SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako mäkne brexit (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Mayová pre voličov predstavuje brexit.

Hľadanie zmeny chovania voličov a ich značného príklonu k labouristom vo volebných programoch Corbyna a Mayovej je zbytočné. Predpokladám, že nebude až také ťažké pre politológov rozlúsknuť oriešok, prečo sa voliči až tak priklonili ku Corbynovi a prečo sa Mayová v svojich úvahách pred vyhlásením volieb mýlila.

Treba vychádzať z jednoduchého výsledku „brexitu“, t.j. že len malé percento rozhodlo v prospech vystúpenia z EÚ. Mayová napriek svojim pôvodným negatívnym postojom k odchodu z EÚ sa po nástupe do funkcie premiérky jednoznačne a veľmi silne postavila za urýchlenie procesu odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ a čím najrazantnejším spôsobom. Podľa dovtedajších prieskumov verejnej mienky mala zato, že voľbami len posilní svoju pozíciu. Zabudla však nato najdôležitejšie, že fakticky celá polovica voličov nesúhlasila s brexitom a táto sa snažila i mohutnými demonštráciami zvrátiť výsledok referenda, čo sa v súčasnej dobe pretavilo v podporu labouristov, ktorí sú protipólom Mayovej (personifikovanej s brexitom), tvrdej zástankyne rozchodu z EÚ, čím sa jej budú snažil znepríjemniť, či dokonca znemožniť razantné odlúčenie s EÚ. Voľba medzi Corbynom a Mayovou sa zúžila na opakovanú voľbu medzi brexitom a jeho (možným) odmietnutím, spochybnením či zmiernením.
 

Lenže Corbyn-Chávez tu je

a pre mňa je to ďalší dôkaz, akí sú voliči, ktorí volili proti brexitu - mladí vzdelaní moderní úspešní - hlúpi. Budú radšej voliť šialeného komunistu, ako hrdú tradičnú Britániu.

Ono je totiž vcelku jedno, či je nejaká krajina v EÚ alebo nie. Viac záleží na tom, akí sú obyvatelia tej krajiny. Napríklad Británia bude na tom vždy lepšie mimo EÚ ako Slovensko v jadre EÚ, so všetkými svojimi eurofondami. Prečo je to tak? Lebo my sme si svojho Cháveza už zvolili, trikrát.
 

bez ohľadu na to,

čo si myslím o Mayovej a Corbynovi - možno sa svet britských voličov radikálne zmenil, už necítia takú hrdosť na minulosť a či je to hlúpe alebo nie, taký je možno fakt. Aj u nás, aj keď vidím niečo, čo príde, keď to takto budeme robiť, aj tak si ľudia predstavujú asi inú spoločnosť a uveria kadejakým sľubom. Proti tomu nič nenarobíš, len postupne vo svojich rodinách vysvetľovať. Ostatne myslím si, že May nie je Thatcher, a ani nemá na to predpoklady (ale môžem sa mýliť).
 

 

Už dlho si myslím, že ak má niekto v politike rozum, tak je to nejaká žena. (To neznamená, že všetky ženy v politike majú rozum, to zďaleka nie. Znamená to, že žiadny muž v politike nemá rozum.) Neporovnávaj May s Thatcher. lebo May ešte iba začína a Thatcher už skončila, porovnávaj porovnateľné - May s Corbynom.
 

 

Z toho co si tu napísal je zrejmé, ze bud cítas britský bulvár alebo nemás ani potuchy. Za brexit ci proti brexitu volili volici vsetkých strán, hádam len s výnimkou UKIPu, kde to bolo asi 100 percentne jednofarebné, a "hrdá tradicná Británia" je dnes do znacnej miery prekonaná história, ktorú majú "struggling working families" o hlasy ktorých sa dost výrazne bojuje, asi aj dost na háku.
PS sa v tomto komentári teda tiez bohvieako neblysol, mohol nám aspon zacitovat oných analytikov a aspon podotknút, ze podla nedávnych prieskumov je 50-60 percent verejnosti za znovuznárodnenie zelezníc. Citatelia, ktorí ich aspon obcas pouzívajú vedia preco.
Tvoje tvrdenie ze je jedno ci je nejaká krajina v EU alebo nie netreba vobec komentovat a ak chces byt aspon trosku v obraze, preco TM stráca - ciastkovú odpoved nájdes aj tu:

https://blogs.spectator.co.uk/...
 

 

Keď niečo nedokážeš komentovať, napíšeš - to netreba vôbec komentovať. A komentuješ niečo celkom iné, o čom som nepísal.
Prečo potom nenapíšeš vlastný príspevok, namiesto komentáru na ten môj?
 

 

Polopate:

"...a pre mňa je to ďalší dôkaz, akí sú voliči, ktorí volili proti brexitu - mladí vzdelaní moderní úspešní - hlúpi. Budú radšej voliť šialeného komunistu, ako hrdú tradičnú Britániu." - k tejto vete sa vztahuje prvý odsek mojho príspevku.

"Keď niečo nedokážeš komentovať, napíšeš - to netreba vôbec komentovať." - to je Tvoja úcelová interpretácia, komentovat nieco, co je bleeding obvious, pokladám za stratu casu.
 
Hodnoť

 

Tento clánok ozrejmí daleko viac:

How UK prime minister Theresa May fumbled her own election, autor Dan Roberts, The Guardian 17:33 CET Sat 3 June 2017
 
Hodnoť

Neverím že britský volič je taký hlúpy

ako nám to Schutz načrtol. Skôr si myslím, že zoči voči rozvášnenej Tereze si uvedimili dôsledok svojho hlasovania v referende. Súhlasím s p Šátkom že voľby budú o potvrdení výsledkov referenda ale potom, čo britský volič napočítal do povestných sto.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre