SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dôkaz, že na moderné časy nie sme v tejto krajine pripravení (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Len pomaly s takým titulkom

to by potom nebol pripravený ani Microsoft a iné rozhodujúce, veľké IT subjekty, ktoré už plátajú x-tú kritickú dieru v bezpečnosti systému, či programu, objavenú hackermi. Je to iba dôkaz, že na problém nie je pripravená súčasná štátna správa, ale to chvalabohu nie sme "my". A tí nepripravení tu azda už dlho nebudú.
 

Pricina je jednoducha...

Filozofia public projektov. Najskor sa rozdelia peniaze a potom sa riesi, co najlacnejsie daco dodat aby to daco bolo... ;-))
Nechce sa mi to hladat, ale ktori amateri to dizajnovali ? Zeby strapateho firma ?
 

 

Problemom nie je existencia chyby. Problemom je to, ze vie o nej od konca juna a stale vydava OP so slabou sifrou. Problemom je to, ze nema ziadny plan ako to riesit.

Som zvedavy ako budu teraz riesit pravnu zodpovednost povedzme u elektronicky podpisanej falosnej zmluvy, na zaklade ktorej by napriklad sud zacal exekuciu. Ved elektronicky podpis je tvoj, teda si to musel byt ty. Alebo este lepsie, zmluvy o prevode pozemkov. Ano, aktualne potrebujes na tento utok vykon za cca 40 tisic euro. No co je takych 40 tisic euro, ak takto falosne podpisanou sumou ziskas pozemok ci nehnutelnost v hodnote par milionov ?
 

Predsa normálne

Podpis je legálny, platný a teba odsúdia za to, že si to spravil. Fakt, že o ničom nevieš ťa neospravedlňuje. Podľa Kal...ka je predsa všetko v poriadku, štát o chybe vie už dávno a dávno sa s ňou vysporiadal. Z bezpečnostných dôvodov to ešte nikomu nepovedal a ani nič nespravil. Ale tak to má predsa byť v štáte, kde sa skutky nestávajú..
 
Hodnoť

 

Ondrej Podstupka - dali by ste si k spánkom či inde na tele voperovať čip?
Alebo by ste chceli čítačku očnej šošovky? Namiesto ID kariet.
Zaujíma ma názor autora. Ďakujem.
 
Hodnoť

 

Ak by mal hacker nieco vybavit na slovensko.sk, ta sa na to vybidne, aje kwby mal original eid. Na druhej strane zniw lakavo previest nejake nehnutelnosti z Bonaparte charite
 
Hodnoť

a kto za

ten smejd zhrabol provizie?
 

 

Infineon chipy su vsade na svete, pravdepodobne ich mas aj v pocitaci v ramci TPM chipov na kryptovanie harddisku. Problem nie je ze je tam chyba, problem je ze slovensko.sk nema v den verejneho odhalenia chyby pripravenu zaplatu.
 
Hodnoť

Preceda Fico a Bašternákov

obchodný partner Kaliňák majú 900 miliónov dôvodov, ktoré uje..li, zabalili do alobalu a odtafárili na Belize a vravia tomu "Informatizácia spoločnosti". Zajtra si prečítame, že Kiska nechal zapnutý radiátor a vetral, čiže mrhal verejné zdroje a lúza bude chrochtať blahom a Blaha bude chrochtať jedovaté sliny.
 
Hodnoť

 

Čip má obsahovať aj údaje o krvnej skupine či získanom vzdelaní držiteľa OP(!!). Tieto údaje absolútne nesúvisia so zjednodušením komunikácie medzi podnikateľom a štátnou správou, ale sa jedná o hrubý zásah do súkromia. O licenčných podmienkach št. softwaru nie je užívateľovi dovolené vyjednávať a znovu má iba povinnosť odkliknúť potrebné políčka a akceptovať s čím nesúhlasí. Taktiež nie je nikde uvedené čo všetko o činnosti podnikateľa na počítači vládny software zaznamenáva a odosiela. Nie kazdy podnikatel má na sťahovanie a obsluhu pomoc. programov a záloh. dát z eID potrebnú IT-gramotnosť. Stratou, krádežou, alebo dlhodobou opravou poč. v servise potom podnikateľ príde o celú administratívu. Žiadna technologická novinka ešte štátnu byrokraciu neodstránila, iba proces vyberania a uchovávania údajov sa stal komplexnejším. Občan SR nemá vo vzťahu ku štátu už absolútne žiadne práva, len povinnosti. Neexistuje inštitúcia, ktorá by jeho os. údaje a súkromie skutočne chránila. Občanovi SR by mala byť garantovaná úplná sloboda od elektronických identifikátorov. Obyčajný doklad totožnosti, akým je OP by nemal obsahovať žiadne citlivé-osob., alebo zdravotné údaje! Taktiež by nemala existovať možnosť všetky tieto dáta na pozadí párovať, ukladať a používať proti obč., ak je ten štátnemu aparátu z určitých dôvodov nepohodlný. Čipovanie a elektronizácia bežného života je neskutočne zneužiteľná a nemorálna. Občanovi sa len oznámi, aký druh kontroly, od akého dátumu št. aparát znovu zavádza do praxe. Kde končí technika a začína etika? Štát tu má byť pre občanov, alebo občania majú žiť iba aby napĺňali stále sa sprísňujúce zákony a nedôstojné podmienky na život a prácu, ktoré im štát ukladá? Občania SR boli degradovaní na pasívny a bezmocný objekt v rukách štátu, zahr. spoločností a zahr. vlád, pre potreby ktorých boli zákony v SR dlhodobo písané. Soráč za dlhy príspevok.
 

 

Krvnú skupinu alebo dosiahnuté vzdelanie obsahuje OP len ak si explicitne prišiel na políciu s diplomom alebo potvrdením od doktora a požiadal si aby ti tieto údaje uviedli na preukaze.

Ak ti vadí takýto zásah do súkromia, riešenie je veľmi jednoduché - jednoducho o to nepožiadaj. Takto vyzeráš smiešne, asi ako keby si na nástenke uverejnil svoje telefónne číslo a potom sa divil odkiaľ ho všetci poznajú.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre