Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Japonsko starne a pracuje. Príklad pre nás (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Postoj manažérov je jasný: vyhadzovať z roboty kvalifikovaných ľudí pre vek je mrhaním zdrojov. Ak sú ochotní pracovať, nech pracujú.

Zamestnávanie starších pracovníkov má niektoré neočakávané ekonomické efekty. V krajine, kde je pracovná sila vzácna, by sme očakávali výrazný rast miezd a stúpajúcu infláciu. Veľké počty a nízke mzdy pracujúcich dôchodcov však držia infláciu nízko.

V roku 2000 som robil na dôchodkovej reforme.
Výpočty signalizovali, že bez predĺženia veku odchodu do dôchodku je nemožné systém vyfinancovať.

V tom čase bola 18%tná nezamestnanosť a dlhá diskusia bola o tom, či spôsobí predĺženie veku odchodu do dôchodku výrazný rast nezamestnanosti.

Moje výpočty hovorili, že predĺženie veku odchodu do dôchodku nemá vplyv na nezamestnanosť.

po dvoch mesiacoch neplodných diskusií minister zadal špecifickú úlohu Štatistickému úradu.

Rozsiahla správa s neuveriteľným množstvom výpočtov konštatovala to isté - nebude mať dopad na nezamestnanosť.

Proste spoločnosť sa neriadi zákonom príčiny a následku a je komplexný nelineárny systém, kde riadiace štruktúry takéhoto systému podliehajú teórii chaosu.

Japonci verifikujú analýzy z roku 2000.

A nakoniec aj súčasný stav - nemáme disponibilnú kvalifikovanú silu. A ľudia s praxou a skúsenosťami začnú byť vyvažovaní zlatom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

„Berme si príklad od Japoncov“

Som už 10 rokov dôchodcom a tak sa ma našťastie táto myšlienka netýka. Netrpím nejakými ochoreniami ktoré by mi bránili pracovať ,ale aj napriek tomu toto pokladám za scestné . Ako prvé uvediem to že mám veľa koníčkov a činností ktorým venujem väčšinu svojho času ,takže možno by som mohol aj robiť v zamestnaní , je tu však jeden podstatný rozdiel a to že ja sa venujem tomu čo ma baví alebo aj tomu čo mi nevonia ale len vtedy keď chcem a nie keď musím ako je to v trvalom zamestnaní. Nie všetci pracujeme v profesiách ktoré nás bavia a sú našim koníčkom ,napríklad ja som mal veľmi dobré a aj relatívne dobre platené zamestnanie ale bolo pre mňa iba prostriedkom na získanie peňazí na uspokojovanie životných potrieb nič viac. Ako hovorím ja som mal to šťastie že šlo o prácu čo ma aspoň fyzicky neničila ,nehovorím o psychike ktorá vďaka prehnaným nárokom a roboty s ľuďmi dá poriadne zabrať takže som sa na dôchodok tešil. Väčšina ľudí však odchod do dôchodku netrpezlivo čaká pretože robotník za pásom ,predavačka ,stavbár a spústa iných profesií čo človeka dokonale vysajú je po šesťdesiatke zo silami v koncoch ,takže mu dajme a vlastne sa to už deje, perspektívu že sa dôchodku nedožije a rovno z roboty ho odnesú nohami napred. Pri tom vymýšľame stroje celé automatizované fabriky čo potrebujú minimum ľudí ale nie na to aby sme to mali na svete jednoduchšie ,ale na to aby sme prišli iba na jenu vec a to že nám nemá kto platiť dane a tak vymýšľame cesty ako to z ľudí vysať aj s posledným zbytkom sily ,skutočne radostná perspektíva. Nejak sa nám tá rozprávka o troch grošoch stráca ,my sme svoje deti zabezpečili aj ten druhý groš sme využili k nášmu prospechu a teraz keď by sme si mali užívať ten tretí sa máme vraj po vzore Japoncov zodrať v robote.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž je to asi trochu zložitejšie.

Je samozrejmé, že každý má svoj individuálny osud.
Vo väčšine prípadov si ho tvoril v rámci systému, ktorý si ho podriadil.

Som ďaleko od toho, aby som tvrdil, že každý si je strojcom svojho osudu.

Nie je, Zimbardo a Milgram jasne ukázali, že ľudia sa prispôsobia systému.

len pár je schopných systému odolať a ísť skutočne vlastnou cestou. Zimbardo hovorí, že to sú hrdinovia.

Ale aj systém poskytuje istú mieru voľnosti.

Povinná štátna penzia má zabezpečiť dôstojné prežitie sociálnej situácie.

A môže to byť choroba, invalidizácia alebo aj dôchodkový vek je chápaný ako sociálna situácia.

popri povinnom dôchodkovom poistení ale každý si môže sporiť dobrovoľne a vytvoriť rezervy pre dôchodok.

Ak je spokojný so súčtom štátneho a dobrovoľného, tak prečo by nemohol ísť na aj predčasný dôchodok?

V tom nie je problém.

Psychologicky ľudia môžu byť hmotne zabezpečení ale ak nemajú zmysel existencie, žijú výrazne kratšie.

Koníčky môžu byť riešením, prečo nie.

Ale sú ľudia, ktorí kombinujú zmysel existencie v primeranej práci spolu so zvýšením príjmov a majú dvojaký úžitok.

Od momentu, kedy občan splnil zákonné nároky na odchod do dôchodku by to malo byť na jehop individuálnom rozhodnutí, kde by mal posúdiť:

1. Svj zdravotný stav
2. Svoj ekonomický stav
3. Potrebu sebarealizácie
Iné súvislosti.

Štát by mal na takéto rozhodovanie vytvoriť podmienky.

Ale chodte na dôchodkové a veľmi rýchlo zistíte, čo vie úradník vyplodiť.

Čo sa týka Japoncov, je otázne či je lepšie zodrať sa v robote a dožiť 100 rokov, alebo odísť do dôchodku a dožiť sa povedzme 65 rokov alebo 70.

Je to uhol pohľadu.

Nedávno bol rozhovor s 90 ročným lekárom z Banskej Bystrice. Špičkový človek - má môj obdiv z hľadiska jeho životnej filozofie a stanovenia zmyslu života.

Verte mi, správny postoj k životu predlžuje život a vytvára predpoklady pre jeho naplnenie a kvalitnejšie prežitie.

Žiaľ, táto spoločnosť neponúka hodnotový systém o ktorý sa bežný človek môže oprieť a na ňom postaviť svoju existenciu.

Preto sú aj diskusie na fórach diskusiami z ktorých ide hnev, frustrácia, kritika a len veľmi málo pozitívnych emócií.

je to samozrejme na širšiu diskusiu, ale plne chápem Váš postoj ako aj riešenie - je určite správne z pohľadu toho, čo táto spoločnosť ponúka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pozor prosim na to dochodkove dobrovolne pripoistetenie. Platit statu tretinu az polovicu svojho hrubeho zarobku po dobu 40 az 50 rokov v Europe je dostatocne mnozstvo penazi, aby stat nasiel pre svojich sponzorov peniaze na dochodok.

Sporit si este dalsiu sumu popritom ale znamena odbremenie statnej neschopnosti za situacie, ked ziadny socialny stat, cize cela Europa si nedovoli poslat dochodcu na ulicu. Rieste prosim problemy statu len do vysky vasich nehoraznych odvodov v produktivnom veku! Cim viac takych dobrodruhov sa najde, tym lahsie pre neschopny stat. Ja nehovorim, ze sa mate na ten stat spoliehat. Ale neprezentujte prosim odbremenovanie neschopneho statu pri 33-50% celkovych daniach verejne. idete tym len a len proti sebe.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Maloktory dochodca ma statstie, ze si moze viac ako desat rokov bez prace uzivat vyhody socialneho systemu. Vaz si to!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no myslim ze sa mylite

Mama je uz par rokov na dochodku ale stale chodi na trh predavat a celu zimu len caka kym bude moct lebo doma by nevydrzala. A to nikdy nemala nejaku nenarocnu pracu ale prave naopak. Uz niekolko rokov hovorim a pisem o tom ze ak nechceme imigraciu a nechceme zvysovat vek odchodu do dochodku tak musime zabudnut na dochodky ako take bo nebude odkial. Automatizacia prinasa krajine prave tu moznost ze sa uvolni pracovna sila pre vhodnejsie a potrebnejsie rezorty. Napriklad samotna socialna praca na ktoru mnohy nadavame je prave ten rezort buducnosti ked stat bude platit individualnejsiu starostlivost. ale naspat. Nesedi mi najma ten zaver toho co pisete. Ak by ste tak dali ten prvi gros deckam na predplatne tak by tie decka (generacia dnesnych tridsiatnikov a styridsiatnikov) nemusela driet z vyplazenym jazykom od svitu do mrku za almuznu ktora doteraz bola povazovana za plat. Totiz ak by prave vasa gotwaldova generacia produkovala tak by sme nemuseli mi husakove decka budovat ekonomiku tak ako to prebiehalo najma od toho roku 98. Alebo inac. Prave to ze ste boli nauceny mat vsetko zadarmo (byty, zdravotnu starostlivost, skoly, dochodky) dnes za to musime platit mi. Lebo priznajme si ekonomika v ktorej ste fungovali vy bola na lopatkach a nemala sancu sa udrzat. Preto socializmus skrachoval lebo nebol schopny uniest dalsiu silnu generaciu v rovnakom stave ako tu predchadzajucu.
Takze ano pane. Mali ste obrovske stastie v zivote ze ste sa narodil vtedy ked ste sa narodil. Mali ste moznost prenajat byt od statu potom ho za par tisic od statu odkupit. Mali ste moznost pracovat bez prestavky bo nepracovat by znamenalo ist sediet a teraz ste dostali moznost ist na dochodok a byt este natolko fit aby ste si to vedeli uzit. Ja ale nevidim nijaku moznost pre nas iba to ze musime nahrabat co najviac kym vladzeme a potom z vlastneho majetku dofinancovavat tu zobracenku ktoru od statu dostaneme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Humorista a jeho hodnotový systém

Ja osobne obdivujem dnešnú generáciu od 30 do 50 rokov.

Pretože prežiť túto psychickú genocídu je jednoducho hrdinský čin.

Čo dostali do vienka?

1. Bezbrehú korupciu
2. Morálny hazard v podobe nepotrebného vzdelania na univerzite
3. Potlačenie férovej súťaže, kedy na trhu vyhráva lepší
4. Morálny hazard hypoték, ktoré bude veľmi ťažko splatiť a k tomu neprimerane vysoké ceny bytov
5. Založenie rodiny je hrdinským činom

6.Štát, ktorý zlyháva v roli konštruktéra trhov a ich regulácie s jediným cieľom - politik je zodpovedný presunúť povinne vyzbierané peniaze svojim pár sponzorom - akékoľvek desiatky miliónov euro je málo a platiť ich musí každý

7. Súdy, ktoré nerozhodujú a keď po rokoch rozhodnú, tak sa poškodený nestačí čudovať až to tribúna revolúcie 89 nahnevalo a priamo poslal sudcu po Slovensky do.....

8. Ústavný súd, ktorý odmietne vyložiť prezidentovi jeho ústavné práva

9. Ak už najvyšší ústavný činiteľ nevie, ako má čítať a interpretovať ústavu a zákony s celým zborom právnikov tak ako sa v takomto systéme má vyznať bežný človek?

10.Generácia našich detí dostáva cielene zákony, ktoré ak posudzujete podľa zdravého rozumu, tak sú v rozpore s ústavou. Ten rozpor sa premieňa na kešovku a tú si arizujú vyvolení. A potom bojujú s fašistom, ktorého si stvorili.

Takže na základe akej etiky a morálky sme poskytli hodnotový systém, o ktorý by sa mohla generácia našich detí oprieť?

Ale máme aj pozitíva. Vedeli ste, že optimista žije o 8 rokov dlhšie ako pesimista?

A keďže aj Stano Radič, aj Július Satinský a Jaro Filip sú už v humoristickom raji, kto iný ak nie náš Kapitán zachraňuje situáciu a prevzal štafetu po Jankovi Kelničkovi. A nepopustí - osobne zachráni čo sa ešte dá. Aj za cenu , že sa v koalícii nedohodne. proste hrdina dnešných dní.


V roku 2002 na medzinárodnej konferencii k dôchodkovému systému som mal príspevok s priliehavým názvom:

Bude z občana SR nevoľník odvádzajúci povinne desiatok modernému feudálovi v podobe správcu dôchodkového systému?

http://www.honors.sk//admin/fi...

A tak 30 000 mladých ľudí - elita národa študuje v zahraničí. A vôbec sa nechystá vrátiť. Pani Hlávková zistila, že žije v Ťapákove s ekonomikou Jánošíka : "od buka do buka".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekné

Len zabúdate na jednu maličkosť ,na tom že to je také aké to je môže vo veľkej miere generácia tých či ich obdivuješ ,teda ľudia nad tridsať rokov. Hádzať všetko zlé na nás čo sme žili v bývalom režime je smiešne,to aké to máte dnes nie je už naša parketa. Je mi do smiechu ,cez slzy, keď v TV ide reklama ktorá nabáda nás starých aby sme si založili poistenie z ktorého nás majú deti pochovať , to sa ešte dá ako tak pochopiť,ale aby sme mysleli na to aby sa naše deti mali lepšie,deti v mojom prípade znamená od 35 do 46 rokov,takže ešte aj ten tretí groš mám dávať ja to už nie je smiešne ,to je hanba celej vašej ,nie našej,generácie. My sme sa o rodičov postarať dokázali ,vy nie .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No vieš, ja mám bezmála 63 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak precitas

co som napisal a stale nerozumies tak to vysvetlim cez metaforu ktoru si pouzil. vasa generacia prezrala jeden gros co do vas vlozili vasi rodicia prezrali ste gros co ste mali pre seba a prezrali ste to co ste mali podla legendy dat vasim detom. preto vasi rodicia utreli hubu, preto vase deti utieraju hubu. bo vase deti davaju vam a preto museli cakat zo zakladanim rodin a preto musia a musia makat viac ako ste vy kedy museli aby zaplatili okrem vaseho dochodku este aj skolu svojim detom a strechu nad hlavou a vasu zdravotnu starostlivost na ktoru ak vam niekto siaha tak gajde volit. nie pane, nie ste ta utrapena generacia. prave naopak. vychovavali vas ti ktori poznali vojnu a mali hodnoty spravne a vy ste s tym nespravili nic len ste sa povozili na tej bezutesnej dobe ktora priala hrdinom, lenze vy ste sa grdinmy stat nepotrebovali bo vsak drsky ste mali plne. a ked sa domcek z karat zrutil tak ste to boli vy kto bol neochotny sutazit bo vsak vas to nikto neucil. len udrzat status quo. a tu moju feneraciu tiez nikto neucil a cuduj sasvete stacilo sa dva krat zdvihnut k volbam a okrem toho len makat a krajinka zaziva casy ake nikdy nezila. problemz tym rozhodne nemam. jedine z cim problem mam je ze komancovsky kolaborant sa este stazuje aky je svet nespravodlivy. trochu objektivity clovece
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj tak sa dá vidieť svet

Zdá sa, že pán sojcek v tom má úplne jasno. Podobne ako to vyjasnil profesor Hoschel.
Komu veriť?

prof. MUDr. Cyrila Höschl, DrSc., který 24.9.1991 při příležitosti udělení hodnosti profesora přednesl v pražském Karolíně.

„To co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Je to suché konstatování skutečnosti:

• Třetina obyvatel této země je slabá duchem.
• Každý sedmý občan je debilní nebo dementní, nebo alkoholik.
• Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt.
• Jestliže jedinec, který je v této intelektové kategorii, má nějakým způsobem rozumět světu, má-li se v něm pohybovat a má-li ho nějak pochopit, musí si ho drasticky zjednodušit. Těmto lidem, a je to tedy polovina národa, uniká ona složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa, a to co z tohoto světa v jejich očích zbývá, se dá rozdělit na celkem jednoduché, většinou protipolní elementy.
• Někdy se tomu říká černobílé myšlení.
• Někdo je buď dobrý, nebo špatný. To, že hranice mezi dobrem a zlem neprochází ani mezi komunisty, ale srdcem každého člověka, to uniká.
• Podobně unikají i jiné komplikovanosti.
• A to černobílé myšlení, bohužel, kontaminuje i morálku.
• Dobré je pouze to, čemu rozumím – a toho není mnoho.
• A to, čemu nerozumím, je špatné.“
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Malá poznámka - priemerný vek členov vlády je 50 rokov.

Vládne generácia po nás.

O jej obraze je v diskusiách napísané dostatočne farbisto.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dusan

Zjednodusoval som preto lebo zjednodusoval autor prispevku na ktoreho som reagoval. Ja nevidim svet ciernobielo a rozhodne si nemyslim ze svet bol uplne spravodlivi k generaciam predchadzajucim. Mna ale do krajnosti vytacaju reci dochodcov o tom ako cely zivot makali a teraz si musia vsetko platit. Extremom v tomto pripade sa snazim diskutujecemu vysvetlit ze asi vsetky generacie maju a mali svoje problemi a jedna dnes ina v minulosti a dalsia v buducnosti. Svet je taky a to co nam bolo zobrane v detstve a mladosti tak nam je vracane cez vyssi ekonomicky rast a moznost nabalit sa. To co si generacia nasich rodicov uzivala (byty zadarmo alebo za drahe vinecko praca) je zas kompenzovane dnesnim marazmom prijmov a napriklad nemoznostou cestovat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Za socializmu boli dve základné veci spojené s riešením zadanej úlohy:

1. Bolo potrebné preukázať, že sa daná úloha nedá splniť
2. Druhou podstatnou úlohou bolo, že ja nie som vinný

Značná časť úradníkov a administratívnych pracovníkov ale aj vývojových a výskumných pracovníkov fungovala takýmto spôsobom.

Dôvod bol jednoduchý: nebola motivácia - odmeňovanie nebolo podľa vytvorenej hodnoty ale proste všetkým rovnako

Dnes je veľmi podobná situácia, len ináč vnímaná.

Obsah je dnes podriadený forme. Stačí ak vytvoríte formu a obsah zmizne.

Bezbrehá korupcia inštitucionalizovaná do zákonov umožňuje ohromný presun majetku pre pár vyvolených v podstate bezpracne. Stačí byť alebo mať právnika.

Takže iniciatívu zabila korupcia.

Aký zmysel má podať projekt na fondy bez toho aby bol zaplatený inštitucionalizovaný poplatok vo forme spracovania projektu vybranou organizáciou?

Spracuje 30 projektov a 30 projektov aj realizuje.

Len v Gorile poučuje Haščák svojho partnera, že musí ustanoviť pokladníka.
No a pokladník zas firmu na spracovanie projektov.

Ešteže máme géniov tohto typu.

Fakt je ten, že život je zložitý a mnohovrstvý ale nakoniec je možné nájsť aj pre zložitý systém jednoduché riešenie.

To je nakoniec aj charakteristika nelineárnych komplexných problémov.

A až potom je možné pri riešení zažiť "aha" moment, ktorému už v celom spektre zloženia spoločnosti všetci rozumejú.

Len je za tým kopec driny a pomerne značného intelektuálneho výkonu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takže je to jasné závidíš to že sme vraj mali byty zadarmo , nemali iba niektorí a už rozhodne nie za drahé vínečko ,o to však nejde zrejme tebe robí problém a to je u vašej generácii pravidlom ,rozumieť prečítanému. Mňa vytáčajú podobní jedinci ako ty , predovšetkým o nás sa naši rodičia a nemali to ľahké vedeli postarať , podobne aj my o naše deti a tiež to nebolo jednoduché a vy namiesto vďaky natŕčate dlaň a chcete aby sme vás dotovali ešte aj v našej starobe. To ak si nepochopil poznámku o tom že v TV ide reklama ktorá nás nabáda aby sme ešte aj po našej smrti na vás „chudákov“mysleli ,možno nám potom zapálite sviečku na hrobe .Máš pravdu ,všetky generácie mali a majú svoje problémy, nie problémi ako ty, ide iba o to ako ich kto rieši. Pre teba je zrejme samozrejmosťou riešiť to natŕčaním ruky a pýtať peniaze od rodičov ,keď niekto naznačí že je to amorálne a že už klasická rozprávka tento problém rieši ,to o tých troch grošoch,tak to takých ako ty rozpaľuje do biela.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Agzat,

môj názor je, že ak sa osoba postarala o svojich rodičov a vychovala deti, tak má mať svoj dôchodok a má sám sa rozhodovať, ako naloží so svojim časom.
Štátny dôchodok je koncipovaný tak, že štát garantuje dôstojné prežitie v starobe. Nič viac a nič menej. Môžeme sa baviť, čo je to dôstojné prežitie.

No a na každom jedincovi bolo, ako si pripraví svoje vlastné ďalšie dodatočné zdroje pre život v dôchodku. Je to celé spektrum možností, včítane zachovaného zdravia a podobne.

Ak niekomu vyhovujú koníčky a je spokojný so svojou situáciou - má pravdu a nech takto trávi svoj dôchodok.

Ak iný mal nízky príjem a neodložil si tak má možnosť síce prežiť dôchodok dôstojne ale nič viac. Pre takéhoto človeka je ekonomickou motiváciou robiť.

No a potom sú ľudia, ktorí nepotrebujú ekonomickú motiváciu a predsa robia. Proste sa realizujú - primerane k svojim schopnostiam a intenzity záťaže.


Sloboda v rozhodovaní pri dovŕšení dôchodkového veku musí poskytnúť potrebný vejár možností a hlavne ľudia musia o ňom vedieť ďaleko dopredu - pretože ich rozhodovanie v čase dôchodku závisí aj od toho, aké dosiahli vzdelanie a vedomosti a znalosti a nakoľko si boli schopní pripraviť vlastným pričinením podmienky pre zvolený typ prežitia dôchodku.

To, čo sa zistilo je, že ľudia žijú dlhšie asi o 8 rokov, ak majú motiváciu k životu a prežívajú situácie s prevahou optimistického riešenia.

Dôchodkový systém je poistný systém a sporenie v II. pilieri prevedené do individuálneho sporenia je následne prevedené do poistného systému. Dôchodky z II. piliera vyplácajú poisťovne.

Nemyslím si, že voľakto natŕča ruku. Nie je dôvod. Pokiaľ neprídu exoti a nezmenia vyvážené pomery v sociálnom systéme a nevytvoria nerovnováhy, ktoré spôsobujú najprv ekonomický a potom spoločenský problém.

S nenávisťou na všetkých stranách politických barikád bez potrebnej znalosti systému, poprípade jeho cielenou vedomou deformáciou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K tebe iba toľko

Najskôr skopírujem tvoju myšlienku : Ak iný mal nízky príjem a neodložil si tak má možnosť síce prežiť dôchodok dôstojne ale nič viac. Pre takéhoto človeka je ekonomickou motiváciou robiť.
Ty si totiž nepochopil to čo sa snažím stále povedať a to ,že práve tí ľudia z nízkymi platmi a preto aj z nízkymi dôchodkami sú väčšinou tí čo sú tak zodratí životom že na prípadnú ekonomickú činnosť nemôžu , najmä zo zdravotných dôvodov,ani pomyslieť preto je nezmyslom chcieť aby si na slušnú starobu zarobili. Tu by mali nastúpiť deti a pomáhať lenže to by nesmeli mať také egoistické názory aké máte vy, nemyslim to osobne iba na teba,to nehovorím o tom že nato pamätá aj zákon ale u nás nie je módou aby sa rodičia súdili s deťmi o príspevok na výživu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Malý príklad.

Dieťa vyštuduje vysokú školu a ide umývať riad, lebo si dalo nahovoriť, že titul znamená schopnosť uplatniť sa na trhu práce.

Zlyhali hneď traja:
1. Rodič, ktorý financoval nepotrebné vzdelanie
2. Štát, ktorý vytvoril morálny hazard a financuje takúto univerzitu
3. Dieťa, lebo si presadilo ľahkú školu

Výsledkom sú nízke príjmy, strata cca 5 rokov a strata schopnosti tvrdo pracovať.

No a takíto ľudia majú a aj budú mať nízke príjmy napriek tomu, že majú titul. Spomeň si na vyjadrenie prezidenta Kisku - žiadosti o prácu z takýchto vysokých škôl hádzal rovno do koša.

Navyše, štát platí ďalšie roky zo spoločného rekvalifikáciu.

Máš pravdu, takýto človek nemá nehmotné aktíva a teda ani potrebné znalosti na kvalifikovaný trh práce a bude môcť pracovať len za mzdu, ktorá prináleží práci bez pridanej hodnoty.

Rozčarovanie z toho, že trh neplatí za udelený titul je súčasťou tohto podvodu, ktorý spáchal štát na ľuďoch.

Výsledok je presne ako hovoríš, ak bude pracovať fyzicky, tak sa organizmus môže ďaleko skôr opotrebovať.

Chýbajú zruční remeselníci v rôznych profesiách, chýbajú živnostníci ale aj drobní a strední podnikatelia. Zvyčajne tvoria strednú vrstvu.

Ale máme nadbytok sociológov, ktorí nevedia spočítať ani len sociálny systém, máme veľa filozofov, právnikov, politológov a pod.

Mám skutočne zábavu, keď počujem, ako sa politológ vyjadruje s vážnou tvárou do energetiky. Spolu s moderátorom sa snažia priblížiť vysoko odbornú tému bežnému ľudu.

A tak je kopec rôznych nových oborov, ako je masmediálna komunikácia a ďalšie pojmy, len je problém, kde týchto ľudí zmysluplne zamestnať tak, aby reálne tvorili hodnoty.

Za eurofondy sa vytvorilo kopec umelých administratívnych postov, ktoré frustrujú aj ich absolventa ( nízky plat) aj okolie, pretože im treba dať nejakú robotu.

No, nemôže každý zarábať najlepší plat, proste spoločnosť je rozvrstvená.
Ale zažil som kopec ľudí, ktorí nemali vysokoškolské vzdelanie a boli nekonečne múdri - veľa som sa od nich v živote učil.
Už dvadsať rokov realizujem filozofiu, že na časť pracovných pozícií uprednostňujem dôchodcov, ktorí majú záujem pracovať a prilepšiť si k dôchodku. Sú to jednoduchšie pracovné pozície bez fyzickej námahy s primeranou zodpovednosťou.

Takže hovorím síce z limitovanej ale predsa z praxe.

Problém vzťahu dieťa rodič je presne o tom, ako si ho rodič k dieťaťu vytvorí.

Tu aby suploval štát tento vzťah nejakou legislatívou mi pripadá nie najvhodnejší nápad - jedná sa o celý komplex vzťahov a pokiaľ rodič neinvestuje citovo a primerane aj iným spôsobom do dieťaťa, proste ak mu neposkytne ten pomyselný jeden groš, ako môže očakávať, že mu ho bude dieťa vracať?

Ak riešiš trojgeneračný transfer zdrojov, tak rozprávka hovorí o vyvážených vzťahoch.

Ak rodič si nie je vedomý svojej zodpovednosti a financuje nepotrebný rozmar dieťaťa, ( tretinu vysokých škôl by prezident zatvoril) tak to je obraz rodiča a len ťažko možno viniť dieťa.

Osobne vidím problém nasledovne:

1. Zrušili sme súťaž a tým aj možnosť výberu študentov s primeranými schopnosťami
2. Bez súťaže aj kvalitný študent nerozvinie svoje schopnosti

A tak elita národa študuje v zahraničí a údajne len jedna tretina uvažuje o návrate. A to ešte neznamená, že sa vráti.

Problém je systém, ktorému sme sa prispôsobili - no a systém vytvoril významné problémy. Bez ich riešenia budeme mať síce debaty, mnohí ich budú posúvať do osobných rovín a ako sme sa dozvedeli, pán Plavčan aj z pozície poradcu bude ďalej tvrdiť muziku.

Veselo, sme na Slovensku, ktoré Timrava príznačne pomenovala Ťapákovo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vy máte jeden problém

Nás z toho vynechám pretože my sme inú možnosť nemali , opíšem ti to že ak človek chce všetko ide ,ale to nesmie vyplakávať a zhadzovať vinu na rodičov ,štát a neviem ešte koho. Nerád hovorím o svojej rodine ,ale možno aspoň na jej príklade pochopíš že ak chcete využiť možnosti ktoré vám súčasná doba dáva tak to ide. Aby si bol v obraze ,mám 4 dcéry ,jednu pretože plne invalidnú ktorá je pri nás ,teda pri rodičoch, doplním že napriek tomu nevyplakávame nad zlou dobou a zlým osudom tak to proste je berieme to ako fakt a náš záväzok na celý život. Dve najstaršie dcéry absolvovali stredné školy ešte za socíku a keďže sa skoro vydali na vysokú nebol čas.Keď už ich deti boli väčšie obe si urobili vysoké školy a dnes majú svojmu vzdelaniu primerané zamestnania , neplakali nad tým že ich niekto nútil na nevhodné školy a že nevedia nájsť prácu ,dnes keď školy najmä tie vysoké chrlia nepoužiteľných absolventov musí byť aj tým čo študujú ,sú už dospelí , jasné že iba tá ich škola im na zaradenie do života stačiť nebude.Najmladšia dcéra už všetky školy absolvovala po prevrate ,skončila vysokú ktorá je dnes medzi tromi vysokými školami ktoré uznáva svet,vyhliadla si zamestnanie kde od nej žiadali nejaký medzinárodný certifikát z anglického jazyka ,mohla sedieť doma a vybrať si prácu s tretinovou mzdou ako je to u nás bežné ,nie ona sa na dva roky vybrala do Anglicka ,robila tam čašníčku ,a vrátila sa certifikátom a dnes má zamestnanie kde je plat cez 2000€. Takže to tvoje konštatovanie o ľuďoch s titulom čo budú mať aj tak nízke platy je platne len vtedy ak to celé dopovieme ide o neschopných prípadne lenivých jedincov čo čakajú že ich niekto do smrti bude vodiť za ručičku. Samozrejme je ešte jedna možnosť ,ale to ocko musí byť vysokopostavený funkcionár či aspoň poriadne prachatý a takto zabezpečiť svoju famíliu ,žiaľ na Slovensku viac než rozšírený jav.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mas to popletene

ja som nedostal od nikoho ani halier. vsetko co mam tak som si vydrel. ak mas dieta ktore natrca ruky a ziada od teba pomoc tak si ho zas az tak dobre nevychoval. poznam par ludi ktorym pomohli rodicia z kupou domu lebo bytu ale drviva vacsina ludi z mojej generacie si na dom alebo byt zobrali hypoteku a platit ju budu do dochodku. a to cele preto lebo system v ktorom ste vy produkovali bol stratovy.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre