SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hľadá sa vízia: Prežitie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

ja len poznámku

nemôže byť problém aj to, že demokracia zase raz dostala prívlastok - tentokrát liberálna?

Možno by demokracia mala lepšiu šancu, ak by si ju niekto nechcel privlastniť.
Demokracia predsa prívlastky nepotrebuje. Buď je alebo nie je. Mechanizmy jej uplatňovania môžu variovať (napr. volebné systémy) ale demokracia je zadefinovateľná aj bez prívlastkov.

Aj ľudské práva a ich uplatňovanie sú univerzálne - tiež nepotrebujú prívlastok.

Občianskou je demokracia z princípu.
 

 

To, že demokraciu nazveme liberálna predsa neznamená, že si ju privlastnili liberáli (a už vôbec nie "neomarxisti").

Donedávna tam ten prívlastok veľmi používaný nebol, avšak po tom, čo sa začali objavovať experimenty s "riadenou demokraciou" (rozumej stotožnenie sa poniektorých politikov so štátom (Putin, Orbán, Erdogan, najnovšie i Fico (Ja som predseda vlády, my nie sme na jednej úrovni)) a ich následný vplyv na slobody - slobodu slova, zhromažďovania a pod), prívlastok je na mieste.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

ale potom

bolo treba dať prívlastok režimu, ktorí reprezentuje napr. Putin a nie demokracii ako takej ..... aj ked si myslím, že toto dôvod nie jena používanie spojenia "liberalna demokracia"

ja som potrebu slova liberálna nepochopila. Existujú nejaké demokracie, ktoré popierajú základné slobody a predsa sú demokraciami?
 

 

Dobrá otázka. Je demokratickým ten systém, kde nie je napr. zaručená sloboda slova a teda sa volič nerozhoduje na základe voľne dostupných, ale na základe scenzurovaných informácií?

Podľa Orbána či Erdogana (a im podobným jednotlivcom a organizáciám) sú tieto systémy stále demokraciami. Pretože pod demokraciou rozumejú len slobodný výkon volebného práva a (čiastočnú) pluralitu politických strán.

Pod liberálnymi demokraciami sa rozumejú tie, ktoré politické slobody (a sloboda slova medzi ne patrí) neobmedzujú.
 

ale to je na hlavu

treba povedať, že to prvé nie je už demokraciou (alebo je obmedzenou demokraciou - deformovanou) a nie premenovávať demokraciu a tvrdiť, že to je tá pravá

Sorry za primitívne prirovnanie - ale pripadá mi to ako s pravým "orechovým" - namiesto aby sme odlíšili napodobeniny - označíme to orechové slovom "pravé". Orechové je orechové. A borovicové borovicové - nie falošné orechové.
 

aby bolo jasné

ja sa hlásim v podstate ku všetkému, čo sa obyčajne popisuje ako liberálna demokracia - len nechápem, prečo potrebuje označenie "liberálna" ... v čom je háčik? Čím sa líši od obyčajnej dôslednej demokracie uznávajúcej slobody a práva každého občana vrátane práva riadiť (hoci aj sprostredkovane cez voľby) veci verejné a kontrolovať odovzdanú moc?
 

 

Demokracia, o ktorej píšeš (uznávajúca slobody a práva každého občana atď) nebola ešte pred 50 - 60 rokmi samozrejmosťou, dokonca i v rámci západných krajín (diskriminácia žien, národnostných či rasových menšín a pod).
Boli USA demokratickou krajinou v roku 1919, aj keď ženy tam mohli voliť až od 1920?
To, čo ty dnes berieš ako samozrejmosť, je výsledkom bojov (v niektorých prípadoch doslova) liberálov i socialistov proti konzervatívcom.

Mne sa skôr vidí, že pojem "liberálna demokracia" vadí najmä tým, ktorí majú slovo "liberál" za nadávku a spájajú si to i s kadečím iným, nielen politickým systémom.
 

niekde som čítala

definíciu demokracie, ktorej súčasťou bol popis demokracie ako otvoreného politického systému, ktorý je schopný riešiť konflikty a zároveň absorbovať spoločenské výzvy na potrebné zmeny a korekcie seba samého (napr. nájsť mechanizmus ako zabrániť tyranii menšiny väčšinou, alebo odstrániť nerovnosti v právach)

Takže zmeny, ktoré popisuješ (volebné právo žien napr.) boli vlastne možné vdaka demokracii. Nebola to zmena z nedemokracie na demokraciu - ale zmena umožnená demokraciou. V nedemokratických režimoch majú ženy dodnes nerovnoprávne postavenie. Zároven demokracia kotví mechanizmy vzájomnej kontroly jednotlivých pilierov moci a občianskej kontroly moci.

Ak píšeš, že liberálna demokracia je výsledkom boja liberálov a socialistov s konzervatívcami .... tak vlastne píšeš, že víťazmi sú liberáli a socialisti, ktorí porazili v tomto boji konzervatívcov. A potom sa čuduješ, že niekto si zamieňa liberálnu demokraciu s liberálmi a slovo "liberál" pokladajú za nadávku. Lenže ty robíš to isté, ak vidíš konzervatívcov ako nepriateľov demokracie.

Podľa mňa sú liberáli, socialisti i konzervatívci rovnocennou a legitímnou súčasťou demokratického názorového spektra.

V inom zdroji som čítala pekné porovnanie americkej a europskej demokracie. Bolo v ňom to, že rozdiel je v tom, že americká demokracia spája prvky lineralizmu a konzervativizmu - kým europska (kontinentálna) ich stavia proti sebe.

Tak prečo sa má demokracia volať liberálnou?
 

 

Nevkladaj mi to prstov niečo, čo som nepísal. Nikde nepíšem, že konzervatívci sú nepriateľmi demokracie. Akurát konzervatívci stoja takmer vždy proti zmenám. A volebné právo žien či zrušenie rasovej segregácie boli veľké zmeny. Presadzované liberálmi.

Ale - čisto technicky - je sloboda jednotlivca (a z nej vyplývajúce politické práva) liberálna či konzervatívna hodnota? Kto teda vyhral a vyhral vôbec niekto, okrem občana?

"... demokracie ako otvoreného politického systému, ktorý je schopný riešiť konflikty a zároveň absorbovať spoločenské výzvy na potrebné zmeny a korekcie seba samého"

Ak to bola demokracia, ktorá umožnila zmeny (rozšírenie slobôd), potom je aj demokracia to, čo je dnes v Turecku (obmedzenie slobôd). Turci tiež len absorbujú spoločenské výzvy a korigujú systém.

Lenže ich systém demokracie je následne odlišný od toho, ktorý je v iných krajinách a potom sú prívlastky, pre rôzne formy demokracie fungujúce vedľa seba, úplne na mieste (čo je zas bod, ktorým sme našu debatu začali).
 

 

Ak si predstavujete liberálnu demokraciu, ako nekonečný všeobjímajúci, tancujúci dúhový sprievod osôb bez rasy a pohlavia, tak s tým je koniec. Chvála bohu.
 
Hodnoť

Liberálnu demokraciu rozvracajúMesíkovci

Liberálna demokracia je žiaľ rozvracaná z dvoch strán. Na jednej strane pod ňou pília konár ľavicovo- liberálni extrémisti ala Mesíkovci, na druhej strane pravicoví extrémisti ala Kotlebovci, ktorým občas drukuje nejaký pomýlený križiak.

Ale liberála demokracia prežije vďaka spoločnému úsiliu kresťanov a občianskych konzvervatívcov.

Konzervatívna pravica v USA, VB a Francúzsku vráti Západ späť do normálnejších koľají. Konzervatívna pravica zlepší vzťahy s Ruskom bez krvavých očí a udrží Rusko na uzde lepšie ako americkí ľavicovo-liberálni ideologickí šialenci ala Clintonová/Nulandová.

Dá sa zovšeobecniť, že konzervatívna pravica vráti Západ späť do normálnejších koľají, bude menej vojen, svet sa všeobecne upokojí. Liberálna demokracia opäť zažije renesanciu a pro life sa stane opäť kultúrnym kánonom Západu.
 

opr.

Ale liberálna demokracia prežije vďaka spoločnému úsiliu kresťanov a občianskych konzervatívcov.
 

Vieš čo je vtipné?

Že aj ten "križiak" sám seba vníma ako občianskeho konzervatívca ...

Síce, za demokrata, konzervatívca či liberála sa dnes označuje kadekto ...
 

nie vtipné, skôr smutné

Ignác Milan Krajniak pripomína príbeh márnotratného syna, ktorý politicky halucinogéne zablúdil do patvaru rodiny Borisa Kllára.
 

nie vtipné, skôr smutné

Ignác Milan Krajniak pripomína príbeh márnotratného syna, ktorý politicky halucinogéne zablúdil do patvaru rodiny Borisa Kollára a už sa len vezie dole brehom
 

 

Našiel svoj Jakubov rebrík do politického neba.

Mňa dosť desí, že za konzervatívcov sa tu, na našom malom milom Slovensku, vo veľkom vydávajú postavičky ako Krajniak, ktorým neverím ani nos medzi očami. Autentických konzervatívcov, tobôž občianskych (katoliban nie sú občianski konzervatívci), aby tu človek hľadal skoro tak intenzívne, ako autentických liberálov či soc-demákov.
 

 

Dátum registrácie trosca 01.11.2016 14:32. Výňatok z manuálu, či vlastnou hlavou.
 
Hodnoť

Ak ctím slobodu a spravodlivosť, je

demokracia dobrou cestou.
No aká je to "liberálna" demokracia, ktorá nanucuje /neľudskosti a "práva"/ a diskvalifikuje každého, kto má námietky a nechce zaniknúť/?
Určite to zmažete, lebo ide o názor opierajúci sa o fakty.
https://blog.postoj.sk/19289/p...
 
Hodnoť

 

Jediný problém , prečo vidíme tento svet momentálne takto skepticky je FAKT, že nežijú ľudia /ročníky 1910-1930/, ktorí by nám pripomenuli , že takto to bolo predtým a takto je to správne.

Naši rodičia = nebotyčne rozmaznaná povojnová generácia bohužiaľ nie je autoritou v tomto smere a keď sa k tomu pridá akási ohlodaná kosť "z kremľa" tak po nej mnohí bývalí zapredaní prospechári z dôb minulých skáču ako by to mala byť ich posledná večera.

Je to smutné ale je to tak, najbližších 10 rokov - blbá nálada. Ako vysvetliť tej mase dôchodcov že sa mýlia. Je to vôbec možné?

*nie je v mojom záujme generalizovať, avšak "babky demokratky" a ficove vianočné dôchodky hovoria za všetko...
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre