SME
Nedeľa, 18. august, 2019 | Meniny má Elena, Helena

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veľká školská reforma: hora porodila myš (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja

keď vidím tohto nášho ministra školstva.... Viem, viem, nemali by sme posudzovať ľudí podľa výzoru (Pán Buh naložil každému dle svého uvážení, Kelišová!), ale toto je jednoducho taká nahrávka na smeč, aká sa neodmieta. kde toto, preboha, vyhrabali?? :-) Ale krásne dotvára panoptikum SNS. Jančula, Danko, Hrnko, tento tuto.. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...ja keď ho vidím a počujem

...tak končím ...u stockerovho renfielda :o)...https://66.media.tumblr.com/4b...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

reforma z pera Burjana? Je to "ouřada", čo naposledy učil v minulom storočí, aj to iba 5 rokov a odvtedy si zo školstva spravil výnosný biznis.
http://www.komenskehoinstitut....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To čo vyprodukovali nie je reforma. Je to len súhrn nejakých cieľov. Niektoré sú dokonca absurdné, ale stále len ciele. Dokonca ani v tých cieľoch nie je všetko. Kde je napr. sieť škôl alebo max. a min. počet žiakov v triede. A keďže ide o regionálne školstvo, prečo to rieši minister. Žeby už konečne prišli na to, že zdravotníctvo, školstvo a doprava sú oblasti ktoré nemali byť decentralizované na regionálnu úroveň?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je smutné, že k takej dôležitej téme nie je v podstate žiadna diskusia. Ako to ? Veď sa jedná o budúcnosť našu, našich detí, našej krajiny. A nikto, dokonca ani učitelia k tomu nemá čo povedať
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a mohlo by to byt take jednoduche..bez velkych slov ako je reforma a podobne...skoly ktore by chcel mat Plavcan aj s ucitelmi ktori maju postavenie ake im slubuje, uz na slovensku existuju...stacilo by dat tych par riaditelov co ich vedu, dokopy a copy paste spravit to co robia oni..ale aj s financnymi prostriedkami s ktorymi to robia oni...tie, na ktore sa im "skladaju" rodicia deti co do takych skol chodia...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autor clanku si myli pojmy. Napríklad: „Učiteľské tímy sú rozšírené o dostatočný počet psychológov, špeciálnych pedagógov, sociálnych pedagógov, asistentov a výchovných poradcov v podobe štandardného, a nie iba výnimočného opatrenia.“ by nemal byt ciel ale prostriedok na dosiahnutie nejakeho ciela. Cielom by bolo napr.: Skoly vyprodukuju absolventov, ktorych 98% bude schopnych riesit kvadraticke rovnice, 25% urobi skusku z jedneho cudzieho jazyka na urovni B1, 70% na urovni B2, 85% bude vediet zostavit rubikovu kocku a podobne. Prostriedkom k tomu budu ucitelske tymi rozsirene ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Osobne si myslím

že Šabata to prehnal so zdrvujúcou kritikou pokusu o reformu. Dosť to sledujem, a vcelku sa mi páči prístup skupiny, že navrhnú ciele, kam sa chceme na konci reformy dostať, a o tých cieľoch sa bude v r. 2017 diskutovať v odbornej sfére i vo verejnosti. Opatrenia, ktoré k tomu povedú, vyplynú z dohodnutých cieľov.
Je pravda, že Šabatu (tak ako iste aj všetkých učiteľov ...) asi "nabudil" nešťastník minister s tým veľkohubým "najväčšia reforma za 25 rokov". Ten, kto chce naozaj vážne pripraviť takú ťažkú, a takú dôležitú, vec ako reforma vzdelávania v štáte, by také fanfáry nemal používať - zvlášť keď ešte nie je nič narysované, lebo potom do reformy ihneď začnú všetci páliť z najťažších kalibrov - pozri Šabata.

Netvrdím, že tento pokus reformy sa podarí. Spolu so Šabatom sa obávam, že táto aj iné vlády, nebudú príliš ochotne financovať školstvo. Kým si nebudú myslieť, že tým získajú body u verejnosti ... Tiež ma dosť sklamalo, že za sedem mesiacov skupina nedokázala učesať materiál (navrhované ciele) tak, aby nekričalo, že každú kapitolu napísal iný.

Na doterajšom prístupe sa mi však dosť páči, že Ftáčnik, ktorý je očividne hlavným hovorcom skupiny (a ktorého teda z minulosti vôbec nemusím ...) sa netvári, že pojedli všetku múdrosť, a celé sa to snaží smerovať do diskusie - aké by teda tie ciele mali byť, aby sa s nimi stotožnila väčšina odborníkov i občanov. Ale či sa im to podarí ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja si

zas nemyslím, že to Šabata s tou kritikou prehnal. Tu je link na ten dokument z dielne ministerstva školstva
https://www.minedu.sk/data/att...
Celý ten dokument mi pripomína diplomovú prácu nejakého vysokoškoláka. Nie sú tam žiadne odkazy na nejaké relevantné materiály, žiadne porovnania so svetom (okrem pár odkazov, a aj tie sú formulované tak úradnícky, že ani divá koza nevie, čo tým chcel autor povedať). Slovné spojenie "je potrebné" sa tam vyskytuje toľkokrát, ako keby to nepísalo ministerstvo ako výkonný článok vlády, ale niekto tretí, čo radí ako sa to má urobiť... Normálna vláda napíše nie že je niečo "potrebné urobiť", ale že urobíme to. Etc, etc... Ak toto je výsledok 7-mesačnej práce, tak môžem zodpovedne prehlásiť, že to budú ďalšie 4 premárnené roky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vidíš

a to je práve to, čo ma irituje: nielen keď si ministerstvo či vláda myslia, že majú patent na rozum, a preto "urobíme to tak" ... ale ešte viac, keď občania to so sklonenou hlavou vlastne očakávajú. To je práve to, čo ma zlostilo na všetkých predošlých "reformách" - prišiel nový minister, a hneď presne vedel, čo a ako treba v školstve (!) reformovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobrý názor

p. Šabata, z ktorého vyplýva aj skutočnosť, ako je dôležité hodnotiť prácu a dosiahnuté životné výsledky potentátov, napísaných pre voľby do parlamentu ... :)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre