SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tešme sa na dôchodok v 72 rokoch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

vynikajúci text..

ak to zvládli dáni tak to zvládneme aj my.. žiadne flákanie sa na záhradke, ale pekne - krásne nástup na dôchodok až po dovŕšení 72. roku života.. iba matky troch a viac detí pôjdu do penzie už v 66 - ke..

verejné financie by zaplesali a ostalo by konečne viac obeživa na školstvo, vedu a zdravotníctvo..
 

 

Malá poznámočka - to by platilo vo fungujúcej demokratickej spoločnosti, kde sú minimálne tí najväčší zlodeji (politicky krytí i tí iní) v base. Sen? U nás áno a budeme ho snívať ešte pekne dlho. Lebo Slovensko už dávno rozožrali červy. Takže tak to bude aj s tým zvyšným obeživom.
 

Čím sa líšime od vyspelých krajín, že

máme také strašné problémy s dôchodkami, zdravotníctvom, cestami, školstvom ... a všetkým, čo v Rakúsku, Nemecku či Švajčiarsku dokonale funguje?

Úbohé platy znamenajú aj úbohé odvody do dôchodkových a sociálnych fondov, nízky celkový výber daní (to okrem daňových podvodov), okrem výrobných pracovníkov aj mizerne platených učiteľov, sestry, úradníkov ...

Finančná mafia takto roztáča svoje pertpetum mobile. Umelo držia mzdy na úbohej úrovni, privádzajú takto fondy do deficitu, aby mohli pretláčať svoju ekonomickú propagandu.

Všimli ste si, že dôc hodkové fondy sú znova v "kríze", keď prepukla konjunktúra a na zle platené miesta je málo zamestnancov?

Preto vyskúmali, že treba odďalovať odchod do dôchodku.

70-ročných k pásom do nočnej zmeny, alebo dokladať tovar v Tescu za pár prdov.
 
Hodnoť

(Y)

Veľmi dobre, progresívne napísané. Alternatívne si môžme my, 30/40-roční môžme zodpovednejšie pristupovať k súkromnému dôchodkovému šetreniu a ist do dôchodku predčastne. Treba žiť viac vo vlastnej miere, kupovať si veci len ktoré si môžme dovoliť (nie na dlh) a peniaze odkladať na skorší dôchodok. Situácia je samozrejme trochu iná s ľudmi, ktorí su uz v 60+ veku.

Moderné odbory (ak také niečo je), by si tiež mali brať na zodpovenosť odpovedať na otázku k akej robote vedia presmerovať 60+ ročných pracovníkov a nie sa pýtať hlúpe otázky ci zodpovedná rozpočtová politika chce odrovnať pracovníkov, ktorí uz dávno mali byt preorientovaní na iné zamestnanie pristúpne ich veku a nadobudnutých skúsenostiam, ktorými súčastne asi plytváme.
 
Hodnoť

 

Je mi to jedno, v 65 si uz budem vegetit na lehatku pred bazenom svojej vily s kokejlom v ruke. A s vyhladom na more. Napriklad niekde na La Palme.
 

 

koktejlom*
 

 

pri správnej medikácii a občasnom dozore zažiješ toto všetko aj v nevykúrenej garsónke.. ušetrený keš môžeš venovať na výstavbu lokálnych tenisových kurtov alebo na nejaký iný spoločensko blahodárny účel..
 
Hodnoť

 

Z jednej strany počúvam, že do 15 rokov pri 90% činností nahradia ľudí roboty (a čo s tým viď univerzálny príjem), z druhej, že do dôchodku sa bude chodiť cca v 70 (a čo s tým, šetrite si na kĺbové náhrady).
 
Hodnoť

Zvyšovanie...

...veku odchodu do dôchodku ožehavá téma. Príde nejaká rozumná strana ,nechcem tvrdiť že populistická a sľúbi voličom zníženie veku do dôchodku. Čo potom? Vyhrá voľby so silným sociálnym programom cítiaci s dôchodcami. A čo včul s udržateľnosťou dôchodku?Dôchodkový vek by sa mal zvyšovať len keď je nezamestnanosť na 0 ,nič. Pri 10% nezamestnanosti mladých ,starí im zaberajú miesto. Starí sú už zabezpečení ,ale mladíci nemôžu vybrať hypotéku ,utekajú do zahraničia a nakoniec všetci sa sťažujú že nám utekajú ľudia. Starí dosluhujúci doktori nemajú nástupcov ,to len ako príklad uvádzam,lebo aj v iných odvetviach priemyslu by sa podobnosť našla.Všetci reformátori dôchodku dáte čísla do excelu zvýšite dôchodkový vek a hneď vám vyjde výsledok že o koľko štát minul menej peňazí . Nakoniec sa ukazuje vo výpočtoch z článku ,že nejde o udržateľnosť niekedy v 2050 ,ale koľko ušetrí štátny rozpočet v najbližších rokoch. Musím uznať že dobre a to skrýva za udržateľnosť. Na koniec jedna rada . Nie je dôležité koľko poberá dôchodca dôchodok ,ale ako dlho.
 
Hodnoť

Bravooo pán Ďurana.

Vyrábanie katastrofických scenárov vám zarába na nadštandardný dôchodok.
Ak by sa politici riadili vašimi analýzami, tak by už dnes bolo oveľa viac nezamestnaných, keďže väčšina súčasných dôchodcov pod 70 rokov by sa rázom ocitla v zozname na úrade práce a poberala 65 € mesačne v hmotnej núdzi.
Ak by ste chceli urobiť niečo užitočné, tak by ste navrhli alebo aspoň podporili projekty, ktoré tomu môžu zabrániť. Napr.: http://www.dante41.sk/navrhova...
Mne to tak pripadá ako keby niektorých protagonistov zániku dôchodkov platili tí, ktorým to najviac vyhovuje (správcovské spoločnosti?, či sporiteľne?).
 
Hodnoť

 

Vždy keď počujem predikcie čo bude za 40 rokov, keď pôjde dnešný tridsiatnik do dôchodku tak sa len pousmejem. Samozrejme, že populačná pyramída sa posunie a dá sa to veľmi dobre predpovedať ako sa posunie jej existujúca časť, ako sa ale vyplní tých uvolnených 40 priečok pod dnešnými novorodencami nikto netuší. Rovnako nikto netuší aký smerom a ako ďaleko sa pohne automatizácia či globalizácia pracovného trhu. Nehovoriac o politických pomeroch doma a vo svete. Či ako to všetko ovplyvní pokrok vo vede a technike.


Len tak pre predstavu pred štyridsiatimi rokmi bol rok 1978, čiže u nás pár rokov po normalizácii, diktatúra, studená vojna a dnešní naši partneri boli našimi úhlavnými nepriateľmi a taký Irán ešte nebol islamská republika. Taliban ešte nebol vytvorený. Osobný počítač je stále rarita.


Ďalší skok o 40 rokov 1938 druhá svetová na spadnutie a rozpadá sa Prvá česko-slovenská republika, riadená reťazová štiepna reakcia či let do vesmíru je len teória. Lietadlá a autá sú už relatívne bežná vec.


Ďalší skok o 40 rokov 1888 sme súčasť Rakúsko-uhorskej monarchie do Veľkej vojny ešte ďaleko. Lietajú len vtáci


Keď sa na to človek pozrie aký posun bežne u nás ale aj vo svete nastal za 40 rokov, musí mu byť jasné, že v skutočnosti nič netušíme ani o štátnom zriadení čo tu bude, kde bude veda a technika a čo bude zrovna hýbať svetom a tvoriť históriu.
 

Súhlasím s týmto čo si napísal

V roku 1978 som sníval o tom že budem mať doma robota a budeme sa všade presúvať lietajúcimi autami a na vytvoreného krabicového robota som napísal v rámci školského projektu PO SZM rok 2000 Made in USSR. Za odmenu mi páni Milicionári zo Slovnaftu vybavili aj spolupionierom 14 dňový tábor v Poľskom Košaline pre Baltskom mori. U otca v práci sa zavádzala výpočtová technika v miestnosti 10x20 m a mala kapacitu 256 KB. Doma som si písal listy na písacom stroji Konzul a tešil som sa z toho že ma mama naučila prstoklad. V Poľsku som si kúpil v tábore platňu ABBA :-)
Teraz môj syn píše na počítači kapacita 2TB veľkosť PC je na úrovni 10x20cm monitor 21 palcov. V škole branci projektu rok 2100 urobil rovnako krabicového robota ako ja akurát s Logom Apple a Sony. Žiaľ neziskal so spolužiakmi cenu do letného tábora lebo nie sú Milicionári zo Slovnaftu. Lietajúce auto síce existuje a nieje to Fatomasov Citroen. A odhadnúť čo bude v roku 2035 si ani nedovolím. Ale pri predstave že ešte v 65 rokoch budem schopný rovnakého nasadenia v rámci práce a to nie som tavič pri peci mi behá mráz po chrbte. Dedo môj sa dožil 82 rokov. Otcovi ešte chýba 5 rokov života aby bol na tom podobne ako jeho otec. A to išiel do dôchodku 58 rokoch. Vidím na fotkách ako sa menil pri oslave 50, 60, 70 a to si neviem predstaviť seba. Technológie idú do predu. To čo som vedel o PC ja v 25 vedel syn v 9 rokoch. Ale nepredpokladám že všetko bude o robotoch a nebude treba aj iné povolania. Tvrdenie že za pásom sa maká menej alebo viac ako za klávesnicou tiež nedokážem tvrdiť. A podľa mňa by sociálny systém mal byť zrušený. Nie je ho treba. Každý nech sa postará sám o seba a svoju rodinu alebo komunitu ale určite nie globálne. A som presvedčený, že taký systém vie fungovať. Len ho nemôže chcieť regulovať štát alebo banka alebo iné zriadenie. Pokiaľ sa ľudia nenaučia prestať závidieť do vtedy budú rozdiely. On má a ja nie. Pamätám si že v dome starých rodičov to bolo generačné. Teraz sme ako rodina individualista. Systému to vyhovuje otázka znie či aj nám teraz žijúcim.
 
Hodnoť

 

tak toto ma zaujalo:

"Z tohto dôvodu škodí aj námietka odborárov, ako môže tavič ísť do dôchodku v 66 rokoch? Zodpovedná vláda by sa mala tejto námietke postaviť zoči-voči a položiť protiotázku – a kde je napísané, že človek musí v 65 rokoch robiť taviča?"

na to mam dalsie protiotazky:
teda ked to nie je nikde napisane tak to nie je pravda?
kolko ex-tavicov robi v 65 napr. analytikov v INESS?
aky dopad na zdravie tavica ma uz i 20-30 rocna pracovna cinnost?
 

 

Ak neodkážeš, že niečo nejde tak nemôžeš tvrdiť, že by sa to nemalo skúsiť.
Samozrejme, že nemôže byť každý rentier. To ale neznamená, že nastúpiš do fabriky budeš tam chodiť 30 rokov a potom povieš nevládzem živte ma. Keď na otázku, čo si robili aby si nebol odkázaný na to aby si robil prácu pre mladíkov v starobe pokrčíš plecami tak osoba čo za to môže je v zrkadle.
 

 

budem rad, ak tavici posunu svoje hranice schopnosti aj v starobe.
Z pozorovania ale vidim, ze aj v IT sa ludia v neskorsom veku drzia skor zabehnutych kolaji a minimalizuju riziko.
Tiez Ti mozem napisat. "Ak nedokazes, ze to skusi aspon statisticky vyznamne mnozstvo, nemozes tvrdit, ze to bude schodna cesta".
Dnes z 35 VS, kolke ponukaju rekvalifikaciu tym tavicom na kancelarsku pracu? A kolko pracovnych pozicii bude otvorenych po 30 rokoch pokroku v robotizacii a umelej inteligencii za sucasnych migracnych trendov?
 


Najčítanejšie na SME Komentáre