SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Humanizmus podľa Krajniaka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

1) Pán Ritomský, po nedávnom Mesíkovom článku je ten váš už druhým v tomto týždni, kde sa pri príležitosti (či pod zámienkou?) navážania sa do kresťanských hodnôt navážate aj do hodnôt národných, Musím sa priznať, že ako ateista si taktiež myslím, že budovať štát na konfesijnej príslušnosti je krokom späť, avšak na druhej strane sa vás opýtam toto: Poznáte veľa príkladov v súčasnosti fungujúcich štátov, ktoré nie sú založené (keď už nie de iure tak aspoň de facto) na národnom princípe?

2) Mám pocit, žeby sa patrilo pridať k vášmu čláku aj zdroj, kde sa môže čitateľ dozvedieť, či vôbec a, keď už, tak v akom kontexte poslanec Krajniak niečo napísal o tých národných hodnotách, alebo či ste si to len takto bokom vycucali z prstu, aby ste si mohli kopnúť do ľudí, pre ktorých národ nie je prázdny pojem.

3) Vaša veta:
" Predstava, že spásu pred našimi úzkosťami a neistotami prinesie návrat ku konceptom národa, etnicity či konfesijnej príslušnosti v čase, keď upierame oči k osídleniu Marsu a snažíme sa dovidieť do svetov vzdialených milióny svetelných rokov, je naivná, smiešna a tragická zároveň." mi pripadá poriadne nafúkaná a demagogická. Máte vy intelektuálny rozmer a životné skúsenosti na to, aby ste tu takto bohorovne niekoho poučovali, čo je smiešne a tragické? Myslíte si, že Slovák z Prievidze bude ľahšie čeliť neistotám a výzvam súčasného súťaživého sveta, keď povie Slovákovi z Prešova: " A čo nás vlastne, kámoško, spája? Nič! Veď aj intelektuálny gigant Ritomský tvrdí, že v dobe kolonizácie Marsu je už slovo národ smiešne. Každý sa stará sám o seba, jasné? Nemáme žiadne spoločné záujmy, rozumieš, ty naivný, smiešny a tragický truľo? "

4) Pán Ritomský, ľudia majú prirodzenene radi svoju domovinu. Či už s nimi chcete dobre vychádzať alebo ich chcete ovládať a manipulovať, musíte im aspoň trochu dovoliť pestovať cit vlastenectva. Ak sa budete z ich lásky k vlasti alebo národu vysmievať, môžete dosiahnuť presne opačný efekt, než o ktorý usilujete.
 

máš pravdu

Ritomského reakcia je dosť od veci. Správna reakcia na Krajňáka je takáto: ak človek nie je psychiater, nemá vôbec význam zaoberať sa choromyseľnými výplodmi indivídua, ktoré v sebe kumuluje henď celú plejádu porúch osobnosti. Okrem iného sa domnieva, že je križiak, alebo samuraj. V skutočnosti je to obskúrny demagóg, bigotný katolibanský tmár a bývalý štátny úradník FNM s veľmi pofidérnou minulosťou, tradične nevyšetrenými obvineniami z rozkrádania spoločného majetku. Pôvabné je, že tohto bojovníka za krajšie zajtrajšky pod údajnou záštitou tradičných kresťanských hodnôt vôbec nevyrušuje, že pôsobí v jednej politickej strane s jej zakladateľom, vekslákom, mafiánom, Ficovými dotáciami prikrmovaným "našim človekom" a jasným smeráckym trojanom v opozícii, primiskuitným rozsivačom semena medzi všejaké dámičky pochybnej hodnoty. A že tú najnámejšiu mafiánsku milenku a viacnásobnú čiernu vdovu má v tiež v tej úžasnej straničke. Tak tomu ja vravím morálna osobmostná integrita.. fakt sa takým pacientom nemá význam zapodievať. A Ritomský má vlastne pravdu, on vlastne chcel povedať len jednu vec: "Počuj, ty stredoveký dilino, máme iné problémy, než tvoj stroj času so spätným chodom, pozri na oblohu..."
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Naozaj, pán autor?

Závisí to na tom, či dokážeme spojiť sily?
S kým by sme mali podľa vás spojiť sily, ak sa chceme dostať na Mars? Napríklad s islamským teroristom v Rakke? Jeho sily nejako k tomu prispejú? Alebo so slovenským ficovoličom, ktoremu záleží len na istote vianočného dôchodku? Či s podnikateľom Baštrnákom? Ako si predstavujete také spájanie síl s ním?

Naozaj si neviem predstaviť väčšiu hlúposť, ako ste napísali. Máme uprednostniť také riešenie, ktoré nám umožní spojiť sa s rómskym úžerníkom? Môžem vás poprosiť napísať, ako toto riešenie vyzerá? Už ste sa s ním porozprávali o najhlbších existenčných otázkach? Čo o nich povedal?
 
Hodnoť

 

Rozumná, nadčasová úvaha, ale ako tu už napísal výstižne Endman, tomu bigoťákovi je zbytočnou stratou času niečo také písať, vôbec sa ním zapodievať.
 
Hodnoť

Jakobíni by to lepšie nenapísali.

Sociálny inžinier vie najlepšie, čo ľudia potrebujú.
 
Hodnoť

Myslím si, že je to pekný článok

s peknou pointou.

Ten Krajniak musel mať dosť ťažké detstvo.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre