SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako pohnúť s vysokou dlhodobou nezamestnanosťou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď v budúcnosti budú roboty brať prácu ľuďom, nie je teraz najvyšší čas začať preškoľovať nezamestnaných na roboty?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je treba...

Nqakolko dusevne schopnosti vacsiny dlhodobo nezamestnanych nie su usposobene na robenie inej, ako sa neustale opakujucej monotonnej a jednoduchej cinnosti. Problemom by mohla byt snad len miestami vysoka spotreba alkoholu a cigariet...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Článok čo nič nerieši.

Žiadne sofistikované, či okamžite uskutočniteľné, nové a progresívne riešenie som v tom článku nenašiel.
Rómsku otázku je potrebné riešiť globálne, úrady práce je potrebné riešiť v rámci celkového sfunkčnenia štátnej a verejnej správy, mladých prostredníctvom reforiem školstva a platením vysokých škôl podľa toho čo použiteľné, alebo aký odpad produkujú. Namiesto dovozu lacnej pracovnej sily zo zahraničia je potrebné donútiť zamestnávateľov, ktorí zámerne rozmiestnili svoje fabriky iba na západe SR, aby teraz uhrádzali cestovanie a ubytovanie do tohto zamestnania z východu republiky a aby si zaplatili preškolenie tak ako to robí Land Rover, ktorý ich bude školiť na svoje náklady v Anglicku a pritom sľubuje aj vyššie mzdy, atď., atď.
Jednoduché riešenia neexistujú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

toto má byť

Progresívne Slovensko? Citujem z článku: "Napríklad treba výrazne zvýšiť financovanie úradov práce a vzdelávacích a školiacich programov pre nezamestnaných, nastaviť ho tak, aby poskytovateľov pomoci motivovalo k dobrému výkonu, uskutočniť procesné zmeny v poskytovaní pomoci, zabezpečiť dostatočné personálne zázemie a zrealizovať pilotné projekty s cieľom zistenia najefektívnejších nástrojov pomoci pre špecifické skupiny nezamestnaných.".

Jednoduchá otázka pre autora: "Komu chce pán Hellebrandt zobrať z príjmov, aby mohol byť vyvoleným poskytovateľom služieb?" Prerozdeľovať peniaze, ktoré vytvorili tvorcovia hodnôt a v maximálnej miere chce zdaňovať vláda (dane a odvody) - to je také typické smerácke a v minulosti komunistické. Toto chce robiť Progresívne Slovensko?

Čo takto reformovať Zákonník práce? Predsa nemôže mať viac istoty zamestnanec ako ten, kto podstupuje podnikateľské riziko, to po prvé. A po druhé, my máme Zákonník práce, ktorí vôbec nezohľadňuje už v samej podstate rozdielnosti vykonávaných činností. Napr. súkromný a verejný sektor, priemysel, štátna správa, poľnohospodárstvo, verejný sektor, obchod, služby, atď. Ďalej sezónnosť práce. Práca v uzavretom priestore (výroba, predaj, ...) a na rôznych miestach (les, voda, pole, stavba, ...). Činnosť, ktorá je nepretržitá, opakovaná alebo jednorázová, atď.
V princípe platí, že najprv musí byť dopyt po produkte alebo službe a až následne môžeme riešiť formu a obsah, kto a za akých podmienok bude realizovať predmetný tovar, či službu. Na Slovensku máme umelú zamestnanosť v štátnom a verejnom sektore (vláda a úrady, školstvo, zdravotníctvo, verejný sektor, ...) Minimálne stotisíc ľudí tam neprodukuje nič užitočného okrem svietenia, kúrenia, premiestňovania nábytku, rôznych školení a plytvaniu papierom, peniazmi a časom. Presnejšie povedané, táto skupina spotrebováva peniaze daňových poplatníkov a nič poriadneho a užitočného neprodukuje pre občanov, firmy a spoločnosť!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V prvom rade si treba naliať

čistého vína. Všetky takéto štúdie sú na figu, ak nevychádzajú z reálneho stavu. Koľko % z tých dlhodobo nezamestnaných sú takí, čo o prácu nemajú vôbec záujem? Mnohým sú s tým stavom nadmieru spokojní. Sám poznám niekoľkých takých. A nie sú to iba tí tmavšej pleti. A sú to aj mladí(okolo 30) zdraví dobre stavaní chlapi.Občas sa zúčastní na tých takzvaných aktivačných prácach, dostane sociálnu dávku, občas narúbe drevo, susede či pokosí osamelej babke, za trochu jedla a nejaké drobné. Takto prežije, zo dňa na deň, z mesiaca na mesiac ...... Predstava, že by mal každý deň stavať do práce a denne pracovať 8 hodín je pre neho ako nočná mora. Za ten čas, čo sú nezamestnaní už vedia aj to ako kľučkovať, aby sa vyhli každej hrozbe zamestnania. U takýchto ľudí, je vopred stratená každá investícia. Najprv sa treba reálne bez predsudkov či iných obmedzení pozrieť na skutočný stav celej skupine nezamestnaných.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

.

prave to je v clanku spomenute. kvalitnejsia praca uradnicok prace by mala zabezpecit aby ludi posudzovali individualne a nie tak ako teraz ze ma peciatky alebo nie. uradnici by mali byt schopne u cloveka zistit ci ma realne zaujem o pracu alebo nie a nasledne tomu kto ano tak pomoct a toho kto zaujem nema sankcionovat ak chces. teda zaoberat sa nim tak aby ten clovek zmenil alebo bol donuteny zmenit svoj postoj a pracu si realne zacal hladat. kazdy totiz potrebuje nieco ine. niekto je na dne a potrebuje povzbudit a podporit iny potrebuje byt kopnuty do zadku.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre