SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zrušenie amnestií môže znamenať aj dlh spravodlivosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Veľmi dobre, pán Schutz

A som rád, že diskusia je otvorená. Výstižné a presné pomenovanie tejto Ficovej a súdnej hry.
Úprimne, ja si myslím, že Mečiar je už za vodou a nemôžu ho stíhať, pretože je to premlčané. Vraždu Remiáša, či únos prezidentovho syna mu nedokážu. Preto ten náš kráľ Fico III. zavolal Vladovi: "Vlado, urobme veľké divadlo, už môžem?" - "Jasné, syn môj, nechajme ich, nech sa radujú. Buhahaha."
- Mikuláš Dzurinda to povedal bez obalu: "Ja som ako zastupujúci prezident ešte v roku 1998 ZRUŠIL Mečiarove amnestie (90 hlasov) a vtedy nám to Ústavný súd zamietol, pretože údajne boli v rozpore s Ústavou. Pýtam sa, zmenili sa medzitým ústavné zákony alebo Ústava? Nie."
Je to celé iba prázdna bublina.
 

Mečiarov "počin"...

by mohol byť právne posudzovaný ako zneužitie právomoci verejného činiteľa a to, ak sa nemýlim, je aj dnes stíhatelné, lebo od okamihu, kedy sa zistia nové skutočnosti, začína plynúť premlčacia doba.
Vyšetrovanie sa dá obnoviť. Veľa vecí sa dá došetriť. Akurát ten, čo bol svedkom toho, že Mečiar je v tejto veci dobre namočený bol nedávno skočený pod vlak. Ešteže stihol veľa vecí zdokumentovať a nezvratne zverejniť.
A je dosť nápadné, že ho skočili pod vlak v čase, keď trójsky kôň Béla naštartoval v koalícii reálnu šancu zrušenia amnestií. Pre skúsených vyšetrovateľov je motív veľmi pravdepodobný.
Osobne byť sudcom, nariadim vyšetrovaciu väzbu podozrivých, lebo je reálna šanca, že budú unikať spravodlivosti. Lexa nám to už raz ukázal.
A je nad slnko jasné, že podozrivým je aj JUDr. Vladimír Mečiar, lebo inak by tú amnestiu nikdy nevyhlásil a neopravoval.
 

Dzurinda to zrušil ako zastupujúci

prezident, a nie deväťdesiatimi hlasmi v parlamente. Teraz bola najprv upravená ústava v zmysle možnosti zrušiť amnestie, až potom boli amnestie zrušené deväťdesiatimi hlasmi v parlamente. To je ten rozdiel.
 
Hodnoť

Zákonnosť a spravodlivosť

sú dve rozdielne veci. Nie všetko morálne je zákonné a nie všetko nemorálne je nezákonné. Ešte aj zrušenie amnestií bude mať medzinárodnú súdnu dohru. Ulica chce vidieť v base Mečiara, Fica, Lexu, tí spravodlivejší možno ešte Dzurindu.
Do Mečiarovych amnestií sa emotívne angažuje aj pani Remiášová, hoci tej je jasné, že prípadu vraždy policajta (príslušníka SIS) Remiáša sa amnestie nevzťahovali a jej vyšetrovaniu nič nebránilo.
Ak bude o trestoch rozhodovať ulica, bude zle!
Veľa zločinov zostáva nepotrestaných, to je fakt, mnoho práve pre dôkaznú núdzu, ale aj pre premlčaciu dobu či tzv.deravé zákony.
Princípy právneho štátu (žiaľ aj voči páchateľom) však treba dodržiavať práve preto, že v minulosti sme čosi také zažili: prípad M. Horákovej, popravenej v r. 1950, je toho príkladom: áno, hovorí sa o komunistickej svojvôli, no už sa zabúda, že povraz pre dr. Horákovú žiadala práve ulica!
 

...remiáš v sis ?

...odkedy ?
 
Hodnoť

pod kepienkom zmeny zriadenia

sa privatizovalo a žiaľ aj privatizuje dodnes. Pôvodom sporu vtedy bola práve privatizácia aj majetku SZM.
Nikto nerozvíja celú sieť prípadov privatizácie a zbohatlíkov z privatizácie. Riešia sa len "samostatné prípady", akoby privatizéri nespolupracovali ako organizovaná skupina, ktorá na svoj prospech získavala majetok štátu za zlomky jeho ceny a následne predávala zo ziskom a začalo sa hovoriť o daňových rajoch.
Na kupónovej privatizácii pána Klausa zarobilo 100 - 200 ľudí, ostatní boli málo vzdelaní na takéto právne úkony a ekonomické "podnikanie".
Obchody z nehnuteľnosťami z dnešnej doby sú len dôkazom, že právnici v politike a s politikmi sú základným problémom a teda riešením konaní "skutok sa nestal". Len priebežne niekto zbohatne a ústa ostatným má zapchať minimálna mzda a jej zvýšenie.
 

Výstižne opísané,

po ´89 tu zločinci typu Mečiar, Klaus umožnili legálne rozkradnutie celého štátu. A oblbováky sú tu stále a vyvolení rozkrádajú štát priamo alebo štát ukracujú o eurofondy, ktoré si rozdeľujú.
Permanentné svinstvo na pokračovanie.
 
Hodnoť

Píííter,

ak má väčšina pocit, že je spravodlivosť zlá, tak ju zmení pomocou zákonov.Ak sa novej spravodlivosti niekto nedožije, vždy nám niekto pripomenie,že je to bizardnosť spravodlivosti a jej veľký dlh. Baženie po krvi tvorcu nespravodlivosti sa vytráca no pri "mečiarizme" aká-taká nádej žije.
 
Hodnoť

Bravo

Fakt trefné. Problémom slovenskej spravodlivosti neboli ani tak amnestie, ako skôr neschopnosť a neochota polície, prokuratúry a súdov skutočne stíhať ľudí, ktorí kradnú, podvádzajú a korumpujú.
Som ochotný sa staviť, že Lexu ani Mečiara aj tak neodsúdia. Záver bude, že skutok sa nestal.
A bude to oveľa krutejšia rana spravodlivosti ako nejaké amnestie. Pretože tie aspoň vychádzali z predpokladu, že skutok sa stal, a že zaňho niekto má byť odsúdený.
 

Zlo má hlbšie korene

Áno treba odsúdiť nedemokratické a zlé črty a praktiky mečiarovského režimu - politický egoizmus, politické rodinkárstvo, nadradenosť a výlučnosť, vlády a moci úzkej skupiny oligarchie a režim ktorý si dovolil sám seba nazývať ako demokratický, ale de facto uplatňoval a používal totalitné komunistické praktiky: Máme moc,tým pádom, máme aj právo a pravdu a prostriedky ako si ju uzurpovať /napr. noc dlhých nožov, divoká privatizácia pre našich vyvolených, amnestie a milosti pre svojich.../ Chápanie svojich voličov ako křoví a pre ostatných odkaz: zvykajte si, vyhrali sme voľby. Pokrívenie všetkých zásad demokracie, podľa ktorých napr. víťaz volieb má právo zobrať a dopriať si viacej ako ostatní, a odmeňovať najmä svojich verných vedie k deformáciám, aj ponímanie moci v tom, že: my sme štát /a v jeho inštitúciách budú naši ľudia/, a tento štát nám musí slúžiť. Tu by bolo potrebné urobiť analýzy, diskutovať, robiť filmy, formulovať obvinenia a použiť aj také mimoriadne prostriedky ako sú zmeny Ústavy a ústavných zákonov, ale povedzte pôjdu proti sebe?
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

dobrý postreh

Až na ten záver. Nie, to nie je bizarnosť. Je to stav slovenskej justície, na ktorý sme si zvykli ako na bežný, normálny.

Vlastne, to, že sme si na to zvykli, je nepochopiteľné a bizarné. Protestujeme proti politikom, ale nie proti sudcom. A hlavne proti nim by sa tu mali konať najmasovejšie demonštrácie. Požiadavka na odstúpenie prokurátora Kováčika je prvá lastovička, mrazivá zima však v justícii bude panovať ešte dlho.
 
Hodnoť

Prečo ? Nestihol !

Lebo bol zastupujúcim rížšskym protektorm krátku dobu .
 
Hodnoť

...v každom

...prípade som velmi zvedavý na zdôvodnenie rozsudku sudcu ktorý to dostane nech rozhodne akokolvek
 
Hodnoť

Celý štát je skorupmpovaný

a takisto väčšina jeho obyvateľov. Tu málo ľudí bojuje za spravodlivosť, väčšina je ľahostajná alebo dokonca jej neprehľadný nespravodlivý stav vyhovuje.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre