SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Jung v tom mal jasno, ja ani veľmi nie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Occamova britva

Cit: "Oveľa nepochopiteľnejšie je konanie ľudí, ktorí sú im opakovane ochotní zverovať mandát. Jedno z vysvetlení je, že sú nekonečne tupí. Ostatné je zložitejšie."

Je lahke urcit, ktora z verzii je pravdpodobnejsia:
"Ak na nejaký jav sú viaceré vysvetlenia, je lepšie uprednostniť to najmenej zložité."

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/...
 

Voličský planktón.

Aj vymyslieť to "ľahké" je vždy ťažké. Ľahké to majú len hlupáci a populisti, tí vedia ľahko prísť na riešenie. Pripúšťam, že časť voličstva vládnej koalície (ale aj časti opozície) môže byť "pripečená", ale tvrdil som to už aj v iných príspevkoch, že podstatná časť voličov napr. Smeru či SNS sú existenční realisti, t.j. takí, ktorí odvodzujú svoju existenciu (prežitie) od politických vodcov, ich politických strán a straníkov od obce, cez kraje až po centrálu a reálne zvážia svoje možnosti, z čoho im vychádza, že toto je najjednoduchšia ale aj najfunkčnejšia cesta svojho (rodinného) prežívania a svojej reprodukcie. Toto platilo za komunistov, za mečiarovcov a teraz aj za ficovcov, a ak sa títo zložia, tak príde iný, ktorému sa hodia okolo krku. Vodcovvia sa vždy snažili tento voličský planktón si nakloniť, prisypať mu a pochlebovať, hovorí sa tomu politická korupcia.
 

 

To je závislé od definície pojmu "existenčný realista". Ak tak definujete každého, kto si napríklad myslí, že musí existovať silný štát na čele so silným vodcom, lebo len to mu zaručí aspoň minimálnu mzdu poprípade sociálne dávky, tak áno.
Ak ale pod tým pojmom myslíte ľudí, ktorí sú alebo zamestnancami štátu, alebo sú nejakým spôsobom ako podnikatelia pripojený na štátny rozpočet, tak pravdu nemáte. Tých je totiž nie až tak veľa, nezodpovedalo by to volebným výsledkom týchto strán.
Myslím, že väčšina voličov SMERu sú ľudia s ľavicovými hodnotami alebo ľavicovo nacionalistickými hodnotami - to je gro politického marketingu tejto strany. To, že je to len marketing možno títo ľudia aj vedia, ale berú to ako menšie zlo. Na Slovensku neexistuje reálna ľavicová alebo stredoľavá alternatíva.
Podobne som na tom vlastne aj ja. Som skôr stredo-pravý volič, ale jedinou stranou, ktorá zodpovedá mojím preferenciám a je schopná sa dostať do NR SR je plus mínus SAS. Lenže ich voliť nebudem, lebo nesúhlasím s názormi Sulíka na EU. Nepáčia sa mi ani niektoré ich ďalšie riešenia. Takže napríklad zvažujem, či budem v ďalších voľbách do NR SR voliť.
 
Hodnoť

 

Porovnanie "all-inclusive" je veľmi výstižné a pravdivé.
Smer dosiahol takmer uzavretý kruh (niečo ako perpetuum mobile). Korumpuje svojich voličov, ktorí ich volia stále dookola, bez ohľadu na nejaké kauzy.
Okrem voličov sa korumpujú politici a strany, ktorí neváhajú urobiť pre "správnu" vec čokoľvek, ako nám ukázali posledné voľby.
A skladáme sa na to my všetci, ekonomicky činní, mimo zamestnancov štátu.
Otázka je, ešte dokedy dokážu držať tento uzavretý kruh?
 
Hodnoť

mala korekcia, uzialeny tomtom

isol na 4-dnovu dovolenku so synmi
a jednym vrzom bude rozjimat
o sebe, urcite sa pozviecha alebo
aj nie -totiz hrozi aj odchodom z politiky
 
Hodnoť

 

Už dávnejšie v iných reakciách som propagoval dielo Gustava Le Bona "Psychológia davov". Hoc bola napísaná pred viac ako 100 rokmi (1895), je to ľahké a veselé čítanie. A vysvetľuje, prečo je národ taký ako je, prečo ľudia vždy budú voliť strany a-la SMER, SNS a podobne. Môj švagor po prečítaní tej knihy prehlásil, že v ňom vyvolala smútok.
 

veď aj to

smutné je. Aká tenká je vrstva kultivovanosti, ktorá sa v dave ako keby zmaže.
 

 

Je to konštrukcia systému, ktorá ak je vnútená ľuďom, tak sa jej prispôsobia.

Milgramove štúdie pod názvom Podriadení autorite experimentálne ukázali čo sa deje s osobnosťou človeka pod autoritou - ináč kultivovaný človek je schopný pod dohľadom autority vraždiť

Zimbardo išiel ešte ďalej a analyzoval nielen transformáciu osobnosti pod dohľadom autority, ale analyzoval konštrukciu systému, ktorý mení osobnostný profil jednotlivca a zároveň ukazuje, ako sa dá rozptýliť zodpovednosť tak, že nie je možné označiť vinníka.

A tak sa na rozdelenie eurofondov a verejných peňazí vytvoril systém, ktorého štruktúru používa kresťanská viera už dve tisícročia. Podstatou je internalizácia pocitu viny a možnosť získať odpustenie, pokiaľ sa prichytený hriešnik dostatočne pokajá, či zaplatí odpustok.

Máme tak úspešných podnikateľov, že podajú tridsať projektov a tridsať projektov je úspešných.
No nie sú to géniovia?

Že náhodou zastávajú funkciu takpovediac pokladníka strany je vec náhodná a nemá s genialitou autora žiaden súvis.

Že spoločnosť, čo formálne projekt spracováva je v podstate výpalníckou organizáciou organizovanou mocensky - naše a ani európske právo už toto nerieši.

Problém je, že takýto postup si môže dovoliť len ten, kto má reálne moc.

Ten kto ju nemá - skončí ako SNS.

Ale aspoň SNS narozprávali že môžu. No a ukázalo sa, že nemôžu. Nemajú reálnu moc.
Tie peniaze sú len pre vyvolených.

A to už SNS nik nepovedal.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre