SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako by sa na Slovensku dali ukradnúť stovky miliónov eur na vede (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Murphyho zákony by asi mali

rozšíriť o jeden špecifický slovenský variant:
Všetko, čo sa dá ukradnúť, sa skôr alebo neskôr naozaj ukradne.
 

Ale aby to bolo technicky exaktné

asi by bolo lepšie ten nový zákon trochu modifikovať takto:

Všetko, čo sa dá ĽAHKO ukradnúť, sa skôr alebo neskôr aj naozaj ukradne.
 

Alebo aj takto:

Na Slovensku sa ukradne aj to, čo sa nikde inde na svete ukradnúť nedá.
 
Hodnoť

Čo to udržuje v chode?

To je jednoduché - socializmus. Úradnícke prerozdeľovanie zo spoločného. Samozrejne že úradník je v diabolskom pokušení odliať si z tých peňazí pre seba a svojich kamošov. Ako a koľko - 10, 15 či 30 % - je už len realizačný detail.

Diabol sa ukrýva v prerozdeľovaní. Od čias EÚ a eurofondov mnohonásobne zosilnel. Nechápem, ako ktokoľvek rozumný môže podporovať toto - eurofondy, štátne prerozdeľovanie, socializmus.
 

 

Je to také špecifické dedičstvo z dôb R-U a socializmu - úradník je neomylný a punktum. Úradník nezodpovedá za svoje rozhodnutia. Zodpovednosť je prenesená na štát. Ak sa pomýli alebo zámerne skreslí účtovníctvo podnikateľ, platí pokuty, vyšetrujú ho orgány v trestnom konaní a pri väčších škodách ho čakajú trestné sankcie. Čo sa stane úradníkovi alebo inému verejnému funkcionárovi v rovnakom prípade? NIČ. Podnikateľ musí zaplatiť nielen nezaplatenú daň, poplatky odvody, ale aj pokuty a to aj v prípade, ak sa jedná o omyl, teda nedbanlivosť. Dokonca aj nevedomú nedbanlivosť. Úradníka a verejní funkcionár? NIČ. Týka sa to všetkých stupňov verejnej správy. Vrátane justície a zvlášť sudcov. Ak by na súdoch vládla aspoň disciplinárna zodpovednosť za priveľa úspešných odvolaní voči rozhodnutiam (sankcia vo významnom znížení platu alebo zbavenia funkcie), tak by neboli také prieťahy v súdnom konaní a toľko nespokojných so stavom súdnictva.
Čiže áno - do plánu rozkrádania verejných prostriedkov je ako nosný prvok zakomponovaná nekompetentnosť a nepostihnuteľnosť úradníkov a verejných funkcionárov a teda je to v konečnom dôsledku zámer. A je jedno, či sa práve jedná o eurofondy, verejné zdravotné poistenie, prostriedky štátneho rozpočtu. Nie je teda na vine EU, ale bohužiaľ zámer oligarchov napichnutých na verejné prostriedky.
 

 

Diabol sa ukrýva v nezodpovednosti, nie v prerozdeľovaní.
 

Myslíš,

že systém je dobrý, len treba zmeniť myslenie ľudí, ktorí ho riadia. Kde som to už 40 rokov počúval?
 

 

Práve že systém je zlý. Vládne v ňom chaos, nezodpovednosť a korupcia. Je potrebné ho zmeniť. Prerozdeľovanie bolo, je a bude, pokiaľ bude štát. Čo iné je financovanie obrany, vnútornej bezpečnosti ako prerozdeľovanie? Rovnako prerozdeľovanie v oblasti budovania infraštruktúry, sociálnych vecí, vzdelávania je v dnešnej dobe nutné. Ak teda nie je možné odstrániť prerozdeľovanie, je nutné zmeniť jeho systém a kontrolu.
 

Hm,

predovšetkým treba prerozdeľovanie OBMEDZIŤ LEN na tie oblasti, kde to je nevyhnutné. Žiadna "sociálna spravodlivosť" (v preklade "zober tým čo produkujú a rozdeľ voličom"). Čiže bezpečnosť, súdnictvo, zahraničná politika. Časť zdravotníctva, školstva (starostlivo premyslené ktorá časť a v akej miere). Sociálna pomoc LEN tým, ktorí sa o seba objektívne nevedia postarať (aj tu treba dávať pozor, aby sa nerozkradlo to, čo si ľudia na starobu a chorobu zaplatia a našetria).
Lenže to chce prevahu osvietených voličov, nie tú stupídnu bandu zištných verných červených.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre