SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kto bude v Česku vládnuť alebo ako skrotiť Slováka Babiša (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Babiš nemal inú možnosť, len vyhrať!

Chápem to tak, že redaktor mal najprv určitý cieľ, ktorým bolo za každú cenu v SME pochváliť Fica s Bugárom a to až dehonestáciou Babiša s Fialom (nesiahajú im ani po členky, sic!). Dotiahol to k takého vrcholu, že v porovnaní s Českom ficovsko-bugárovské Slovensko postavil na piedestál „jasného demokratického šampióna strednej Európy“, načo bežný Slovák nepríde aj keby mu právne radil JUDr. Bžán.

Redaktor sa len obtrel o Sobotkovu vládnu stranu ČSSD s jemným konštatovaním, avšak ono sa jedná o ťažký volebný debakel ohrozujúci jej samotnú existenciu. Zabudol však povedať, že v nej prebiehali sústavné vnútrostranícke trenice, ktoré sa začali ihneď po voľbách v roku 2013, keď sa poza Sobotkov chrbát jeho funkcionári utajene stretli v Lánoch s prezidentom Zemanom a jednali o zložení vlády. Jedného z nich – Chovanca – si ponechal bez trestu u seba a urobil z neho ministra vnútra. Jediného, ktorý už minulý rok poukazoval na rútenie sa ČSSD do tmavého tunela bol J. Tejc, ktorého verchuška „odpinkla“ a plná veselosti pokračovala ďalej v hlúpom vládnutí, aby sa rozhádala so šéfom juhočeskej ČSSD J. Zimolom, ktorý nakoniec odstúpil z kandidátky aj z jej podstatnou časťou (teraz získali o 13% menej hlasov), po katastrofálnych krajských voľbách Sobotka urobil dve ďalšie nepochopiteľné a zbytočné výmeny ministrov, zaútočil proti Babišovi, pomaly doviedol vlastnú vládu k demisii až nakoniec za volebných lídrov urobil Zaorálka s Chovancom a na volebnú kandidátku si ČSSD dala rôznych už v minulosti kritizovaných „kmotrov“. No povedzte, dalo sa aj vyhrať ?!

Inak predseda ODS Fiala má všetkých päť pohromade (a na rozdiel od tých "našich" je to slušný človek), lebo by bol blázon, keby sa teraz, keď sa mu konečne po štyroch rokoch podarilo skonsolidovať stranu po Nečasovej katastrofe, keď konečne sa vrátili k nim ich voliči, aby sa spojil s Babišom, ktorý ho potrebuje len ako nosiča vody, aby ho vysial a odhodil. Fiala na rozdiel od redaktora má veľmi dobre spočítané, že práve terajšie odmietnutie mu dáva šancu byť po štyroch rokoch svojprávnou, silnou alternatívou proti Babišovi a spol.
 

Toto je v krátkej dobe tretí komentár

od Šabatu, ktorý nesie znaky PR článku objednaného a zaplateného vlastnou hlavou.
 

 

Ťažko povedať, čo je dobré, a to najmä vo svetle paradoxov, ktoré sa udiali iba nedávno. Sulík si svojho času myslel, že zotrvanie na odmietnutí eurovalu a teda odmietnutie kompromisu mu prinesie uznanie a ocenenie u voliča. Napriek tomu však dodnes SAS osciluje iba okolo 15-16% a perspektíva, že porastie, je v nedohľadne. Oproti tomu vývoj preferencií u Bugára, ktorý kompromis neodmietol, ukazuje, že sa za svoj krok - účasť vo Ficovej vláde - nachádza momentálne na hranici zvoliteľnosti. Holt, sú veci medzi nebom a zemou a logika, či politická múdrosť, neraz nečakane krívu na obe nohy.
 

Stagnácia by sa dala vysvetliť

podľa mňa tým, že uvádzaných 15-16 % voličov oceňuje zásadovosť, a ostatní by boli ochotní prispôsobiť svoje správanie v mene menšieho zla a vidiny udržania vlády, keďže im taká situácia osobne viacej vyhovuje, asi z pohodlnosti. Preto si myslím, že SAS dobudúcna nikedy nebude mať toľko hlasov, ako vládnuca akciovka.
 
Hodnoť

Ja si myslím

že ODS robí chybu ostentatívnym odmietaním Babiša. Najmä vo svetle skutočnosti že tesne pred voľbami sa podielali na jeho obvinení. Lenže obvinený nie je vinný a do vynesenia rozsudku je nevinný. Ak je Fiala taký dobrý tak si musí uvedomiť že Babiš ODS potrebuje rovnako ako ODS jeho. Preto by mu musel pustiť dôležité posty, napríklad aj to ministerstvo vnútra takže nevidím dôvod na marginalizáciu ODS ako koaličného partnera. Ak sú teda naozaj takí múdri ako sú prezentovaní. Zatiaľ mi nepripadajú múdri, len zaťatí a to pre politika nie je dobrá vlastnosť.
 

Dnes ráno

som počul v SRo spravodajca z Prahy hodnotiť volby a dost som sa zasmial, lebo ma zaujala krása nechceného, keď spravodajca citoval Babiša o možnej povolebnej spolupráci: " Najviac spoločného máme s pirátmi" Tak a je to vonku !
 

 

Petr Fiala hádam nie je samovrah, aby prijal vládu s babišom. Počula som, že je dosť dobrý analytik na to, aby si spočítal, že je t.č. lepšie byť v opozícii, ako stratiť elektorát pri "spoluvládnutí" - lepšie povedané "podržtaškovstve" s ANO.
 

A prečo by mal byť

"podržtaška"? Je jasné, že Babiš potrebuje koaličného partnera rovnako ako ODS! Takže si mám myslieť že Fiala nie je schopný využiť svoj koaličný potenciál? Tak potom nie až taký dobrý analytik, skôr je možno taká ikona na zavesenie na stenu:-)
 

 

Píše o tom i p.Šátek. Babiš potrebuje koaličného partnera, no Fiala si vie zrátať, o čo by v tejto koalícii prišiel.
 

Ale ak považujeme

ODS za stranu slušných ľudí ktorí majú pevné zásady tak si do koaličnej zmluvy presadia čo potrebujú a budú trvať na plnení. A keby Babiš blbol tak ho zhasnú za pár minút ako žiarovku vypovedaním koaličnej zmluvy a prinútia ho k demisii. To o čom píše Šátek boli vnútrostranícke spory ako keď sa prasatá tlačia a bijú pri koryte na ktoré ale nikto principiálne nereagoval lebo sa držali moci až kým neprišiel debakel. Keby Fiala mal dosť dôvery v spolustraníkov že sú vo svojich postojoch naozaj konzistentní tak by Babiša ukočíroval a bolo by to úspešné volebné obdobie. Nota bene ja neverím že Babiš je strašiak a bol dobrým ministrom financií určite lepším ako Sobotka a Kalousek. Je to otázka sebadôvery.
 
Hodnoť

Tak nech pán Klaus ml. vypadne,

v Rusku, ale inej polo totalitnej krajine sa mu bude žiť skvele.
"...podpredseda Václav Klaus mladší v lete na facebooku napísal: „Nevidím inú cestu, ako vypadnúť z Európskej únie..."
 

Cesko zije v nepochopitelnej iluzii

vlastnej vynimocnosti, bez sebareflexie. trochu mi to pripomina nasich nestastnikov, ktori si myslia, ze EU potrebujeme ad hoc.. aj ked Klaus priznal, ze by schudobneli o min 30%... to chce malo kto priznat, ale je to fakt. bez EU sme outsideri...
 

Tuto je perfektný rozhovor

s Fedorom Gálom, ktorý nazýva politikov s programom vystúpenia z EU zločincami.
http://ihned.cz/c1-65922460-sv...
 

 

v štátoch V4, by politici, ktorí sú za vystúpenie z EU alebo NATO, alebo oboch, mali nazbierať podpisy pod referendum o zotrvaní alebo vystúpení z týchto organizácií. Ak im to prejde, nech vystúpia, aspoň sa EU aj NATO zbaví toho smradu a ak nie nech idú do ri.. ! Štáty V4 by nemali byť osinou v zadku , ale plnohodnotnými členmi EU, kam ich nikto nevnútil ako kedysi do RVHP a VZ. Ale možno ich ovládla nostalgia.
 

Presne tak.

EÚ aj NATO je garanciou, že nebudeme takí sprostí a nevyvoláme 3. svetovú vojnu na Európskom kontinente. Ak by sa rozpadla EÚ, nacionálne štáty po čase zas rozohrajú tradičné hry na osi a proti osi.
 

Viem, že Klaus ml

nemôže za to ako vyzerá, ale neodbytne sa mi núka povedať to klišé že po dvadsiatke za svoj výzor každý ručí. Ak chce ísť Klaus ml na Sibír tak je na to podľa mňa primerane vybavený.
 

PS

akurát neviem prečo by za ním mali ísť do tej diery všetci v Česku... Že by ockov vplyv? A čo takto samostatné myslenie?
 
Hodnoť

Súhlas s p. Šátekom

Len, aby sme v tom rozbiehajúcom sa nadšení, že Slovensko zostáva v regióne strednej Európy ostrovom liberálnej demokracie nezabudli, kto je kto, čo a kedy povedal a urobil. Alebo použijúc úslovie, aby sme nevyčítali susedovi triesku v oku a zabúdali na brvno vo svojom. Lebo aj keď sú zmeny postojov slovenského premiéra pozitívne a treba ich uvítať, vidiac však včerajší bozk Andreja Babiša na čelo marketérovi ANO Markovi Prchalovi, stále mi v ušiach rezonujú slová Fedora Flašíka, ktorý bol pri zrode V. Mečiara aj R. Fica: : „Politika, voľby, to nie je žiadne racio, to je len emócia. Desať, pätnásť percent voličov si myslí, že volí racionálne, no tak si to zdôvodní... ***** všetko je to emócia.“ Tak v najnovšom filme T. Nvotovej Mečiar riekol človek, ktorého sprevádzal chýr schopnosti premeny vody na Ficovu obľúbenú coca-colu. V žiadnom prípade si nemôžeme na Slovensku šúchať ruky spokojnosťou.

R.Fico sa politickou genetikou podobá na predchodcu V. Mečiara. Porovnanie obidvoch politikov najskôr v snahe byť zábavný. Na mítingoch rozprávali aj sexistické vtipy. V. Mečiar zvykol prezentovať napríklad tento:
-Kedy sa na Slovensku trasú ženy...?
- ???
- V dvadsiatke, keď im siahate na prsia. V tridsiatke, keď nižšie a v päťdesiatke, keď im siahate na Mečiara!
R. Fico použil iný.
- Muž sa tlačí v autobuse na ženu, tá sa proti tomu ohradí. On to vysvetľuje tým, že dostáva plat v eurominciach. Žena na to reaguje: Ja som schopná uveriť, že máte malý plat, aj to, že ho dostávate v eurominciach. Ale že by vám ten plat zvýšili práve medzi Hasičskou a Rázusovou, to vám neverím!

Obaja sa dosť podobajú aj častým používaním termínu národ. V podaní V. Mečiara to bola verzia, že „hostinským je na Slovensku slovenský národ, jeho väčšina“. R. Fico použil uhladenejšiu vetu: „Náš nezávislý štát sme prednostne nezakladali pre menšiny, akokoľvek si ich vážime, ale najmä pre slovenský štátotvorný národ.“ V. Mečiar mal svojich gágajov, tárajov a prďúsov, R. Fico svojich pošahancov a svätuškárov. V. Mečiar kritikov radil medzi nepriateľov štátu. R. Fico také postoje zatiaľ označuje ako ohrozujúce bezpečnosť. V. Mečiar pri nepríjemných otázkach od novinárov bol schopný na nich aj fyzicky zaútočiť, R. Fico na také otázky zvyčajne reaguje lakonicky: Prosím, ďalšia otázka!

Nemali by sme zabúdať, že hoci sme si vytvorili kontrolné mechanizmy, nechali sme postupne systém váh a protiváh liberálnej demokracie rozvrátiť, lebo sme dovolili politickej moci vytvoriť zdanie demokratického fungovania štátu, hoci tá moc uplatňuje jednoduchý paškovský princíp Vyhraj voľby, môžeš všetko!
 
Hodnoť

Bude vládnuť babis a je dosť

pravdepodobne , ze bude mat úspech - úspešný štát nie je drahý štát a pritom kvalita služieb štátu ma Svoju úroveň - Češi sa majú dobre ako nikdy predtým a ak babis este zlepší tento stav , je velmi pravdepodobne, ze zavrie opité ústa i sociálne sľuby . Toto su fakty . Voči ním sa da viest cez mediálne kanály odpor nasýtený nenávisťou. Kričia ti, co boli vyhnaní z raja - preco asi ???
Otázka skôr stojí - kto a ako bude krotiť zdroje správ a objednaných P.r.do médií . Lebo babis sa len tak lahko nevzdá.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre