Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zápas o demokraciu v roku 1989 sa neskončil (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pred 17. novembrom 1989 v Polsku vladla Solidarita, Madarsko otvorilo hranice do Rakuska a mur v Berline padol. Co ine, ako zmena rezimu mohlo prist v Ceskoslovensku? Zmena neprisla preto, ze tu bola svieckova demonstracia, alebo preto, ze disidenti boli velki revolucionari. Zmena rezimu prisla preto, ze sudruhovia z Moskvy rezignovali na obmedzenu suverenitu satelitnych statov.
Vysledkom bolo, ze lud si splnil na namestiach svoju historicku ulohu, a predminuli a minuli komunisti ( predminili – po normalizacii, minuli – ti, ktori zhodili stranicke knizky ked situacia zacala byt jasna) sa infiltrovali do VPN, naslednee do HZDS, SDL, SNS, ... . Dnes maju hospodarsku moc, a riadia zivot na Slovensku
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zapas o demokraciu

tu este vlastne ani nezacal. Je tu par trapnych divadielok, ale na komoru nikto nemieri. Vsetkym je jasne, ze statna mafia by vytiahla ostre a nehladela by na nic.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Konečne nejaký príspevok v pozitívnejšom

duchu. Hneď mám lepšiu náladu.

No treba ešte

- opraviť to katastrofálne územné členenie Slovenska a zmeniť počet súčasných umelých 8 krajov na prirodzených 12 tak, ako to bolo pôvodne zamýšľané (no slovenskými nacionalistami znemožnené)

- zrušiť Mečiarov jeden volebný obvod a monopol politických strán rodinného typu na kandidovanie do národného parlamentu

- umožniť vznik parlamentných vyšetrovacích komisií ako poistky pre prípad nečinnosti/paralýzy právneho systému a polície

- zrušiť komunistický model prokuratúry založenej na autokratickomp princípe hierarchii odvolať všetkých skorumpovaných prokurátorov, sudcov a policajných dôstojníkov

- rozšíriť pôsobnosť Ústavu pamäti národa aj na obdobie po roku 1989

- a samozrejme dostať konečne za mreže tých z vysokej politiky a okolo nej, zo súčasnosti aj minulosti, ktorí tam už dávno mali byť.

Hmm.. ešte to bude riadna fuška...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Obávam sa, a to som optimista, že naša generácia to už nestihne. Verím, že mládež si to už urobi po svojom a lepšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tá dnešná mládež volí Kotlebu

Tá porevolučná mládež to je Procházka, Beblavý, Blaha, Madej.... Naša schopnejšia mládež je už od Viedne na západ a ostatná, prinajmenej, mimo politiky - v biznise. Tá najneschopnejšia či schopná čohokoľvek je v médiách .......... Prvovoliči vypisujú po internete aby sa znemožnilo voliť starším ľuďom a oni idú voliť Kotlebu. Veľa nádeje do budúcnosti tu nevidím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Starší ľudia volia Fica.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nedá sa to takto paušalizovať...

moji rodičia už nežujú...ale nikdy nevolili ani mečiara a ani fica...
moja svokra má 80rokov a v marci 2016 volila sas...takže tak...

ale poznám dosť mladých kt. fica volili...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je myšlienková schéma

nerozmýšľajúcich duševných adolescentov. Bez ohľadu či majú 15, 20 či 35 rokov.
A 40 % nevolí nikoho. To tragická reality.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tých 40% možno zistilo, že nemajú koho.

Čo je na tom tragické?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Že ich hlasy si prerozdelili

Fico, Danko, Bugár, Kotleba, ... Sulík, Matovič, Kollár. A výsledkom bude aj Procházka v Štrasburgu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Elita mládeže to už stihla ... 35 000 študuje v zahraničí a len 30% uvažuje o návrate.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bohužiaĺ, ani jeden z tvojich snov nie je v reálnom živote, aspoň zatiaľ, splniteľný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

- - myslíš, že voľby dopadnú inak a za poslancov budú zvolení iní ľudia z iných strán?

- budú parlamenté komisia vyšetrovať lepšie ako nezávislí prokurátori? Nebude mať Smer, SNS atď. väčšinu v týchto komisiách?

- kto odvolá všetkých skorumpovaných? Niekto neskorumpovaný? Kto to má byť a ako získa na to moc?

- budú výsledky ÚPN lepšie pri zdokumentovaní zločinov obdobia po roku 1989 ako výsledky zo skorších období?

- za mreže nepôjde nikto, pretože zákon porušený nebol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viliam, snažil si sa pomenovať

problémy týkajúce sa osobných slobôd.
Nespomenul si ekonomickú slobodu (znížiť dane a odvody, zaviesť trh a konkurenciu v zdravotníctve, školstve, doprave).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak to som urobil zámerne

lebo čo sa týka ekonomických slobôd, výšky daní, ap., je to trochu zložitejšie. Napríklad ak sa raz počet ekonomicky aktívnych bude relatívne zmenšovať voči počtu dôchodcov (čomu sa Slovensko nevyhne), tak tie dane nebudú môcť ísť výrazne dole už z definície, aj keby sa urobili neviem aké reformy.

A kapitalizmus môže mať rôzne podoby. Americkú, britskú, nemeckú, švédsku.... ktoré sú v mnohom veľmi, veľmi rozdielne a rôzne odolné voči rôznym otrasom. Všetko je dané nastavením parametrov a priorít, a akceptovania spoločnosťou, ktoré sa môžu v priebehu času meniť.

Skôr by som naliehal na celkovú ekonomickú účinnosť a férovosť systému. A tiež na to, aby tu niekto doslova nezabil chuť schopných ľudí zobrať svoj osud do vlastných rúk a skúsiť založiť a rozvíjať niečo vlastné, nejaké vlastné predstavy a nápady a vďaka nim sa stať ekonomicky nezávislejšími, ešte predtým, než sa obrátia na dosť slabo platený slovenský trh práce. Aj so všetkým rizikami, ktoré to obnáša. Ficovi sa zabitie vlastnej iniciatívy ľudí v ekonomickej oblasti, žiaľ, už takmer podarilo.

No a ekonomická efektívnosť znamená aj nekompromisné potieranie politickej korupcie, lebo korupcia, napríklad tá pri verejnom obstarávaní, okrem erodovania morálneho zdravia národa, má zničujúci účinok na finančnú účinnosť systému, a často môže ísť doslova aj o životy (napr. v zdravotníctve). Mám obavu, že práve dnes sme svedkami niečoho takého.

A vysoká účinnosť napríklad znamená aj efektívny systém recyklácie odpadov. Slováci v priemere stále triedia a recyklujú príliš málo. Ešte stále žijeme dobu skládkovú. Slovensko ešte stále vo veľkom zasypávame odpadmi rôzneho druhu. A politikom, zdá sa, je to akoby jedno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale pokiaľ si pamätám,

17. november bol v prvom rade o tých občianskych, osobných slobodách. Vtedy sa o žiadnom kapitalizme v akejkoľvek podobe nediskutovalo a jeho aktéri to vtedy ani nemali v úmysle. To nasledovalo až mesiace a roky potom. Možno aj preto, že "kapitalizmus" bolo v slovníku komunistov synonymom akejsi špinavosti a v 89. roku ho veľká väčšina ľudí vo vtedajšom Československu aj tak brala. Na otvorenie tejto témy nebol v novembri 89 ani čas a ani odvaha.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stranu sa takýmto programom

by som určite volil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nemyslím, si že nemáme demokraciu...

len si myslím, že veľa politikov a aj voličov si ju nevie dosť hlboko vážiť a nevyužíva jej v podstate takmer neobmedzené možnosti...jednak myslím potenciál pre racionalizáciu procesov v spoločnosti...ale najmä na návrat ku slušnosti, tolerantnosti a elementárnej morálke...tj. nerobiť zle vedome druhým...teda ani sebe...

pekný deň
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chcel som tým povedať aj to,

že slovo demokracia sú schopní používať aj ľudia, ktorí o jeho obsahu netušia nič...teraz mám na mysli konkrétneho politika...červeného fica...on o demokracii atď. hovorí celkom rád...

no ale ak je taký demokrat, prečo napr. delí novinárov na "dobrých a zlých"?...na tých "ich" a tých "našich"?...PRESNE ako mečiar, ktorého dokázal aj kritizovať za podobné prejavy, ktoré on dnes sám robí...

súčasťou demokracie je je aj dodržiavanie zákonov...a fico...doktor práv...často machruje, že je odborník na trestné právo...prečo sa takýto "macher" nedokáže dostaviť do súdnej siene, ak je predvolaný...iste viete o čom píšem...

hanbím sa za nášho premiéra...

STOPFICOLEBOFICO!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kde by sme boli, keby tu vtedy

bol vládol Fico a jeho zberba zldejská?

"Slovensko to úspešne dokázalo. Vlastnými silami splnilo náročné podmienky, urobilo podstatné zmeny vo fungovaní štátnej správy, reformovalo hospodárstvo a prijalo európske štandardy. Tieto zmeny zmodernizovali krajinu a prispeli k jej demokratizácii a hospodárskemu rastu."

Toto dokázali pravicové vlády a Fico sa len vezie v rozbehnutom vlaku a brzdí a brzdí a brdzí.....
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre