Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Láska a nenávisť v parlamentnom podaní (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám obavy kam až zašli.

Veci sa na povrchu nejako zdajú ale ich podstata býva iná. Od toho sa odvíja povrchný pohľad alebo ten zložitejší, skôr bližší pravde.

Ponižovanie, ohováranie, zosmiešňovanie, nasadzovanie psej či šašovskej hlavy, prekrúcanie pravdy až po trestnú perzekúciu to si musel na svojej politickej ceste zažiť Igor Matovič. Nie vždy a so všetkým čo urobil či povedal som súhlasil, ale snažím sa ho pochopiť, lebo prejavuje veľa náznakov konať v „dobrom úmysle“.

Taktiku, ktorú dlhodobo na Slovensku prezentuje vládna koalícia voči politickej opozícii veľmi dobre pomenoval Timothy Snyder v diele „O tyranii“, v ktorom aplikoval dejinné ponaučenia z 20. storočia na ostatné prezidentské voľby v Amerike a víťazstvo Trumpa : „Keď sa fašistom, nacistom a komunistom vydarili v 30. a 40. rokoch voľby, nasledovala po nich kombinácia divadla, represálií a salámovej taktiky – teda postupného odkrajovania opozície plátok po plátku. Väčšinu ľudí to vystrašilo, niektorých uväznili a ostatných premohli.“

Základným problémom súčasnej politickej situácie na Slovensku je absolútne odmietanie politickej opozície zo strany vládnej koalície, s ktorou v podstate odmietajú komunikovať, priznávať jej ústavou garantované postavenie v politickom i parlamentnom priestore, dokonca v záujme „politickej kultúry“ jej činnosť ďalej obmedzujú a a priori odmietajú aj ňou legitímne predkladaná návrhy zákonov, aj keď následne z nich v svojich návrhoch ťažia, politickú opozíciu a jej predstaviteľov označujú ako „polobláznov a bláznov“, „šašov“, „klamárov a podvodníkov“ a vykresľujú ich ako najväčšiu hrozbu pre politický vývoj na Slovensku, ich bez alternatívnosť, šíriacu politickú destabilizáciu, chaos, zlobu a nenávisť.

Aj o tomto postoji sa dočítame v tomto diele, citujem : „Viktor Klemperer literárny vedec židovského pôvodu zameral svoju filozofickú prípravu proti nacistickej propagande. Všimol si, ako Hitlerov jazyk odmieta legitímnu opozíciu: Ľuďmi v jeho ponímaní boli určité osoby a iných sa to netýkalo (aj prezident používa toto slovo týmto spôsobom) , stretnutia boli vždy boje (prezident pridáva víťazné) a každý pokus slobodných ľudí o pochopenie sveta iným spôsobom bol očierňovaním vodcu (alebo ako to hovorí prezident ohováraním).“

Dlhodobo už najmenej od začiatku vlády Fico II. a po vzniku vlády Fico III. sa stupňujú najmä slovné útoky voči I. Matovičovi, ktorému dali nálepku klamára, daňového podvodníka, násilníka, psychopata, o čom veľmi precízne hovorí aj tento odsek zo Snyderovej knihy :

Tzv. „šamanské zariekanie. Ako na to poukázal Klemperer, fašistický štýl je založený na „nekonečnom opakovaní“, ktorého cieľom je z fiktívneho vytvoriť hodnoverné a z kriminálneho žiaduce. Systematické používanie prezývok „Klamár Ted“ a „Krivá Hillary“ podsúvalo týmto osobám isté charakteristické rysy, ktoré by však výstižnejšie charakterizovali osobu prezidenta samotného. Prostredníctvom otupujúceho opakovania na Twitteri sa nášmu prezidentovi podarilo zmeniť tieto osoby na stereotypy, ktoré potom ľudia v komunikácii medzi sebou používali.“
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Záver.

Nemali by sa aj naši novinári trošku viacej zamýšľať nad politickými dejmi na Slovensku v ďaleko širšom kontexte ako je vyhlásenie na jednej tlačovke opozičného politika ? Nemala by byť ich kritika náhodou nasmerovaná iným smerom ? Nenachádza sa Slovensko už v situácii, kedy by mali médiá i občania jasne vyjadrovať zvýšené znepokojenie a obavy nad stavom demokracie, nad spôsobmi nekorektného až autoritárskeho postoja vládnej väčšiny voči opozičnej menšine, nad rozsahom zneužívania „nezávislých“ inštitúcií štátnou mocou ale aj stupňom ich nefunkčnosti, pretože iba „voľby“ nie sú predsa známkou demokracie ?!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...nachádza

...a ten citát zo snydera ste zvolili výborne
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Múdre slová, vďaka za ne! Obyčajný človek (ak napr. ja) sa potrebuje oprieť o myšlienky a to sa stalo. I v slovách o novinároch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka,

bežne s človek nad vecami takto hlbok nezamýšľa, preto ma vždy poteší takýto príspevok do diskusie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ahoj Biňďo

krásne si to sformuloval, zdravím Ťa a aj Tvoju krásnu,večne dobre naladenú ženu,pa.....cesnačka
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre