SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Synovia dodatku zmluvy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Nič prekvapujúce

Preceda Fico len ďalej pokračuje v systematickom reštaurovaní toho, čo kedysi zamladi veľmi dobre poznal a podľa všetkého aj bez výhrad schvaľoval (zatiaľ nebolo preukázané, žeby tomu bolo inak): vedúcu úlohu štátostrany. Vtedy KSČ (KSS) a teraz SMER. Tá podobnosť je priam do očí bijúca:
Aj vtedy mali komunisti na Slovensku pri sebe, v rámci Národného frontu, dve vcelku bezvýznamné strany - Stranu slobody a Stranu obrody - aby sa nepovedalo, že u nás nie je demokracia. Dnes túto úlohu čoraz viac zohrávajú iné dve, čoraz bezvýznamnejšie strany: SNS a MOST-HÍD.

Jediné čo nás môže tešiť, je historická vedomosť o tom, ako tí komunisti nakoniec v 89 roku dopadli.

Rozdiel môže byť akurát v tom, že vtedy, v roku 1989, aj dlhé roky po ňom, nik neriešil trestnoprávnu zodpovednosť tých, ktorí pred rokom 1989 vládli. Tentokrát to však zrejme bude inak.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Čím diskusia porušila Kódex, ibaže

dokázala hlúposť dodatku koaličnej zmluvy ?

Už je v ústave aj vedúca úloha vládnej koalície Smer-SNS-Híd ?

Chcem poukázať nato, že dlhodobé vládnutie Ficovho Smeru, dokonca jedno štvorročné obdobie „samovládnutia“ spôsobilo, že už nevedia dobre rozlišovať dve veci a to štátne od straníckeho. Koaličná zmluva je len dohoda medzi stranami vládnej koalície a nemá žiadnu právnu záväznosť voči štátnym orgánom a inštitúciám. Jej plnenie je len v záujme straníckych lídrov, ich centrál, straníkov a ich podporovateľov. Z tohto dôvodu je absolútne neakceptovateľná jedna z prijatých úloh, že ministri musia svoje návrhy zverejniť deň vopred, citujem : „Člen vlády, ktorý chce zaradiť materiál na rokovanie vlády priamo na jej samotnom zasadnutí, musí tento materiál minimálne jeden deň dopredu pred zasadnutím vlády doručiť vedúcemu úradu vlády, ktorý ho rozošle zástupcom všetkých koaličných strán.“

Pokiaľ viem, tak minister i vedúci Úradu vlády SR sú vedúcimi ústredných orgánov štátnej správy, ktorým vyplývajú kompetencie zo zákona o ústredných orgánoch štátnej správy. Z tohto dôvodu koaličnou zmluvou „prikazovať“ ministrovi úlohu, aby deň pred rokovaním vlády predložil ministerský návrh vedúcemu úradu vlády je prekročením zákona a stranícke určovanie úlohy ústavnému činiteľovi. Rovnako tak, vedúcemu úradu vlády nemožno nariadiť koaličnou zmluvou povinnosť „rozposlať zástupcom všetkých koaličných strán“ uvedený ministerský návrh. Zjavne začína vládna koalícia pracovať ako vedúca politická sila v spoločnosti, ktorej patria kompetencie aj stranícky zasahovať do činnosti štátnych orgánov a ich vedúcich.

To ešte nechcem rozoberať otázku, kto tieto úkony štátnym orgánom preplatí, resp. ďalšiu závažnú skutočnosť, že takéto ministerské návrhy môžu a určite aj budú obsahovať množstvo informácií a údajov, ktoré môžu byť pod určitým stupňom utajenia.

Koaličná zmluva nemôže ani koaličným poslancom v rozpore s princípom ich nezávislého výkonu poslaneckého mandátu od akejkoľvek moci (i straníckeho) prikazovať, citujem : . „Poslanci, ktorí sú členmi koaličných poslaneckých klubov, musia všetky poslanecké návrhy k materiálom predkladaným na rokovanie Národnej rady vopred predložiť na prerokovanie Rade predsedov koaličných poslaneckých klubov.“ Takýto príkaz je nad rámec i v rozpore s ústavou ale aj rokovacím poriadkom NR SR.
 
Hodnoť

Pondelkové...

...koaličné stolovanie je skôr pravidelný príchod Danka na koberec ,aby niečo zase nevyparatil a bol pod kontrolou.
 
Hodnoť

stacil kybel studenej vody od rf

na sns-poslancov a hysteria
doznela, nastalo ukludnenie
nehrozi ani nervove zrutenie bb
/lietal ako nepricetny dokonca
so zvetralou platnickou/
predsa len smola, ze podpis zlepenych
na smiesny dodatok, ze sa budu stretavat
a vypravat nestihli na den ustavy za hukotu
stihaciek
a skutocny dodatok -narocny na financie
je v rukach kazimira
hiido musi byt spokojny, ved ma nadalej
pod palcom rezort dopravy, kde sa tocia mld-y
 
Hodnoť

 

som zvedava ako dlho im tie pondelky vydrzia.
kto by si uz len kazil nedele tym, ze sa musi pripravovat na dolezite pondelkove schodze?
mozno v sukromnej sfere, ale v statnej a este k tomu tej slovenskej?

jedine iba ak by to robili pre narod :) ale co to pisem za hluposti...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre