SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

A múry sa zatriasli... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Nechápem, prečo sa neustále vraciame k tomu socializmu. Vari sa nepreukázalo už mnohokrát, ze nefunguje? Ani ten stalinský, ani ten s ľudskou tvárou. Socializmus je dobrý len na oblbovanie ľudí, aby si vládnúci socialisti mohli dobre žiť z ich daní.
 

 

My ani Rusi sme socializmus nikdy nemali. Mali sme tu vládu zločineckej bandy, ktorá si hovorila komunistická strana. Ale k žiadnemu socializmu, a už vôbec nie ku komunizmu, nikdy nesmerovala. Len k výhodám pre svojich členov a ich rodiny, na úkor zvyšku spoločnosti. Čo prebrali aj ďalšie dominantné strany po nich, ako HZDS alebo Smer.
.
Socializmus majú napr. v Dánsku alebo vo Švédsku a nežije sa im až tak zle. Ja vnímam ako jeho podstatu snahu o približnú majetkovú rovnosť všetkých, teda budovanie čo najširšej strednej triedy. To sa dá pomerne jednoducho ekonomicky a sociologicky zmerať, či sa to realizuje, alebo nie.
.
Samozrejme, má to aj nejaké negatíva, ale celkovo mi to príde ako fajn program na budovanie koherentnej a fungujúcej spoločnosti.
 

"zabudka"

Ale oni celý čas tvrdili a dodnes deň aj tvrdia,že budovali socializmus s cieľom dosiahnuť komunizmus.Hľadať nový názov tejto éry môže byť akurát tak kontraproduktívne. Zabudne sa na to čo bol socializmus /lebo ich označíme inak/ a o 30 -40 rokov príde nová tlupa zlodejov a obalamutí národ opäť týmito falošnými sľubami. Nechajme im ich socializmus a pamätajme si / a hovorte o tom s našimi deťmi/ aké to v skutočnosti bolo.
 

 

Ja pre to nehľadám nový názov. V pohode, socík, komanči, totalita, resp. post-totalita (podľa Havla). Len si treba uvedomiť, že s politologicky definovaným socializmom alebo komunizmom to nemalo nič spoločné. Aj to treba deťom povedať, aby ich nezblbi populisti zase z druhej strany.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Odporúčam

prečítať si najprv príspevok na ktorý som reagoval. Možno potom pochopíš.................
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Ten príspevok

na ktorým som reagoval začína slovami :"My a ani Rusi sme socializmus nikdy nemali". A teraz k tomu priraď či prečítaj môj prvý príspevok. Podľa mňa som jednoznačne reagoval práve na toto........
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Komu Pán Boh

nenadelí - v apatéke nekúpi............
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Mám pocit, že to máš trochu pomýlené ak považuješ spomienku na Chartu 77 za návrat k socializmu. Charta 77 bola totiž mementom pre boľševika, že nie všetkých ľudí v krajine sa mu podarilo oblbnúť. A to, tak dnes ako i nabudúce, každopádne za spomienku stojí.
 

 

Je pravda, že nie všetkých ľudí v krajine sa boľševikovi oblbnúť. Ale podarilo sa mu oblbnúť veľa ľudí z Charty 77. Aj samotného Havla, čoho dôkazom je, že znova pustil boľševika k moci, keď sa stal prezidentom.

Za spomienku to naozaj stojí, ale ako memento, že boľševikom sa nemáme dať oblbnúť. Veľmi by som to teda neoslavoval.
 

 

Havel sa nedal zblbnúť. Havel zmenežoval prechod režimu, pri ktorom komunisti dobrovoľne odovzdali moc bez jediného výstrelu. Jediné, čo potrebovali, bola záruka že ich nikto nezlynčuje. Buď mu za to večná vďaka, že to takto dojednal a nemali sme tu občiansku vojnu.
.
Havel nemohol dohliadnuť na to, aby sa všelijakí utajení agenti/pracovníci ŠTB, napríklad Vladimír Mečiar, nedostali k moci. Disent nemal prehľad o tom, kto všetko je v ŠTB a všetky následky prechodu sa nedali vopred naplánovať. Buďme radi, že režim vďaka nim padol a preberme svoj kus zodpovednosti za svet, v ktorm žijeme. Nedá sa na veky len nadávať na Havla a komunistov.
 

Všetci, ktorí sa od volieb v r.1990

dostali "k moci", sa k nej dostali celkom nepochybne "z vôle občanov". Ak niekto pri urnách (volebných) blbol, resp. kontinuálne blbne, nebol to Havel. Ako všetci tušíme, mal len jeden volebný hlas. Presne ako ja. Komunisti vládli 41 rokov "z vôle ľudu"... a ľud, ako je známe, nevymeníš.
 

 

Súhlas. Ľudia nežnej revolúcie nám dali možnosť slobodne voliť, čo je úžasný pokrok. A ak volíme zle, nie sú to oni, kto za to môže.
 
Hodnoť

Režim

Na začiatku býva nádej že táto cesta je správna, je to však len ilúzia ako sviečka v tme. Svieti síce v tme pekne, ale deň to nikdy nespraví. Ako každý systém je svetlom len pre niektorých ľudí. Nikdy nemôže byť výhodný pre všetkých. Časom sa ten prvotný lesk vytratí a nastúpi každodenná realita. A tak sa kruh opakuje. Možno keby tých spoločných ideí a cieľov bolo viac, viac motivácie pre ľudí žiť v dobe v ktorej žijú. A mať spoločné ciele. V bežnej realite sa zdá len utópiou.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre