SME
Piatok, 19. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo ma štve viac ako Saganov lakeť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

He-he, mám silné obavy, že keby každá osoba zodpovedná za nejaké svinstvo pri obstarávaní mala zahučať, stal by sa život na Slovensku kvôli toľkému hukotu úplne neznesiteľným. Takto to síce mizerne, ale predsalen ide. No nie ? :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mizerne pre nás občanov.
Zainteresovaní si medlia ruky a plnia kontá....
No nie? :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hej, tak nejak. A my občania im z vďačnosti dáme zato vo voľbách aspoň svoj hlas, keďže naviac akosi nemáme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž, niektore by aj život položili.....
Najmä, keď idú naladené z duchaplnych vtipov s plk birkoma z osláv MDŽ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Absolútne súhlasím!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj ja.

Súhlasím, ak je súhlas s obsahom a poslaním článku pani Szatmáry.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fantastický článok

Ďakujem.
Okrem toho treba povedať, že byrokratický inštucionalizmus nie len doviedol obstarávanie do hnusného a odporného mechanizmu. Okrem toho vystavil všetkých, ktorí toto chcú podstúpiť hyenistickému bezpráviu. Vy keď skončíte - ako obec, neziskovka, univerzita, škola, alebo aj firma - verejné obstarávanie, neexistuje proces ani inštitúcia, ktorá by ho raz a navždy ukončila. A tak, keď si Róbert uzmyslí, že stiahne z eurofondov 10% naspäť do kasy ( lebo mu ich Brusel chce vziať spät ) , tak to jednoducho urobí tak, že otvorí verejné obstarávanie po 4, 5 , alebo 6 rokoch u všetkých firiem , miest, obcí, univerzít. A nájde nejakú nezrovnalosť ( myslím tým Úrad pre verejné obstarávanie ) a vyrúbi Vám pokutu, ktorá sa zhovievavo volá "korekcia". Vy sa nemáte na koho obrátiť, lebo UVO má politickú objednávku. Okrem toho sa to deje popri tom, že argumentujete reálnymi potvrdeniami zpred piatich rokov, kedy Vám obstarávanie skontrolovalo ministerstvo, alebo jeho agentúra ( aj keď právne na to nemalo nárok ). Tá korekcia začína od 15%, ale kľudne môže byť aj 80%. A vy po 5 rokoch od skončenia projektu, keď Vám niekoľko krát všetko skontrolovali, musíte vrátiť peniaze, ktoré samozrejme nemáte. Takto dopadlo mesto Gelnica, pri otváraní priemyselného parku a mnoho ďalších obcí, miest, ale aj univerzity, ale hlavne firmy.
Okrem toho najväčším porušovateľom zákona je štát sám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Akurát mi nie

je jasné, prečo autorka do toho pletie Sagana. Je to slušný chalan a vynikajúci športovec, ktorého sláva nebetyčne prekonáva image autorky článku. Bodka!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uroven tohoto dennika klesa zavratnym tempom. Existuje rozumna alternativa?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Emociálne výlevy autorky

Neviem, čo chcela autorka svojim článkom vlastne povedať. Za súčasným "duchom" zákona a smernice EÚ, z ktorej vychádza, sú práve takí ľudia ako ona.

Paradoxne predvojnové Československo bolo novátorom v oblasti zadávania verejných zakázok, kde boli do v rovnoprávnom a vyváženom postavení všetky strany zúčastnené na procese. Mali sme na čom stavať.

Zákon, ako sa dnes aplikuje v praxi, sa už úplne vzdialil ideám, ktoré pôvodne sledoval. Poslanci EP spolu s nekompetentnými úradníkmi na EK (OLAF, EDA, ESD ...) legislatívu postupne "vylepšili" takto:
- obstarávateľ pomaly nemôže povedať, čo vlastne chce (potrebuje),
- uchádzači (záujemcovia) sa môžu beztrestne do nekonečna neoprávnene sťažovať na domnelú diskrimináciu a robiť obštrukcie,
- obchodovať s referenciami bez ohľadu na následky v budúcnosti,
- uchádzači pri stomiliónových stavebných zákazkach nemusia mať ani lopatu a jediného zamestnanca (príležitostné podnikanie, platí i pre služby a tovary) a stačí im poštová "schránka",
- tieto firmy, čo nikdy neboli schopní naplniť predmet zmluvy donekonečna vypisujú od prezidenta SR až po OLAF sťažnosti, ako boli poškodení na svojich právach a novinári sa na tom ešte radi priživujú a vypisujú v novinách resp.vysielajú v televízii samé haluze,
- kompetentné úrady (u nás ÚVO SR) rozhodujú, ako sa úradníci vyspia (metodika a kontrola má na tú istú vec rozdielny názor) a veľmi radi menia svoje názory ako sa zmení pohľad na vec v Bruseli,
- súdy riešia trivialné spory celé mesiace a absentuje právna istota, že rozhodnú v úplne rovnakých prípadoch rovnako,
- úradníci z Bruselu radi vyťahujú "potenciálnu diskrimináciu" aj, keď sa v praxi nikdy nikto nesťažoval (čo keď sme odplašili potenciálnych uchádzačov - v skutočnosti reálne neexistujúcich),
- na samotnom procese VO (príprava SP a organizovanie súťaží) parazituje množstvo firiem, ktorých jedinou odbornosťou sú "konexie" a vzťahy so zainteresovanými lobistami, účtujú si neúmerné náklady a často za nič reálne nezodpovedajú a pod.
.....
Takto by sa dalo pokračovať ešte celé strany resp. napísať celá doktorandská práca.
Vo viacerých oblastiach je autorka mimo, rada generalizuje výnimky. V skutočnosti aj v privátnych firmách dnes už "dvorní" dodávatelia prakticky neexistujú, vždy si "manažéri" nájdu dôvod prečo sa má úšetriť niekoľko centov a je im jedno o akého "noname" ide.

Pokiaľ má autorka reálny záujem na VO niečo zmeniť, mala by sa obrátiť na poslancov EP a hlavne na jej "investigatívnych bratov" z tretieho sektora, aby donekonečna neriešili potenciálnu diskrimináciu aj tam, kde reálne nie je.
Potom sa začne situácia zlepšovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vynikajúci komentár..

tomuto hovorím článok s pridanou hodnotou ! mňam..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Klobuk dole.

Verejne obstarávanie v dnešnej podobe je naozaj pomýlené. Vlastne len supluje zlyhávanie a impotenciu štátu pri kontrole a postihu bazálneho zneužívania funkcie osobami oprávnenými rozhodovať o použití verejných prostriedkov mimoriadne prebyrokratizovanými a formalizovanými postupmi ktoré sami o sebe sú pramalou garanciou efektivity a rozumného spôsobu vynakladania verejných zdrojov. Za to totálne deformujú trh verejnej spotreby, legalizujú kartelizáciu nákupu verejným sektorom (čo je by v privátnom sektore malo vážne protisúťažné následky) krivia férové dodávateľsko-odberateľské vzťahy s verejným sektorom a oberajú ho o flexibilitu pri zabezpečovaní verejných potrieb.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre