výplodmi.

Henry Kissinger diplomaticky ukončil Vietnamskú vojnu, za čo dostal Nobelovu cenu mieru (spolu s vietnamským ministrom Le Duc Tho ktorý ju však asi na nátlak komunistického režimu vo Vietname cenu odmietol), presadil detenté a nadviazanie diplomatických stykov USA s Čínou, vyrokoval Anti balistickú zmluvu a Zmluvu o znížení počtu zbraní hromadného ničenia s Ruskom, ovplyvnil dôsledky vojny Yom Kippur, diplomaticky zmiernil možné katastrofy a genocídy v Južnej Amerike, dosiahol mierové odstránenie rasistického režimu v Rodézii, ovplyvnil riešenie vojen v Iraku, Juhoslávii a čiastočne aj na Ukrajine.

Rodina vtedy ešte mladého nemeckého Žida utiekla v r. 1938 z nacistického Nemecka ale neskôr bol Henry povolaný do armády a v r. 1943 bojoval v druhej svetovej vojne ako člen americkej armády aj v Nemecku, a potom všetko čo v živote dosiahol bol výsledok jeho schopnosťí, odhodlania a húževnatosti.

Dodnes pretrvácajúci vplyv v medzinárodnej politike plynie aj s Kissingerovej autorskej tvorby, z ktorých viaceré tituly, ako sú Nuclear Weapons and Foreign Policy, The Troubled Partnership: A Re-Appraisal of the Atlantic Alliance, ako aj najnovšia kniha World Order by si mal profesor Drezner pozorne ešte raz prečítať.

To, že aj v tohtoročných prezidentských voľbách Kissinger nie je len bábkou politickej korektnosti medzi prívržencami Demokratickej strany ktorí automaticky podporujú Hillary Clintonovú napriek jej očividnej neschopnosti, korupčných aférach a v porovnaní s Kissingerom totálne neschopným pôsobením ako ministerka zahraničných vecí USA, iba ukazuje a zdôrazňuje význam a štátnosť osobnosti Henryho Kissingera.

Drezner svoj článok zakončuje, že "úprimné stanovisko ku Kissingerovej zahraničnopolitickej minulosti by muselo uznať jeho silné stránky. No na svetlo vyplávajú aj jeho slabosti."

Ako každý človek, aj Kissinger mal svoje slabosti. To, že Drezner a SME ani len nespomenuli Kissingerove silné stránky iba dokazuje, že ani Drezner ani SME nie sú schopní zaujať úprimné a objektívne stanovisko. A to je škoda.

.
 
Hodnoť

 

Podivuhodná znôška táranín...
 

Krkolomný preklad asi tiež

urobil svoje, ale naozaj sa čudujem, čím sa "intelektuálna verchuška" v USA zaoberá.
Mne stačilo, že komanči u nás a v tej dobe, mu nevedeli prísť na meno - asi im riadne šlapal na otlaky...
 

Ach tie preklady

Pri viacerých preložených článkoch v SME som sa už chcel ozvať. Čistý analfabetický horor. SME, urobte s tým niečo!
 
Hodnoť

Slabosť je niekedy sila a naopak

Kissinger sa napríklad angažoval vo vojenských prevratoch v Latinskej Amerike, čo ľavičiari označujú ako vojnové zločiny. Lenže angažoval sa aj pri ukončení vietnamskej vojny.

Takže Kissingera môžeme buď odsudzovať, alebo chváliť. Podľa toho, na čo dávame dôraz, či na Vietnam, alebo na Latinskú Ameriku. V každom prípade bojoval proti sovietskemu boľševizmu, čo bolo základom povojnového zahranično-politického kurzu USA.
PRETO je dodnes Henry Kissinger taký slávny. Rovnako ako Truman. Rovnako ako Reagan. Rovnako ako Kennedy.
Jeho povesť nie je nadhodnotená.
Odsudzovať ho, lebo iba "predstieral, že plače, búúú, búúú" pri zmienke o vietnamskej vojne, je smiešne.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre