Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zlá nálada (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jednou z veľmi účinných teórií je, že keď strom napadla hniloba dosahujúca až ku koreňom, neostáva nič iné než ho vyťať. Je potom už len na každom z nás ako túto analógiu pochopí a aké poučenie si z toho vezmeme ako spoločnosť. Naším osudom je fakt, že rovnakou mierou, akou ho máme vo vlastných rukách, ho vo vlastných rukách aj nemáme. Tým jazýčkom na váhach je na konci všetkého len naša slobodná vôľa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Blbá nálada vzniká z naivity

"Spoločenské a humanitné vedy sú technokratickými politikmi zosmiešňované a čoraz viac podceňované. Z toho logicky vyplýva, že ľudia začínajú veriť rôznym bludom, chýrom, konšpiračným teóriám a sú čoraz viac ochotní podliehať propagande."

Skúsme dačo zo školy. Technickej.

Ak chcem previesť systém z jedného energetického stavu A do druhého B a oba oddeľuje energetická bariéra tak mám niekoľko možností:

1. Skúsim odhadnúť potrebnú energiu a jedným impulzom vysuniem systém zo stavu A . Ak to preženiem, systém síce vysuniem, ale nespadne do bodu B, ale uletí. Ak ale energie bude málo, systém spadne do bodu A . V prvom prípade sa systém rozsype v druhom prípade nedosiahnem cieľ.

2. Druhou možnosťou je vytvoriť celý rad kvázistabilných stavov a postupne systém posúvať po jednotlivých stavoch nahor energetickou bariérou a vždy ich stabilizovať. To mi umožní ďaleko presnejšie určiť potrebnú energiu na presun od jedného do druhého kvázistabilného stavu - eliminujem riziko, že sa systém rozsype alebo spadne späť do východzieho postavenia.


Z histórie vieme, že počas renesancie 200 rokov bolo ekonomické centrum v Taliansku a tvorili ho silné mestské štáty.

Na severe Európy sa medzitým vytvorili väčšie trhy, aj keď chudobnejšie.

Keďže sa mestské štáty v Taliansku nezjednotili a nevytvorili jeden trh - centrum ekonomiky Európy sa presunul na sever.

Záver tejto exkurzie do minulosti je: silné štáty sa nedajú zjednotiť.

Racionálne argumenty pre Ústavu EU a zjednotenie EU do štátu padli hneď v referendách Holandska a Francúzska.

Verzia B zjednotenia vedie cez zadĺženie a oslabenie štátov, pričom tu máme tri impulzy:

a) masívny a nezmyselný spôsob nájazdu emigrantov na EU vyvolanú pozvánkou pani Merkelovej po dopredu pripravených trasách ( rozbitie Lýbyie slúžilo zrejme tomuto účelu)
b) masívne zadĺženie štátov EU
c) brexit, ktorý môže byť len nakoniec formálnym a ekonomicky sa prakticky neudeje nič


V histórii neexistuje mena, ktorá by nebola chránená na danom území vojskom a ktoré by nebolo platené z daní.

EURO síce máme, ale nemáme vojsko a ani bruselské dane.

A tak sa dane nahrádzajú budúcou infláciou - pustilo sa do obehu toľko peňazí (EUR) že inflačné očakávania sú racionálne, čo nie je nič iné, ako skryté zdanenie.

Grécko bolo zadĺžené cez dodávky vojenskej techniky financované bankami a následne dlh bol prevedený na verejný dlh celej EU. Banky si svoje peniaze skasírovali aj so ziskom.

Systém sa vysunul blízko k bodu zlomu - vrcholu energetickej bariéry - buď sa preklopí do silnej EU alebo sa vráti späť, čo znamená ohromný pokles životnej úrovne, ďaleko väčší ako keď sa EU zjednotí na racionálnom základe.

Pán Junkers ale hovorí, že ľudia nerozumejú tomu, čo Komisia robí, ale neprestanú, kým nebude návratu späť.


Divný článok. Dnes je sociológia riešená cez aplikáciu metód pôvodne vyvinutých fyzikmi pre zložité nelineárne systémy. Bez týchto vedomostí sú humánne orientovaní sociológovia, politológovia a pod. len pozostatkom 20teho storočia - nemajú ako porozumieť procesom, ktoré forsírujú dnes sociálne siete - posledná ukážka je skutočne ilustratívna - voľba amerického prezidenta.

Nuž ak FBI presne načasovanými informáciami riadila voľby, bez vedomostí o riadiacich štruktúrach chaotických systémov sa autorovi môžu javiť takéto závery ako konšpirácia - ale skôr ukazuje, že nemá znalosť problematiky ku ktorej sa vyjadruje.

Alebo bol Miloš Zeman konšpirátor v predstihu keď povedal, že by volil Trumpa niekoľko mesiacov pred voľbami? A určite to nemal ako spočítať a predsa vedel......Podobne v Rusku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Počujte, pán pedagóg

Právo je nepochybne spoločenská veda, to dúfam uznáte. Právnici už dlhý čas túto spoločnosť riadia, dostali sa na čelo všetkých troch zložiek demokratickej moci - zákonodarnej, exekutívnej a súdnej. Toto voláte "zosmiešňovaním a podceňovaním" humanitnej orientácie?
Kto "všetko relativizuje a zvláštne interpretuje"? Technici, prírodovedci? Naozaj? Alebo sú to právnici a majstri slova?

Bežní ľudia sú pod veľkým spoločenským tlakom, ktorý ich núti orientovať sa humanitne. Všetky celebrity v TV sa chvália, ako nerozumejú matematike, fyzike a chémii. Školy humanitne orientované zažívajú nápor uchádzačov - ekonómia, právo, filozofia. Čím nezmyselnejší odbor, tým žiadanejší - personálny manažment, politilógia, masmediálna komunikácia, a objavujú sa stále nové modernejšie, ako napríklad rodové štúdie. Naša spoločnosť je proste tak nastavená - humanitne. Buhužiaľ.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre