SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Podvodníci, úplatkári, klamári. Teda my (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

z daneho vyplyva pre mna jedine

akonahle mame za sebou skutocne respektovanu autoritu, staci desatoro alebo kodex, tak pravidla sme pripraveni dodrzovat. ked je za autoritou plno pochybnosti, tak podvedome citime, ze je to len predstierana hra a osobna kriminalita stupa. inak bude velmi zaujimave sledovat ako sa bude vyvyjat moralka Britov po podvodnom hlasovani o Brexite a jeho nasledkami.
 
Hodnoť

Čo je morálne a čo nie

Je morálne, etické a spravodlivé platiť za vyššiu kvalitu služieb viac a za nižšiu kvalitu služieb menej.
.
Preto je morálne, etické a spravodlivé znižovať svoje platby štátu, keď vidíme, že dochádza k znižovaniu kvality poskytovaných služieb. Toto nie je žiaden podvod, je to súčasť prirodzenej morálky a etiky. Naopak: podvod je to, čo robí štát: za nižšiu kvalitu služieb vyberá rovnaké peniaze. Toto je neetické. Systém platenia služieb prostredníctvom daní je sám o sebe nespravodlivý, pretože nezahŕňa v sebe spätnú väzbu. Neumožňuje nám, zákazníkom, zaplatiť za nekvalitné služby menej, alebo vôbec. Nemorálny je teda samotný systém, nie správanie ľudí v ňom.
.
Ak je morálne a prirodzené platiť za vyššiu kvalitu služieb viac, potom aj úplatky pre kvalitných lekárov sú úplne v poriadku. Lekár, ktorý zoberie "úplatok", za ktorý poskytne vyššiu kvalitu služieb, koná eticky a morálne. Naopak, systém, ktorý to neumožňuje, je nemorálny a treba ho obchádzať.
.
Takže morálny človek sa bude snažiť v nefungujúcom štáte platiť nižšie dane. A v socialistickom zdravotníctve bude dávať úplatky. A morálny lekár v systéme socialistického zdravotníctva bude bez problémov úplatky brať.
 

taký jednoduchý pohľad

Lekárovi zamestnanému v nemocnici platí nemocnica ambulanciu, prístroje, sestričku ešte aj oblečenie v práci a Vám sa zdá morálne keď vezme peniaze alebo inýprofit a s nikým sa nerzdelí ani dané, dokonca ani odvod do zdravotnej poisťovne nezaplatí. Nech si zriadi svoju nemocnicu, platí si všetko, potom môže pýtať cenu pretože skutočne poskytuj služby. V prvom prípade parazituje a neviem si predstaviť morálne parazitovanie.
To isté platí o daniach.
Ten článok bol oinom.
Mám švagra muzikanta, ktorý mi raz o jednom agentovi pvedal to je jediný, s ktorým keď podpíšem zmluvu dostanem celý honorár, každému inému musím dať čas honoráru
Povedal som tak nedaj, keď mu z Vás nikto nedá nebude pýtať.Len sa zasmial, ak nedám nebude kšeft.
To je problém, že platíme za veci, ktoré sme už zaplatili.
Článok je o tom, že si za to môžeme sami.
Už si nepamätám ako sa vokál ten sudca, ktorý sa zúčastnil v Rajeckých so sudcom Púchym hry na masového vraha. Markíza o tom informovala a video bolo hitom internetu. Tak ten sudca žaloval Markízu, že utrpel spoločensku ujmu, pretože priatelia, s ktorými sa stretával sa s ním už nestretávajú, nepozývajú ich na oslavy a pod. A o tom je článok, že ak sa slušní ľudia nebedú prispôsobivať neslušným, tak budeme slušná spoločnosť, ale ak sa prispôsobia neslušným tak budeme neslušná spoločnosť.
A to je často riešenie dilemy profitovať alebo byť slušný.
A ja dodávam chovanie druhých je ťažko ovplyvniť ale svoje máme v rukách.
 

Pohľad jednoduchý, ale zlý

Ak si lekár myslí, že mu niečo platí nemocnica, poisťovňa alebo nebodaj dokonca štát, je to zlé. Každý lekár by mal pracovať s vedomým, že ho platí pacient. Pacient je jeho zákazník, ktorý mu platí za jeho službu. Žiaľ, súčasné socialistické zdravotníctvo tento vzťah likviduje a potom sa občas čudujeme, ako sa dokážu lekári a sestričky k pacientom správať. Pacienti robia správne, že dávajú úplatky, aby si v tomto čudnom systéme zabezpečili vyššiu kvalitu služieb. Lebo to, čo je všade normálne - vyššia platba za vyššiu kvalitu - je v zdravotníctve odrazu nemorálne a zlé. Na tejto zvrátenosti vidno, že celý systém je nastavený nesprávne priamo v jadre.
 

Zdeno súhlasím

"..súčasné socialistické zdravotníctvo .. likviduje vzťah" že pacient je zákazník lekára, nemocnice.
A pretože obmedzené tržné vzťahy existujú aj za socializmu (aj za prohibície), prejavuje sa to úplatkami, ktoré naprávajú nedostatky socializmu (priplatiť si za lepšiu službu).
Náprava: zrušiť socializmus, obnoviť trh, aspoň tak ako vo Švajčiarsku. Zatiaľ ideme nesprávnym SMERom, sme vedení STRANOU.
 

Ked vlada vybera peniaze od

ludi pod hrozbou nasilia (dane) je to moralne ? A ked tak kona mafia je to zrazu nemoralne ? Nie je nahodou vlada led dalsim vypalnikom ? Predstavte si ze pridem k vam domov spolu z kamosmi a zacnem vam brat peniaze majetok s tym ze idem pomahat chudobnym urcite by ste suhlasili ze ma maju zavriet . AK to urobi vacsia skupina ludi tak je to Moralne ok a nazve sa to vyber dani
 
Hodnoť

Borušovičová si

my- ká ?
 

 

Existuje taký zvyk, volá sa autorský plurál. Autori vedeckých prác používajú pri písaní zásadne plurál. A to aj keď píšu o nejakej časti práce ktorú robili oni sami. A dokonca sa to používa aj pri bakalárkach a diplomovkách, ktoré autor píše sám. Tak pani autorka asi zabudla prepnúť do módu "píšem článok do novín". Ale ja som si to v článku vlastne ani nevšimol.
 

Ak písala o svojej

skupine, v ktorej žije, tvorí, zarába.... , keď píše o svojej rodine nech si myká. Keď myslí na množinu anonymných čitateľov, Slovákov, občanov SR..... nech si nemyká. Je to síce poslednú dobu medzi "elitami", blogermi, diskutérmi na takýchto fórach....... módne, ale zároveň to uráža milióny nepatriacich do Borušovičovej množiny v tomto článku a špeciálne jeho nadpise.
 
Hodnoť

Podvodníci, klamári ...

koho to ešte pripomína ... žeby vládu právnikov v riadení štátnej moci ? ... :)
 
Hodnoť

pretožeštát naj.autorita sa správaako ma

pretože štát ako najvyšia autorita sa správa ako odporný amorálny mafián!!! Mečiar štátny teroristia taký Slovenský Hitler sa nám smeje priamo do ksichtu a to už roky rokúce. Celá jeho detná rodina si užíva nakradnutý majetok. Jeho rodinka inak z 3 izbového bytíku z Opel Corsičky má nehnuteľný majetok na 150 listoch vlastníctva a nezarobil by na to ano keby bol premiérom 2000 rokov. Daľší mafián Fickot tzv. Sociálny demokrat má na ruke hodinky za 5 ročný plat robotníka, minister vnútra špinavý odporný mafián ktorý klame do ksichtu v priamomk prenose ani brvou nemrkne a celá polícia je pod jeho riadením, takže v takom amorálnom hnoji my tu žijeme. Kto čomu ešte sa tu ktokoľvek čuduje a diví!!!!!
 
Hodnoť

pani Eva

Ďakujem za peknú úvahu.
Súhlasím s Vami máme sa tak ako sa chováme.
Ale platí, že žijeme tak ako sa nám viac vyplatí a podvody, korupcia sa teraz vypláca viac ako poctivosť.
Čo s tým?
 

Chceš krátkodobý zisk a potom krach?

To čo sa ti vraj vyplatí urobiť teraz (korumpovať, podvádzať) môžeš draho zaplatiť neskôr. Stratu morálneho kreditu, či dôveryhodnosti ťažko opravíš ak vôbec.
Všetci tí ktorí sa teraz nabaľujú, predali svoj morálny kredit (ak vôbec nejaký mali) za krátkodobý zisk. No dlhodobo stratili. Lebo podobní ľudia sa priťahujú a nepodobní sa odpudzujú. Mať okolo seba klamárov, ktorí síce chvílu idú so mnou ale hocikedy sa otočia aj proti mne, keď to bude pre nich výhodné je dosť mizerná budúcnosť.
Preto sa oplatí byť férový vždy. Ono sa to nejako zapisuje aj do "aury" osobnosti a podvodník, ale aj čestný človek sa dajú vycítiť.
 
Hodnoť

Multiplikativne efekty korupcie

Ak clovek vidi ze vsetci okolo podvadzaju a najma ti "hore" ktori maju byt prikladom a vzorom a maju na dodrziavanie pravidiel dohliadat, clovek ma prirodzenu tendenciu snazit sa dosiahnut rovnost a ferovost, t.j. ma tendciu robit kompromisy s moralnymi pravidlami a podvadzat tiez.

To ako sa spravaju ti hore nema najhorsie dosledky v tom kolko priamo nakradnu ale ake multipikativne efekty to ma na celu spolocnost, podvadza vacsina a vie si to aj racionalizovat ako nie-nemoralne.

Preto je klucove aby hore boli uplne ine typy osobnosti ako je kalinak a fico a zvysok tej hnusnej chazky.
 

 

"Hore" je to čo je "dole". Tí dole ak by mali silné zásady by nevolili tak ako volia. Takže ak tí hore budú OK aj ja budem OK je výhovorka.
 

a?

mozes si to nazvat vyhovorkou, zatvarat si predtym oci, ale tak to jednoducho funguje. Diskusia nie je o tom co by bolo spravne a idealne v rozpravke, ale ako to funguje v realite.
 

Toto veľa ľudí nevie

Realitu si tvoríš aj sám. Jeden človek nikdy nepochopí ako to všetko skutočne je. Vždy sa mu dostane iba časť informácií a časť si domýšľa. Tvoja realita môže byť, že ľudia sa za peniaze zrádzajú. Moja môže byť, že peniaze nedonútia ľudí ísť proti svojim pricípom, hodnotám. (Takých ľudí si vyberám za priateľov.) Aký si ty, takých ľudí do svojho okolia si vyberáš (aj nevedome) a aj tak ľudí vnímaš. A to ti potom potrdzuje aká je realita. To je psychológia. Čomu venuješ pozornosť, to ti plní myseľ a život.
Ľudia väčšinou konajú tak, ako najlepšie vedia. Ja nezatváram oči, je mi jasné ako to funguje. Len ma to nevytáča tak, ako pred pár rokmi. Myslíš, že keby vedeli o lepšom spôsobe konania a myslenia, robili by to takto blbo? V podstate jednajú ako obmedzení hlupáci, či zo strachu.
Majetok a peniaze nie sú základom pre šťastie a uznanie inými. Sú iba na prežitie - pokrytie základných potrieba ako jedlo, bývanie, bezpečie. Nič viac. Len priveľa ľudí nevie, že peniaze dokážu len toto.
Ako dlho sa tešíš z niečoho nového, čo si kúpiš? A ako dlho sa tešíš ak sa ti podarí niečo vytvoriť, byť uznaný za svoju tvorivosť, prínos, zábavnosť ....? Je rozdiel medzi tými pocitmi? Kvalitné vzťahy prinášajú oveľa dlhšiu radosť ako konzum. A kvalitný vzťah s niekým zameraným len na majetok je podľa mňa nemožný. Jeho priorita je majetok.
 
Hodnoť

 

Moralne a nemoralne.
Pravom povolene a zakazane.
väčšinou chcené - akceptované - demokratické
možné - nemožné
výhodné - nevýhodné
povinné - slobodné

To je veľmi stručný výpis z pravidiel , moralky, života v ktorom žijeme.

naschvál som vynechal dobré a zlé.

Keď napišem , že zabiť človeka je zlé. Asi by 100% všetkych účastnikov tých testov , a aj z Vás čo to čitate.
Je to ale inak!
Okolo nás prebieha veľa dejov, ktoré jednotlivo v každom z nás, ale aj v celých sociálnych skupinách vytvarajú v každej situácii iný " správny" pohľad na riešenie problému.
Príklad ( ťažký) udeliť trest smrti ( zabiť Hitlera a Stalina) v ktorejkoľvek fáze od 1936 do 2000 by bolo morálne alebo nemoralne. Správne či nesprávne. dobré, či zlé?

Príklad 2. Poďakovat sa sestričke , učitelovi, susedovi, lekarovi, politikovi, sudcovi, notarovi za dobre a vcas, spravodlivo, zakonne, kvalitne vykonanu pracu, je moralne alebo nemoralne. slušné alebo neslušné.

Dar ktorejkolvek politickej strane je morálne?

Členstvo v nej je morálne alebo nemorálne.

Demokratická volba je múdra alebo " len vyjadruje vôľu " väčšiny.

Je zo všetkych jeden najmudrejši?

Je múdre voliť demokraticky hlúpejšieho?

Je dedenie majetku spravodlivé?

Je treba paušalizovať vo forme daní záujem " väčšiny" o služby poskytované štátom?

Je rozumné a spravodlivé platit len za to, čo chcem?

Sú peniaze emitované voči budúcim predpokladom výnosov hodnotou?

Kde sa bralo poslednych 50 rokov 5% penazí, ktoré slubovali všetky komerčné banky sveta , keď emisné banky, ktoré samé nemajú nič neemitovali tú sumu?

Ako advokát som mal - mám teraz takýto zaujímavý prípad.
Klient vraj nezaplatil DPH. Vraj organizovaná skupina.
Dal som spocítať, sumu všetkých emisii ECB. Vyslo číslo x ( M1, M2, M3).
Dal som spočitať mesačný prijem štátov z DPH v eurozone.
Čo si myslíte, čo vyšlo?
Niet tolko emitovanych penazí emisnymi bankami, koľko si mesačne štáty vyberu na DPH.
A a čuduj sa svete, na môjho klienta jednoducho nevyšlo.

Znie to ako zlý vtip.
Ale je to pravda.
Asi ho odsudia za nezaplatenie DPH. Lebo nerozumejú a nemôžu pripustiť v nejakom "malom " Slovensku pad celeho systemu.

A teraz k článku. Tá vrchná sestra neniesla v tom obale nič. iba papieriky. Lebo na konci tejto hry, Vám ich žiadne banka nevymení za nič hodnotné. Lebo ani zlato nema takú hodnotu ako chlieb.
 

hlúpe múdre

Hlúpe, múdre, morálne, demokratické, slušné nie súobjektívne merateľné. Takže je obecne nerozhodnuteľné čo je múdrejšie, morálnejšie ako iné
Ale ak je napríklad vonku mráz a v dome zima, tak asi ľahko rozoznáme či je múdrejšie zakúriť v krbe alebo pootvárať okna. Tie "ak" sú nejaké podmienky v rámci ktorých vieme rozoznať múdrosť bez múdrometra, hlúposť bez hlupometra.
Spravodlivosť neexistuje a napriek tomu máme. Ministerstvo spravodlivosti, prokurstorov, sudcov, obhájcov a to všetko aby sme dosiahol spravodlivosť, ktorá neexistuje.
Máme právnikov, aby sa nám lepšie žilo, aby hľadali riešenia našich sporov. Apredsa sútu právnici, ktorí hľadajú pre svojich klientov cestičky ako beztrestne parazitovať na spoločnosti. A často počujeme o takom právnikovi: Je to dobrý právnik, aj keď sa úplne spreneveril cieľu slúžiť spravodlivosti.
Relativizmus a nedostatok jazyka, ale neznamená, že by sme nemali byť morálny, slušný, múdry a spravodlivý...
 

 

V zásade súhlasím. až na to, že spravodlivosť existuje. len v danom čase nie sme schopný ani subjektívne posúdiť.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre