SME
Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Napomenutie kňazov za podporu fašizmu nestačí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

No veď presne to sa mi nezdá. Môže dostať "pokutu" od cirkvi za niečo, s čím Boh nemá problém. V prípade toho zákonníka práce taký problém nenastáva, lebo zákony sú si rovnocenné, aj keď sú vzájomne v rozpore (čo je pri kvalite dnešných právnikov bežná vec). Tieto rozpory potom rieši súd, ktorého výklad je pre obe strany sporu záväzný. Kto má rolu sudcu pri rozpore medzi predpisom cirkvi a vôľou Boha?
simple19
<< < 1 2 3 > >>

Zdanlivy rozpor

To, ze knaz (hoc laicizovany) ma moc nieco vykonat este vobec neznamena, ze s tym Boh "nema problem". Tak ako to, ze mozeme vykonat nejaky hriech (kedze mame slobodnu volu), neznamena, ze s tym Boh nema problem.
 

Cirkevne predpisy

K rozporu medzi predpisom Cirkvi a Bozskym pravom - Cirkev dostala moc zvazovat a rozvazovat (Mt 18, 17: Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi.). Tato moc, samozrejme, nie je absolutna a Cirkev nemoze upravit odlisne to, co je predmetom Bozskeho prava. Preto aj hovorime o treste prepustenia z klerickeho stavu a nie z knazstva, pretoze sviatost posvatneho radu vtlaca nezmazatelny znak (tak, ako krst) a Cirkev nema moc take nieco upravit ci zmenit. Co vsak moze, je dotycnemu zakazat knazsku moc pouzivat / vykonavat. To je tiez dovodom, preco Cirkev nemoze zrusit krst, napriek tomu, ze o to mnozstvo ludi ziada. Jedine, co moze, je zobrat na vedomie odpadnutie od viery a vykonat o tom zaznam v matrike.
 

Človeče, netreba drmoliť

kánonické právo a citáty z biblie, všetkým už došlo že si priam fanaticky veriaci. Bavíme sa tu o DÔVERYHODNOSTI POSTOJOV CIRKVI. Pre mňa bude katolícka cirkev aspoň trochu dôveryhodná keď uvidím prvý POMNÍK STÁTISÍCOM NEVINNÝCH ĽUDÍ KTORÝCH V STREDOVEKU UMUČILA SVÄTÁ INKVIZÍCIA V MENE KATOLÍCKEJ VIERY. Dovtedy sú to len prázdne, nedôveryhodné gestá. Katolícka cirkev sa nikdy dôrazne nedištancovala od Tisovho fašistického režimu. Bodka!!!!!!!
 
Hodnoť

 

Podpora ĽSNS nie je podporou fašizmu. Ak by bola, museli by všetci čo ich volili, ísť sedieť. Tak isto LŠNS nie je fašistickou stranou. Keby bola nemohla by vôbec vzniknúť.
 

 

ĽSNS je fašistická a preto bude dúfam zrušená. Kňazi by sa nemali podielať na činnosti strany, ktorej jediným cielom je šíriť bludy a nenávisť
 

to nie je argument

Ak by bola, museli by všetci čo ich volili, ísť sedieť. To ako keby si napísal, že krádež nie je trestný čin, lebo kradne tretina obyvateľov.
 

 

Nie. Ja som napísal, že podpora ĽSNS nie je podpora fašizmu. Som presvedčený, že 99 % ľudí čo volili ĽSNS sú proti fašizmu. Inak povedané fašizmus je fašizmus, krádež je krádež, ale ĽSNS nie je fašizmus.
 

 

No, ona je nielen fašistická, ale aj zradcovská, keď koná pod vplyvom cudzej veľmoci a je ňou aj priamo financovaná. Navyše voliči sa trestajú sami. Ak by sa takáto strana dostala k moci, nejeden by zaplakal.
 

 

Po prvé skús tvrdiť niečo čo je preukázané, a po druhé sme podľa teba zradcovská krajina, keď konáme pod vplyvom Nemecka? Dokonca aj celá EU koná pod vplyvom Nemecka.
 

 

Nemecko=spojenec. Postavili fabriky, dali robotu a peniaze. Rusko sa to snaží nabúrať. Rozdiel medzi Nemeckom a Ruskom je, že Nemecko bolo denacifikované (možno až príliš) na svoju minulosť nie sú hrdí a snažia sa ju odčiniť. Rusko nikdy nebolo dekomunizované a na svoju minulosť sú hrdí, oslavujú ju a vracajú sa ku nej. Toľko fakty.
 
Hodnoť

 

Pre SME je to krasny clanok....treba si udriet do RKC....ziadna objektivita...
 

Áno

objektivitu treba hľadať v Katolíckych novinách.
 
Hodnoť

Santos,

je to presné.
Zmyslom výkriku GP je len odviesť pozornosť inam a od iných. Čo mám na mysli, je úplne jasné.
A rovnako je jasné, že tí, čo volili kotlebovcov alebo sú ich priaznivci, nie sú fašisti. Sú to len frustrovaní občania SR (netvrdím, že všetci). A frustráciu z pomerov na SK má na svedomí ten, kto tu s krátkou prestávkou vládne od roku 2006.
Čo keby tak GP navrhol zakázať Smer. Dôvodov na zákaz je viac ako na zákaz ĽSNS.
 

 

Mohli by zakázať SMER aj ĽSNS
 

 

Ja by som pridal ešte niekoľko strán na zákaz.
 
Hodnoť

Slovenská republika alebo štát ?

Je tetaz otazne kto bol väčším vzalo či Slovenský štát alebo Slovenská republika dnes ? Není.....
 
Hodnoť

doplnenie:

Ad: "Všetci traja však zostávajú kňazmi" - a poberaju pritom statny plat, lebo zo zakona stat o.i. financuje platy duchovnych registrovanych cirkvi
.
 
Hodnoť

Odluka cirkvy od štátu ,

alebo nie ? Ak nie , ako môžu kňazi (človek verejný )podporou fašizmu porušovať ústavu štátu a ak zostali v kňazskom ruchu , poberajú od štátu peniaze za vykonávanie povolania kňaza . Paradoxne , štat nemá právo odstaviť ich od povolania , aj keď im dáva peniaze - peniaze nás všetkých , vrátane neveriacich a iných cirkvi .
Ak by štátny úradník podporoval fasizmus - skončí okamžite . Zamestnanec štátu .
Kňaz - vyslanec boha na zemi na nieco prisahal - prisahal najvyššiemu a podporuje fasizmus = nenávisť a zabíjanie ? A to su prosím , co za traja kňazi ?
 

Ale, ale

podporujem názor, že Kotlebova strana má v sebe fašistické resp. neonacistické prvky, a ty tiež. Iní ľudia podporujú názory opačné - a čo teraz ?! Za to, že PODĽA NÁS sú fašistickí, už treba ich podporovateľov trestať podľa zákona ?! To by bolo aké právo ?!
Predsa vydrž, nech to posúdi ten, kto je kompetentný - Najvyšší súd, nie ? POTOM bude tvoj a môj názor plne oprávnený - ale pozor ! Ak si aj potom budú niektorí MYSLIEŤ opak, nazdávaš sa, že ich bude možné trestať ?! Nie, iba vtedy, ak Kotlebovcov budú verejne a aktívne podporovať tak, že zase súd to uzná za "podporu strán a hnutí smerujúcich atď atď. ...", až potom budú potrestaní. Chapando ? Takže cool down ...
 

Myslím si

že tvoj názor je plne oprávnený aj bez papiera zo súdu. Nehovoriac o súdoch na Slovensku. Babiš je podľa mňa agent Bureš, aj keď bude 10 slovenských súdov tvrdiť opak. A Kotlebovci sú zas fašisti.
 

<< < 1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre