SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Buďme všetci elitami, najlepšími v tom, čo robíme (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

"aby vás začali nazývať tým, čím ste, že ste fašistami a rasistami odtrhnutými od života, lebo skutočný život nie je túžba po smrti živých ľudí"

Dufam, ze to zas nebolo o ludoch, co su proti kvotam alebo najprv chcu mat zakladne informacie o tom, s cim by mali suhlasit.

Taktiez si o sebe myslia, ze su taki dobri a v prvej linii boja so smrtou ti, co bojuju proti potratom ich zakazmi. Niekto si o sebe mysli, ze je takym bojovnikom, ked pochoduje v prvej linii proti interupciam a niekto si to o sebe mysli, ked za kvoty alebo za otvaranie sa comukolvek aj bez rozmyslu.
V podstate nie je medzi takymi skupinami rozdiel, len si na to nasli ine posobisko. No vacsina ludi sa pohybuje mimo takychto extremov, co neznamena, ze chcu vrazdit deti alebo utecencov.
 

 

Z ľudí čo sú proti utečencom som ešte nezažil žiadneho, čo by mal záujem o nejaké základné informácie. Ty nejakého poznáš? Títo ľudia majú svoju vopred danú pravdu a sú mimoriadne obrnení voči základným informáciám.
 

 

Zjednodušuješ.

Z ľudí, ktorí hlásajú otvorené hranice, som naopak zažila množstvo tých, čo pri objahobe používajú skreslené argumenty a upravené štatistiky vytrhnuté zo širšieho kontextu.

Oni nepracujú s etickým záväzkom (pomáhať by sme mali, aj keď nás to niečo bude stáť - a mali by sme si zrátať, na akú pomoc máme a čo už nezvládame), ale s chimérami (tom, ako niekto bude hasiť náš dôchodkový systém,i, lebo vymierame alebo zabráni tomu, aby od nás odišli zamestnávatelia, lebo nemajú koho zamestnať).

Nestretneš sa s reálnym vyčíslením približných nákladov (a porovnaním s našou situáciou)...až niekde, sem tam, sa blisne informácia, že priemerný čas ich zaradenia do pracovného procesu je 7 rokov... (alebo že do 15 rokov si 70 percent z nich nájde prácu - čo je veľmi hrubý údaj, neuvádza, akú...).

Musíš sa v tom orientovať, aby ti došlo, že tieto štatistky (kedže sú výsledkom dlhodobého pozorovania) stavajú na údajoch z čias migrácie, ktorá bola viac-menej riadená...že nerozlišujú pôvod migrantov (tj do nich spadajú aj ľudia z krajín EEA), ani to, že mnohí kedysi prichádzali s istotou pracovného miesta. (Turci do nemeckých fabrík)

Tí jednoduchší tieto informácie nemajú - ale akosi im prirodzene dochádza, že niekto, kto neovláda jazyk a netušíme, aké školy absolvoval, čo vôbec dokáže, nás bude stáť veľa.

A ono je to úplne OK, ak si povieš, že v mene ľudskosti to význam má. Že pomôcť chceme, lebo nás ten pohľad na mŕtve deti desí. Že zabitá nevinnosť leží aj na našich pleciach.

Ale potrebujeme horizont. Výhľad. Prestavu, čo s tým ďalej.

Vieš, a potom úplne stačí bočná vetička v tlači o tom, že Merkelová na zjazde prehlásila, že odmietnutým žiadateľom o azyl znížia finančnú pomoc. A vtedy zamrazí.

O niekom prehlásiš, že na azyl nárok nemá, vrátiť ho nemôžeš (lebo dohody s danými krajinami prakticky neexistujú a násilné vyvezenie je neľudské), ak má za sebou nejasné pozadie, nevieš, či predstavuje hrozbu alebo nie...a zistíš, že nie len že nie je mimo systému, ale vlastne je v ňom, žije z neho bez toho, aby niečo vrátil - lebo ako odmietnutý nemôže ani pracovať.

Nuž vysvetli to ľuďom v Rožňave, Prievidzi alebo Svidníku.
 

 

Napísala si veľmi dobrú vec. Že doteraz nemáme základné údaje o riešení tohto problémua o tom, koľko to celé stojí. Pretože nikto z politikov sa tomu seriózne nevenuje a nikto z verejnosti to od nich nepožaduje.
.
Takmer všetkým (môj odhad tak 95% ľudí , okrem pár nás, ktorí by sme konečne chceli racionálnu diskusiu) stačí po ficovsko-sulíkovsky hystericky vykrikovať, že islam tu nechcú.
.
Treba sa vrátiť úplne na začiatok a ujasniť si nejaké jednoduché veci. O tom, že azylové konanie je tu na to, aby sa poskytla dočasná ochrana niekomu, komu hrozí prenasledovanie v jeho krajine. Že nejde o migrantov, lebo sa tu nejdú celoživotne usadiť a integrovať do nášho pracovného trhu. Napriek tomu, je dobré ich aj počas toho dočasného obdobia do pracovného trhu a spoločnosti integrovať.
.
Súhlasím, že štatistiky a štúdie z obdobia pred touto utečeneckou krízou sú nám nanič, pokiaľ ide o týchto utečencov. Zároveň neviem o tom, že by MV SR alebo MPSVaR SR získavali nejaké iné štatistiky a robili nejaké realistické odhady. Prečo? Lebo oficiálnou politikou štátu je Ficova (a Sulíkova) hystéria, a to všetkým bohužiaľ stačí.
.
Presne ako píšeš. Potrebujeme horizont, výhľad, predstavu čo s tým ďalej.
.
Ide aj o ľudskosť, čo stojí za ženevským dohovorom, ale ide aj o jednoduché (geo)politické a ekonomické kalkulácie. Že záchranou životov ľudí, čo momentálne utekajú pred nejakým susediacim hrozným režimom, zároveň zachraňujeme populáciu, ktorá svoje územie zaľudní potom, keď režim pominie, a bude tvoriť súčasť nášho dobrého susedstva.
.
To platilo ako očakávanie, keď sa Rusom utekajúcim pred boľševikmi udeľovali Nansenove pasy, a môže to platiť aj dnes, keď zachraňujeme životy umierneným muslimom utekajúcim pred ISIS.
.
Vracanie ľudí, ktorí nemajú nárok na azyl, je špecifická problematika. Určite by sa to malo riešiť a ide o riešiteľný problém. Na to je spoločná diplomatická služba EÚ, aby také dohody dokázala vyrokovať.
.
Na to je sú tu nejaké verejné a politické elity, aby také veci vysvetľovali ľuďom v Rožňave, Prievidzi alebo Svidníku. Namiesto toho hysterčia a ľudí strašia. Ja robím svoj drobný kúsom vysvetľovacej práce. Ale nemám možnosť prezentácie v médiách, ako má Fico so Sulíkom.
 

súhlasím s tým

že informovanosť na Slovensku je nízka

Ak nám nikto nehovorí o stratégiách a postupoch, ktoré sa aplikujú pri práci so žiadateľmi o azyl .... neznamená to, že neexistujú. Je veľký rozdiel "nechcieť" niečo riešiť a situáciou, ktorá prerástla rozmermi momentálne kapacity na riešenie. Podľa mňa nikto relevantný - ani Merkelová, nepopreli, že ide rozsahom o krízovú situáciu, ktorá nutne prináša riziká. Panika a hystéria nepomôže.

Ono sa ľahko vykrikuje "nechceme" ... ale čo konkrétne urobiť - na to síce pozná odpoved kdekto pri pive alebo kdejakí populista - ale najviac kritizujeme tých, čo aj naozaj niečo robia.
 

Hm,

ono by možno stačilo nejakého odporcu imigrácie sa spýtať, či má o tie informácie záujem...eventuálne poskytnúť informácie naozaj relevantné, nie z tlačovej agentúry "je všeobecne známe", prípadne z informačného servera "každý predsa vie, že...".
 

 

Pokojne sa ma pýtaj, o aké informácie o utečeneckom probléme máš záujem?
 

 

Ludia nie su proti imigrantom, su tak uz vyse roka nalepkovani
- ked nesuhlasili s kvotami
- ked nesuhlasili s prijimanim kohokolvek bez toho, aby o tom vedeli zakl. informacie
Mnozstvo ludi aj zo zahranicia a s VS sa cely rok pytalo aj na Denniku N, aj na SME na rozne zakl. otazky a nebolo im nikdy, doslova nikdy odpovedane.
Nezazila som ani na jednom z tychto dennikov, ze by autor racil odpovedat na otazky k migrantom pod svojim clankom. Maximalne vedeli napisat, ze ich chces strielat, ked sa pytas. Mas suhlasit so vsetkym, o com nic nevies, inak ich chces strielat alebo topit a si rovno fasista.

Este aj protipotratovi fanatici vzdy boli ochotni aj diskutovat a rozoberat jednotlive otazky.
Ale ja viem, preco neodpovedaju - sami nevedia na ne, na tie zakladne odpovedat.
 

Mám tomu rozumieť tak

že ak by si mal základné informácie o imigrantovi, tak by kľudne mohol prísť ?
Nebudeš ty nejaký slniečkár ? Veď Nič nebránilo tomu, aby Hranol poslal do Grécka alebo do Talianska, alebo do Budapešti úradníkov, ktorí by zistili základné informácie a zobrali by ich pár so sebou na Slovensko. Okrem toho, kopec kádrovaných a prelustrovaných migrantov sa nachádza v centrách v Taliansku aj Nemecku. Stačí zavolať Renzimu alebo Merkelovej, a povedať: počujte, s tou efektívnou solidaritou som žartoval, som za kvóty, prichýlime utečencov, pošlite nám ich sem aj so zoznamom a identifikačnými údajmi. Čo ty na to? Si za? Alebo akú máš ešte výhovorku?
 

 

Ked mam zakladne informacie o nejakej zmluve, to neznamena, ze s nou musim suhlasit. Ale az vtedy mozem, ked viem s cim.

Tiez to neznamena, ze je to moja vyhovorka nesuhlasit. Suhlasim s ludmi, ktori by to riesili konstruktivne a uz rok tu konstruktivnu cestu presadzujem. Nemusim suhlasit so zlou, o ktorej jej presadzovatelia neuvazuju do dosledkov a oponentov nevedia vyargumentovat, len zastrasovat, ze su vsetci fasisti, co s tym nesuhlasia.

Zakladne informacie postupov sa nezistuju v Taliansku alebo Nemecku.
 

 

Základnou informáciou je, že nejde o migrantov, ale o utečencov, resp. o žiadateľov o azyl.
.
Nikto nejde prijímať "kohokoľvek", ako to popisuješ. V azylovom konaní sa zisťujú konkrétne informácie o žiadateľovi a o tom, či a aké prenasledovanie mu hrozí, aby mu mohol byť azyl udelený. Aj v Nemecku alebo v Taliansku.
.
Tieto základné informácie pre tebou doteraz niekto naozaj zatajoval?
 

 

Ale ved, mozme si vyskusat.
Raci mi tento autor odpovedat na zakladne otazky s cim mame suhlasit?

1. Navrhuje autor kvoty alebo nie? Ak ano, preco, ak nie, preco.
2. Ako bude zabezpecovane dodrziavanie zakl. ludskych prav a to, ze prijati migranti s nimi suhlasia?
3. Ako bude zabezpeceny odsun migrantov, ktori nedostanu azyl?
4. Ake davky socialnej pomoci v nudzi budu dostavat nezamestnani migranti, ked u nas je to 64 eur na osobu?
5. Ake su odpovede na problemy s urcovanim ich penzie, co uz v Cesku vyskocilo ako velky problem s neodpracovanymi rokmi?

Pokial nie su odpovede na zakladne otazky, ludia sa nemozu vyjadrit, ze suhlasia s niecim, o com vobec neboli informovani. Suhlas sa da dat len s niecim o com vies, nie s tym, o com nic nevies.

To je naozaj vtipne, ze ludia podla nich nesuhlasia s niecim, o com nic nevedia. Napiste potom rovno, ze ludia nesuhlasia s niecim, o com nic nevedia. Ze maju podla vas suhlasit s hoccim!

Vy viete, vazeni diskutujuci, ci tento autor chce kvoty alebo nie?
Kde napisal aspon taku zakladnu informaciu? A kde, ako si to konkretne predstavuje?
S cim maju ludia suhlasit??? No s cim???

Napis mi aspon ty, s cim mam napriklad ja suhlasit. Lebo ja zatial nesuhlasim s nicim, ked neviem s cim.
 

Odpovede

1. Áno navrhuje. Dôvody:1. Solidarita s EU 2. Ľudskosť.
2. Dodržiavanie ľudských práv na Slovensku by mali zabezpečovať slovenské orgány. Majú na to aparát personálny aj materiálny, aj legislatívny základ. Zákony platia pre všetkých rovnako.
3. Nijako. Mám väčšie starosti s tým, ako a kam by sa dal zabezpečiť odsun hnedých idiotov.
4. - 5. Dávky a dôchodky v zásade podľa pravidiel pre každého na Slovensku, podmienené účasťou na adaptačných programoch, snahou začleniť sa do spoločnosti, niečo sa naučiť, účasťou na verejnoprospešných prácach a pod. Musia vymyslieť tí, ktorých za to platíme, nami platený štátny aparát.
 

 

1. Ako viete, ze autor navrhuje kvoty? Kde o tom pise a rozobera to?
Otazka znela, preco je zavedenie kvot dobre alebo zle - preco?
Solidarita so susedmi alebo sefom, neznamena, ze ide o dobry napad alebo strategiu /ktora uz zlyhava aj len v ramci Nemecka/.
Vy povazujete za ludske nutit migrantov v ktorom state maju zit a v ramci este toho statu, kde maju konkretne zit /ako sa to uz deje v Nemecku/?
Uz teraz ani v Nemecku s tym migranti nesuhlasia. To by ste ako ludsky navrhovali riesit, ked to aj domyslate do dosledkov? Ako ludsky sa daju k tomu ludia donutit?
A preco sa tomu autor v ziadnom clanku nevenuje, ked to navrhuje? Preco to nevysvetluje, ked je to podla neho dobra strategia a naozaj mu na jej presadeni zalezi?

2-3. Nijako. - To ste vystihli, pokial sa nikto nemusi pisomne zaviazat, ze bude respektovat zakl. ludske prava v Europe a zakony v state, kde chce zit. A to uz ako, ked tam ani nebude chciet zit a bude tam len povinne prideleny kvotami? Uz nezostane ani len to, ze tam chce zit. Nebude suhlasit ani so statom, preco este so zakonmi uz ano?
SME kazdy den informuje obcanov, ako zakony neplatia pre vsetkych rovnako a prave v tomto by uz odrazu platili? Lebo vasa ludskost potrebuje taku sceneriu, ze zijeme v takom state? Dokonca na policii sa vyskytlo zlahcovanie domaceho nasilia, ked islo o moslimske manzelstvo, z dovodu, ze oni mozu mat ine kulturne zvyky. Zatial v tejto otazke neboli obcania informovani nijako.

4-5. Dajte priklad, ako je to podmienene napriklad v Nemecku alebo inych statoch. Tam je poskytovana pomoc v nudzi len tym, co splnili vsetko, co navrhujete, ze by mali splnit? Ved to neplati ani v Nemecku. Myslite si, ze u nas uz pre 64 eur to pojde lahsie?

"Mozu vymysliet" znamena nemusia vymysliet, lebo len mozu alebo aj nieco celkom ine. Ako mozu obcania suhlasit s niecim, co este len mozu vymysliet?
Ked to teda vymyslia, potom sa pytajte ludi, ci s tym suhlasia - s tym, co este len mozu vymysliet.

Takze navrhujete pomoc ako pre kazdeho 64 eur? A v tom ich ako chcete prinutit kvotami? Vsak to by usli aj nasi obyvatelia, keby mali kde. Vy vobec rozmyslate aspon trochu realne? Ved to by bol nedozierny problem aj keby ste im dali 10nasobne viac, nez inym a povodnym obyvatelom v socialnej nudzi. To by bolo mozne len keby ste im dali pomoc ako v Nemecku.

Takze podme dalej - Suhlasite s tym a navrhujete, co by bol priamy dosledok tychto krokov, aby migranti u nas mali ine davky v socialnej nudzi?
A autor? Kde to rozobera, ako by navrhoval riesit toto, co by bolo nutne riesit?
Kde su na to odpovede o ktorych tu maju prebiehat diskusie, aby s tym mohli obcania suhlasit? Ako mozu, ked stale nevedia s cim?

Ak nikde, potom su obcania stale neinformovani. Asi presne tak, ako o dodavkach nasich zbrani - nikde, za co teraz vraj mozu. Este aj to sa proti nim pouziva, ze suhlasili s niecim, o com ani nic nevedeli. Takze je na case pytat sa dopredu a nie az POTOM!

Nebezpecny nie je len extrem skutocnych fasistov, ale aj extrem naivnych nedomyslacov dosledkov - suhlasim s hoccim a ani neviem s cim, co len mozu este vymysliet ti, co su za to plateni.
No verim, ze vymyslia to, za co budu plateni. Len bohvie kym plateni.
 

 

Odpovedat Vám osobne je síce úplne zbytocné, ale tie polozené otázky sú legitímne a kedze si zatial skutocne nikto z kompetentných nedal tú námahu veci vysvetlit, tak aspon zjednodusene a v krátkosti:
1. Kvóty: celý azylový systém EU je od samého zaciatku (t.j. dávno pred nasím vstupom) postavený na solidarite medzi clenskými státmi, tak ako aj celá myslienka EU ako spolocného domu, celý zmysel kohéznych fondov predsa spocíva v tom, ze sa bohatsí región podelí s chudobnejsím kvoli vyrovnaniu rozdielov (preto netto prispievatel/netto príjemca). Stací sa vzit do situácie obycajného danového poplatníka v ktoromkolvek clenskom státe-cistom prispievatelovi - on/ona v konecnom dosledku platí úcty za zrekonstruované skoly, zeleznice, námestia atd. v postkomunistických clenských krajinách. Migracná kríza vytvorila situáciu, kedy cistí príjemcovia mohli a mali situáciu do istej miery otocit a teda na opátku pomoct cistým prispievatelom znásat financné bremeno spojené s utecencami. Teraz samozrejme príde obligátna otázka - a preco by sme my chudobní cistí príjemcovia mali spolufinancovat takú západniarsku pochabost akou je udelovanie azylu ludom, ktorí k nám nepatria atd.apod. (nebudem opakovat tie Ficove kydy) - ved ked si ich tam navozili, nech si to aj zaplatia, my nemáme ziadnu zodpovednost za rozvrátenie krajín a mizériu 3.sveta (to ze my zarábame na vývoze zbraní práve tam, nasi vojaci sú na bojových misiách tiez tam, ze kupujeme co najlacnejsie výrobky a nejaký fair trade nás vonkoncom nezaujíma, ze aj nás odpad vyvázame práve tam - nuz aj v tom sme nevinne lebo o takých veciach jednoducho nevieme a nemozeme to ovplyvnit a vobec my sme radi ze tu nejako vyzijeme). Na toto je velmi jednoduchá odpoved - právny záväzok, ktorý aj nám vznikol podpisom Zenevskej konvencie. Ja mám z doterajsích diskusií na uteceneckú tému dojem, ze tak politici ako aj obcania jednoducho zahmlievajú alebo taktne obchádzajú imperatív tých právnych záväzkov v nej obsiahnutých. To ze sa väcsinová verejnost v západných clenských krajinách k veci postavila podstatne inak si ja vysvetlujem tým, ze dodrziavanie litery aj ducha zákonov a pravidiel je tam na zásadne inej úrovni ako u nás a ze nejaké ad hoc ignorovanie zákona pretoze nám momentálne nevyhovuje sa tam (zatial?) nekoná. A uz sa zacínajú ozývat hlasy, ze celé východné rozsirovanie EU hol jeden velký omyl a bolo im to treba asi tak ako drot do oka. A nezacnite tu vypisovat sprostosti ako ze oni si potrebovali zabezpecit trhy pre svoje výrobky - tie tu mali zaistené tak ci tak, ved tu sme mali taký obrovský nedostatok pomaly vsetkého, ze tu umiestnili hocico a vlastných konkurencieschopných výrobkov ako safránu!
3. Deportácie sa uskutocnujú, a to ze nedosledne a nedostatocne je len vina státnych institúcií.
 

 

Skvelá odpoveď, súhlasím na 100%.
 

 

Na ktoru zo zakladnych otazok si odpovedala?

1. Navrhuje autor kvoty alebo nie? Ak ano, preco, ak nie, preco.
2. Ako bude zabezpecovane dodrziavanie zakl. ludskych prav a to, ze prijati migranti s nimi suhlasia?
3. Ako bude zabezpeceny odsun migrantov, ktori nedostanu azyl?
4. Ake davky socialnej pomoci v nudzi budu dostavat nezamestnani migranti, ked u nas je to 64 eur na osobu?
5. Ake su odpovede na problemy s urcovanim ich penzie, co uz v Cesku vyskocilo ako velky problem s neodpracovanymi rokmi?
 

 

Základný fakt: Nebavíme sa o migrantoch, ale o utečencoch, resp. o žiadateľoch o azyl. Nejde tu o migračnú, ale o azylovú politiku. Skús svoje otázky formulovať vo svetle tejto novej a prekvapivej skutočnosti.
 

 

Vnimas ludi co su proti utecencom? Ja miminum. Vacsinu "tvojich" rasistov vnimam ako ludi, ktori vidia ze nekontrolovana migracia prinesie rizika. Ze nie je dobra pre nikoho a v tej forme akej nam bola natlacana neriesi problem, ktory sa akoze snazi. Prislis skratkovito skatulkujes. Tak totalitne. Mal by si sa zahlbit, snazit pochopit, nielen odsudit. Premyslaj, vnimaj.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre