Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

U Ťapákovcov je pre istotu zamknuté (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bol som v Poznani a potvrdzujem, že Poliaci si dávajú viacej námahy prezentovať pamiatky z úsvitu dejín ich štátnosti ako to robia Slováci. Nie som si však istý, či je tu na vine efekt Ťapákovcov, alebo skôr kultúrneho útlaku, ktorý aktuálne zažívajú Slováci v štáte, kde tvoria väčšinové obyvateľstvo. Vezmime si konkrétne príklad kostolíka v Kopčanoch, ktorý je jedinou stojacou pamiatkou z čias Veľkej Moravy. Napriek tomu sa k nemu dá dostať iba po poľnej ceste a to nie ľahko aj s vozidlom s pohonom na štyri kolesá. Vyspovedal som teda miestnych, čo je vo veci a dozvedel som sa, že projekt politikov na vybudovanie prístupovej cesty a turistického areálu neschválili pamiatkari. Dôvod vraj bol ten, že mimoriadny záujem návštevníkov by mohol kostolík ohroziť...

Nechce sa mi rozčuľovať nad nejapnosťou tohoto konkrétneho zdôvodnenia, keďže je iba kamienkom v symptomatickej mozaike podobných útokov na minulosť Slovákov. Predstavme si napr. vo všeobecnej rovine, že Kiska sa stane premiérom a zasadí sa spolu s Hríbom o vybudovanie turistického areálu trebárs v Bojnej (viete si to mimochodom predstaviť? Lebo ja nie...) Čo sa potom môže stať? V prvom rade budú proti "odborníci" z Historického ústavu SAV, ktorí vydajú súhlas s podobným projektom iba ak bude visieť každých päť metrov ceduľa s veľkým nápisom : " Tieto historické pamiatky nemajú nič spoločného s históriou Slovákov a už vôbec nie s vývinom slovenskej štátnosti". A keby aj s tými ceduľami Kiska súhlasil, potom by ešte pre istotu zabili projekt pamiatkari podobne ako v Kopčanoch. A môže ísť politik proti názoru "odborníka"? No nemôže. Najprv by to "rozmázli" médiá a po nich by dvíhal varovný prst Brusel so stanoviskom, že rešpektovanie odbornosti je základnou európskou hodnotou... Kto je tu teda Ťapákovec? "Odborník" z Historického ústavu SAV? Ale kdeže. On predsa dobre vie, aké má zaujímať stanoviská, ak nechce zostať sedieť za pecou...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak tak, Slováci povstanú ako jeden muž na obranu svojho ťapákovstva. Slováci budú utláčaní vždy, lebo im je tak dobre, nemusia nič riešiť, keď sú obete nespravodlivosti. Pekne si to vysvetlil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážme si históriu, ale nie pomýlene

O akom kultúrnom útlaku, ktorý aktuálne zažívajú Slováci, sa vyjadrujete, a to práve v súvislosti s pamiatkami, ktoré vymenúvate, totiž s objektmi, ktorých vznik odborníci datujú do veľkomoravského obdobia (kostol v Kopčanoch do 9. - 10. storočia, hradisko Bojná do 8. - 9. storočia)?

Čo majú veľkomoravské objekty spoločné so slovenskou štátnosťou?! Veľká Morava nebola len pravlasťou predkov Slovákov, ale aj iných národov. (Veríte azda, ako naši politici, že Veľká Morava bol prvým štátnym útvarom starých Slovákov a Svätopluk bol ich kráľom?!Sledujte stanoviská serióznych odborníkov k tejto problematike!) Trápne je, že sme práve na Slovensku pokladali za nevyhnutné pojať duchovné dedičstvo vierozvestov (pri všetkej úcte k nemu) do Ústavy SR, ako by sme my jediní mali na to oprávnenie (ba priamo - právo a povinnosť). Toto moje konštatovanie vôbec neznižuje váhu diela vierozvestov, len je upozornením na to, že práve zmienka o tomto dedičstve v ústave je príležitosťou odvolávať sa naň pri rôznych "politických obchodoch", príležitosťou na "politické vydieranie" (kto pravidelne sleduje politickú scénu,vie, kedy, za akých okolností sa to dialo a deje).

Máte však - ako i ďalší diskutéri - pravdu v tom, že naše kultúrne objekty, naše pamätihodnosti, vyžadujú väčšiu starostlivosť zo strany kompetentných a aj ich popularizáciu a sprístupnenie návštevníkom, v čom by nám mali byť príkladom už len susedné krajiny. Napríklad aj objekty z veľkomoravského obdobia sú hodnotnejšie spravované a udržiavané na území Moravy (v oblasti Uherského Hradišľa, Velehradu, Mikulčíc (a to Česi nemajú duchovné dedičstvo vierozvestov pôsobiacich na veľkomoravskom území ani "zakotvené" v Ústave ČR).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1) Veľká Morava nebola prvým štátnym útvarom starých Slovákov, tým bolo Nitrianske kniežatstvo.
2) Prvým kráľom, ktorý Slovákom vládol bol Svätopluk. Ja tomu nielenže verím, ja to viem.
3) O tom, kto je na SK "seriózny odborník" rozhodujú médiá. Je to jeden zo znakov kultúrneho útlaku Slovákov v ich vlastnej krajine.
4) Že politici používajú históriu ako zdroj argumentov na pritiahnutie voličov je samozrejme pravda. Na druhej strane ak Ficom s Dankom a Bugárom odhalia zajtra na hrade slávnostnú tabuľu s nápisom 2+2=4 a nalákajú na to voličov, tak sú jednoducho šikovní. Nik nebráni Kiskovi s Hríbom, aby urobil to isté. Ale viesť mediálnu kampaň proti tomuto pravdivému výroku a tvrdiť, že 2+2=5 je jednoducho absurdné...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľmi výstižný článok, žiaľ. Slovensko je naozaj pekné, je tu veľa zaujímavých miest, aj historických pamiatok, aj prírodných zaujímavostí. Ale málo si to vážime, málo ich vieme využiť na svoju prezentáciu a na pritiahnutie trochy života do našich zapadákovov. U nás si ľudia neuvedomujú, že to je to, čo by im pomohlo aj dnes lepšie žiť, keby sa ľuďom oplatilo ísť k nim pozrieť. Prišiel mi na um kaštieľ v Oponiciach. Jeden kaštieľ je tam súkromný, ten je pekne opravený, ale ťažko sa tam dostať, pretože tam majú stále svadby a podobné akcie, druhý patrí obci. Keď občas potrebujú pár smiešnych eur na nejakú malú opravu, tak niektorí poslanci vraj zvažujú, či by ho nebolo lepšie zbúrať. :-) Nevidia v tom asi iné, len starú budovu, do ktorej treba dávať peniaze. Pritom kaštieľ má naozaj zaujímavú históriu a sú v ňom aj pekné výstavy vďaka tým pár nadšencom, ktorí vedia, čo majú a starajú sa o to. Vždy sa nájde pár ľudí, ktorí sa starajú a robia, čo môžu. Ale v porovnaní so susednými štátmi ľudia u nás nechápu hodnotu týchto vecí. A nevyužijú to vo svoj a všeobecný prospech, o štáte, staviteľovi montážnych hál, ani nehovorím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Polichno

je obec Pánu Bohu za chrbtom. Mladých je tam veľmi málo, väčšinou tam žijú starí ľudia. Autobus chodí 2 krát za deň. Aj pán farár tam len dochádza. Napriek všetkému sa starosta snaží - chcel by, aby veci fungovali, ale nejde to jednoducho. Nechcem obhajovať, len vravím, ako to je. Pridajú sa ku nemu už len nadšenci z Matice slovenskej, ktorí pomáhajú organizovať rôzne aktivity - páračky, zdobenie kraslíc, Jánske ohne, Timravin chodníček. Začína sa opravovať bývalá fara - rodný dom B. S. Timravy, osadené sú informačné tabule, veľmi dobre je značený jednoduchý turistický chodníček k Timravinej studničke, pri ktorej je urobené posedenie. Určite stojí za to navštíviť budovu starej školy, či malú etnografickú expozíciu v miestnom Dome Matice slovenskej. Toto všetko sa podarilo starostovi vybudovať vpodstate vlastnými rukami. Nehovorím, že je to veľa, a že by sa to nedalo lepšie, ale je dobre, že to funguje - aj keď bez pravidelných návštevných hodín. A už len hádam toľko - to zverejnené telefónne číslo príde aj mne ako vtipný nápad, keďže v dedine nie je žiadny signál. A keď nejaký chytíte, tak bude maďarský :)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre