SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Debata o fašizme je vykĺbená. Ako by mala vyzerať? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Pán Ivanič

samozrejme ide aj o Havrana. Podľa môjho názoru urážka, ktorú náš veľkoteológ vyprodukoval voči Richardovi Sulíkovi, je prejavom istej formy extrémizmu, ktorá by sa v civilizovanej spoločnosti nemala tolerovať. Havranova argumentácia, že Sulíkova viktimizácia väčšiny je formou jej huckania, spôsobilého zapríčiniť prenasledovanie menšiny, je naozaj pritiahnutá za vlasy. Aj keď si vieme teoreticky predstaviť proces, ktorý by viedol od Sulíkovho slova ku konkrétnemu utrpeniu jedinca, je tam v hre veľa ďalších faktorov (ako vravíte, ľudská spoločnosťje zložitá), za ktoré by Sulík nemohol. Na druhej strane Havranov útok je schopný spôsobiť ťažkú ujmu ľudským bytostiam priamo a bezprostredne, napr. aj Sulíkovej žene a hlavne deťom. Viete si predstaviť, žeby na vášho otca mohol ktokoľvek beztrestne pokrikovať ako na fašistu? Nielenže v tej debate bolo Havranovho zdôvodnenie hrubého útoku na Sulíka viac ako chabé, ale on navyše odmietol prijať ruku, ktorú mu Sulík svojou účasťou v debate podával, a nielenže sa neospravedlnil, ale dokonca výsmešne trval na svojej urážke. Suma sumárum, považujem pretrvávajúcu podporu médií Havranovi za nedôstojnú, a zďaleka tu nejde iba o formu Havranovho vystupovania.

2) Ďalší problém je údajná Havranova kvalifikácia vyjadrovať sa k spoločenským zákonitostiam a takzvaná Sulíkova nekompetencia v tomto smere. Tak sa na to pozrime bližšie: Havran vyštudoval teológiu a Sulík ekonómiu. Kto je podľa vás lepšie pripravený, aby porozumel zákony spoločnosti? Že Havran prečítal spústy kníh o tom či onom a samovzdelal sa aj mimo oblasť teológie? Povedzme. No samovzdelal sa dostatočne na to, aby bol považovaný za autoritu či elitu, ktorá poučuje ľudí v televízii a dokonca kriminalizuje ľudí za ich prejavené názory? Nanájdete na Slovensku lepších odborníkov na fašizmus ako teológov? Napr. v teoretickej fyzike je tiež kopec samovzdelancov, ktorí prečítali kopec kníh takých či hentakých filozofov a myslia si, že ich názory by mali byť brané vážne. Ak však s nimi hodíte reč o konkrétnom probléme,po minúte rozhovoru zistíte, že sú úplne mimo. Nie je to s Havranom nejaké podobné? Keby na to prišlo, vedel by on vyriešiť správnou metodikou sebaľahší sociologický problém?

3) Súhlasím, že 10000 eur je maličkosť. Zvlášť pre Havrana. Z jeho článkov mám pocit, že napr. veľa cestuje a má teda dosť peňazí na to, aby podobnú pokutu hravo zaplatil. Keď už sa Sulík rozhodol ísť do boja, mal pýtať podstatne viac. Možno by sa vyhol tomu, aby ho v tlači kdekto verejne maľoval na hnedo...
 
Hodnoť

...

Neuveritelne :D Riesime, ci Sulik hnedne :D Sme nemoze stravit porazku Havrana jeho niekolkonasobne strapnenie sa, tak neustale filozofuje o Sulikovi a neustale sa snazi citatelom vsugerovat, ze s tym Sulikom nieje nieco v poriadku :D
 
Hodnoť

 

Ťažká téma, obsahujúca množstvo protichodných aspektov a hlavne kalkulujúca s vyspelosťou spoločnosti a jej vysokou schopnosťou sebareflexie. Spoločnosť totiž generuje do svojho popredia jedincov podľa toho, akým vnútorným "podhubím" sama disponuje. Keby slovenská spoločnosť spĺňala v tomto zmysle iné kritériá než sú tie jej dnešné, nemusela by byť konfrontovaná ani s mečiarizmom, ani s ficizmom ani s kotlebizmom. Bohužiaľ realita je iná. Virtuálne predstavy o ideálnom politikovi je možné doviesť až ad absurdum, no každý, kto sa hoci len minimálne vecou zapodieva vie, že ak sa nejedná o absolutistického monarchu, čo určite nie je náš prípad, každý politik má šancu uspieť len ak sa patrične vymedzí voči ostatným. Spôsob a obsah jeho vymedzovaniasa, určuje jeho úspešnosť v "ťažení". Podlieha to však straníckemu konsenzu o jeho postojoch ako aj verejnej kontrole jeho voličov. Ako záruka legitimity by to malo stačiť aj type demokracie akou je tá naša. Nálepkovanie výrazom "fašista" v prípade nesúhlasu s jeho prejavom, je primittivizmom, ktorý sa v poslednom čase stal u nás akoby módou. Napríklad ešte svojho času Mečiara, ktorý nepohodlných nechal vraždiť, fašistom nikto nenazval. Fašizmus a jeho evidentné prejavy začínajú na úplne iných poschodiach než sa dnes pohybuje napríklad R.Sulík.
 

 

a práve o tom autor debatu otvára, resp. chcel by otvoriť, či naozaj sa tie prejavy začínajú na celkom iných poschodiach, než kam sa práve presúva Sulík
 

Ano

Lebo napriklad ja ako volic SAS mam pocit, ze Sulik sa skutocne presuva na tie smradlave poschodia a to nie je dobre. A tiez sa mi nepaci ze sa odhlasil z liberalneho programu.
 

...

Mozno si si nevsimol, ale liberalny program v europe sa zmenil na lavicovy.
 

Nie

to som si nevšimol. Všimol som si len, že toto nové evanjelium Sulík v debate s Havranom vypustil a jeho verní šaškári to po ňom teraz posadnuto nekriticky opakujú. Sulík proste tiež ako politik zvažuje čo povie a potrebuje si aj on ukrojiť z hnedého koláča, ktorý sa v Európe pečie. Takže Sulík je teraz vlastne taký trápnučký konzervatívny pravicový národne orientovaný liberál.
 

...

Uz ked Sulik vystupil z frakcie, kde su aj liberali, odovodnoval to. Akurat ze to zarezonovalo az teraz po tej debate. Niekto si to vsimol skor (ja) a niekto neskor (ty). a nasledne vznika dojem, ze "verni saskari" to opakuju az teraz. Liberalizmus bol v zaciatkoch pravicovi, neskor napr Roosvelt "vymyslel" lavicovy s tzv wellfare statom. To co predvadzaju "liberali" v EP je uz takmer socializmus, kde sa na jednotlivca vobec nepozera.. a liberalizmus je predovsetkym o slobode jednotlivca.
 

 

A kedy sa ten liberálny program zmenil na ľavicový: po príchode Sulíka do EP?
 

...

Nie, liberalizmus sa uz davno rozdelil na lavicovy a pravicovy.. ale to co predvadzaju v EP uz nieje liberalizmus zalozeny na slobode jednotlivca, ale cisty socializmus
 

 

Lebo mi znelo nedôveryhodne, že to Sulík zistil až potom, čo vstúpil do určitej frakcie. Prinajmenšom ma zarazil, ak by som mu mala veriť taký nedostatok informácií u politika, šéfa strany vstupujúceho do EP.
 

...

Suhlasim, bol najivny.
 

 

Naivný, opakovane, a neohrabaný (opakovane). Uvažujenm nad tým, že možno ani nie je také zlé, čo hovorí, ale ako to hovorí, že to niekedy vyznieva tak hrubo a necitlivo. Možno nejaký tréning by mu nezaškodil. Otázka je, aké nálady to vyvoláva u ľudí naladených na hrubosť, asi preto tieto debaty o tom, či hnedne alebo nie.
 

...

Suhlasim, potom musi zbytocne minat energiu na vysvetlovanie. zisiel by sa obratny hovorca.
 

...

Urcite nie, ale kto chce psa bit... poznas to..
Sulik je tak daleko od fasitickej ideologie ako fico od cestnosti.

Ale zaujala ma ina vec.. je neuveritelne, ze po tej debate vsetci riesia a rozoberaju Sulika ale nikto z komentatorov sa nepozastavil nad Havranom, ako bol napr v priamom prenose usvedceny z klamstva.. kazdy rozprava o tom aky je scitany ale nikto o tom aky je charakter.. aj tu sa autor zameriava na to, ze Havran mozno veci podava svojskym slovnikom ale nepozastavuje sa nad evidentnym a umyselnym klamstvom. Neskutocne..
 

Dobrá formulácia.

Havran podáva veci svojským slovníkom, to je ako u Trumpa-alternatívna pravda. Lož je lož a môže to Havran nazývať ako chce.
Mimochodom už aj Nemecký minister vnútra uvažuje o nejakých táboroch kde by mali utečenci byť pokiaľ sa situácia v ich krajionách neupraví. Keď to navrhoval Sulík to bolo kriku a možno to bude realita. Toľko fašistov bude zrazu vo vládach krajín EU, neviem či to Havran aj prežije bez ujmy. Ak náhodou nie, no tak čo už.
 

 

Má tam o Havranovi takúto vetu: ak z jeho prejavu vyčešeme lingvistické kudrlinky vlastné skôr intelektuálnemu prostrediu Francúzska, tak zistíme, že sa možno len snaží pomenovať veci pravým menom.
Takže mu nemôže vyčítať evidentné klamstvo, keď to za klamstvo nepovažuje, resp. uvažuje o tom, či na tom niečo nie je, a celé je to o snahe podnietiť zamyslenie vrátane Sulíka, či tá cesta, kam sa posúva, je dobrá alebo je nakročená k nejakým fašúňom.
 

...

Ja som narazal na evidentne klamstvo pocas diskusie, kde klamal, ze sulikov clanok ani necital a gulil pri tom prekvapene ocami. A pritom bolo evidentne ze ho cital.. uz tym tento samozvany intelektual stratil aj posledne zvysky kreditu.
 

 

Aha, už rozumiem, to som nevidela, tak som to zle pochopila.
 

...

odporucam, pozri si to
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre