SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Všetci Štúrovi chalani (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Tisícročný útlak (variantou v Česku je tristoročný útlak) a hrdina Ľudovít Štúr sú predsa oficiálnou ideológiou už od Československa. Že je to zlá, vnútorne zhnitá ideológia, to potvrdzuje nielen dnešný nárast fašizmu, ale aj rozpad Československa.

Obdivovatelia Štúra a Československa vyznávajú v princípe rovnaké hodnoty ako dnešní moderní fašisti. Chápem, že ich to môže pobúriť, lebo tak nad tým nikdy neuvažovali. A že sa to snažia nejako vysvetliť a ospravedlniť. Ale to je márna snaha.
 
Hodnoť

Pani Kepplová,

tak toto je typický komentár z pera anasoftového slovenského spisovateľa. Na jednej strane bojuje proti ultrapravicovému extrémizmu, čo je samozrejme v poriadku, ale robí to spôsobom, ktorý má taktiež extrémistický podtón. Napr. útočíte na národnú hrdosť Slovákov s tým, že nemajú byť načo hrdí. Naozaj nemajú? Veď keď napr. Jacques Chirac otváral svojho času výstavu polynézskeho umenia v Paríži, zdôrazňoval tam pred zhromaždenými polynézskymi náčelníkmi (polooblečenými vo svojich tradičných slávnostných odevoch), že môžu byť hrdí na kvalitu diel, ktorú ich umelci vyprodukovali. Súhlasíte s ním, pani Kepplová? Ak áno, domnievate sa, že Polynézania môžu byť hrdí na niečo polynézske, ale Slováci nemôžu byť hrdí na nič slovenské? Neuvedomujete si vy alebo Vilikovský, že tvrdenia o menejcennosti jedných národov voči druhým tvoria základ extrémistických ideólogií, proti ktorým musíme všetci bojovať? Áno, aj ja odsudzujem agitáciu ultrapravičiarov, ktorí nás chcú vytrhnúť z Európskej únie alebo hlásajú nadradenosť Slovákov nad inými národmi, ale zároveň sa dištancujem od ľudí ako vy alebo Vilikovský,ktorí hlásajú slovenskú menejcennosť.
Ja totiž môžem súhlasiť s tým, že niektorí jedinci majú menej talentu ako iní (napr. vy alebo Vilikovský ani zďaleka nedorovnáte Jánovi Lenčovi ako spisovatelia), ale nemôžem súhlasiť s tým, že existujú menej talentované alebo viacej talentované národy. A nakoniec o tom tisícročnom útlaku, ktorý podľa vášho názoru neexistoval: Ak sme teda plnoprávni dedičia všetkého, čo na svetovej scéne Uhorsko dosiahlo do r. 1918, tak nemáme byť podľa vás a Vilikovského načo pyšní? Neprotirečíte si náhodou?
 


Najčítanejšie na SME Komentáre