SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sú Mečiarove amnestie naozaj problém právny a nie politický? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Právnici vládnu tomutio štátu

jeden právnik tie amnestie vyhlásil, druhý právnik ich nechce zrušiť.
Autor má pravdu, že je to politický problém. Problémom je to, že nám vládnu právnici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mečiar právnik,

rovnako tak Fico a Danko. Nie sú len právnici ale aj Mečiarove klony, násilnícky spôsob vládnutia je im vlastný. Inak máš pravdu, právnici si uzurpovali moc v štáte a sú jeho skutočnými vládcami a i vlastníkmi hoci ho v podstate ukradli. Ukradli ho preto, že nám všetkým vnútili predstavu že len oni môžu zaistiť spravodlivosť pre občanov. Lenže právo a spravodlivosť sú dve rozdielne veci a právnici nehľadajú spravodlivosť ale uplatňujú právo čo znamená že právnik A súťaží s právnikom B a právnik C to rozhodne. Výsledkom nie je naplnenie spravodlivosti, ale naplnenie vreciek všetkých troch právnikov. Čerešničkou na torte je systém, že povolanie ktoré má zaistiť spravodlivosť môžu vykonávať len právnici a nik iný, ale oni môžu vykonávať i všetky ostatné povolania a to vrátane poslancov pričom poslanci neprávnici podnikať nesmú pod stratou mandátu. Odpornejšiu karikatúru demokracie už nemožno vymyslieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problémom je, že nám nevládnu právnici, ale papaláši, ktorí právo a) ignorujú b) zneužívajú a prekrúcajú ako im to vyhovuje, bez ohľadu na neskoršie, právom predvídané následky.
.
Jediným právnikom v súčasnej vláde je p. Žitňanská. Aj keď s ňou v otázke mečiarových amnestií nesúhlasím a myslím si, že tu u nej právo ustupuje politike.
.
Bohužiaľ, jej váha ako jedinej právničky je v tejto vláde veľmi slabá. A oproti Ficovi s Kaliňákom presadí úplné omrvinky právneho štátu, ak sa jej ich podarí prepašovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fico a Kaliňák nie sú právnici?

A Danko ako predseda parlamentu nám nevládne? Neviem aké percento poslancov sú právnici ale tipujem to medzi 35-40 percent. Tí nám nevládnu?!!!!! Kua!!!!!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fico a Kaliňák nie sú právnici. Sú to papaláši s právnickými diplomami. Robia kšefty, nie právo.
.
Medzi súčasnými poslancami by som právnikov napočítal tak na prstoch jednej ruky. Vrátane Beblavého, ktorého pokladám za právnika, aj keď nemá právnický diplom. Ale má právnické uvažovanie - objektívne a logické, a rozumie ako právo funguje.
.
Vyčisti si klávesnici, zasekáva sa ti výkričník.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odpoveď nájdeš

pod príspevkom nižšie. Idem si čistiť klávesnicu na tablete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Danko sa vyjadril, že je systémový pracovník, lebo je právnik.

Voľakedy boli na jednotlivé úseky hospodárstva zriadené výskumné ústavy z odborníkov pre danú problematiku.

Pozostávali zo systémových analytikov, inžinierov technikov. Výsledky ich práce posudzovali ekonómovia a právnici tomu dávali príslušnú formu.

Mne to voľakedy pripadalo logické.

Dnes stačí právnik, ktorý zistí, kde je hodnota a dá jej novú formu.

Minimálne časť hodnoty zmizne , zvyčajne časť vo vrecku právnika.

Potom sa dá veci ešte toľko razy nová forma, až hodnota zmizne.

takto je postavená legislatíva a takto je realizovaná časť právneho štátu a vzťahov v ňom.

To je vtedy možné, keď sú hodnoty vytvorené - najprv privatizácia hodnôt z čias socializmu, teraz privatizácia daní z EU, t.j. eurofondy.

Ale zajtra už bude potrebné tvoriť vlastné, nové hodnoty.

A na tie bude potrebné nehmotné aktíva.

Vari ich majú právnici?

30 000 mladých ľudí študuje v zahraničí - je to elita národa. len 30= uvažuje o návrate. Ak si dáte otázku prečo, tak odpoveď je pomerne jasná:

Ak nadobudli ťažko kvalitné vzdelanie a vynaložili naň zdroje ( mnohí sa zadĺžili), tak v korupčnom prostredí, kde stačí mať vzdelanie čašník a ste úspešný, nemajú ako vrátiť požičané, či zarobiť si na slušný život.
Ale právny systém SR vytvorili právnici a sú to právnici, ktorí trpia a podporujú korupciu, ktorá ničí morálku a ekonomiku SR.

Proste žijeme dobu, kedy je forma povýšená nad obsah a morálku a aj preto sa javí, že je to právnik, čo určuje hodnoty.
Netvrdím, že sa na ich tvorbe nepodieľa svojou mierou.

Žiaľ, tento štát si právnici podriadili....nuž tak im ho nechajme.

Aj spolu s nevyriešenými kauzami zakrytými amnestiami, čo je predmet tejto diskusie, či činmi popísanými v Komande 52 a ďalších publikáciách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Myslím že tento príspevok

podporuje môj názor. Inak príspevok nicka "zabudka" vyššie je nádherným potvrdením dvojtvárnosti právnikov a ich nekonečnej schopnosti prekrúcať a loviť v mútnych vodách. Takže keď sa to hodí tak majiteľ titulu JUDr nie je právnik a inokedy zase je: zákon hovorí " advokátom, sudcom a prokurátorom môže byť absolvent právnickej fakulty atď atď". Tomu hovorím bezcharakternosť a dvojtvárnosť. No čo iné možno čakať od právnika?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jediným cieľom tvojho príspevku bolo urážať ma. Namiesto toho,aby si sa zamyslel, prečo nepokladám automaticky každého absolventa práva za právnika. Nech sa páči. Tvoj príspevok totiž vypovedá viac o tebe, než o mne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vôbec nie

ale chcel som akcentovať to čo hovorí Dušan Lukášik pretože je to pravda. To čo tvrdíš ty je len právny purizmus ktorý (možno) má zmierniť ostrie kritiky za to, čo tu právnici stvárajú. Tvoj názor ti nikto nezoberie a podstatné je iné: "De facto i de iure sú právnici na Slovensku len absolventi právnických fakúlt pretože len oni majú prístup k povolaniam súvisiacich s výkonom spravodlivosti". A že im nejde o výkon spravodlivosti ale o uplatnenie svojej predstavy práva je zrejmé a neoddiskutovateľné pretože (citujem Fica) Slovensko nie je právny štát. Leví podiel na tom majú právnici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Práveže, keby som bol právny purista, tak tvrdím, že právnikom je každý, kto absolvoval právnickú fakultu.
.
Leví podiel na tom, že na Slovensku nie je právny štát (ktorý definovali právnici a právnici ho aj budujú), ale súčasný stav, majú občania tohto štátu. V prevažnej väčšine neprávnici.
.
Tí zvolili túto papalášsku politickú reprezentáciu, ktorá právny štá deštruuje. Podľa slovenských občanov presne takto má vyzerať a takto sa má správať správny politik.
.
Nás, právnikov, z toho môže šľak trafiť, ale nepomôžeme si.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nedá sa povedať, že sú to právnici, kto trpí a podporuje tento systém. Keďže tu máme slobodné voľby, tak sú to občania ako masa. Naopak, mnohí právnici tento systém netrpí a nepodporuje.
.
Právnici tu budujú právny štát. Ten je jedným z predpokladov toho, aby tu boli slobodné voľby. V nich si občania volia, podporujú a trpia bandu papalášov, ktorí robia také rozhodnutia, ktorých výsledkom je to, v akom stave je dnes Slovensko.
.
To. akým spôsobom títo papaláši dosiahli tento stav, sa nestalo prostredníctvom práva. Stalo sa to prostredníctvom politiky a politických rozhodnutí, a sčasti aj prostredníctvom manažérskych rozhodnutí v štátnych podnikoch.
.
Právo je naozaj len tou formou, v akej to robili, aby si svoje zisky zlegalizovali. Keby bol Archimedes býval právnik, nerobilo by to z archimedovho zákona právnu normu.
.
Viniť právnikov ako profesiu zo stavu Slovenska, len preto, že poprední z týchto papalášov sa honosia pokútnymi právnickými titulmi, mi príde krátkozraké.
.
V skutočnosti sú hlasy právnikov pri tvorbe zákonov široko ignorované. Každý priemerný slovenský právnik vám povie, že právny poriadok je v dezolátnom stave a rozklade a vôbec sa mu to nepáči. Ak by mohol, tak zmení tisíc vecí k lepšiemu. Bohužiaľ, narazil by na bandu lumpov, ktorých si zvolili občania-neprávnici.
.
Hľadanie si obetného baránka v nejakej menšie, aby sa občania zbavili svojho podielu zodpovednosti, nie je v histórii nič nové.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prestanme

sa konecne hrat na pravny stat. Tu nebola urobena pravna reforma po roku 1989 a tym padom nase sudy idu v bolsevickom rezime. Je sialenstvo, ze v pravnom state mohli vobec meciarovske amnestie vzniknut. Pokial neurobi reformy v justicii, tak kazdy vagabund sa bude vyhybat sudnej zasielke a pokial ho dostaneme na sud, tak prebehne aj jeho cely zivot.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Trepú 2/3 ust. zákonom možno Zrušiť US

kto mi to vie vysvetliť inak? napr že nie.

" ktorý v príp priamo volených PREZIDENT a PARLAMENT .
Ak by to tak nebolo nemohli by napr v Rumusku ODSUDIŤ a ZASTRELIŤV Čauševskovcov.Stalo sa to a Rumunsko je tuším aj v EU.

Český ústavný súd to m popletene .US nemôže rozhodovať o ústavných zákonoch tobôž nie o SAM SEBE i ked to v prípade platov sudcov neutále využívajú.

Je tu 1500 sudcov a videli by sme ako by niektorí takíto nehodní sudcovia prášili keby sme zobrali lopaty a išli na brigádu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

viem si zivo predstavit tie "blaboly", ktorymi by tento clanok vyvracal s Číž.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Morálka a trápnosť politikov

Je to problém morálny.

A to individuálnej morálky poslancov volených a zastupujúcich občanov v parlamente.

Všetkých 150 bez ohľadu na príslušnosť k politickej strane.

Právo má dať len formu obsahu.

V SR je forma dlhodobo povýšená nad obsah.

Páni poslanci debatovali výlučne na tému formy, obsah a teda morálny problém sa ich akoby netýkal.

Kým sa jedná o spoločný majetok, tak spoločnosť akceptovala formu danú právom, podľa ktorej bolo možné presunúť majetok od spoločného k individuálnemu.

Ale v prípade amnestí "vlastným" sa jedná o individuálnu morálku tých čo udelili amnestie a dnes tých, čo ich nechcú zrušiť.

Tým je ale určená aj morálka súčasnej a možno budúcej spoločnosti.

Zákon od Ústavy počnúc proste nechráni slobodu občana ( problém Mečiarových amnestií) a nechráni majetok občana ( problém Kováčovej amnestie).

Ale to sú predsa dva základné princípy, na ktorých má byť postavená Ústava.

Minimálne vo Švajčiarsku.

http://biblia.honors.sk/downlo...

Bolo smutné pozerať na trápnu diskusiu k tejto problematike.

Snaha politikov previesť morálny problém na problém právny je nechutné.

Tváriť sa, že sa jedná o politický zápas je vrcholné číslo smutnej drámy, ktorá výrazne ovplyvňuje život meraná napríklad aj pandémiou depresií, ktorá podľa profesora Heretika Zasiahla 40% populácie.

Depresia je vonkajším znakom aj skutočnosti, že občan v SR žije o cca 20% kratšie v zdraví ako v Čechách či Rakúsku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sedelo by to,

keby sme pod amnestiou chápali iba milosť - t.j. odpustenie trestu odsúdenému a usvedčenému páchateľovi. Keďže však máme medzi prezidentskými oprávneniami aj amnestiu-neamnestiu - teda právo rozhodnúť, že niečo sa ani vyšetrovať nemá a bolo takéto KONEČN0 rozhodnutie urobené, tak áno: otvorenie uzavretej veci by skutočne predstavovalo v prvom rade právny problém s ďalekosiahlymi dôsledkami. Paradoxne aj s takými, že otvorením tejto uzavretej veci by mohli byť porušené ústavné práva páchateľov na spravodlivý proces a nakoniec by to boli vyšetrovaní/obžalovaní/odsúdení páchatelia, ktorí by dosiahli na Ústavnom súde, resp. ESĽP rozhodnutie o tom, že boli porušené ich práva. S autorom súhlasím, že je to politický problém, dokonca čisté politikum. Nikto nepochybuje, že ten trestný čin mal čisto politickú motiváciu. Ale tvrdenie, že vyriešenie tohto problému je možné politickým rozhodnutím, podľa mňa nie je správne. Tu už nastal nejaký, podľa môjho názoru nezvratný, právny stav, ktorý sa nedá ignorovať. Aj keď by samozrejme bolo fajn, keby si páchatelia únosu odsedeli to, čo spáchali. A medzi nami dievčatami, bolo by fajn aj to, keby si aj Michal Kováč ml. odsedel to, čo on popáchal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uz sa upravil ustavny zakon aby k takemuto niecomu znovu nedoslo? Aby clovek docasne zastupujuci prezidenta nemal taketo prava a aby amnestiu bolo mozne udelit az po vynenesni rozsudku. Nie pred a ani pocas vysetrovania?

Toto je problem politicky, lebo nikto z ludi, ktory boli od danej udalosti vo vlade nechceli aby sa toto vysetrilo. To je ten problem. Na cast z tych ludi by sa mohla vytiahnut nejaka spina a to nikto z nich nechce. Vecsina ma za usami.
Preco Meciara nechali tak po jeho odchode z politiky? Lebo je to tak istejsie, nikto nevie, co by mohol vytiahnut a na koho.
Zazracny obchod s akciami jeho manzelky na splatenie pozicky na opravu elektry bol spomenuty len v druhotriednych mediach na tretej strane. V normalnom state by u zdavno mala na krku obvinenie z podvodu a ten obchod by bol zruseny.
Aj teraz by sa dalo na Meciara cokolvek vytiahnut ale nikto to nechce.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nie je nahodou najperverznejsie ze stat si dal amnestiu sam na seba?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A ešte ju opravoval čo v ústave neexistu

je.A všetci maju plne gate skôr mi to pripadá že politici nechcu pretože aj ich niektorých by mohli v buducnosti súdiť.
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre