SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ak človek čosi objavil a opakovane zistil, že to funguje, tak tomu začal veriť a začal objav používať.

Nemusel vedieť, ako to funguje, len vedel, že to funguje.

Tieto objavy Biblia popisuje ako zjavenia.

A tak sa človek dopracoval k viere.

Ale vedecké objavy postupne prichádzajú na to ako niektoré skutočnosti, ktoré sú/boli predmetom viery fungujú a vedia ich vedecky vysvetliť a popísať.

Tým sa viera pretvára na poznanie.

V histórii viery je rad príkladov, ale ja rad príkladov, kedy veda ukázala, že závery viery sú neplatné. Napríklad to známe "A predsa sa točí".

Dnešné moderné výskumy neurobiológie a psychológie v nevídanom tempe odkrývajú neurobiologické štruktúry človeka ako dôsledok pokroku techniky schopnej monitorovať emócie a ich dynamiku v človeku a ich previazanosť cez endokrinný, imunitný, zažívací systém na biologické telo človeka.
Dnes, po 300 rokoch končí parcelácia človeka na biologické telo a psychiku - sme predsa celý človek.

K tomu veda vypracovala teóriu nelineárnych systémov, ktoré rozhodujúcim spôsobom ovplyvňujú celý rad vedných disciplín včítane spôsobu, ako je definovaný človeka.

Podobne nastal posun v termodynamike otvorených systémov.

Z takéhoto moderného pohľadu na chápanie človeka a spoločnosti je možné si utvoriť celkom iný obraz, ako ho ponúka autor.

Obraz, ktorý má hodne charakter minulosti nezahŕňa skutočnosť, že už od nástupu internetu ľudstvo temer každý druhý rok zdvojnásobuje informácie, vedomosti a znalosti - keby ich premietol do svojho videnia sveta, hneď aj teologického, možno by našiel moderné poňatie, ktoré by bolo zaujímavé pre moderného človeka.

Vážme si minulosť, ale ťažko bez zahrnutia súčasných poznatkov vie minulosť formulovať myšlienky pre súčasnosť.
 

 

omg Dusan a ty si s kade prisiel. Dvakrat som si musel precitat tvoj prispevok aj tak si nie som isty ci mu rozumiem. Ale poslednej vete nerozumiem uz vobec :)
 

odin

Ak mam byt uprimny, musim priznat, ze nerozumiem co Dusan chcel povedat a este menej rozumimem co Havran chcel povedat.
 

 

Malý príklad.

V Biblii sú napísané dve vety:

"Potom Duch vyviedol Ježiša na púšť, aby ho diabol pokúšal. A keď sa štyridsať dní a štyridsať nocí postil, napokon vyhladol“.

Biblia, Evanjelium podľa Matúša, naratívna časť 4

Veľký pôst je súčasťou najväčšieho sviatku kresťanského sveta.

Podľa výkladu cirkvi, počas tohto obdobia je doporučené jesť iba jedlá, ktoré cirkev označuje ako pôstne jedlá.

Ak si však prečítate publikáciu MUDr. Partykovej o liečebnom hladovaní, veda sa postupne dopracováva k poznaniu, že dlhodobý pôst na čistej vode má neuveriteľný liečebný účinok.

Veda postupne odhaľuje zákonitosti tohto procesu.

Napríklad zisťuje, že tieto mechanizmy sú zabudované na bunkovej úrovni z jednoduchého dôvodu - v čase kým boli ešte organizmy len jednobunkové tiež museli prežiť periódu, kedy nemali dostupnú potravu.

Dnes je veľmi slušne preskúmaných prvých päť dní kedy :

1. Bunky prechádzajú z bežného režimu rastu do rastu , kedy si zachovávajú život - stávajú sa odolné voči chemoterapii a rádioterapii.
Ale tumorová bunka to už nie je schopná a tak kombinácia hladovania na vode a chemoterapia je veľmi účinný prostriedok na riešenie rakoviny

2. Kmeňové bunky sa počas tohto obdobia obnovia plne svoju pôvodnú funkciu

3. Revitalizuje sa kompletne imunitný systém

4. Organizmus zhruba do 48 hodín zablokuje fyziologický pocit hladu a až keď celý liečebný proces prebehne, tak pocit hladu obnoví. Tam je vysvetlenie druhej vety.

Samozrejme na vysvetlenie celého procesu sú potrebné celé knihy, ale to nič nemení na fakte, že veľký pôst

1. človek zistil opakovane liečebné účinky veľkého pôstu

2. Nevedel ako to funguje ale veril, že to funguje a pomáha mu prežiť

3. Zapracoval tento postup do systému náboženstva ako predmetu viery

4. Po čase cez výklad modifikoval aplikáciu a zaviedol pôstne jedlo, čí zničil podstatu liečebného procesu

5. Veda v súčasnosti dokázala zistiť základné princípy fungovania a postupne sa prepracováva k k poznaniu detailov tak, že z procesu veľkého pôstu sa môže stať významný liečebný postup

Tým sa viera nahrádza poznaním.

Tento malý príklad by mal ozrejmiť základnú zásadu - to čo dlhé roky bolo predmetom viery, veda postupne odhaľuje ako zákonitosti, ktoré je možné cielene a opakovane realizovať a riadiť a tým človek už nemusí veriť, lebo vie.

Navyše, poznanie často modifikuje výklady cirkvi a uvádza predmet viery do správnej interpretácie.


Možno tento praktický príklad objasní trošku abstraktné formulácie vyššie.


Kto bude mať záujem, nech si pozrie stránku:

http://biblia.honors.sk/hladov...
 

 

Dovolím si reagovať na časť "závery viery sú neplatné". "rotácia zeme" ani hocičo s tým spoločné nie je záver viery. Závery viery sú zhrnuté v katechizme a vzťahujú sa na veci viery a morálky, nie prírodopisu. Ostatné veci sú skôr isté názorové prúdy, ale katechizmus predstavuje to, v čom sa cirkev dohodla a tvrdí , že je neomylná. Na ostatné veci sa to, pokiaľ viem, nevzťahuje.
 

 

Pokiaľ viem, Veľký pôst predstavuje prípravu na najväčší sviatok kresťanskej viery, ktorým je Veľká noc, pričom druhá fáza predstavuje ukrižovanie a tretia zmŕtvychvstanie.

A predsa najväčší sviatok kresťanskej viery je predmetom viery, i keď sa možno mýlim.

Čo sa týka tých prírodných zákonov, konkrétne názoru o tom, či je Zem stred vesmíru okolo ktorej sa otáča slnko alebo naopak vieme, že iné názory ako hlásala cirkev podliehali cirkevnému vyšetrovaniu.

K prípadu Giordano Bruno je možné nájsť:


Giordano Bruno, původně Filippo Bruno, též Nolan nebo Nolanus (leden 1548, Nola u Neapole – 17. února 1600, Řím) byl italský dominikán, filozof (představitel renesančního hermetismu), spisovatel (básník a komediograf), astronom, zabýval se rovněž mnemotechnikou. Ovlivněn byl Mikulášem Kusánským a Bernardem Telesiem. V astronomii se proslavil tezemi o tom, že Země ani Slunce nejsou středem vesmíru a že vesmír je nekonečný.

Za své názory byl souzen a posléze upálen; jeho případ se tak stal jedním ze symbolů násilného útlaku svobodného vědeckého bádání katolickou církví a posléze jedním z idolů volnomyšlenkářů.


Ja môžem len konštatovať, že keby predstavitelia cirkvi neverili tomu čo hlásali, tak by k takýmto extrémnym prejavom nedochádzalo.

Podobne je to s herézou napr. v Provance, kde bolo pozabíjaných v mene viery ohromné množstvo ľudí , ktorí mali na problém iný názor.
Podobne to bolo v čase Husitského hnutia a je možné pokračovať, dejiny sú plné takýchto prejavov.

To všetko v mene viery.

Takže ak názor Giordana Bruna nenarúšal oficiálny postoj cirkvi, ktorá svojmu postoju v danom čase mohla iba veriť, tak prečo ho upálili?

V tejto diskusii je možné síce byť exaktný a povýšiť formu nad obsah, ale z praktického hľadiska chápania viery si myslím, že je vhodnejšie skúmať reálne overené fakty a v nich hľadať súvislosti.

Napr. Kniha Jób je neuveriteľne prepracovaný psychologický systém, ktorý Jung vysvetlil v svojom známom diele Odpoveď na Jóba, kde dokázal symbolický jazyk Biblie interpretovať v psychologickej rovine a ukázať kvalitu a hlavne zmysel pre dobrý život človeka, pokiaľ je text chápaný v súlade s jeho výkladom. Doba pokročila ďalej a dnešná psychológia má prepracovaný spôsob riešenia psychologických problémov cez dlhodobo overený systém známy pod pojmom Eposure therapy, alebo v preklade Zážitková terapi, vyvinutá v druhej polovici 20 storočia.

Nuž ale neurobiiológia pokročila ešte ďalej a dokázala priradiť emócie v ich dynamike konkrétnym neurobiologickým štruktúram- monografia Josepha leDouxa predstavuje ucelené vysvetlenie neurobiologickej podstay javov, ktoré boli pôvodne popísané v biblickom príbehu Jóba.

Veda skutočne pomalými krokmi postupne nachádza vysvetlenie pre mnhé javy alebo udalosti, popísané v Biblii.

Takto ja chápem, ako veda mení vieru na poznanie a z poznania pramenia znalosti vedecky overeného poznania.

Osobne vnímam Bibliu a jej príbehy či učenia ako úžasný inšpiračný zdroj a našťastie, ak si človek pod nazhromaždenými faktami vedy urobí iný výklad textu, ako ho má cirkev, tak ho už neupália.

Maximálne nejaký anonym v diskusii vojde do osobnej roviny a rieši si svoje osobné problémy v projekcii, zvyčajne vtedy, keď nemá vecné argumenty do diskusie.

A tak spolu s Dantem je možné často vnímať život ako súčasť Božskej komédie. Dakedy sme v nej herci a dakedy len nezúčastnení pozorovatelia.
 
Hodnoť

Jednota tela a duše

Článok je demonštráciou toho, že sa dá kultivovaným spôsobom evokovať a prezentovať fyziologická nepohoda. Len tak ďalej!
 
Hodnoť

"politicka teologia" musi hlasat:

odluka cirkvi od statu !
 
Hodnoť

Obavam sa..

Obavam sa, ze toto bol clanok akurat tak pre teologov filozofov. Mna len uchvacuje ako sa da postavit cela teologicka filozofia na bohu, ktoreho existencia je nedokazatelna. Bravooo. To hovori nieco o teologii a tiez o filizofii. Ale najviac to hovori o ludoch ktory toeto bludy dokazu studovat. Premna nepochopitelne...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre