SME
Štvrtok, 12. december, 2019 | Meniny má Otília

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Volebný podvod oslavuje prvý rok (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Clanok kandiduje na text roka. Brilantne, bravurne, briskne. Pravdive do posledneho makcena, vyargumentovane vodotesne aj ficotesne, kulminujuce v poslednom odstavci: ano, Fico nakradol koalicny potencial, ano, Hid zdefraudoval doveru volicov. Bugar, Zitnanska a spol. sa mozu vykrucat a hladat pseudoargumenty do najblizsej doby ladovej, ale do historie (tej lokalnej, krajinkovskej) vojdu ako charakterove mrciny, pomahajuce udrzat devastujuci az zlocinny Ficov rezim. Jedine, ze by sa do roka spamatali a z vlady odisli. To by bola ta spravna "obeta", Buggie...
 

 

včul neviem, či to myslíš ako iróniu . na SME človek stretne rôzne názory...
 

Ja tam žiadnu iróniu nevidím!

.
 

treba čítať zatriezva

:-)
 
Hodnoť

presne

zdefraudovali dôveru voličov a najhoršie na tom je, že nielen k sebe, ale k demokracii ako takej... a to je mimoriadne vážna vec

Lebo ak ľudia nebudú veriť demokracii - nechajú priestor pre niečo oveľa horšie (aj demokracia má limity).

Ak už Bugár s Prochádzkom koketvali, že so Smerom ano .... tak mali takú vyjednávaciu výhodu ako nikto predtým. Mohli si klásť podmienky. Aj Dankovi by začalo stískať, ak by sa nejaké dva mesiace nepodarilo vládu zostaviť.

A to nie je všetko .... ešte stále tú výhodu majú. Fico je na nich závislý. A bugár spletá o tom, že s takými percentami, ako má - sa nedá.

Neverím.
 

majú nás

komplet za blbcov a tie ho...á
 
Hodnoť

 

Našťastie, moju dôveru nik nezdefraudoval, pretože som nikoho z trojice SMER-SNS-MOSt nevolil. Ale nastáva otázka pre autora, kto by mal, alebo mohol vládnuť bez SMERu a SNS? Veď dnešný iný článok o pravici tvrdí, že chceli kedysi vládnuť a dnes sa hádajú ako psy. Politika je umenie možného, ale vládnuť bez SMERu a SNS bolo nemožné, proste slovami klasika - nebolo dosť žetónov.
 

Bože, sagci salaklar2

aspoň ten text čítajte precízne. Schutz: "Nikto tu netvrdí, že Smer-SNS-Híd-Sieť sa nemohli vykľuť ako záverečný akord. Keby Bugár a Procházka rokovali tri mesiace, a medzitým trikrát vyzvali Sulíka, aby rozšíril blok s podmienkou vlády bez Fica a Kaliňáka – čo by ten odmietol – tak nech." Schutzov text situáciu popísal veľmi presne (ohlodal až na kosť). Môžme si dať príklad. Nemôže existovať rukolapnejší dôkaz, čo bolo základným spojivom pre vznik tejto vládnej koalície, ako je schválenie pôžičky dva a pol milióna eur hneď na prvom rokovaní vlády (ešte ani neodobrenej dôverou v parlamente) pre mesto Martin, v ktorom na primátorskej stoličke sedí A. Hrnčiar, niekdajší podpredseda dnes už neexistujúcej Siete, ktorá dopomohla SMER-SD, aby mohol pokračovať vo vládnutí. Tie peniaze sa totiž nedajú posudzovať samy osebe, tie treba vnímať jednoznačne v súvislostiach politického diania. V júli 2015 A. Hrnčiar z primátorskej pozície požiadal listom R. Fica o stretnutie, na ktorom chcel riešiť situáciu po rozhodnutí Najvyššieho súdu, že mesto Martin musí zaplatiť takmer osem a pol milióna eur súkromnej spoločnosti, ktorá získala pohľadávku týkajúcu sa kauzy okolo lyžiarskeho strediska na Martinských holiach. „Čo sa odo mňa očakáva? Že zoberiem zo štátneho rozpočtu niekoľko miliónov eur a dám to do Martina, aby si to Martin riešil?“, reagoval vtedy pred kamerou verejnoprávnej televízie R. Fico. „Prečo by sme my mali dávať 8,4 milióna eur mestu Martin, ktoré prehralo svoj spor?“ pýtal sa o pár dní neskôr na osobitnej tlačovke k uvedenej téme a vyzval predsedu aj podpredsedu strany Sieť, aby sa dohodli s vlastníkom pohľadávky. Ako dodal, je to kauza mesta Martin a s týmto súdnym sporom štát ani vláda SR nič nemá.
„Nech si to Sieťari, či ako sa volajú, vyriešia a neotravujú tým vládu,“ boli jeho ďalšie slová z leta 2015, pričom sa R. Fico nerozpakoval zasiahnuť aj do osobnej roviny. „Ak podpredseda strany Sieť a primátor Martina Hrnčiar hovorí, že pohľadávka voči mestu Martin je amorálna a nespravodlivá, nech predseda Siete Procházka povie Petrovi Kubíkovi, človeku, ktorému bol svedkom na svadbe, aby ju neuplatňoval. To je najjednoduchšie riešenie,“ radil líder SMER-SD. Od R. Procházku si za to vyslúžil reakciu, že Fico tým klesol do politického a ľudského suterénu a stratil pred ním ľudský rešpekt. To všetko sa udialo v prvej polovici júla 2015. Prichádzajú však parlamentné voľby v marci 2016, po ich výsledkoch utajované stretnutie lídrov Siete a SMER-SD na Úrade vlády, podpis Koaličnej zmluvy, vymenovanie vlády s pokračujúcou dominanciou SMER-SD a na prvom rokovaní kabinetu aj schválenie financií pre Martin. Prirodzene, že všetci zainteresovaní pred rokom tvrdili, že za tým všetkým sú objektívne okolnosti, ale súvislosti sú príliš priezračné, aby sa tým vlastne potvrdzoval vybudovaný systém udeľovania výhod z moci toho, kto má na tej moci podiel. A aj v súvislosti s rýchlym rozhodnutím o tejto pôžičke sa dostávame k porovnaniu povolebného konania lídrov v Sieti, ktorí voličom sľubovali, že do vlády so SMER-SD nepôjdu. Primátor Martina A. Hrnčiar je po nočnom utajovanom stretnutí na Úrade vlády za rýchly vstup Siete do koalície so SMER-SD, primátorka Prievidze K. Macháčková je proti, hoci si musela uvedomovať, že z pozície poslankyne mimo vládnych koaličných štruktúr dostane svoje mesto do nevýhodnej pozície. Primitívny pragmatizmus moci verzus dodržanie sľubu voličom. Väčšina Martinčanov zrejme svojmu primátorovi tlieskala, väčšina Prievidžanov možno adresovala peimátorke výčitky. Ale pre charakternosť politiky urobila K. Macháčková určite viac
 

nahradil by som len jedno slovo

... strana (?) SIEŤ nepomohla strane (?) SMER-SD pokračovať vo vládnutí ale v kradnutí!
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

nebo, načo toĺké litánie, jednoducho koalícia vznikla, pretože iná ani nemohla, ak nik nechcel ďalšie voĺby, a či Procházka, Macháčková, alebo Hrnčiar niečo získali, či stratili, to na výsledku nič nemení. Je o tom zbytočné špiritizovať, miesto toho by SME, ak chce pravici pomôcť, mohlo aspoň nelikvidovať Sulíka.
 
Hodnoť

 

Komentator to zobral osobne, lebo podviedli jeho, keďže ich volil. Bugár vysielal pred voľbami dosť signálov, že pôjde s Ficom. Procházka to hovoril úplne otvorene.

Takže, pán komentátor, oklamali len tych voličov, ktorí si o to koledovali. Kto nechcel vládu Fico III, mal viac možností, koho voliť. Ak ich zahodil, tak to, že vládne Fico, je jeho vina. Aj vaša.
 

simple, trochu nerozumiem

vašim argumentom. Takisto neviem, odkiaľ beriete istotu o komentátorových činoch vo voľbách. Vyznieva to tak, že veci dopadli tak, ako mali? Vy sa cítite komfortne, pretože veci dopadli tak, ako ste predpovedali? Alebo ste túto partiu volili tiež, ako naznačujete na adresu komentátora? Či náhodou patríte medzi skalných nevoličov? Takže nikdy nemôžete byť prekvapený? Inak, keby občania vo všeobecnosti voliť išli v zaujímavom množstve (jedno či za, alebo proti Smeru), už najmenej päť rokov sme mohli mať prvé kroky správnym smerom (malé "s") za sebou. Nebolo by podrazov smerom k voličom od B.B. a ten by sa mohol naďalej vyhrievať na slniečku svojej obľúbenosti. Takto budúcnosť ľudí vždy visí na šnúrke trenírok momentálnych, večne živých prospechárov, hotových vždy priložiť ruku k "dielu". Viem, všetko záleží od toho "čo by bolo, keby". Len prosím nezvaľujte vinu na tých, čo volili, že si o čosi koledovali.
 

 

Skúste sa inšpirovať príspevkom od nicku "nebo" a osviežte nám pamäť zopár faktami, ktoré signalizovali koalíciu Mostu-Híd a Smeru "pred voľbami", keďže podlľa Vás ich bolo dosť, tak minimálne tri.Volil som Most a doteraz mám z toho traumu.
 

 

Nepoviem tri, iba jeden. Sulík viac ráz vyzýval opozičné strany, aby sa zaviazli, že po voľbách nepôjdu s Ficom. http://www.topky.sk/cl/1000863... Bugár sa z toho vždy vykrútil a nikdy nepovedal, že s Ficom nepôjde. Jediná ďalšia strana, u ktorej bolo jasné, že s Ficom nepôjde, bolo OĽANO (tam vlastne nie je stranícka disciplína, závisí to na každom zvlášť, ale s tými, ktorých som krúžkoval, som si bol istý). Volil som ich preto už tretíkrát za sebou.
Možno som nespravodlivý k voličom Mostu, určite chceli slušnejšiu vládu ako tu máme teraz. Ale za názorom, že Bugár pred voľbmi nevylúčil jednoznačne koalíciu s Ficom, si stojím.
 

 

tak zhodou okolnosti som nastastie volil rovnako ako ty (mozno aj niektore mena sa zhoduju, urcite nie to Matovicovo), lenze treba povedat, ze kym Siet ma az tak nesokovala (Prochazka na plese atd), Most ano. Mas mozno pravdu, ze Bugar Fica pred volbami jednoznacne nevylucil, ale vylucila ho Zitnanska. A povedzme si rovno, vacsina slovenskych volicov Mostu ho volila kvoli tym zopar Slovakom na kandidatke, asi nie kvoli Solymosovi, Jakabovi, Ersekovi atd, a Bugara som vzdy bral viac ako administratora toho mixu, nez ako nejakeho vodcu...
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Zitnanska 11.12.2015 pre aktualne.sk: "Most-Híd si nevie predstavit vládu so Smerom práve pre zásadné hodnotové a programové odlisnosti"

Sebej 9.12. 2015 pre dennikN, na otazku ci moze za seba vylucit koaliciu so Smerom: "Za seba to môžem pomerne spoľahlivo vylúčiť (...) Pre mňa ako osobu je však koalícia so Smerom veľmi ťažko predstaviteľná." "Ťažko predstaviteľná alebo nepredstaviteľná?" "Nepredstaviteľné nie je nič, ale podľa mňa je to tak ťažko predstaviteľné, že to nepovažujem ani len za teoretickú možnosť."

Zitnanska mala este jednoznacnejsi vyrok, tusim pre Pravdu, ten sa mi teraz narychlo nepodarilo dohladat, ale aj citaty vyssie su snad jednoznacne...

A ked sme uz teda pri tom Kalinakovi - asponze teda uz nie je od 2016 ministrom...
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Tak mas pravdu, ze nejake naznaky sa tam postrehnut dali, pre mna osobne najma hlasovanie Mostu za ustavny zakon spolu so Smerom, vtedy ako jedini z opozicie. Napriek tomu, ako hovorim, vzhladom viacere na jednoznacne znejuce vyroky slovenskej casti Mostu, ma Most naozaj prekvapil. Ako uz pise trefne Schutz, ani nie tak tym, ze nakoniec vzhladom na pat so Smerom skoncil, ako to, ze k nemu skocil expresne rychlo a bez toho, aby si dokazal pretlacit aspon take zaklady, ako bez Kalinaka... stale nam taky tusak, ci za tym nebolo nieco viac - napriklad ci realne nehrozila najsamvacsia hrozovlada, do tretice to najhorsie: Smer+SNS+LSNS (hrozovlada 1 = Smer+HZDS+SNS, hrozovlada 2 = Smer zopar hlasov od ustavnej vacsiny)
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre