Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Aké sú choroby Slovákov a ich zdravotníctva? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Chaos v systéme (podľa prezidenta)

Stačí si odpovedať na nasledovné základné otázky:

1. Keď poistenec chce, aby ho lekár liečil ako celého človeka, za ktorým lekárom má ísť, keď zo zákona obvodný lekár nesmie liečiť ( len niektoré úkony) a zbytok pracuje v rovine odborného poštára?

2. Motivácia poistenca je byť zdravý. Ale akú má motiváciu lekár ( je jedno či obvodný alebo špecialista) - predsa bodovať a fakturovať, t.j. liečiť ( ale nie vyliečiť)

3. Systémové hľadisko je vyskúmané: nemá zmysel vymýšľať niečo nové, je potrebné prevziať overený špičkový zdravotný systém a tam, kde je to logické, tam ho vylepšiť

4. Asymetria vo vedomostiach medzi poistencom - pacientom a lekárom je taká veľká , že poistenec môže lekárovi len veriť alebo neveriť.

V systéme založenom na viere získava lekár symbolické postavenie Boha.

Reforma ministtra Zajaca urobila zo zdravia tovar - s tovarom sa obchoduje a obchod sa privatizuje.

Ale predsa zdravotný systém nevie riešiť zdravie človeka na princípoch tovarového obchodu.

Výsledky sú zdokumentované:

a) EU konštatuje, že v SR v roku 2013 došlo k zbytočnému úmrtiu 11 000 poistencov,

b) žijeme o cca 20% kratšie v zdraví kratšie ako v Česku a RakúskuRiešenie tohto problému urobili vo Veľkej Británii - je to lekár prvého kontaktu, ktorý určuje špecialistu a je to lekár prvého kontaktu ktorý odsúhlasuje stanovenú diagnózu a postup liečby.

Z asymetrického postavenia lekár pacient sa stáva postavenie lekár - lekár - dvaja odborníci riešia problém poistenca.

V Holandsku šli ešte ďalej, lekár prvého kontaktu sa ekonomicky podieľa na hradení nákladov u lekára špecialistu - nevymýšľajú sa zbytočné ako vraví poslanec lekár pán Suchánek duplicitné diagnózy.


Rozhodujúci kapitál, ktorý lieči pacienta predstavujú nehmotné aktíva lekára a vonkoncom nie finančný kapitál, ktorý si podriadil lekára.

Preto na úrovni lekára prvého kontaktu má štát stanoviť a vyfinancovať základné vybavenie ordinácie a nastaviť systém tak, aby to bol obvodný lekár, ktorý bude plniť funkciu lekára liečiaceho celého človeka - a aby bol platený za zdravého poistenca.

Vtedy sa zosúladí záujem poistenca so záujmom spoločnosti a lekára, pretože čím viac poistencov má lekár zdravých, tým viac má príjmov.

Komunita si bude vedieť vybrať lekára, ktorý skutočne lieči a vylieči - stačia referencie.

Ale spoločnosť musí povedať, že takýto lekár má vysoké spoločenské postavenie s primeraným ekonomickým ohodnotením a zároveň kritériá na získanie takéhoto miesta musia byť skutočne vysoké - cez vzdelanie a systém atestácií.


Človek je komplexný nelineárny systém, ktorý transformuje navzájom energiu a informáciu - je to disipatívny systém.

V takomto systéme platia zákonitosti teórie komplexných systémov a tie sú diametrálne iné ako v systémoch príčin a následkov.

Od dynamických stavov na molekulárnej a bunkovej úrovni je hodne ďaleko k akútnemu stavu organizmu.

Problém príčiny a následku komplexných systémov vystihol Einstein v nasledovných myšlienkach:

1. Ak by som mal len jednu hodinu na záchranu života, strávil by som 55 minút analýzou problému a len päť minút riešením problému.

2. Ak nevieš jednoducho vysvetliť problém, tak mu dostatočne nerozumieš.

3. Väčšina základných myšlienok vedy sú v podstate jednoduché a ich významnou vlastnosťou je, že je ich možné popísať pochopiteľným spôsobom.

Možno by to chcelo na tému kardiovaskulárne ochorenia nájsť takéto zrozumiteľné vysvetlenie, ktoré pochopí aj bežný človek
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dušan Lukášik

Je mnoho vecí na čo sa dá reagovať, ale nesúhlasím s týmto Vašim tvrdením, ba pokladám ho za nezmysel:
.
"Reforma ministra Zajaca urobila zo zdravia tovar - s tovarom sa obchoduje a obchod sa privatizuje."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž práve že v médiách boli dané informácie, podľa ktorých firmy podnikajúce v zdravotnom systéme majú nadštandardnú rentabilitu a zisky.


Akosi je to v rozpore s vaším tvrdením.

Ale nič proti Vášmu názoru.


Pozrite si blog Tomáša Meravého, ktorý tvrdí že v systéme zmizne cca 1,5 mld euro ročne.

Nie je jasné ako je možné cca 30 až 33% z celkového ročného obratu byť na nezaraditeľných faktúrach mimo zdravotný systém.


Nuž a masívne prechádzajú z verejného sektora nemocnice a polikliniky do sektora súkromného - ja to nyzývam privatizácia.


Možno ponúknete na to primeranejší názov - ale v systéme, kde odvody sú riešené cez exekúciu majetku podnikateľa takýto masívny prevod verejných peňazí na súkromný majetok je proste zo zákona organizovaná ............. môžete si doplniť, čo sa Vám len chce.

Veselo, Jánošík už preskakuje vatru.
https://www.facebook.com/Juraj...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Lukášik

Skúsme sa vrátiť k tej formulácii, že reforma urobila zo zdravia tovar.
Predovšetkým ideologizujete zdravotníctvo a akosi ho chcete vyňať z trhu.
Nie, zdravie tovar nie je. Nedá sa s ním obchodovať. Avšak na to, aby nám bolo zdravie prinavrátené sú nám poskytnuté služby, ktoré už samozrejme trhu podliehajú čo je žiadúce a prirodzené.
.
Firmy ktoré podnikajú v zdravotníctve majú nadštandardné a občas skutočne aj netrhové zisky preto, lebo predávajú štátu tovary a služby ktoré sú veľmi predražené. A predražené sú preto, lebo to štát akceptuje, čo sa nezmení dovtedy kým štátne nemocnice nedostanú reálneho vlastníka.
Poukazujete na úplne iného vinníka. A to nie sú súkromné firmy ktoré sa správajú úplne ale úplne prirodzene, ale štátne nemocnice a firmy ktoré im nadštandardné zisku umožňujú.
Preto východisko z tejto situácie je predovšetkým privatizácia zdravotníckych zariadení a to najlepšie všetkých, s výnimkou fakultných nemocníc.
.
Pán Lukášik pamätám si netrhové, "netovarové" zdravotníctvo z čias socializmu a porovnávam ho s dnešným. A to dnešné je podstatne lepšie, a to aj vďaka konkurencii.
.
Mimochodom. Za tento rok som minul asi 150 eur na služby zdravotníctva v súkromnom sektore. Všetky tieto služby by mi poskytli aj štátne zariadenia bez doplatkov. Avšak musel by som dlho čakať a okrem toho si predstavujem aj istú úroveň a kultúru personálu, ktorý je v štátnych zariadeniach otrasný.
Týmto spôsobom vlastne k tým vysokým ziskom podnikateľom v zdravotníctve prispievam a som rád že takúto možnosť mám.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre