SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Boj proti korupcii môže viesť k neželaným výsledkom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Veľmi dobrý postreh Tom. Čo sme si navarili musíme aj zjesť. Volič si zvolil, teraz nech papá. Keď mu každý deň bude čím ďalej tým viac nagrcanie, pri najbližších voľbách sa bude rozhodovať inak. Situácia totiž dospela na Slovensku do štádia, kedy dennodenné pranierovanie zlodejov robí, ešte stále u veľkej časti voličov, aj z najväčších z nich poľutovaniahodných martýrov.
 
Hodnoť

Slovensko je zatiaľ v druhej (?) lige.

Pravdivé a sústavné odhaľovanie a okamžité zverejňovanie podvodov pri verejných zákazkach, o korupcii, klientelizme, zneužívaniu verejných funkcií a verejných financií má vplyv na občanov a vôbec verejnú mienku s dvomi možnými následkami : prvým je, že ľudia ostanú znechutení, apatickí, bezradní, nepočujúci, celkovo pasívni a druhým je, že občania si uvedomia hĺbku, závažnosť a rozsah tohto problému, lepšie budú vedieť vyselektovať tých, ktorí takéto prostredie vytvárajú, páchajú ho či umožňujú ho páchať, zaktivizujú sa či už jednotlivo alebo do neformálnych alebo formálnejších spolkov k aktívnej zmene, čo nakoniec bude viesť k zmene politického obsadenia krajiny a zmene k prístupu riešenia tohto celospoločenského problému. Už na základe tohto je zrejmé, že len aktívna denná kritika skorumpovaných pomerov a politikov dokáže veci zmeniť a na tom nič nezmení ani fakt, že každý politik musí individuálne zvážiť, či ním zverejňovaný korupčný prípad a ním vyslovená kritika svojou závažnosťou je hodná jeho angažovanosti alebo to skôr znižuje jeho autoritu i pozornosť k tejto téme u občanov.

Až budeme mať na Slovensku tak fungujúci policajný a prokurátorský systém, ktorý bude aktívne bez politických vplyvov odhaľovať korupciu a podvody, ak budeme mať na Slovensku tak fungujúce súdnictvo, ak budeme mať takú úroveň politickej kultúry ako je to napr. v USA či Kanade, potom si budú môcť aj naši politici „vyberať“ z prípadov len tie, ktoré by nedevalvovali ich politickú dôležitosť a budú sa angažovať len v tých prípadoch hodných osobitného zreteľa.
 

 

Pán Šátek, tentokrát s Vami nemôžem súhlasiť. Keby totiž fungovalo to, čo navrhujete, efekt by sa bol už dávno dostavil. Sú totiž krajiny, v ktorých by aféry Smeru stačili na položenie 10 vlád. Slovensko bohužiaľ medzi ne nepatrí. Platia tu iné zákonitosti a preto si Slováci budú musieť vylízať svoj tanier horkosti celkom do dna.
 

Medzi nami je predsa zhoda.

Prepáčte, ale ja som vo vašom príspevku žiadne rozdiely s mojím názorom nenašiel, skôr naopak, v podstate ste mi dali za pravdu, zhodli sme sa. Ak by sa Bašternák stal v krajine McCaina, tak by už dávno politici boli na dôchodku, či niektorí v chládku, avšak Slovensko hraje inú ligu a platia tu "iné zákonitosti" (citujem vás), ktoré si budeme musieť vylízať. Len jednoduché preberanie a aplikovanie výrokov a postupov cudzích politikov nám nepomôže, my musíme neustále, a až do omrzenia ukazovať prehnitosť tohto korupčno-oligarchického systému, a to tak dlho, až nakoniec ako prehnitý sa nezrúti (neodstránime ho), a podľa všetkých príznakov sú Slováci k tomu cieľu stále bližšie.
 

 

Pri všetkej úcte, nemám pocit, že sme zajedno. Predstavujete dve možné alternatívy vývoja pri pravdivom a sústavnom informovaní o korupcii, podvodoch etc. Tou prvou je, že ľudia ostanú apatickí, znechutení a bezradní, a tou druhou je, že občania si uvedomia hĺbku, závažnosť a rozsah problému. Z Vášho príspevku dedukujem, že preferujete tú druhú alternatívu a to je to, s čím sa neviem ztotožniť. Myslím si totiž, že mediálny tlak na Slovákov nestačí, myslím si, že oni si budú schopní čosi uvedomiť až keď pocítia dôsledky svojich dlhoročných postojov na vlastnej koži podstatne drastickejšie než je tomu dnes, a že ohrozenie kvality ich vlastnej existencie bude musieť nadobudnúť nepomerne konkrétnejšiu formu a väčšiu adresnosť než je tomu dnes. Zatiaľ sa to totiž javí tak, že relevantná väčšina voličov je dlhodobo priam masochisticky imúnna voči obsahu médií i voči mediálnym výstupom zástupcov opozície v tomto kontexte.
 

 

Mylite sa obaja. Korupcia Slovakom nevadi. Vadi im, ze sa nemaju rovnako dobre aj oni. To je zavist. Medialny tlak preto nema ziaden efekt a precitnutie nenastane. Precitnutiu brania obranne organizmy ludskej psychiky. Precitnutie by totiz znamenalo, ze zili roky v klame, ze podporovali zlo, ze velka cast ich zivota bola premarnena atd. Preto dodnes je velmi silna, akokolvek iracionalna, nostalgia za prednovembrovou dobou. To iste plati pre obdobie meciarizmu a tiez pre Fica. Ziadne revolucie nenastanu, mame tu len tych istych ludi, ktori sa volbami nijako nezmenia. Spolocnost sa bude menit velmi pozvolne. Kludne ma miniskujte :)
 

mr. snowman

Suhlasim, hlavne s definiciou preco je im tak smutno za prednovembrovou dobou, nenaucili sa doteraz vnimat multikulturnu spolocnost, ale naucili sa prijmat dary, a neohrabancov a neokrochancov v poziciach vedeni statu ako aj celonarodnemu zastupovaniu. Nevedia sa normalne vzit do demokratickej republiky, tak sa in cnie za socialistickou, tym co boli prenasledovani, odpocuvani a vazneni tym nie.

Kolky to paradox, ked za bolsevika by bol aj fico davno v base...
 
Hodnoť

U nás...

...korupcie nieto,ani v našich štatistikách nefiguruje. Buď máme korupciu ,alebo nemáme demokraciu. Ale keď že demokraciu máme aspoň sa to oficiálne tvrdí kde zákonnodárna ,výkona i súdna moc je od seba nezávislá, tak korupciu máme na škandinávskych číslach.V skratke: Niečo sa korupčné nájde ,ako v každom štáte ,ale ani za zmienku to nestojí.Ako vraví klasik,to by tu korupciu musel niekto páchať. Nóo a čo sa týka výroku amerického súdu o tom ,že politici môžu príjmať neobmedzené zdroje od jednotlivcov či biznis korporácii svedčí len o tom ,že keď sú peniaze riadne zdanené ,môžte ich komukoľvek venovať. Pre porovnanie ,u nás sú tiež peniaze riadne zdanené a použité na politickú kampaň .Zdanené boli v schránkových firmách v daňových rajoch.
 
Hodnoť

Začarovaný kruh

Na základe výsledkov všetkých vlád, ministerstva, parlamentu a prezidentskom úrade korupciu vytvárajú - súhlasia - tolerujú čiže majú vysoko sofistikované korupčné správanie právnici v riadení štátnej moci. Na druhej strane sú iba verbálne zúrivými bojovníkmi proti korupcii, zatajujú korupciu ako skutky, ktoré sa nestali alebo, predkaldajú rôzne opatrenia s mizernými výsledkami na populistické uchlácholenie verejnosti ... :)
 

s korupciou

budeme na Slovensku žiť este dlho,,,,je to hlavne vysledok 40 rocnej totality a niekto by chcel pleknutim biča zmenit ,,,generacia 55 ročnych sudcov prokuratorov policajtov vojakov vlastne teda ludi pracujucich v statnej sprave vyrastala v mladosti s kazdodennou korupciou a teraz by sa mali zmenit
 

 

piťuke, len s tým rozdielom, že ten čas nekalej činnosti právnikov štátnej moci už začína prerastať cez naše hlavy ... hovoríš výsledok 40 ročnej totality a za sebou už máme viac ako polovici bez totality ... a nič, dokonca ešte horšie ... riešenie ? ... výber ľudí a ich hodnotenie podľa výsledkov v živote, predchádzajúcej práci hlavne pred voľbami ... potom je neskoro zase na štyri roky ... no nerobíme to a preto aj v porovnaní s lepšími veľmi stagnujeme ... :)
 

Mame 55 rocnych .....,

ktori vyrastali a zili v totalite a nemaju preco menit kabaty aj seba s prichodom nového zriadenia, kedze sa im ako totalitnikom dari dobre aj nadalej. A maju deti a ich deti, ktore tiez nemaju preco menit nazor, kedze ziju spokojne dalej totalitnym spôsobom. Biblicke 7. koleno bolo pre nieco urcene...len skoda, ze vacsina z nas sa ho nedozije.
 
Hodnoť

neviem o čom je tento

komentár, nakoľko najlepší minister vnútra aké sme kedy mali, povedal, že korupcia u nás nie je......
 
Hodnoť

Ale

existuje, klobásy, whisky, víno a 10E, to je podľa NAKA asi tak všetko
 


Najčítanejšie na SME Komentáre