SME
Pondelok, 22. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vlastenectvo, to nie je vzpriamená pravica (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

dobre napísané

žiaľ takéto úvahy náckovia a ich prívrženci nečítajú alebo ich pokladajú za "vlastizradné" ...

A čím je ich viac - tým väčší problém s národnou identitou mám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Má zmysel lojalita k vlasti

pod velením plukovníka Fica a kapitána Danka?
Ak oni sú vlasť, tak ja nie som vlastenec.
Ak oni nie sú vlasť, tak čo sú?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

škodná
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

OMG

" V každom čase sa má niekto dobre, niekto horšie, niekto skončí za svoje názory vo väzení a niekto na šibenici (rovnako môže byť zámienkou farba pleti, etnická a alebo náboženská príslušnosť).!


Nejde o to , či sa má niekto horšie a niekto lepšie .... ide o to, akými princípmi sa ten život riadi. Nie je pravda, že v každom čase niekto skončí za názory vo väznici. A je obludné prenasledovať celé skupiny ľudí iba kvôli ich pleti alebo náboženstvu. Holocaust nebol o tom, že "smola" teraz to padlo na Židov, čo sa "mali horšie".

Nikto nehovorí, že sa treba pozerať na históriu ružovo alebo čierno. Ale treba presne pomenovať, čo bolo na tých historických udalostiach zlé. A zločiny jednoducho odsúdiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Historické fakty a ich interpretácia

Pokiaľ by ste si môj príspevok prečítali pozorne, pochopili by ste, že mi ide práve o to, aby sa zločiny a akékoľvek zlé veci, čo sa stali nazvali pravými menami a ostatné veci tiež pomenovali pravdivo.

Svet nie je len čiernobiely, drvivá väčšina ľudí cez vojnu musela žiť reálny život baz ohľadu na oficiálnu politiku, podľa svojho svedomia, vychovávali deti a pomáhali iným.
Vojnovú Slovenskú republiku takisto rýchlo vystriedal u nás "červeno zafarbený" režim, kde mnohí bývalí agilní prisluhovači režimu prešli na "druhú stranu" a zasa sa vozili po ľuďoch s inými názormi ( a mnoho nevinných ľudí tiež skončilo bezdôvodne v kriminále alebo aj na šibenici).

Preto nevidím dôvod, prečo by mal človek sústavne žiť s pocitom viny za niečo, na čom sa nezúčastnil sám ani nikto z jeho predkov, ktorí vždy žili ako "Ľudia" (dodržovali zákony, plnili si svoje povinnosti, neubližovali iným ľuďom, "riadne platili dane", pomáhali blízkym i cudzím ľuďom, ktorí potrebovali pomoc, vychovávali deti k úcte k druhým ľuďom, atď....).

Môj dedo bol ako Rakúsko-uhorský vojak zajatcom v Rusku počas prvej svetovej vojny a zažil tam aj revolúciu. To, čo tam videl a na vlastnej koži zažil spôsobilo, že vždy sa snažil byť najprv "človekom" a bez ohľadu na riziká sa snažil pomáhať iným ľuďom v núdzi. Nikdy nebol členom žiadnej politickej strany, cez vojnu nič nearizoval a všetko, čo mal, si zarobil vlastnými rukami a rozumom. Cez vojnu sa u neho skrývali a pracovali dvaja ruskí zajatci, čo ušli z lágru a on toto považoval za svoju povinnosť. V päťdesiatych rokoch bol ako "kulak" zasa "prvý na rade" a zasa to bral ako osud, s ktorým sa musí popasovať. Žil za CK monarchie, ako zajatec v Rusku, v prvej ČSR, vojnovej Slovenskej republike, prežil "zdeformovaný" šokializmus 50-tych rokov, "Pražskú jar" a zomrel za "reálneho socializmu".
Na každom z týchto období Však našiel okrem negatív aj svetlé stránky a hlavne poučenie do života.

Takto sa aj ja dívam na našu históriu a nevidím dôvod,prečo by som sa mal inak dívať aj na obdobie vojnovej Slovenskej republiky. Ostrakizácia ľudí s iným názorom ešte nikdy nič nevyriešila.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vlastenectvo

alebo patriotizmus podľa Wiki ... je láska a oddanosť vlasti, hrdosť na jej minulosť a prítomnosť, úsilie chrániť záujmy vlasti. Vlastenec je človek, ktorý cíti národnú hrdosť. Prejavom vlastenectva je napríklad spievanie štátnej hymny. Na rozdiel od nacionalizmu sa neviaže na národ, ale na územie (krajinu), resp. politický národ (obyvateľov danej krajiny) ... minister školstva Plavčan či právnik Danko za Slovenskú národnú stranu, čo tak konečne venovať aj viac hodín skutočnej histórie na školách ... vysvetľovať fakty aj nepríjemné, nové, staré či utajené na území súčasného Slovenska ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako môže byť človek hrdý na krajinu, na ktorú nie je hrdý?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

hm, krajinu sme si nevybrali ... je nádherná, no ničíme si ju sami ... aj tým, že to neakceptujeme ... :)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre