SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

To odmietanie humanizmu mi je povedomé (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

oba názory sú extrémistické

1. Humanizmus tvrdí, že máme ľuďom pomáhať, bezohľadu na to, akí sú. Lebo každý má rovnaké "ľudské práva" a to pre niektorých znamená, že každý má právo na všetko, vrátane našej pomoci. Nech je, aký chce.

2. Podľa katolicizmu sa človek má snažiť o vlastnú spásu, ktorú dosiahne tak, že bude plniť božie prikázania a strániť sa hriechu. (Zámerne vynechávam protestantizmus, ktorý spásu necháva plne v rukách Boha).

Nezdá sa vám jedno aj druhé učenie extrémne? Podľa 1. sme zaviedli systém sociálneho zabezpečenia s princípom "koláče bez práce", ktorý so sebou prináša neduhy a krízy, hroziace rozvrátiť spoločnosť:
- korupcia politikov a rozkrádanie verejných peňazí
- prijímanie miliónov migrantov, ktorí sa sem tlačia práve vďaka tomu sociálnemu systému
- rastúcu nespokojnosti ľudí, čo sa prejavuje nárastom fašistických tendencií.

Ideológia 2. zasa v minulosti viedla k oľudšteniu spoločnosti, lebo sa dával dôraz na Boha a jeho príkazy (ktoré si tí pri moci vykladali podľa svojho, keďže Boh sám mlčí). To viedlo k potláčaniu ľudských práv, prenasledovaniu "nepriateľov cirkvi", totalite a klérofašistickým režimom.

Podľa mňa sú obe ideológie chybné. Zásadou by malo byť posudzovanie ľudí podľa ich skutkov (nie však Bohom, ktorý mlčí, ale demokratickou spoločnosťou). Niekto si skrátka koláče zo spoločného zaslúži, lebo pre spoločnosť niečo robí, iný nie, lebo pre spoločnosť nič pozitívne nerobí. Nie všetci majú mať rovnaké práva na všetko. Právo si totiž treba najprv zaslúžiť. Vrátane napríklad práva voliť, v demokracii takého dôležitého.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre