SME
Utorok, 22. október, 2019 | Meniny má Sergej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Churchill nebol ani malicherný, ani provinčný. Jeho kult USA neprospieva (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Skutocne si nedokazem

predstavit ako zufalec Farage radi Trumpovi. Ten ho nanajvys moze vyuzit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zúfalé...

...situácie si žiadajú zúfalé riešenia. Churchill bol toho príkladom v štyridsiatom roku .´,keď vymenil Chamberlaina v úrade.Od začiatku sa snažil Američanov vtiahnúť do vojny .Z nedávnej histórie I svetovej vojny vedel, že bez USA Nemcov neporazia.Nestačí byť sám ,potrebuješ spojencov. Po vojne zo svetovej koloniálnej mocnosti sa stala druhá trieda. Američania zbohatli na vojne ,Briti mali lístkový systém na potraviny, rozbombardované mestá a veľké dlhy. Winston Churchill nepatri k najväčším vojenským vojvodcom ,ale určite bol najprezieravejší politik svojej doby. Amerika si zvolila Trumpa za prezidenta asi cíti, že potrebuje zúfalé riešenia. Faragove víťazstvo brexitu a následne ukazovanie sa Trumpa s Faragem na verejnosti, malo výrazný vplyv na zvolenie Trumpa. Farage predstavuje nezávislosť a Američanom je vštepovaná od malička čo je to deklarácia nezávislosti a ľudských práv.A ja len dodám propaganda je dobrý nástroj ,vedel to aj Churchill .Na slovách záleží.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Churchill bol kolonialista

Jeho prístup ku svetu bol celkom iný ako izolacionizmus Trumpa, ktorý chce spraviť "Ameriku veľkou". Izolacionizmus sa spolieha na vlastné sily, nechce zväčšovať koloniálnu ríšu a ovládnuť tak svet.

Churchill naopak videl iné impériá ako priamych konkurentov Británie, a z nich bolo rozpínavé Rusko najnebezpečnejšie. Rast konkurenta znamenal pre Churchilla automaticku zmenšovanie Britského impéria. Rusko je vlastne posledné koloniálne impérium sveta. Aj dnes, v 21.storočí, územne rastie.
------------------------------------------------
Podľa mňa sú oba prístupy legitímne - aj snaha zachrániť čo najväčší kus sveta a pričleniť ho k svojej civilizácii, aj snaha zdokonaľovať vlastnú krajinu a vykašlať sa na ostatný svet.
Ibaže ten prvý generuje viac problémov a aj viac nenávisti vonkajšieho sveta k vlastnej krajine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemyslím že Farage

vôbec zaujímal Američanov v predvolebnom období a už vôbec že nejako ovplyvnil výsledky volieb. Voľby boli ovplyvnené do značnej miery prostriedkami internetu, zásahom ruských hackerov a tiež tým že bolo týždeň pred voľbami zverejnené prešetrovanie mailov Clintonovej ktoré jej dvojciferný náskok stabilne udržiavaný dlhé týždne scvrklo na štatistickú odchýlku. Svet sa natoľko globalizoval že hystericky reaguje na najmenší podnet. Až Trumpovo chovanie na poste prezidenta ukáže ako vlastne Amerika rozmýšľa. Keď Kongres dôjde k uzáveru že Trump škodí Atlantickým vzťahom na ktorých normálnym ľuďom v USA záleží tak ho spacifikujú a Farage nebude ničím viac ako trápnou postavičkou. Inou otázkou je, ako v budúcnosti zabrániť, aby lži účelovo vypúšťané vo vhodnom okamžiku menili beh dejín v podstate proti vôli ľudí, to je mimoriadne závažné. V článku ma zaujalo, ako bezostyšne sa rôzne obskúrne postavičky vtierajú do charizmy skutočných celebrít napríklad keď Fico pri buste Dubčeka sa snaží priživiť na jeho odkaze hoci nie je v porovnaní s ním ničím. Alebo Erdogan keď reční pred bustou zakladateľa sekulárneho Turecka Atatürka a pritom chce sekularitu nahradíť islamom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nerozumiem

vete podľa ktorej z globalizácie vyplýva hysterická reakcia aj na najmenší podnet.
Treba tomu rozumieť tak, že informovanosť ľudí (takmer) všade na Zemeguli spôsobuje, že hysterčia aj kvôli takým podnetom (ohrozeniam ?), ktoré sú vlastne iba lokálneho významu ? Ak som to aj dobre rozšifroval, neviem ale, aký to má súvis s ostatným tvojím textom.

Mimochodom, možno by bolo dobre celkovo si vyjasniť pojem globalizácia. Pre niektorých ľudí (nevravím, že pre teba) je to takmer nadávka (a ohrozenie) ... pričom podľa mňa globalizácia je po prvé nevyhnutným dôsledkom zrýchľovania vývoja informatiky, dopravy a obchodu, a po druhé, je významovo neutrálna, a bolo by sa treba snažiť podporovať to dobré, čo prináša, a minimalizovať to zlé, ktoré niekedy prináša tiež.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž

keď nerozumieš tak nerozumieš.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mohol by si odpovedať slušne

ja som sa ťa normálne opýtal, ako to myslíš, a dal som príklad, ako sa mi zdá, že myslíš.
Keď sa niekto uráža na normálnu, nie vyrývačnú otázku, o čomsi to svedčí.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre