Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Davos: Boháči sú znepokojení (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Typický príklad, keď sa jeden parameter vytrhne a neexistuje predstava ako ho riešiť.

Pokiaľ by svet skutočne vytvoril funkčné trhy pre transformáciu k trvalo udržateľnej spoločnosti, tak sa začnú v tempe vytvárať pracovné miesta - je to ohromný spoločensko ekonomický problém.

Sú potrebné rozsiahle investície, ktoré budú mať schopnosť reprodukcie a teda budú vytvárať životnú náplň pre kvalifikovanú pracovnú silu.

Zatiaľ sa cez dotácie míňajú jednorázové zdroje a čas uteká.

Bohatí sa svojho majetku nevzdajú a cez dotácie ho rozširujú.

Konštatovanie, že napriek tomu, že v lete neboli horúčavy aj tak rok 2016 bol v histórii najteplejším, akosi nikoho vážne nepohýna k reálnej organizácii riešenia.

Radšej prehlásime klimatické zmeny za podvod. lebo teraz je skutočná zima po asi piatich rokoch.

A potom riešime neriešiteľné.

Veselo, svet stále tancuje na hornej palube. Dole netečie voda ale rozohrieva sa oheň, ktorý môže prejsť do neuhasiteľného požiaru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zamotávaš sa, ako obvykle,

do svojich zložitých úvah. Riešenie naznačil Davos - zvýšené zdanenie kapitálu a rozšírenie sociálnej siete, garancia minimálneho príjmu pre každého, pretože produkty strojov nebude mať kto spotrebúvať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ktorý nelineárny systém, akým je spoločnosť je jednoduchý?

Prečo asi bola vyvinutá teória nelineárnych systémov, známa aj pod pojmom teória chaosu?

Mocní v Davose zasadajú každý rok a predsa nedokázali zabrániť vzniku štyroch bublín na trhoch NASDAQ, realitnom trhu, trhu hypoték a trhu s energiou od roku 1995 do roku júna 2008 a predsa nezabránili ani ich kulminácii v podobe finančnej krízy v roku 2008.

A určite sú to múdri ľudia.

Ale my máme experiment budovania kominizmu už za sebou - socializmus zničilo práve to známe:

"všetkým rovnako až nakoniec nemal nikto nič".

Proste bola potlačená individuálna motivácia a vytváral sa výlučne spoločný majetok.

V odbornej literatúre to vysvetľuje Harding v špičkovej publikácii The tradegy of commons.

Závery sú dostatočne v praxi v tom zmysle, že fungovali v minulosti, majú všeobecnú platnosť a fungujú aj dnes.

Stačí sa pozrieť na zdravotný systém SR.

Je super mať zjednodušené videnie sveta - hneď je všetko vyriešené a človek nemusí mať svoj vlastný názor. Proste sladký život.

Ale predsa v diskusii sa nachádzajú argumenty a hľadá sa optimálne riešenie.

Z príspevku je jasné, že sa nejedná o diskusiu, skôr o radikálne hodnotenie s príslušnou aroganciou vlastnou anonymom hanbiacim sa vlastné meno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Uznávam, si morálny viťaz.

.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

neviem co tu pomozu funkcne trhy, keby aj fungovali idealne. S AI prakticky vytvarame dalsich ludi, zatial dost primitivnych ludi, dobrych na jednoduche prace, ale ked sa dostanu do stadia ze budu schopni opravovat a zlepsovat samych seba, tak budeme zbytocni uplne vsetci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak daleko este nie sme,

ale je fakt, ze v najblizsich desatrociach bude treba na jednej strane armadu programatorov a spickovych technologov a na druhej strane stale dost ludi pracujucich v sluzbach. Typickych priemyselnych robotnikov nebude vela treba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlas - prenos je do práce s vyššou pridanou hodnotou.

Ale nastáva aj proces lokalizácie, ktorý bude vyvažovať proces globalizácie.
Obchod medzi kontinentmi bude mať významnejšiu váhu v nehmotných aktívach a výroba bude lokalizovaná na príslušnom kontinente, čím logicky odpadne značná časť dopravných nákladov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Plni sa K.MARX,

PREDPOVED.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Že by sa kruh vytvorený I. priemyselnou

revolúciou uzatváral? Vtedy robotníci začali rozbíjať stroje, presvedčení, že im berú ich mizerné živobytie. Vtedy ľudstvo problém (zdanlivo) vyriešilo tým, že sa industrializácia rozbehla na vyššie obrátky, rástla výroba, tovar sa zlacňoval, dopyt zvyšoval spolu so zvyšovaním blahobytu občanov. Dialo sa to najprv kácaním lesov na výrobu pary pre motory a huty, neskôr sa prešlo na uhlie až po dnešnú spotrebu ropy a ropných plynov. Táto prvá revolúcia spustila to, čoho sa dnes dosť obávame: otepľovania so svojimi sprievodnými znakmi, ale spustila i rast populácie na Zemi, tiež so svojimi sprievodnými znakmi. Táto špirála sa roztáčala zhruba 300 rokov a možno dnes hrozí jej uzavretie do kruhu. Do kruhu zatiaľ neriešiteľných problémov. Či a nakoľko bude tieto problémy schopná vyriešiť technický pokrok, AI a pod., to sa ešte uvidí. Keďže ľudstvo je nepoučiteľné, obávam sa, že to ostane asi na Matke Prírode. Tá si doteraz poradila so všetkým. Či by to však bolo to pravé orechové pre nás ľudstvo, je otázka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dnes v SR chýbajú pracovné sily

osobne by som nevidel, že by sme mali byť pesimistickí.

To rozbíjanie strojov ako príčina , kedy si ľudia mysleli, že im berú prácu je chápanie spoločnosti ako lineárneho systému podliehajúceho príčine a následku.

Ako sa ukázalo, zavedenie strojov vytvorilo ohromné množstvo ďalších pracovných miest.

Podobne to bolo aj s nástupom IT technológie - došlo k ohromnej redukcii spotreby energie a materiálov, čo viedlo k zatváraniu celých podnikov založených na poskytovaní služieb cez materiálovo a energeticky náročné riešenia a funkcie boli nahradené nehmotným programovým vybavením . Sprievodným javom bolo, že došlo k úžasnému rozšíreniu poskytovaných služieb sprevádzaných vytvorením nových trhov.

Práve tento princíp sa bude opakovať.

mal som jednu zaujímavú skúsenosť tohto typu. Keď sme v rokoch 1999 a 2000 riešili dôchodkovú reformu, riešenie ukázalo, že bez posunu veku odchodu do dôchodku nie je možné nájsť riešenie problému. Vtedy nezamestnanosť kulminovala na 18% tách. Nik si nevedel predstaviť, že keď budeme pracovať dlhšie, že to neovplyvní pracovný trh a že nebude posun odchodu dôsledkom, kedy nezamestnanosť bude rásť.

V systéme príčiny a následku je samozrejmé nemožné nikoho presvedčiť, že nedôjde k nárastu nezamestnanosti.

Ale spoločnosť je nelineárny systém s úžasným množstvom spätných väzieb. Môj model to nejakým spôsobom integroval a výsledky sa dali interpretovať , že posun nebude mať dopad na nezamestnanosť a ak tak temer nemerateľnú.

Po pár mesiacoch diskusie dal minister túto časť samostatne preriešiť nezávislej inštitúcii - v rozsiahlom materiáli konštatovali to isté.Ľudstvo skutočne prekročilo hranicu, kedy sú základné ekologické systémy Zeme prekročené o cca 1/3.

Sú dva tábory:

Jeden hovorí, že človek to neovplyvnil a druhý, že významne k nemu prispel.

Fakt je ale ten, že bez ohľadu na túto príčinu, je potrebné riešiť problémy tak, aby ekologický priestor Zeme mohol stále poskytovať prostredie vhodné pre život človeka.

je to mohutný systém a transformácia spoločnosti na systém ktorý vráti priestor do ekologických limít Zeme si vyžaduje dlhodobú a premyslenú stratégiu.

Vyžaduje si ohromne veľa zdrojov, pričom rozhodujúce sú kvalifikované ľudské zdroje - ako viete, dnes sa šéf centrálnej banky pozrie hore do stropu a rozhodne o vytvorení nových peňazí, koľko bude potrebné.

Takže rozhodujúim zdrojom sú kvalifikovaní ľudia a tí budú musieť byť v každej dedine, či meste a tí budú riešiť konkrétnym spôsobom novú organizáciu spoločnosti.

Trump ohlásil, že doba expanzívnej globalizácie bude daná do rovnovážneho stavu - ak zohľadníte výrok Davida Rockefelera zo septembra 1994 ohľadom nového usporiadania sveta, tak pri riešení krízy z roku 2008 Trump hovorí, že Európa potrebuje usporiadanie, kedy prevezme zodpovednosť za seba a svoju obranu - hovorí jasne, že je nutné aby sa Európa stala svetovým hráčom dostatočne nezávislým od USA a jeho armády pri rešpektovaní spojenectva s vyváženými vzťahmi.

Podobne má Čína funkčný trh na úrovni 500 mil. obyvateľov a teda je to trh s vlastnou reprodukciu.

Ak má byť ľudstvo prevedené cez kritické obdobie, kedy sa bude rozhodovať o tom, či riešenie poskytne človek alebo to bude musieť matka príroda - nebude čas na neplodné diskusie predstaviteľov malých štátov - zasadne G7 či G10 a rozhodne v mene celého ľudstva a tie rozhodnutia budú primerane záväzné pre každý kontinent.

osobne z procesov, ktoré je možné vidieť mi vychádza optimistický pohľad na budúcnosť.

Čas ukáže, nakoľko sú tieto optimistické odhady oprávnené a nakoľko zostanú skôr želaním ako realitou.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre