SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo Milan Krajniak najviac pripomína Viktora Orbána (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

nieco tarat

a v praxi uplatnovat je obrovsky rozdiel. Krajniak ma mozno obcas divne nazory, ale nie je klasickym politikom, ktory by vybehol do prednych linii a rozbijal krajinu ako Orban. Okrem toho Krajniak napisal vynikajuci dokument - Banda zlodejov o nasej oligarchii a politikoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak

som si teda toho Krajniaka prečítal. Mal som už skôr, poznajúc jeho zaujímavú stránku http://www.poslednykriziak.sk/

Až na posledný odsek sa dá väčšinovo súhlasiť. Liberalizmus je plytká teória o slobode, jej fanúšikom nedochádza, že sloboda je prostriedok, nie cieľ. Navyše si väčšina pod liberalizmom predstavuje stav, pri ktorom si môžeš robiť čo chceš, pričom ti do toho nemá kto čo kafrať.

Zato tento článok je obyčajná zlátanina bez argumentov. Milovníci slobody nepochopili úlohu vyššej autority a výskytu relativizmu bez nej. Hneď skočia k Hitlerovi, lebo iné autority ani neexistujú, všakáno.

Mne Krajniak nevadí názormi, vadí nekonzistenciou. Človek, ktorý si ctí konzervatívne kresťanské idey predsa nemôže ísť do spolku s pakom, ktorý má 68 detí so 65 ženami a ktoviekým ďalším.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no

keď zoberieme najväčšie problémy slovenska: korupcia, školstvo, plytvanie v zdravotníctve, oligarchický systém (schránkové firmy), 20 percent obyvateľstva na hranici chudoby, nebezpečenstvo radikálov, zneužívanie polície, neschopnosť vlády reagovať na zmeny reformami, tak čo z tohto je zapríčinované hodnotami liberálnej demokracie alebo zahraničnými agentami?? nerobíme si tieto problémy sami?? však to, že mimovládky prežijú iba ak dostanú grant zo zahraničia je predsa hanba našich boháčov nie?? to že napr. Transparency international upozornuje na korupciu je protislovenská činnosť?? Ak nejaký Think-tank upozornuje, že musíme myslieť na éru, ked autá budú vyrábať roboty a nie ľudia, tak ide proti záujmom Slovenska???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vo

fungujúcej štrukturovanej spoločnosti so správnou hierarchiou hodnôt žiadne thin-tanky netreba. Po pozornom preskúmaní treťosektorovej scény zistíš, že 90% je zištne zavesených na zdrojoch EÚ a sú to vyhodené peniaze.
Nezavrhujem túto cestu verejnej kontroly, ale až keď bude verejne kontrolovateľná a kontrolovaná.

Problémom súčasnej postfaktickej éry (aby som šiel s dobou) je deštrukcia morálky, kríza hodnotového systému a kríza autorít.
Problém vidím vo vzťahu Slovákov k vzdelaniu, kultúre, kultúrnosti a v tom, že je má stále sluhovský vzťah k štátnym a verejným postom. Hodnota osobnej slobody a vymožiteľnosti práva mu nič nevraví.

Takže MOŽNO a KEĎ sa vrátia mladí z fungujúcej časti sveta a budú to tu chcieť zmeniť, niečo sa stane. Dovtedy voličom nebude prekážať, že nimi volení kradnú a podvádzajú, pretože v ich postavení by robili to isté.

Pre mňa je liberalizmus synonymom pre relativizáciu hodnôt a v podstate je pokračovaním idealistického blúznenia komunistov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milan Krajniak

najviac pripomína človeka, ktorý prežil ťažké detstvo bez otca a poznačilo ho to na celý život.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V demokracii zasadnou

oponenturou populistov je liberalizmus (možno onedlho socialna demokracia s prvkami liberalizmu cez Progresivne Slovensko ). Blahov pokus v programe smeru o vymedzenie liberalizmu ako extremizmu nie je náhoda . Takze nejde tu len o krajniaka .
Dovody populistov sú ale pragmatickejsie - liberalizmus hovori o transparentnosti, neplytvani verejnym rozpočtom a zodpovednosti za služby ľudom v krajine. Nahrádzanie týchto princípov je pre populistov , ktorí vychádzajú z charakteroveho jadra pocitu naplnenia vlastného ega cez jav uznavania masami a manipulaciou s masami, zásadným antipostojom - odmietnutím týchto princípov a nahradzanim národným , občianskym postojom , hrdostou , okatym patriotizmom ....a tendencne vyvolávajú ( pretože bez nich si nevedia rady ) nepriateľov , pred ktorými maju a idu ochraňovať : prirodzene cely národ . Populisti nehladaju riešenia , ale problémy , ktore musia riešiť len oni a samozrejme , len oni ich dokážu vyriešiť . Populista sa od samotného začiatku stavia do pozície nenahraditelnosti. A predsa všetci dobre vieme, že každý je nahraditelny. Každý . Aj krajniak, aj Fico, aj Blaha a aj další ....vsimnime si kedy sa najviac dari populistom - v dobe krízy, alebo v dobe : hojnosti. Čo bude zajtra ? To populistov nezaujíma . A väčšinou po nich zsotava potopa -Mečiar , a onedlho Fico zrejme so svojim dovrsenym tuctom rokov premierovania - a možno nie . Ina sociálna demokracia v tom istom štáte mu klope na dvere.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Liberálna dem. prežije vďaka kresťanom

Liberálna demokracia prežije vďaka spoločnému úsiliu kresťanov a občianskych konzervatívcov, aj keď je žiaľ rozvracaná z dvoch strán. Na jednej strane pod ňou pília konár ľavicovo- liberálni extrémisti, na druhej strane pravicoví extrémisti, ktorým občas drukuje nejaký pomýlený križiak.

Konzervatívna pravica v USA, VB a Francúzsku vráti Západ späť do normálnejších koľaji. Konzervatívna pravica zlepší vzťahy s Ruskom bez krvavých očí a udrží Rusko na uzde lepšie ako americkí ľavicovo-liberálni ideologickí šialenci ala Clintonová/Nulandová.

Dá sa zovšeobecniť, že konzervatívna pravica vráti Svet do pokojnejších vôd, bude menej vojen a svet sa všeobecne upokojí. Liberálna demokracia opäť zažije renesanciu a pro life sa stane opäť kultúrnym kánonom Západu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Može byt ,

len na Slovensku ešte nedotlely ohne a pahreby zapalene v rozbresku vosr pred (onedlho) 100 rokmi a korene konzervativizmu cez liberálne ľahké stopy na vankusi kresťanstva nie sú zapustene. Caka tu minimálne čas celej generácia , t.j.aspoň 30 rokov tvrdej práce na mysleni ľudí . Zatiaľ pamatove stopy koncetrovanej časti voličov sú "hozentraklami" ukotvene v poznani sveta zalozenej na dobrom a zlom, na bratoch a nepriateľoch , na socializme a kalitalizme . ( vid nedávny prejav fica v uhrovci pri spomienka na A.dubceka). Na rozvoj hodnôt liberalizmu na princípoch kresťanstva (aj ked liberál nemusi byt kresťan) treba urobit podstatne viac nez len mat vytvorenu politickú stranu, ktorá takéto ideály hlása . A prepytujem, v kostoloch sa liberalizmus z kancla kazat zrejme nebude .
Je fajn spoľahnúť sa na zahraničný dovoz princípov liberalizmu na báze kresťanstva , ale začať musíme sami .
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre