SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako by Václav Havel oslávil svoje osemdesiate narodeniny (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Havel je

najpreceňovanejším politikom na svete. V roku 1989 som ani nevedel že existuje kým Kocáb nezačal masírovať mozgy aby sa prezidentom nestal Dubček, čo sa všeobecne očakávalo, ale on. A keď na Nový povedel okrem iného "naše děti jedí skažené potraviny" tak z dnešného pohľadu je jasné že jeho "svetoborný prejav" bol znôškou lží a demagógie.
 

Vážne sa všeobecne očakávalo, že

Dubček bude prezidentom? Možno na Slovensku to niektorí očakávali. Dubček sa po 1968 sám neuveriteľne zdiskreditoval.
Tí čo počúvali Hlas ameriky vedeli kto je Václav Havel.
 

No neviem

koľko máš rokov ale v 1989 tom na Letnej milión (?) ľudí kričalo Dubček na hrad
 

Rokov mám už dosť.

V 1968 som mal 15 rokov a určité veci som už vnímal. Samozrejme som nedokázal vtedy posúdiť Dubčeka ako politika a človeka.
Vieš ono masy si želajú všeličo. Nie, že by voľba Dubčeka za prezidenta bola nejaká tragédia, mali sme aj oveľa horších prezidentov, ale Havel si túto funkciu iste zaslúžil viac a hlavne povýšil ju na úroveň, o ktorej sa nám teraz môže len snívať.
 

Vedeli to aj Tí,

Vedeli to aj Tí, čo si prečítali brožúrku "Kto je Václav Havel", čo rozdávali v osemdesiatich rokoch ako povinné čítanie na sekretariátoch komunistickej strany. Z tej brožúry sa tu v diskusiách opakujú rovnaké lži a nenávisť.
 

Havel bol mierne najivný

zatial čo on bol na hrade, československo si rozobrali ex-komunisti-štbáci a mafia ktorá vznikla po jeho amnestii.
Tá mafia tu vládne do dnes a nikto nemá korene v disente ale v komunistickej strane.

Zásobovanie potravinami bolo pred 89 velmi zlé. Pseudo výrobky ako malkao lebo kakao nebolo, vitacit atd. Mandarínky na vianoce a na všetko dlhé fronty. Niečo prehnité v tom určite bolo.
 

 

To, že ste nevedeli o Havlovej existencii, ešte neznamená, že bol dovtedy v anonymite. Ja si Václava Havla pamätám od roku 1968 a odvtedy som sa všelijako dozvedala o jeho aktivite. Pokiaľ ide o Dubčeka, nepripadal vôbec vážne do úvahy na funkciu prezidenta. Dubček bol prominentný člen KSČ, síce sympatickejší, ako jeho predchodcovia, ale po moskovských udalostiach stratil tvár...Krieger nepodpísal, Dubček áno - a funkcia, ktorú neskôr prijal od KSČ, to len dorazila...
 

dobry boze, dubcek a prezident

stacilo pocut jeho prejav , splietol
si chudacisko letnu so zjazdom ksc
bolo by korektne spresnit znosku
lzi a demagogie, inak ide o invektivy
 

 

Ani sa nedivím, že si oňom nevedel. To záležalo dosť od prehľadu a výšky IG. A, čo Slobodná Európa v Moskve sa ti nedala chytať?
 

Prečo musíš urážať

tých čo majú iný názor? Potom si iný ako tvoj idol Havel, zamysli sa. Mimochodom videl si fotky z posledného obdobia jeho života keď už mal smrť na jazyku, ako ešte naháňal frajerky. Je známa fotka s Dášenkou, ktorá hovorí za všetko, ešte pár mesiacov a bol by rozvod alebo pardon Dášenka by sa dedičstva len tak ľahko nevzdala taká Lucerna stojí aj za desať frajeriek. Spočítal už niekto koľko mŕtvych a ranených ľudí má na svedomí jeho bezbrehá amnestia? To len tak mimochodom. A počas čej vlády sa uskutočnila divoká privatizácia a rozkradlo sa pol republiky a mafia neuveritelne expandovala a prerástla do politiky. Tomu sa nehovorí dobre spravovaný štát ale "ryba smrdí od hlavy". Takže máme rozličné názory ale ja ťa neurážam tak buď taký láskavý to svoje IG ako ty píšeš si odpusť, mimochodom mám inžiniersky diplom z techniky takže to také zlé nebude.
 

Nechcem ti vyvracať názory

Ale treba si uvedomiť že v našich končinách bol prezident vždy iba šašom teda nie vždy ale presnejšie od doby kedy z Husáka spravili iba prezidenta a zobrali mu funkciu ústredného tajomníka strany. Takže amnestie beriem frajerky beriem ale Havel nikdy nebol vo vláde aby mohol ovplyvňovať veci ktoré popisuješ presne tak ako jeho neskorší nástupcovia či už v Čechách alebo na Slovensku. Vlády si robia čo chcú a prezident môže akurát nepodpísať zákon, ktorý si následne parlament odhlasuje znova a prezidentovi akurát zostane na bábovke prečítať správu o stave republiky takže v tomto prípade "" hlava štátu"" je iba rečnícky zvrat
 

Aký je teda

dôvod klaňať sa jeho pamiatke ak bol len taký kôl v plote ktorý nič neovplyvňoval? A nehovorte mi že on porazil komunistov lebo to spravil Gorbačov a perestrojka. Za Brežneva by Havla zavreli do kakatky a kľúč hodoli do Dunaja ak nie horšie...
 

Ja som nikdy Havla

neobdivoval a už vôbec som sa mu neklaňal a neklaniam. Ale na druhú stranu ozaj nemohol za všetko povodne a búrky neboli jeho prácou. O tom bol môj príspevok. A čo sa týka komunistov to kde si čítal že že ich porazil Gorbačov? Pozri sa okolo seba hlavne na zbojnícky vŕšok v Bratislave. Sú stále tam len sa premenovali a transformovali do rádoby demokratických strán a tam sa hemlesia ďalej.
 

Ostáva teda už

len odpovedať na otázku, čo také svetoborné Havel spravil keď: Bol len kolom v plote a nemohol veci ovplyvniť, komunizmus neporazil, pripočítajme amnestiu, alkohol a dievčatá (aby som bol zdvorilý) a zistíme že sa vraciame k môjmu prvému príspevku a síce že Havel je najpreceňovanejším politikom. Kruh sa uzavrel....
 

to nieje otázka na mňa

jak premýšľam tak premýšľam nič ma nenapadá. Ja ho ozaj nemám za čo obdivovať. Možno ho obdivovalo nejakých stotisíc ludí t.j. tí amnestovaní a možno ich rodinní príslušníci a aj to nemusela byť vždy pravda.
 
Hodnoť

Zvony sú zbrane ako každé iné

Uplatnia sa hlavne na ideologickom fronte.
 

Aký to front máš

Aký to front máš na mysli? Hádam skončil už súboj ideí o proletároch všetkých krajín, ktorí sa mali spojiť. Každý majiteľ väčšej nehnuteľnosti (Rodinný dom) sa v socíku stal v jednej osobe od zahradníka až po riaditeľa, priam otrokom svojho majetku, kedže služby a sluhovia boli doslova "zrušené", musel sa naučiť "všetko a nič poriadne".
Preto sa dnes väčšina zaujíma o byty a živote bez starostí vo väčších mestách.
 
Hodnoť

Hmm. Európa má predsa stále šancu

byť najlepším miestom pre život. Stačí dodržovať zásadu , že okrem hodnôt ktoré si ťažko vybudovala a má ich rada, netreba zabúdať na pointu: bez práce nie sú koláče.
Ponuka tvrdej práce by zmenila imigračné trendy na útek.
 
Hodnoť

Kto je autorom týchto slov z Pankráca ?

Na Štedrý den jsem si udělal velkou tabuli, stolek by zaplněn hezky naservírovanými lahodkami - tácky s kaviárem, cukroví, pomeranče, směs ořechu, čokolády a rozinek, doutníky.
Sváteční dny jsem prožil dobře - četl jsem Dumase, trochu jogoval, kouřil doutníky a přemýšlel.
Nech akokoľvek pozitívne hodnotím November 89, tak si už mnoho rokov myslím, že ten disidentský život pána Václava nebol až takou tragédiou.
A nevážim si ho.
 

To je jedno

Havel je legenda na furt. Ty si nikto
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre