SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Politika hrubšej palice nedostane Rómov z pasce chudoby (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Viac takýchto článkov by sa patrilo mať v mienkotvornom médiu.
 

Jednoznacne

Vzhladom na bulvarizáciu SME v posledných mesiacoch, tento článok mi vyrazil až dych. Prijemne.
Konštruktívne zamyslenie. Bez extremistickych prejavov.
 
Hodnoť

 

"Našou ambíciou by nemalo byť iba minimum ako „nenechať nikoho umrieť od hladu a vykrvácať na ulici“, ale zabezpečiť, aby každý mal možnosť plnohodnotného kognitívneho fungovania a sebarealizácie."

Ani ti, ktori prostrednictvom danoveho bremena platia aby nik nezomrel na ulici od hladu nemaju moznost plnohodnotnej sebarealizacie. Ako moc im chce zobrat autor, a tym znizit ich moznost seberealizacie, aby prijemca ich penazi mal moznost seberealizacie.
 

 

...stale viac, az kym sa to nepodari. Argument, ze sa to nepodarilo, lebo usilovni si nechali na daniach ukradnut prilis malo, je vecny...
 
Hodnoť

nazor odbornika

tento clanok je rasisticky, romsky problem sa dal riesit keby sa dodrziaval zakon plus nove zakony a neboli by treba ziadne taketo clanky.
 
Hodnoť

 

Rómovia po stáročia žili kočovným životom a vykonávaním zriedkavých remesiel. Podmienky sa prudko zmenili a nestihli sa prispôsobiť. V Európe vznikli nepreniknuteľné hranice, ktoré úplne zlikvidovali kočovanie už predtým postihované trestmi za potulku.

Čo sa týka "metód" prevýchovy rómskeho etnika, my starší sme už videli asi všetko. Od tenkej palice po hrubú, cez malý dvor a dlhý bič, od výstavby rómskych sídlisk ako Luník IX až po rozstrkovanie rómskych rodín do panelákov - do každého vchod jednu.

Finančné operácie boli ešte pestrejšie. Mali sme drakonické komunistické spôsoby, keď sa absentérom odoberali prídavky na deti, čo bolo občas fatálne, keďže plat bol 2 tisíce, ale prídavky na tucet detí 10 tisíc. Odo dňa výplaty prebiehala jeden týždeň obrovská žranica a do ďalšej výplaty sa vyberali smetné koše a kradli kury. V niektorých dedinách dodnes starostovia protizákonne nevyplácajú dávky naraz, ale po častiach týždenne.

Podstata problému je ale inde. Rómov sme vyhádzali z kočov a postrieľali im kone, dali sme im ubytovanie a prácu. Napriek tomu máme rómsku problematiku denno denne na tanieri. Problém vidím v tom, že naši a európski slniečkári chcú sem nasťahovať arabských a afrických migrantov, ktorých životný štýl sa na hony líši od nášho alebo rómskeho.

Ako tých chcú prispôsobiť? K problémom pristúpi aj stravovanie. Kto kedy počul, aby róm odmietol bravčové? Len si predstavte deti od materskej škôlky, ktoré budú sa deliť podľa stravy na pravoverných a zvyšok sveta. Nebudú vznikať konflikty už v predškolskom veku, keď našim deťom niekto bude rozprávať, že jedia špinavé prasce?
 


Najčítanejšie na SME Komentáre