SME
Piatok, 19. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Peter, zobuď sa. Politickú korektnosť zľahčuješ (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

mohol by

autor skusit menovat, ktory zo slovenskych politikov poslednych 25 rokov vyhovuje definicii "slnieckar diktujuci politicku korektnost"? A pripadne aj to, aky mal/mala skutocny vplyv na vyvoj diskusii. Mozno Radicova, ktora bola chvilu premierka, kym ju jeden politicky nekorektny liberalny populista (s predpokladanou pomocou autora clanku) neposlal do politickych vecnych lovist.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako som napisal nizsie, skus si pozriet definiciu politickej korektnosti, lebo mi to pripada, ze sa vyjadrujete k slovnym spojeniam, ktorych vyznam ale vobec nepoznate.
Nic v zlom.
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nevies citat?

Ja nediskutujem o tom, co je politicka korektnost ale pytam sa autora clanku, nech mi menuje slovenskych politikov, ktori su podla neho zaroven slnieckari a zaroven maju dostatocne silnu poziciu na diktovanie politickej korektnosti. Lebo to uviedol ako argument vo svojom clanku. Alebo si ten clanok ani necital?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zjednodušene sa dá povedať, že som fanúšikom Mikloša i Schutza. V tomto konkrétnom prípade mám pocit, že Schutz je bližšie pravde.

Pán Mikloš píše, že politická korektnost obmedzuje slobodu slova, pretože zabraňuje veci pomenovať pravým menom. S tým nesúhlasím. Nedá sa problém pomenovať korektne?

Podľa mňa hlavný problém je v tom, že aby mal nejaký názor svoju váhu, treba ho vykričať a používať expresívne výrazy. Ak niekto povie, napríklad (vymýšľam), že "vlna imigrantov predstavuje vážny problém, ktorý je treba riešiť s prihladnutím na ľudské práva utečencov aj na našu bezpečnosť", takýto názor nenájde odozvu. Akoby už ľudia nedokázali používať normálne, citovo nezafarbené formulácie. Miesto toho je treba povedať "Merkelová predstavuje záhubu Európy a imigrantov by sme mali strieľať". To je jasný, zrozumiteľný výrok.

Ten prvý výrok je politicky korektný, ale málokoho osloví. Málokto si z toho zoberie to, že problém má dve stránky a musíme prihliadať na obe. Druhý výrok je nekorektný a všetci sa tešia, ako presne daný rečník problém pomenoval.

Na argument pána Mikloša sa dívam práve z tohto uhla. Ako keby korektnosť znamenala, že problém nie je možné pomenovať. A predsa: som presvedčený, že korektné, neemotívne pomenovanie problému je pre jeho riešenie omnoho lepší začiatok, než hulákanie nejakých zjednodušených fráz.

Ak budeme všetci politicky nekorektní, postupne jazyk stratí svoju funkciu. Už nebude možné rozlišovať medzi problémom, hrozbou, a katastrofou. Už nebude možné rozlišovať medzi chybami, zlyhaniami, nesprávnymi názormi, omylmi, a zámerným škodením. Nestačí povedať "ten a ten urobil chybu", miesto toho musíme povedať, že je "zradca, nový Hitler". Áno, aj takí zradcovia sú, ale ak budeme všetko "nekorektne" škatuľkovať len do kategórií "dobrý" a "zlý", nebude možné o žiadnom probléme diskutovať, pretože buď so mnou súhlasíš, alebo si nepriateľ.

To je podľa mňa to, k čomu zámerná politická nekorektnosť vedie. Naopak verím, že snaha udržať si politickú korektnosť je jediná cesta k rozumnému dialógu, ktorý má potenciál niečo vyriešiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mehmed, obavam sa, ze si vobec nepochopil vyznam slovneho spojenia "politicka korektnost".
Skus tento link a zrejme najdes glue k nazorom p. Mikloša. Nenajdes tam nic o hulakani, ku ktoremu si sa odvolaval.
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to tak,

ako píšeš. Prečítal som. Mikloš má pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za reakciu a za upozornenie. Skutočne som si pred písaním príspevku nepreštudoval definíciu. Pod diskusiou o politickej korektnosti som si predstavoval práve kontrast medzi dvoma pohľadmi, o ktorých som v prísepvku písal. Máte pravdu, že odkaz, ktorý ste poskytli, vysvetľuje politickú korektnosť v skor negatívnom zmysle, teda ako hľadania eufemizmov pre veci, ktoré majú byť pomenované priamo.

Z tohto pohľadu teda s Miklošom súhlasím viac, než som si povodne myslel :) Myslím si však, že problém, ktorý som popísal, je i tak aktuálny. Alebo inak: je problém skutočne v tom, že niečo nie je pomenované dosť jasne?

Skúsim iný príklad. Teraz sa nechcem hádať, len uvažujem a skúsim to trochu odľahčiť. Politicky korektné vyhlásenie je, že isté skupiny obyvateľstva v záujme zvýšenia vlastných príjmov zo sociálnych dávok signifikantne ovplyvňujú demografický vývoj. Pán Slota by povedal, že "Cigáni si narobia deti, aby mali peniaze" (a to zo slovníka pána Slotu používam len tie politicky najkorektnejšie slová).

No a ktorá varianta je lepšia? Podľa mňa tú prvú si každý aj tak preloží do svojho slovníka. Pri tej druhej sa pár ľudí (alebo veľa) ľudí bude chechtať, ako to ten Slota vystihol, iní sa budú tváriť, že sú pohoršení, ale v duchu si aj tak povedia, že Slota má pravdu.

Lenže ak má po kritike nasledovať konštruktívny dialóg, myslím si, že prvá varianta je lepšia.

Ale po Vašom upozornení chápem, že pojem "politická korektnosť" znamená niečo trochu iné, než ako si tie slová vykladám ja. A chápem, že sa nedá celá problematika zredukovať na jednoduché príklady.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Respektujem a prajem prijemne Sviatky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Diskuterovi s nekorektne

znejucim nikom davam K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty si vybral dva extremy...

1. "Isté skupiny obyvateľstva v záujme zvýšenia vlastných príjmov zo sociálnych dávok signifikantne ovplyvňujú demografický vývoj."

2. "Cigáni si narobia deti, aby mali peniaze"

V prvom priklade ja osobne mam problem s tym, ze sa nemenuje ta "skupina obyvatelstva" To je to, comu ja hovorim "politicka korektnost"... Chodi sa okolo horucej kasicky a nepovie sa to priamo, ale pritom vsetci vedia, koho si pod tou skupinou obyvatelstva predstavit.

Druhy priklad je mozno hulvatsky, ale uprimne... na 90 percent je aj pravdivy. Mozes sa hadat, mozes nesuhlasit, ale so statistikou nevybabres.

Vies, politicky koretni najskor ciganov premenovali na romov a dufali, ze sa tym problem vyriesi. Nevyriesil! Potom sa uz ani slovo rom nesmelo pouzivat, nahradilo sa slovom neprisposobivy... Tak ci onak, vsetci maju na mysli tu istu skupinu ludi.

Dnes je politicky nekorektne, aby ucitel, riaditel v skole spocital pocet romskych deti... To by bol hned vyhlaseny za rasistu!

Ale ako chces riesit problem, ak nevies zakladne udaje? Ako chces stanovit financny rozpocet pre skoly s vyssim poctom romskych deti ak ani nevies, kolko ich tam mas? Ako mozes nasledne vediet, kolko dana skola potrebuje asistentov, specializovanych pedagogov,...???

Prestanme sa konecne hrat so slovickami a podme kazdy problem (nielen romsky) najskor poriadne pomenovat, nasledne ziskat potrebne udaje a potom sa podme bavit ako to riesit.

A je fuk, ci ide o roma, migranta, utecenca, bezdomovca,...

Tym, ze niekoho s inym nazorom oznacim sa xenofoba, rasistu problem nevyriesim. Slovaci vo vacsine rasistami nie su. Na nasom uzemi zije mnoho narodnosti, v pohode sa zaclenili aj korejci,...

Ano, vsade najdes aj takych aj takych,... ale potom rozhoduju percenta a statisticke udaje...

Je zvlastne, ze napriklad na kazdy teroristicky utok migranta/utecenca sa uvadza zvacsa iba jeden protipriklad-breivik...

Malokto s breivikovym cinom suhlasi,... ale percento teroristov na danu skupinu obyvatelstva hovori jasnou recou... Povedat sa to vsak nahlas nesmie...

P.S: Nepochybujem o tom, ze tento moj prispevok bude politicky korektne zmazany z dovodu rasizmu a xenofobie a to i napriek tomu, ze ziadnu narodnost ci rasu nepodcenujem, iba uvadzam hole fakty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

rozumné úvahy

Pojem politická korektnosť sa historicky používal v rôznom význame (aj komunisti vyžadovali "politickú korektnosť" - čím mysleli vlastne pritakávanie a cenzúru).

"Teoria politicky korektného jazyka" vychádza z predpokladu, že jazyk je prejavom myšlienky a môže myslenie aj formovať. Že ak sa stratia z jazyka nekorektné (dehonestujúce) výrazy a v jazyku ukotvené stereotypné predstavy (typu: ak udrieš ženu akoby si záhradu pohnojil) .... že to pozitívne ovplyvní realitu. Čo je celkom správna úvaha.

Politická korektnosť mala pôvodne kultivovať komunikáciu a diskusiu a nie ju zabiť.

Problém nastal tým, že "politickú korektnosť" začali hlavne ľavicoví liberáli hnať do extrému a stala sa kladivom na oponentov a nástrojom presadzovania istej agendy. Bez rešpektovania prirodzeného jazyka či gramatiky. Napr. v slovenskej gramatike sa množné číslo slova pracovník aj pracovníčka používa slovo pracovníci a myslia sa tým ženy aj muži. Každý vie, že to nie sú len muži. Ale feministky vymysleli, že to je nekorektné a gramatika fixuje patriarchálne schémy, ktoré potom umožňujú diskrimináciu žien. Začali sa špekulatívne vytvárať príčinné súvislosti tam, kde bola príčina situácie zložitejšia. A to už je problém.

Ale to nie je všetko. Politická korektnosť (tá dotiahnutá do ad absurdum) sa sústredila na formu - nie obsah.

Politická korektnosť prestáva byť korektnou v momente, keď sa stane nástrojom nátlaku. Ak v mene politickej korektnosti začneme nazývať oponentov napr. homofobmi alebo xenofobmi (len aby sme ich umlčali) - tak robíme to isté, čomu mala pôvodne politická korektnosť zabrániť. Vytvárame nové stereotypy.

V skutočnosti politická korektnosť v zmysle jazyka, ktorý nedehonestuje celé skupiny ľudí, nebráni diskusii a riešeniu, skôr pomáha, lebo neštartuje obranné reakcie a militantnú retoriku a tým udržiava diskusiu vecnou. Ak chceme riešiť napr. tzv. romsky problém - slovo Rom nám v tom nebráni.

Ak chceme riešiť napr. násilie, nepotrebujeme k tomu nič iné len definovanie násilia a schopnosť polície ho identifikovať a zasiahnnuť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

maly dodatok...

Ani slovo cigan nebrani v rieseni tzv. ciganskeho problemu.

Dany problem treba riesit a nie slovickarit.

Ako som uz viackrat spominal, pod pojmom cigani rozumiem tu istu skupinu ludi ako pod pojmom romovia.

Uz keby som pouzil slovo zlodeji, prizivnici, poberaci davok,... to by bolo mozno nevhodne a asi aj neslusne, pretoze nie kazdy rom/cigan ke zlodej, prizivnik ci poberac davok.
Bohuzial o vacsine tohto etnika takto mozem tvrdit a aj ked to bude nepekna pravda, bude to stale len pravda.

Tu pravdu vsak treba pomenovat. Ak ju pomenujeme, potom mozme debatovat o tom, co s tym a ako to zmenit.

To je to, co ma na tej politickej korektnosti asi stve najviac. Problem sa riesi tym, ze sa vedu debaty o tom, ci rom alebo cigan... namiesto toho, aby sa riesil skutocny problem, ktory v danej komunite ludi je.

Slovickarenie a hranie sa na politicku korektnost tak problem iba zahmlieva a vobec ho neriesi. a ze uz sa o riesenie tohto problemu snazime peknych par desatroci a vysledok je nulovy ak nie minusovy...

Otazky preco prave v tejto komunite je taka vysoka nezamestnanost, preco prave tato komunita vo velkom mnozstve velmi rychlo "vybyva" aj uplne nove ubytovanie, preco je v tejto komunite taka vysoka kriminalita,... nemozu byt politicky nekorektne.

So zvyskom prispevku sa neda iba suhlasit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neviem

teoreticky by slovo cigán tiež nemalo brániť riešeniam

Lenže je zaťažené množstvom negatívnych konotácií (špinavý, zlodejský, klamársky...) a mnohí (ako napr. Kotleba) ho v tej negatívnej konotácii aj používajú (je to zjavné z kontextu (tykanie, malé dvory dlhé biče a pod.).

V takom prípade bránia riešeniu, lebo vyvolávajú obranné stratégie Romov. Je to ten mechanizmus typu ... načo sa mám snažiť, ked aj tak som "zlý"? Odborníci na problematiku stratégií vylúčených komunít hovoria, že aj priživovanie sa na sociálnom systéme a kriminalita je neraz stratégiou "boja s väčšinou".

Samozrejme len zmena slovníka nestačí .... ale slovo Rom naozaj nebráni tomu, aby sa niečo robilo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V tomto s tebou nesuhlasim

Som si viac nez isty, ze slovo rom je spajane presne s tymi istymi negativami ako slovo cigan.

V pohode si na to mozes spravit aj svoj vlastny prieskum.

Mne skor slovo rom navodzuje pocit, ze su to obcania Rima a pri vsetkej ucte, jeho obyvatelia mozu byt tiez celkom urazeni...

A aby som snad svoje tvrdenia potvrdil... Ono uz sa upusta aj od slova rom... Slovo rom sa pouzije iba vtedy, ak nejde o vyslovene negativny pripad, skutok,...

Ak ide o negativne emocie, pouzije sa slovo neprisposobivy...

NIektori tomu vravia korektnost, ja tomu vravim demagogia...

Ale ak sa pouzije slovo neprisposobivy, takmer kazdy si pod tymto predstavi osadnika...

Takze ako sama vidis, slovickarenie tu neporiesilo absolutne nic.

Akurat sa diskusiami o tom, ci pouzivat rom alebo cigan niekto tvari, ze sa dany problem riesi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pre tych, co vedia po anglicky

https://en.wikipedia.org/wiki/...
Tu je definicia trocha ina ako v ceskej verzii, co len dokazuje, ze ani Wikipedia nie je zdroj absolutnej pravdy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No a teraz som si precital text p. Mikloša. Pretože rad sledujem odborne prispevky mehmeda, dostal som sa do diskusie a k clanku.

Chcel by som otvorene podakovat panovi Miklošovi sa otvorene a smele slova, ktore mnohym nebudu po voli.
Pre pochybujucich, nikdy som pana Mikloša nevolil, nepozname sa priamo, iba nase dcery spolu studovali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak ja osobne nepoznám

ani p.Mikloša a ani p.Schutza. A ani moje dcéry s ich dcérami do školy nechodili /pokiaľ je mne známe/. A pokiaľ sa pamätám,tak som nemal problém tu napísať ak sa mi komentár p.Schutza nepáčil aj slová nesúhlasu. Nebudem tu ani tvrdiť,že p.Mikloš je úplne vedľa.
Dovolím si však otázku ak zrušíme politickú korektnosť ,nehrozí,že sa k slovu dostanú práve tí čo na to čakajú aby túto chvíľu zneužili a tak dokonale,že ich odporcov už nepustia k slovu. A nehovorte,že to nie možné a že niečo také sa ešte nikdy nestalo. Demokracia a aj tá po roku 1989 až príliš často trpela práve politickou nekorektnosťou - slovo dostávalo /a už ho nepustili/ až priveľa tlčhubov a následne sa dostali vďaka tomu aj k moci.
Áno politická korektnosť na dnešný spôsob je veľmi obmedzujúca a neraz by to chcelo "povoliť uzdu". Ale pustiť "opraty z ruky" bude mať iba jeden následok - chytí ich niekto druhý a ostatný sa opäť povezú presne tam kam to povedie ten čo bude držať opraty. Príkladov aj na Slovensku je neúrekom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak sa dovolavas politickej korektnosti v tvojom podani, tak co ti brani pritiahnut si uzdu a vyslovit nazor len raz za tyzden? Alebo ti nechuti tvoja vlastna medicina?
Ako som pisal vyssie, zrejme ani tebe, inzinier 132, nie je uplne jasny vyznam slovneho spojenia "politicka korektnost".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tento krát

si ale pre zmenu ja myslím,že Ty si nepochopil čo som chcel svojim príspevkom povedať.
 

1 2 3 4 5 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre